اخراج مدیر شبکه پنج در پی پخش مداحی اهانت‌‎آمیز + ویدیو

ایران اینترنشنال :صدا وسیمای جمهوری اسلامی، جواد رمضان‌نژاد، مدیر شبکه پنج  و همچنین تهیه‌کننده، ناظر و مدیر برنامه‌ای که در آن به اهل سنت توهین شده بود را اخراج کرد.
 
رمضان‌نژاد به دستور عبدالعلی علی‌عسکری، رییس سازمان صدا و سیما، پس از پخش سخنان احمد قدمی، مداحی که در این شبکه به شخصیت‌های اهل سنت توهین کرده بود، برکنار شد. علی‌عسکری روز یکشنبه پنجم خردادماه در دستوری به مرتضی میرباقری، معاون سیما، اعلام کرد: «با توجه به قصور صورت‌گرفته و پخش ناگهانی این سخنان که موجب رنجش خاطر برادران، خواهران و علما بزرگوار اهل‌سنت شده است باید در اسرع وقت مدیر شبکه و مدیر پخش برکنار شوند.»
 
قدمی روز یکشنبه به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و بعد با «قرار تامین کیفری مناسب» آزاد شد .
 
در پی پخش صحبت‌های اهانت‎‌آمیز این مداح از شبکه پنج صداوسیمای جمهوری اسلامی، اعضای «فراکسیون اهل سنت» مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای سرگشاده به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، چنین اقدامی را «در تضاد» با برخی گفتارهای رسمی او توصیف کردند و خواستار صدور دستور «تذکرات، تدابیر و برخورد لازم» در این باره شدند.
 
برنامه مورد اعتراض «فراکسیون اهل سنت»، هفته گذشته تحت عنوان «مولودی‌خوانی- با مداحی مهدی حسینی» از شبکه پنج پخش شد، این مداح اقدام به اهانت به «خلفای راشدین و عایشه همسر پیامبر اسلام» کرد.
 
در نامه فراکسیون اهل سنت مجلس که متن آن در خبرگزاری  ایسنا منتشر شد، اعضای این فراکسیون با نقل این جمله از خامنه‌ای که «اگر هر کسی دانسته یا ندانسته به مقدسات اهل سنت و تشیع توهین نماید، مزدور دشمن است»، خطاب به او نوشتند: «متاسفانه اخیرا در مراسم جشن میلاد امام حسن مجتبی که به طور زنده از شبکه پنج سیما پخش شد، سخنان وحدت‌شکن و هتاکی آشکار به مقدسات و باورهای دینی اهل سنت صورت گرفته که با منویات و رهنمودهای مدبرانه حضرتعالی در تضاد است و این مهم باعث نگرانی شدید اهل سنت کشور شده است.»
 
اعضای فراکسیون اهل سنت مجلس در ادامه از خامنه‌ای خواستند تا بنابر ضرورت «حفظ وحدت در کشور و خصوصا جلوگیری از بروز اختلافات درونی و مذهبی و فرصت‌طلبی دشمنان نظام» دستوری صادر کند تا «در این خصوص تذکرات و تدابیر و برخورد لازم مبذول و به نحو مقتضی اطلاع‌رسانی» شود.
 
پیش از این شبکه پنج با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن «محکوم کردن گفتار مداح» از اهل سنت عذرخواهی کرده بود.
 
این اولین بار نیست که پخش برنامه هایی از سوی صداوسیما به دلیل «اهانت به اعتقادات اهل سنت» با اعتراض مواجه می شود. مرداد ۱۳۹۵ نیز پخش یک قسمت از مجموعه «دورهمی» با اعتراضات گسترده اهل سنت مواجه شد. دلیل اعتراضات، «توهین» مجری در یکی از قسمت‌های دورهمی با موضوع «تظاهر و ریا» به «طلحه و زبیر» بود که هر دو تن از نزدیک‌ترین یاران پیامبر اسلام  و از شخصیت‌های مورد احترام اهل سنت هستند.
 
عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، نیز پیش‌تر در سال ۱۳۹۳ طی نامه‌ای به محمد سرفراز، رییس وقت صداوسیما، خواستار پخش «اذان اهل سنت» از رادیو و تلویزیون مناطق سنی‌نشین ایران و «خودداری از توهین به اعتقادات مذهبی و فرهنگ اقوام ایرانی» در برنامه‌های صداوسیما شده بود.
 
