رای الیوم: چرا عربستان از مذاکره با ایران وحشت دارد

انتخاب: د. محمود البازی در رای الیوم نوشت: در این مقاله تلاش می کنیم به این دو سوال محوری و مهم پاسخ دهیم: آیا در مورد مساله یمن، اعراب موفق به تشکیل ائتلاف عربی اسلامی موفقی شدند که امروز دعوت به شور یا یکدیگر در مورد ایجاد ائتلافی علیه ایران می کنند؟! آیا عربستان و دولتهای منطقه جز جنگ طلبی علیه ایران گزینه دیگری دارد؟
 
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: امروز اوضاع در منطقه ما به شدت متشنج است؛ از هدف گرفتن نفت کش ها در امارات گرفته تا حضور نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس و هدف گرفتن پالایشگاههای نفت عربستان از سوی حوثی ها. در هیاهوی این معضل ها، ملک سلمان دعوت به برگزاری نشست عربی و اسلامی می کند و این اقدامی مهم محسوب می شود. اما پس از دقت نظر متوجه می شویم که این نشست معنایی ندارد و پیش از شروع، محکوم به شکست است. به عقیده من، این نشست مانند بسیاری کنفرانس های عربی با شکست خاتمه می یابد.
 
عربستان سعودی قدرت خود را از دست داده و توانی برای تحقق اجماع عربی اسلامی علیه یک مساله را ندارد. ائتلاف عربی اسلامی به رهبری عربستان سعودی به هیچ موفقیتی در جریان جنگ یمن دست نیافت. امارات طبق عادت خود تلاش می کند با کمترین خسارت، منافع خود در یمن را حفظ کند؛ اما عربستان در باتلاق یمن غرق شده و حال مورد حمله یمنی ها قرار می گیرد.
 
برای پاسخ دادن به سوال دوم، می گوییم مشخص نیست چرا عربستان سعودی از مذاکره می ترسد. ترامپ، رئیس جمهور قدرتمندترین دولت جهان و صاحب بزرگترین ناوهای جنگی، روزی دو بار دعوت به مذاکره با ایران می کند! چرا ما اعراب گمان می کنیم مذاکره از هیبتمان کم می کند؟ چرا در سیاستهای عربی این بی تدبیری حاکم است؟ به نظر می رسد امارات به خوبی متوجه شرایط شده و خود را از حوادث دور کرده است. اقتصاد قوی این کشور و گردشگری آن مایل به جنگ ویرانگر با ایران نیست. عربستان به نوبه خود تحرکاتی داشته و کمک هایی به دولت ایران کرد تا در اختیار سیل زده ها قرار دهد. در یک حادثه دیگر ، سعودیها کشتی ایرانی با 26 سرنشین در دریای سرخ را نجات دادند. چرا داعیان جنگ هستیم نه داعیان صلح و دوستی؟ اشتراکات ما با ایران زیاد است. ایران یک دولت مسلمان و همسایه است. عربستان بعنوان یک قدرت اسلامی در منطقه باید با منطق و عقلانیت بیشتری با چالش ها مقابله کند.
 
می توانیم با ایران وارد مذاکره شویم؛ چرا که ایرانی ها ید طولایی در مذاکرات دارند. آنها به مدت چند سال با جامعه بین الملل مذاکره کردند تا به توافق هسته ای دست یافتند. ایرانی ها نفس طولانی در زمینه گفتگو دارند و می توان از این ویژگی برای حل برخی مشکلاتشان استفاده کرد.
 
