ترزا می نخست وزیر بریتانیا استعفایش را اعلام کرد

خانم می در پایان قرائت استعفای خود چشمانی اشکبار داشت بی بی سی :ترزا می نخست وزیر بریتانیا استعفایش را از ریاست دولت و رهبری حزب محافظه‌کار اعلام کرد.
 
خانم می در مقابل دفتر نخست وزیری بیانیه‌ای را خواند و گفت: "اکنون برای من روشن شده که منافع بریتانیا با یک نخست وزیر تازه بهتر تامین می شود."
 
"من امروز اعلام می‌کنم که جمعه هفتم ژوئن {دو هفته دیگر} از رهبری حزب محافظه کار استعفا می‌دهم."
 
"من با ریاست حزب به توافق رسیده‌ام که روند انتخاب رهبر جدید از هفته آینده آغاز شود."
 
خانم می تا زمانی که رهبر جدید حزب محافظه‌کار انتخاب شود در سمت نخست وزیر باقی خواهد ماند.
 
با آنکه نمی‌توان گفت رقابت درون حزبی برای انتخاب رهبر جدید دقیقا چقدر طول می‌کشد اما کارشناسان می‌گویند احتمالا در پایان ژوئیه، حدود دو ماه دیگر رهبر جدید حزب محافظه‌کار مشخص خواهد شد.
 
تعداد قابل توجهی از اعضای حزب محافظه‌کار برای این رقابت اعلام آمادگی کرده‌اند.
غول برگزیت در انتظار قربانی بعدی بهرنگ تاج‌دین، بی‌بی‌سی:

ترزا می چهارمین نخست‌وزیر محافظه‌کار بریتانیاست که بابت رابطه کشورش با اتحادیه اروپا از صدر به ذیل کشیده می‌شود.
 
تلاش خانم می برای بده‌بستان با احزاب دیگر برای خروج از بن‌بست برگزیت، میخ آخر را به تابوت زمامداری او کوبید.
 
ولی واقعیت این است که حزب محافظه‌کار در مجلس بریتانیا در اقلیت است و اکثر نمایندگان مجلس، با برگزیت ایده‌آل اکثر نمایندگان حزب محافظه‌کار مخالفند.
 
نخست‌وزیر بعدی بریتانیا - حتی اگر یک هوادار دوآتشه برگزیت باشد - خیلی زود می‌فهمد که آرای لازم برای تصویب برگزیت دلخواهش را در مجلس ندارد.
 
برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی هم ممکن است قدرت را به حزب کارگر بدهد.
 
با این اوصاف بعید نیست که نخست‌وزیر بعدی بریتانیا هم مانند ترزا می قربانی مسئله اروپا و برگزیت شود.
 
در روزهای گذشته خانم می قصد داشت لایحه قرارداد خروج را پس از "اصلاحاتی" برای بار چهارم به رای پارلمان بگذارد، اما در ۷۲ ساعت اخیر تقریبا روشن شده بود که خانم می از داخل حزب محافظه کار زیر فشار زیادی برای استعفا است و عمر نخست وزیری او به پایان نزدیک شده است.
 
مهمترین وظیفه دولت خانم می، مذاکره با اتحادیه اروپا برای خروج بریتانیا بود. خانم می در این باره گفت:
 
"من درباره شرایط خروج {از اتحادیه اروپا} مذاکره کردم و هر چه می‌شد انجام دادم تا نمایندگان پارلمان به آن رای دهند. متاسفانه قادر به این کار نشدم."
 
نخست وزیر بریتانیا گفت جانشینش هر که باشد "باید بتواند برگزیت را محقق و توافقی در پارلمان ایجاد کند."
 
"چنین اجماعی وقتی وقتی حاصل می‌شود که تمام طرف‌های بحث آماده کنار آمدن باشند."
 
خانم می در پایان سخنرانی‌اش با صدایی بغض‌آلود گفت: "من بزودی از این سمت که بزرگترین افتخار زندگیم بوده و خواهد بود کنار می روم، به عنوان دومین نخست وزیر زن بریتانیا اما مطمئنا به به عنوان آخرین نخست وزیر زن."
 
