سرلشکر باقری: جمهوری اسلامی «دست بر ماشه» و با «سرعتی غیرقابل باور» آماده «برچیدن بساط هر متجاوزی» است

دویچه وله :رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفت، جمهوری اسلامی "دست بر ماشه" و با "سرعتی غیرقابل باور" آماده "برچیدن بساط هر متجاوزی" است. خبرگزاری‌ها از طرح پنتاگون برای اعزام تا ۱۰ هزار سرباز دیگر به خاورمیانه خبر داده‌اند.
 
در حالی که در تنش موجود میان ایران و آمریکا، لحن مقام‌های آمریکایی اندکی نرم‌تر شده است، برخی مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی به مناسبت‌های مختلف از زبانی تهدیدآمیز در مقابل ایالات متحده استفاده می‌کنند.
 
محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، امروز پنجشنبه دوم خرداد (۲۳ ماه مه) در پیامی به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر (سوم خرداد) از جمله با اشاره به "شرایط نوین مقابله با نظام طاغوتی و فرعونی آمریکا" ایرانیان را "به عرصه جهاد، هوشیاری، هوشمندی و تولید اقتدار بیشتر" فراخواند. سرلشکر باقری همچنین تهدید کرد که "بساط هر متجاوز و طمع‌کاری" با "قاطعیت" برچیده خواهد شد.
 
به گفته رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، جمهوری اسلامی پس از جنگ هشت‌ساله ایران و عراق با "سیاهه‌ای از بحران‌ها و فتنه‌ها" روبه‌رو بوده که به گفته او "با طراحی، برنامه‌ریزی و فرماندهی کاخ سفید و متحدان رژیم پلید و جنگ‌افروز آمریکا" انجام گرفته‌اند. به گفته باقری "فتنه‌های ۷۸، ۸۸ و ۹۶، جنگ‌های نیابتی، تروریسم تکفیری و فتنه داعش در زمره" اقدامات آمریکا علیه جمهوری اسلامی بوده‌اند.
 
باقری همچنین تهدید کرد که "هر منازعه و آتش‌افروزی احتمالی" از سوی به گفته خود "هر دشمن خیره‌سر و ماجراجویی" با "پاسخی سخت، کوبنده و نابودکننده" مواجه خواهد شد.
بزرگ‌نمایی "جنگ موهوم" با هدف "تسلیم کشور"
سرلشکر باقری همچنین با استناد به سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، "تقابل و رویارویی جمهوری اسلامی ایران" با به گفته او "دولت خبیث آمریکا" را صحنه "برخورد اراده‌ها" خوانده و تأکید کرده است که «همواره باید فرایند قدرت‌سازی را مشق کنیم و دست بر ماشه، مهیای برچیدن بساط هر متجاوز و طمع‌کاری با قاطعیت و سرعتی غیرقابل باور باشیم.»
حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران "تجهیزات نظامی دشمن" در منطقه را "ابزارهای چشم پر کن مادی" خواند رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران همچنین گفته است که "دشمن" با هدف "تسلیم کشور" به "بزرگ‌نمایی خطر جنگ موهوم" می‌پردازد.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران نیز امروز پنجشنبه با اشاره به "استقرار تجهیزات نظامی دشمنان در شمال اقیانوس هند"، این تجهیزات را "ابزارهای چشم پر کن مادی" خواند که به گفته او "دشمنان با به نمایش درآوردن آنها، سعی در ایجاد رعب و وحشت دارند."
 
علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز دیروز چهارشنبه با بیان اینکه "یک زمانی ۳۲۷ فروند ناو در داخل خلیج فارس بود"، گفت: «اما رزمندگان اسلام ما نه تنها هیچ ترسی به دل راه ندادند بلکه اقداماتی انجام دادند که دشمن با همه توانمندی‌هایی که داشت، حالت خوف و لرز به خود گرفته بود.»
ناوهای آمریکا "تحت کنترل کامل ارتش و سپاه"
به گزارش خبرگزاری فارس، جانشین فرمانده سپاه پاسداران همچنین مدعی شد که امروز ناوهای آمریکایی حاضر در خلیج فارس "تحت کنترل کامل نیروی دریایی ارتش و سپاه هستند."
 