گزینه های زیادی در مورد تعامل با ایران وجود دارد، که یکی از آنها مذاکره مستقیم یا غیر مستقیم است. جواد ظریف بارها این مساله را اعلام کرده و از تمایل ایران به مذاکره با همسایگان صحبت می کند. طرفهایی که می خواهند جنگی علیه ایران به راه اندازند، باید به تنهایی تبعات ان را تحمل کنند. ما عربها می توانیم از نتایج خطرناک جنگ دوری کرده و مانع فاجعه شویم. در یک کلام مختصر، مذاکره ممکن و ضروری است.
+24
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  این چه گزارش پا منقلی بود که وقتم را گرفتید!؟ خدا شما را دور باشد!
  24
  14
  دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::scandal - برلین، آلمان::]. غصه نخور. خوابی رو که من 3بار ببینم امکان نداره تعبیر نشه (جمله آمریکا و نجات مردم ایران). 1بار هم ببینم 99 درصد تعبیر میشه. 3بار که جای خود داره. آخر این حرفا چیزیه که منو تو میخواهیم.
  6
  6
  دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  عربستانی ها بسیار با آخوندها مذاکره کرده و همیشه لای حلوایشان خنجر دیده اند. اخوند به هیچ قول و قراری پایبند نیست و بارها به عربستان نارو زده اند
  7
  14
  دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۳
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  دیگه صفت آخوندا نه تنها برای سیاستمداران بلکه برای عموم مردم روشن است و هیچ اعتباری در حرف و عملشان نیست چیزی که مردم ایران نزدیک به چهل سال است تجربه کرده اند
  3
  13
  دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۱
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. من که خواب نما مثل شما نشدم ولی دل به دل راه داره و امروز یکی از متین ترین و بانفوذ ترین کارشناس متخصص صلح و جنگ ویژه خاورمیانه را در این مورد خواندم که او هم روی جنگ حساب میکند ولی این جنگ بزرگی نخواهد بود و همانند گوشمالی پهلوان به مزدوران ایرانیست! اسم آن شخص Professor Volker Perthes میباشد!
  4
  2
  دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۰
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. گرامی، طبق کارشناسان خاورمیانه، درست است که پهلوان به مردمش قول داده که هفت تیر کشی نکنه و America First, که همان تز پرزیدنت Monroe میباشد که به دکترین Monroe-Doktrin معروف است که آمریکایی حق فضولی در سیاستهای کشورهای جهانی را ندارد و به "هیچ" کشوری اجازه نمیدهد که در سیاست کشورهای دیگر دخالت کنند "ولی" در این دکترین آمده است که اگر "کشوری" در کشورهای رفیق آمریکایی دست درازی کند، آمریکا باید دست به تفنگ شود و آنان را بدرک واصل کند، پس شانس داریم که خواب جنابعالی تعبیر شود که پهلوان ما یک گوشمالی به این جانوران دهد و بقیه کارها را باید خود مردم از طریق شورش ترتیب کار را بدهند تا مرا بدقول نکنند، به درود گرامی!
  4
  2
  دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::scandal - برلین، آلمان::]. دقیقا. به یه دوستی گفتم اگر به فرض ترامپ با آخوندها کنار بیاد یا بدون کنار اومدن کنار بکشه یک قیام خیلی قویتر از قبلیها در ایران خواهیم داشت. حتی مخالفان حمله آمریکا به ایران (در بین مردم داخل ایران) هم از عقب کشیدن ترامپ شوکه خواهند شد و تازه میفهمن که باید اونطور میشد لذا با اعصاب داغون تری به خیابانها خواهند اومد. اما ای کسانی که الان با حمله آمریکا مخالفید بدانید که براندازی این حکومت توسط مردم نزدیک به 5درصد از مردم کشته خواهند شد. البته 95درصد مزدوران این حکومت هم کشته خواهند شد. بدیش اینه که مردم زیادی میمیرن اما خوبیش اینه اکثریت حکومتیها هم به دست مردم به درک خواهند رفت. اگر آمریکا حمله کنه فوقش اگر حکومت ایران فرصت مقابله داشته باشه 50هزارتا نظامی و غیر نظامی کشته میشن و حکومت براندازی میشه. اما بدیش اینه 90درصد حکومتیها فرصت فرار از ایران و قایم شدن پیدا خواهند کرد. لذا من به هر دو مدل هم راضی هستم. فقط اونایی که فکر میکنن این حکومت خواهد ماند قطعا قوه تحلیلشون اندازه سوسکه.
  4
  7
  دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۶
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. با درو‌د، فرمایش بسیار منطقی و این رژیم رفتنی است، پس هر چه زودتر بهتر و باور بفرمائید این رژیم یک گربه ایی بیش نیست که خود را با دروغگویی، همانند شیر می پندارد و از سر نعمت "پهلوان" ما که آنان را محاصره اقتصادی کرده، مرگ خودشان را صد در صدی می بینندکه آن مکارم از غرق کردن آنان از روی خشم شورش مردم می نالد! دیر بشه، دروغ نمیشه! به درود گرامی
  4
  4
  ‌سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۵
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::scandal - برلین، آلمان::]. گربه؟ خداییش به گربه توهین شد. این حکومت فقط یه سوسکه توالته. که 4تا زن از قیافش میترسن. به زودی صدای تق له شدنش رو دنیا خواهد شنید.
  3
  4
  ‌سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
  نظر شما چیست؟