استعفای خانم می فردای رای‌گیری پارلمان اروپا صورت گرفته است در حالیکه نتایج این رای گیری تا یکشنبه اعلام نخواهد شد.
+73
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Afshin51 - کلن، آلمان

  آخی نازی گندی با این برگزیت بر انگلیس و اتحادیه اروپا زدید که نه راه رفتی مانده و نه بازگشت .
  4
  67
  جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان

  خبر خوبی بود.به ایرانیان انگلیس تبریک میگم. این عجوزه ناکارآمدترین و بدترین نخست وزیر تاریخ انگلیس بود و فقط با ژستهای مسخره و لباسهای نامناسب سنش سعی داشت خودش رو با اقتدار و شبیه به مارگارت تاچر خونخوار و منفور نشون بده که صد البته اصلا جزبه و قدرت اون رو نداشت و بعد از دریافت چندین ضربه تحقیر آمیز تاریخی در ماههای اخیر،با فضاحت بخاطر افتضاح برگزیت مجبور به استعفا شد.
  11
  63
  جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. شما همه را خونخوار نامیدید و یعنی ملتی که اکثریت را به حزب ایشان رای دادند آدم های نفهم یعنی آمی بودند؟؟ و سوال اینست که شما در یک کشوری که خوناشام است چکار میکنید؟
  37
  30
  جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  مارگارت تاچر کجا و این کجا! بهر حال اگر انگلیسی ها گورشان را از اروپا گم کنند، خیلی زیان می بینند! ولی با بوریس جانسون که پدر بزرگش که علی کمال از استانبول است، دنیای سیاست خیلی بامزه تر دیده میشه!
  9
  12
  جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان::]. عزیز جان فکر کنم شما به چشم پزشک و عینک جدید احتیاج دارید.چون من مارگارت تاچر رو خونخوار نامیدم نه همه رو،و اگه کمی مطالعات اجتماعی داشتید میدونستید خیلی مردم انگلیس هم همین نظر رو دارند.
  10
  27
  جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. اولا که از خودتان شروع کنید عینک تان را از کجا تهیه کردید تا منم از همان عینک سازی تیهی کنم ۲ چند در صد به برگزیت رای دادند ؟ شما در انگلیس فکر کنم پناهنده باشید وحتی سواد خواندن و نوشتن هم بلد نباشید من الان عازم عینک سازی هستم ولی شما هم شبا کلیساها کلاس زبان انگلیس دایرمی کنند حتما شرکت کنید
  27
  14
  جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۱
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان::]. بین بیسواد و بی ادب،یکم بهت رو دادم و با احترام جواب فضولی و نادانیت رو دادم انگار دور برداشتی.من با کسی که ادب داشته باشه و فهم و شعورداشته باشه با احترام حرف میزنم اما قشر کم سواد و پر رو مثل تو بخواد فضولی و مزاحمت ایجاد کنه ..... حال برو دیگه تو کار بزرگتر از خودت فضولی نکن و درباره چیزی که سواد و اطلاعی ازش نداری.....
  10
  3
  جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۲
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  مارگرت تاچر چه خونخواری کرده؟ اتفاقا بانوی آهنین انگلیس به خاطر حمله آرژانتین به جزایر فالکند و موضع گیری تاچر همه جا مورد تحسینه. احتمالا تونایی که بهش میگن خونخوار اونو با ماری تئودور و یا الیزابت اول ( باکره) اشتباه رفتند که البته اونام خونخوار نبودند ، ظالم بودند.
  7
  5
  جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۱
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. بی ادب و بیسواد کسی است که نفهمیده میپره وسط فکر کنم آخر ماهه چندروز دیگه سوسیال بپول هایتان را میریزه بحسابتان،حداقل یک روزنامه بخر بخوان برات خوبه، یعنی بهتراز کارت تلفن فروشیه
  2
  7
  شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۵
  ۳۵
  پیامک1 - منچستر، انگلستان
  [::mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان::]. استادشما خاطر خودت رو با نظریات این تاتامیشی مکدرنکن این خودشو تو آینه از افلاطون فیلسوفتر میبنه.البته تو آینه دستشویی
  0
  8
  شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۱
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  [::پیامک1 - منچستر، انگلستان::]. دقیقا
  0
  5
  شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵
  نظر شما چیست؟