در روزهای اخیر لحن مقام‌های آمریکایی در قبال ایران اندکی نرم‌تر شده است. پاتریک شاناهان، وزیر دفاع موقت ایالات متحده، سه‌شنبه گذشته گفت که این کشور خواستار شروع جنگ با ایران نیست و هدف از افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه نیز "بازدارندگی" و حفاظت از جان آمریکایی‌ها است. شاناهان تأکید کرد که آمریکا خواستار "بدتر" شدن وضعیت نیست.
به گفته علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، ناوهای آمریکایی "تحت کنترل کامل" ارتش و سپاه هستند محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز هم‌زمان آمریکا را به راه‌اندازی یک "بازی بسیار خطرناک" در آب‌های خلیج فارس و "جنگ اقتصادی" علیه ایران متهم کرده بود. او نیز گفته بود، ایران تمایلی به درگیری ندارد، اما در صورت وقوع آن "از خود دفاع" خواهد کرد.
 
بالا گرفتن تنش در منطقه خلیج فارس با هشدار برخی کشورهای اروپایی همچون آلمان و بریتانیا نسبت به خطر وقوع یک "جنگ ناخواسته" همراه شد. جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، دوشنبه گذشته، گرچه گفت که ایالات متحده به دنبال جنگ با جمهوری اسلامی نیست، اما در عین حال هشدار داد که ایران "عزم آمریکا" را محک نزند و اراده این کشور را "دست کم" نگیرد. پنی موردانت، وزیر دفاع بریتانیا نیز یک روز بعد گفت که نیروی دریایی ویژه این کشور در منطقه خلیج فارس مستقر شده و صورت بحرانی شدن اوضاع در آنجا، آماده کمک به آمریکا و متحدانش در برابر ایران خواهد بود.
 
در این میان اما با وجود تأکید مکرر رئیس جمهوری ایالات متحده بر مذاکره با ایران، مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون انجام گفت‌وگو با آمریکا را رد کرده‌اند. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هم بروز جنگ میان ایران و آمریکا را منتفی دانسته و هم مذاکره با ایالات متحده را به عنوان "سم مضاعف" رد کرده است.
برنامه اعزام هزاران سرباز آمریکایی به خاورمیانه
جمهوری اسلامی در روزهای گذشته در رابطه با انفجار در چهار کشتی در سواحل امارات، حمله به تأسیسات نفتی و خط لوله شرق به غرب عربستان و نیز اصابت موشک به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد، دست‌کم در سه کشور امارات متحده عربی، عراق و عربستان سعودی با اتهامات سنگینی روبه‌رو بوده است.
 
در هر سه این اقدامات جمهوری اسلامی یا "گروه‌های نیابتی" و متحدان منطقه‌ای آن، همچون حوثی‌های یمن و شبه‌نظامیان شیعه عراق، متهم اصلی بوده‌اند. دیروز چهارشنبه نیز شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران از دومین حمله متوالی خود به فرودگاه نجران عربستان در عرض ۲۴ ساعت خبر دادند. ایران اما تمام اتهام‌ها مبنی بر دست داشتن در این حملات را رد می‌کند.
 
پس از بالا گرفتن تنش، آمریکا ناو هواپیمابر "آبراهام لینکلن" و بمب‌افکن‌های "بی-۵۲" خود را به آب‌های خلیج فارس اعزام کرد. دلیل این اقدام "تهدیدهایی از سوی ایران" اعلام شد. امروز پنجشنبه نیز خبرگزاری‌ها از طرح وزارت دفاع آمریکا برای اعزام پنج تا ۱۰ هزار نیروی نظامی بیشتر به خاورمیانه خبر دادند. البته به گزارش آسوشیتدپرس، این طرح "کاملا تدافعی" با هدف "مقابله با تهدیدهای نظامی ایران" ارائه شده و تصمیم‌گیری در باره اجرای آن برعهده کاخ سفید خواهد بود.
 