محمدحسین گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر، در نماز جمعه ۱۶ آذر۱۳۹۳ به پخش برنامه هایی تحت عنوان «سینه زنی و عزاداری اهل سنت» از شبکه‌های تلویزیونی صداوسیما اعتراض کرد و گفت: «ما هرگز برای پیامبر،خلفای راشدین و امامان خود عزا نگرفته ایم، چنین چیزی در مذهب ما نیست» و «ما این حق را داریم که مطابق باورهای مذهبی خود عمل کنیم.»
 
عبدالحمید اسماعیل‌زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان نیز در ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ طی سخنانی در «دیدار علما و فرهیختگان اهل‌سنت با رییس‌جمهور» با تاکید  بر اینکه «ایران نام اتحاد اقوام و مذاهب مختلف است که باید حقوق آنها مراعات شود» و گفت: «برای تحقق اتحاد و همدلی بین اقوام و مذاهب بایداین اقوام و مذاهب آزادی‌های قانونی خودشان را داشته باشند و بین آنها عدالت اجرا شود.»
 
مولوی عبدالحمید تاکید داشت که اولین خواست محوری جامعه اهل‌سنت «تامین آزادی‌های مذهبی بیشتر» و دوم «به کارگیری شایستگان اهل‌سنت و سایر اقوام و مذاهب بدون هیچ‌گونه تبعیض و تفاوتی» است، چرا که «مشارکت دادن اقوام و مذاهب در اداره کشور وحدت پایدار و امنیت ملی ما را تامین می‌کند.
+45
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  خاک تو اون سرتون . خاک تو سر اون نماینده ی مجلسی که بدبختی ها و بیچارگیهای استان سیستان و بلوچستان رو میبینه و خفه میشه و الان به خاطره یه زنیکه هزار و چهارصد پونصد سال پیش اینجوری سینه هاشونو چاک میدن . خاک تو اون سر همتون
  12
  59
  یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۱
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  این اسلامی ها بخودشون هم رحم نمی کنند
  4
  45
  یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۱
  ۵۸
  lehrte - هانوفر، آلمان

  سال بعد همین اقا ترفع میگیره میشه رئیس کل صدا و سیما فعلا دارن قمپز در میکنن تا بگن ما حقوق برابر رو رعایت میکنیم
  2
  57
  یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۱
  ۵۰
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  تمام حرفاش درست بود منتها چرا اهل بیت را قاطی اینا نگفت
  5
  12
  دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  متآسفانه اهل نسنن و دیگر ادیان های کشور بدجوری تحت فشار هستند این صدا وسیما متعلق به همه مردم ایران از هر دین و مذهبیست . باید به همه مردم و عقایدشون احترام بزارند نه اینکه براحتی چون سلطه در دست دارند هرچه دلشان میخواد بگن و انجام دهند . همینکه آقای دکتر جلیل رحیمی جهان شجاعانه حرفش زد جای تحسین داره . هیچ جای دنیا چنین به عقاید هم نمی تازند و همه افراد در هر اعتقادی که هستند زندگی مسالمت آمیزی در کنار هم دارند
  5
  10
  دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۴
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  البته اضافه کنم اینا همش فیلمه و برای ساکت کردن اهل سنت و جماعت . اگر شایان مصلح بجای تقدیر بهش تذکر جدی داده بودند هرگز شاهد تکرار این برنانه های تفرقه انداز نمی شدیم . در این شرایطی که وطن نیاز به وحدت ملی دارد این گونه بیانات جز تفرقه و کینه چیزی و دو دستگی چیز دیگری بهمراه ندارد . قرآن میگه تمام زن های پیامبر مادران ما هستند و خداوند به اینها وعده بهشت داده و نامی از هیچ کدامشان نبرده خداوندی که از گدشته و حال و آینده ما باخبر است . ان شاءالله که همیشه شاهد اتحاد و موفقعیت مردم ایران در قالب هردین و مذهبی باشیم یعنی بعبارتی فقط ایرانی باشیم
  7
  9
  دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۳
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  و کلام آخر . تمام بزرگان دین ما برای اسلام و مسلمانان زحمت کشیده اند از صحابه تا اهل بیت همه و همه آنچه در توان داشتند برای پیشرفت اسلام انجام دادن هیچ کدامشان مستحق توهین نیستند حضرت ابوبکر پدر زن رسول الله بوده و سالها در یک خانه زندگی میگردند و در جنگ ها دوش بدوش رسول خدا می جنگیدن و بقیه خلفا و امامان نیز چنین بودند چنین کسانی مستحق توهین نیستند . توهین و ناسزاگویی از خود دور کنیم این یک عمل زشت در جامعه امروزی است
  6
  9
  دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۵
  نظر شما چیست؟