پایان رفاقت ایران و روسیه با جدی شدن خطر جنگ

ایران بریفینگ: آتش جنگ لفظی آمریکا و ایران شعله‌ور است. پوتین گفته است که روسیه “آتش نشان” نیست و از ایران خواست که از برجام خارج نشود.
 
ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه گفته است که کشورش قرار نیست آتش هر بحرانی را خاموش کند. این سخنان را رئیس جمهوری روسیه، یک روز پس از دیدار با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در مسکو در جمع خبرنگاران در رابطه با تنش موجود بین ایران و آمریکا بیان کرد.
 
پوتین صراحتا به ایران توصیه کرد که از توافق اتمی برجام خارج نشود، چونکه نهایتا تهران را به‌ دلیل از بین بردن توافق متهم خواهند کرد و نه واشنگتن را که باعث این فروپاشی شده است.
 
او گفت که تحولات مربوط به واشنگتن و تهران را به دقت دنبال می‌کند و روسیه نقش مثبت خود را ایفا کرده است و حالا این تحولات به طور کامل وابسته به روسیه نیست و به بازیگران دیگری چون آمریکا، اروپا و ایران، بستگی دارد. این موضع‌گیری رئیس جمهوری روسیه به منزله بی‌طرفی این کشور در مناقشه ایران و آمریکا تلقی شده است.
 
روسیه هم اکنون در سوریه متحد نظامی ایران است ، بسیاری از ایرانیان و چه بسا فرماندهان نظامی ایران بر این توهم هستند که چون روسیه در سوریه در کنار سپاه پاسداران هست پس متحد همیشگی و در هر نقطه جغرافیایی دیگر نیز هست در حالی که در کنار گفته های پوتین ، یک کارشناس ارشد وزارت امور خارجه روسیه نیز مجددا این موضوع را شکافته است که اصولا «ایران و روسیه هیچ ائتلافی باهم ندارند» و حضور مشترکشان در سوریه فقط برای منافع مشترک است .
 
این گفته ها تازگی دارد وپیش از این و هنگامی که خطر جنگ ایران را تهدید نمی کرد روسیه چنین اعتقاداتی نداشت ، واضح است که روسیه آشکارا راه خود را از ایران جداکرده است.
 
النا دونایوا از انستیتو خاورشناسی مسکو که اخیرا در ایران بوده به دویچه وله گفته است : روسیه از موضع ایران حمایت می‌کند اما اگر جنگی شروع شود روسیه در این صورت مداخله نظامی نخواهد کرد.
 
این کارشناس ارشد وزارت خارجه روسیه تاکید کرد: «ایرانیان تصور می‌کنند که روسیه در مقابل آمریکا و دیگر تهدیدات باید از ایران دفاع بکند. آنها فکر می‌کنند که چون روسیه در امور سوریه مداخله کرده، باید از حزب‌الله و دیگر گروه‌های شیعه در خاورمیانه از جمله یمن و لبنان دفاع بکند. اما در سوریه روسیه از منافع خود دفاع می‌کند و منافع روسیه تا حدی به منافع ایران نزدیک است. اما در نقاط دیگر خاورمیانه روسیه منافع دیگری دارد.»
+101
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  رفقیتم، نوکر جیب پولتم! پوتین هیچگاه آمریکا و اروپا را به زمین نخواهد زد و آنهم برای آخوند های زشت چهره!
  17
  96
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۴
  ۳۰
  پارس 1404 - ایران، ایران

  روسیه در این صورت مداخله نظامی نخواهد کرد به جهنم شما حریف یک مشت شبه نظامی چچن نشدید کلی تلفات دادید تا تونستید چچن رو بگیرید. ایران خودش به تنهایی حریف انریکا میشه.
  103
  12
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۳
  ۶۱
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا

  روسیه تا بحال از کدام کشور حمایت کرده که از ایران حمایت کنه؟ در طورل تاریخ روسیه به خیانت و از پشت خنجر زدن معروف هست.درسته روسیه تمایل به تضعیف غرب خصوصا آمریکا داره و سیاستهاش رو اینطور تنظیم میکنه که هر جا غربیها سعی در پیشروی دارند روسیه مانع تراشی میکنه اما در موقع عمل اگه درگیری صورت بگیره تا وقتی منافع مستقیم خودش مثل خاک و سرزمینش در میان نباشه بیطرف خواهد بود. ائتلاف و پیمان باید روی کاغذ و جایی ثبت بشه.به صرف ۴ تا حمله هوایی به گروهکهای چریکی و تروریستی شپشو در سوریه که همپیمان ایران نمیشن.این توهمات رو بچه بسیجیهای مساجد و تو شبکه های اجتماعیشون بهش دچار شدن.
  8
  89
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۹
  ۳۰
  tiger.man - ریکیاویک، ایسلند