در روزهای گذشته خبرهای مختلفی درباره تلاش یا آمادگی برخی کشورها، از جمله عراق، ژاپن و عمان برای میانجی‌گیری میان ایران و آمریکا منتشر شده بود. نام سوئیس، قطر و روسیه نیز در میان این کشورها به چشم می‌خورد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اما در دیدار هفته گذشته خود با مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در رابطه با تنش موجود میان ایران و آمریکا گفته بود که روسیه "آتش‌نشان هر بحرانی نیست" و حل مناقشه کنونی میان تهران و واشنگتن نیز "کاملا" وابسته به مسکو نبوده، بلکه بستگی به همه "بازیگران" آن از جمله آمریکا، اروپا و ایران دارد.
+24
رأی دهید
-76

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  شما آخوندا حتی جرات ندارید به حمله های اسرائیل بر مقرسپاه پاسداران تان را جواب بدهید آنوقت میخوای با آمریکا در بیفتید
  7
  77
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۹
  ۴۰
  دو کلمه حرف درست - تبریز، ایران

  دست بر ماشه لوله تفنگی شقیقه ات آفرین فقط ماشه رو فشار بده. اینجوری راحت میمیری. وای به روزی که شما ها قاتلان به دست ملت بیافتید.
  4
  70
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۲
  ۴۰
  دو کلمه حرف درست - تبریز، ایران

  ناوهای آمریکا "تحت کنترل کامل ارتش و سپاه" واقعا عجب رویی دارید. صدام و قذافی هم از این چرت و پرت ها میگفتند.
  5
  71
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۵
  ۵۲
  Hatef - پاریس، فرانسه

  شما جانیان بزدل، اگر جرات داشتید، قبل از اینکه امریکا دو دستش را دور گردنتان حلقه و شروع به فشار دادن کند، کارى میکردید. اکنون که کار از کار گذشته است و در حال خفه شدن هستید، چاره اى جز مرگ و یا تسلیم ندارید. چون اگر دست و پا هم بزنید، به جرم پیشقدم شدن درحمله، نابودتان خواهند کرد! تازه اگر هم در نهایت به غلط کردنى که از ابتدا میبایست میکردید، افتادید و تسلیم شدید، در وضعیتى شما را رها خواهند کرد، که دیگر رمقى برایتان باقى نمانده باشد و مردم خود حساب را با شما اشرار تصفیه خواهند کرد.
  5
  51
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۳
  ۲۹
  آش با جاش - سیاهکل، ایران

  با سرعتی غیر قابل باور فرار خواهید کرد.
  4
  64
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۱
  ۳۱
  Benzi - لیدز، انگلستان

  جمهوری اسلامی دست بر ماشه است درست. اما سردار جون اسلحه روی شقیقه های خودشه. ر*** آب هم قطعه متاسفانه لول.
  4
  44
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۸
  ۴۰
  Zaall - اصفهان، ایران

  درود بر نیروهای مسلح ایران
  61
  7
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۰
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  و پاسخ شما این است: زپرتنگولی!
  4
  42
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۰
  ۵۲
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  فعلا به جای دست بر ماشه دست بر چیزه دیگه شدین و منتظرین در اولین فرصت الفرار
  4
  34
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۶
  ۴۸
  آزاذه - تهران، ایران

  سران جمهوری اسلامی با سرعت غیرقابل باور آماده فرار هستند😛😝
  2
  37
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۹
  ۴۷
  ordak - بن، آلمان

  دست بر باچه نه دست برماشه،یا دست بر بند تنبان که پوشاکتون را از دست ندید.
  3
  33
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۷
  ۴۷
  ordak - بن، آلمان

  به قول شاعر: روزگاری بود روزگار تلخ تاری بود بخت ما چون روی بدخواهان ما تیره دشمنان بر جان ماچیره. فصل‌ها فصل زمستان شد،. صحنه‌ی گلگشت‌ها گم شد، نشستن در شبستان شد. در شبستان های خاموشی،. می تراوید از گل اندیشه‌ها عطر فراموشی. ترسی بود و بال‌های مرگ؛. کس نمی‌جنبید، چون بر شاخه برگ از برگ. سنگر آزادگان خاموش؛. خیمه‌گاه دشمنان پرجوش.. نگاهی به وضعیت مملکت چقدر شبیه بوه ای گفتارهای استاد کسرایی است...
  1
  24
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۶
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان

  باور "بکنید" که با این بلوفها فقط باورها باور می کنند که چه می کنید!
  2
  28
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۰
  ۴۹
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  سپاه ایران یکی از قدرتمندترین نیروهای جهان است ، منتهی فقط 30 دقیقه ،بعد آن فقط باید با آویزان شدن و توسل به امام زمان وپنج تن مقاومت کنند
  0
  2
  جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵
  نظر شما چیست؟