  دمت گرم پوتین. الحق که سیاستمداری
  4
  35
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  روسیه هرگز رفیق ایران نبود بلکه از خلاء غرب استفاده و بنجل هایش را به چند برابر قیمت به ایران انداخت. در ماجرای سوریه به سفارش کسینجر ، پوتین پیاده نظام تشیع را به جان عقب افتاده های سنی انداخت که این هم همکاری موقت مقطعی و در اخر به نفع روسیه و اسرائیل و بقای بشار اسد کراواتی تمام شد. روسیه ایران را بازی داد. همین
  4
  41
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۲
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  بارها فرماندهان نیروهای مسلح گفته اند ما و روسیه در سوریه منافع مشترک داریم، که در دیگر جاها اینطور نیست! به کوری چشم قمپوزیسیون، ایران روی پای خودش ایستاده و نیازی به روسیه ندارد، برای همین هست که دائم می گویم پاینده نیروهای مسلح ایران
  48
  7
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷
  ۵۰
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  پوتین و خامنه ایی داداش صیغه اییه هم در کا گ ب !!! مگه میشه این دو یار جون جونی پشت همدیگه رو خالی کنن ؟ یکی پول و منافعش و اون یکی قدرت و حکومتش . قربانی داستان = مردم همیشه در صحنه
  8
  17
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
  ۴۴
  samisan - توکیو، ژاپن

  [::Zaall - اصفهان، ایران::] بابا شما خوابی یا خودتو زدی بخواب اربابت خمینی دستمالچی و دار دسته چاپلوس و وطن فروش رو امریکا و اروپا اوردن ایران نمیدونی بگم بهت هر وقت هم استفاد از اینها تمام شد با اردنگی پرتشون میکنن بیرون در زباله دان تاریخ .
  1
  30
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۸
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  تو آتش نشان نیستی,تو عین خود کوه آتش فشان هستی که صد و چند سال پیش آتش بدل میلیونها ایرانی زدی و نیمی از غرب کشور عزیزمارا از میهنمان جدا کردی,خصوصا آذربایجان,نخجوان,گرجستان و و و ,عزیز ما را.تو از آتش جهنم سوزان تر و ویرانتری,کمونیست پلید
  3
  25
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  [::samisan - توکیو، ژاپن::]. بله عامریگا و انگل یس خمینی را آوردند! حالا چرا شما قمپوزیسیون آویزان همین عامریگا و انگلیس هستید!؟
  26
  1
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۵
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران::]. [::لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران::]. عوضی گرفتی بد جور، پوتین خر إسرائیل هست. همه این خیمه شب بازی ها برای تقسیم خاور میانه، اروپا و امریکای جنوبی بوده و هست. ایران هم این وسط وایلد کارد بوده.
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۵
  ۴۴
  samisan - توکیو، ژاپن
  [::Zaall - اصفهان، ایران::] ما اویزان کسی نیستیم شنگول خوابی بابا الان هشتاد ملیون ادم تو ایران رو اویزان دنیا کردن با تحقیروبی حرمتی بهشون این رو میگن اویزان بودن .
  0
  19
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۹
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. رفیق این کلا اشتباه است،هم خودش هم اسمس کاربردیش هم جملاتش هم کامنتهاش،یک روز امام خامنه ای یک روز اقا ترامپ الله یک روز ۴ پایان سپاه خلاصه بین مبتدا و خبر مونده طفلی
  0
  3
  جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۷
  ۵۰
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  [::ordak - بن، آلمان::] جدایی طلب و منافق مانند امثالهم سکوت و بیرون ، البته با سرکوب . بله من در مقابل شما تجزیه طلب ها در همسنگرِ جمهوری اسلامی هستم . و خیلی هم لذت میبرم که جمهوری اسلامی امثال شما منافقین رو سرکوب و نابودتون میکنه شماها هیچ جایی در کنار ما مردم نداریم و خود ما مردم خواهان نابودیتون هستیم .
  0
  1
  جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۱
  نظر شما چیست؟