واشنگتن پست :جنگ با ایران مادر همه باتلاق هاست/ برای نابودی ایران، ترامپ باید یک هولوکاست هسته ای راه بیندازد

مکس بوت- واشنگتن پست : دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به طور موقت از تنش‌ها علیه ایران در روزهای گذشته کم کرده بود که در اقدامی، مجدداً با انتشار توییتی بر این تنش‌ها دامن زد. ترامپ روز یکشنبه هفته جاری، در یک پیام توییتری تهدیدآمیز نوشت: «اگر ایران خواستار جنگ باشد، پایان رسمی ایران خواهد بود. هرگز دیگر آمریکا را تهدید نکنید».
 
 طرفداران سیاست‌های ترامپ در قبال ایران، در پی انتشار این توییت تهدید‌‌آمیز، واکنش‌های هولناکی از خود نشان دادند به طوریکه سناتور مارکو روبیو از ایالت فلوریدا هشدار داد: «حمله = پاسخ قطعی» .تام کاتن سناتور جمهوری‌خواه که مواضع تندی در قبال ایران دارد نیز در پی پیام توییتری ترامپ تصریح کرد: «اگر ایران علیه آمریکا یا همپیمانان ما در منطقه اقدام نظامی انجام دهد، قطعاً انتظار یک واکنش مخرب علیه ایران را خواهم داشت».
 
این رجزخوانی‌ها، تند و سخت از واقعیت به دور است. بررسی قابلیت‌های ایران نشان می‌دهد که هیچ گزینه نظامی علیه ایران قاطعانه یا کم‌هزینه نخواهد بود بلکه جنگ با ایران، مادر تمام باتلاق‌ها خواهد بود. «(تقابل با ایران)، مادر همه باتلاق‌ها خواهد بود: تقابلی که جنگ عراق را به وجود آورد-و من در حال حاضر از حمایت از آن بسیار پشیمان هستم- در مقایسه (با تقابل احتمالی با ایران) هیچ است».  ایران سامانه «اس‌-۳۰۰» یعنی پیشرفته‌ترین پدافندی که تاکنون جنگنده‌های آمریکایی با آن روبرو بوده‌اند را در اختیار دارد و تقابل با ایران اقدام ساده‌ای برای نیروی هوایی و دریایی آمریکا نخواهد بود و تعداد زیادی از خلبانان و هواپیماهای آمریکایی در این تقابل احتمالی از بین خواهند رفت.
 
آمریکا شمال ویتنام، کامبوج و لائوس را برای سال‌ها بمباران کرد و سه برابر مجموع مهمات مورد استفاده کشورها در جنگ دوم جهانی را علیه این کشورها به کار برد، و با این وجود، در جنگ ویتنام شکست خورد. حملات هوایی در اغلب موارد، زمانی قاطعانه خواهد بود که همراه با حملات زمینی باشد که آمریکا فاقد یک گزینه زمینی واقع‌بینانه است. ایران در مقایسه با عراق هم از نظر وسعت و هم جمعیت بسیار از عراق بزرگ‌تر است. ریاضیات اقدام نظامی حاکی از آن است که آمریکا و همپیمانان این کشور به ۶۰۰ هزار نظامی در عراق نیاز داشتند که البته هرگز این هدف محقق نشد و آمریکا و همپیمانانش هرگز بیش از ۱۸۰ هزار نظامی در عراق نداشتند. طبق همین محاسبات، آمریکا به ۱.۶ میلیون نظامی برای اعزام به ایران نیاز دارد، در حالی که مجموع نیروهای ارتش و تفنگداران آمریکایی ۶۵۴۴۰۳ نفر، یعنی نصف مقدار مورد نیاز است. طبق گزارش ۲۰۱۱ مرکز ارزیابی‌های راهبردی و بودجه آمریکا، ایران قادر است با تاکتیک‌های «نامتقارن»، پاسخ حملات هوایی آمریکا را بدهد.
 
بنا بر ارزیابی‌‌های سال ۲۰۱۱، ایران قادر است از ترکیبی از موشک‌های ضدکشتی کروز، پهپادها، زیردریایی‌ها، کشتی‌های کوچک و مین برای «حمله» به ناوهای آمریکا در آبهای خلیج‌فارس استفاده کند. طبق ارزیابی مرکز ارزیابی‌های راهبردی و بودجه آمریکا، ایران قادر است پایگاه‌های آمریکا در منطقه را با زرادخانه‌های حدود دو هزار موشک خود هدف قرار دهد و همچنین ایران قادر است شبکه‌های رایانه‌ای آمریکا را با حملات سایبری فلج کند.
 
واشنگتن در مقابل ایران چه خواهد کرد؟ تعدادی موشک کروز و تعدادی بمب پرتاب می‌کند؟ حتی تصور اینکه ترامپ یک هولوکاست هسته‌ای به راه بیاندازد تا به معنای واقعی کلمه به ایران «پایان» دهد نیز سخت است. ژنرال دیوید پترائوس از فرماندهان سابق ناتو در حین حمله ۲۰۰۳ به عراق گفت: «به من بگویید که چگونه (جنگ عراق) پایان می‌یابد». جورج بوش رئیس‌جمهور وقت آمریکا هیچ ایده‌ای درباره پایان جنگ عراق نداشت. به همین ترتیب، امروز نیز جنگ‌طلبان در داخل و خارج از دولت ترامپ، هیچ ایده‌ای درباره چگونگی پایان جنگ با ایران ندارند و بهتر است برای آغاز چنین جنگی با ایران ریسک نکنند.
+63
رأی دهید
-70

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان

  چرت! این نکبتی ها ایران را نمی شناسند و گرنه به دنبال مریم لچکی نمی رفتند! پروستاتی با یک اعتراض مردمی در سال ۸۸، چمدانش را بست و قصد ترک کشور را داشت، پس ای بی پدران بیشعور و ناآگاه، سیاستمداران شکمو را با سیاستمداران خود مقایسه نکنید! ۴۰ سال مردم ایران چشم دیدن این سیستم دروغین را ندارند و "فقط" با اعدامهای گروهی از ما زهر چشم گرفته و با دشمنی های ساختگی باعث تداوم خودشان شدند که شما "چشم آبی" های حـ... تا آنجایی که میتوانستید با آنان معامله سیاسی و نظامی داشتید و فریاد آزادی مان را نشنیده گرفتید، پس با واژه هایی چون هولوکاست بازی نکنید و بیش از افکار جهانی را گول نزنید، ننگتان باد!
  40
  129
  ‌چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۷
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  سر تا پای این تحلیل چرند و علتش بیسوادی نویسنده با اطلاعات اندکش هست
  37
  153
  ‌چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۵:۵۱
  ۳۵
  amirpalang - لندن، انگلستان

  جنگی در کارنیست. ما تا پیمان صلح خاورمیانه بین اعراب و اسرائیل بسته نشه در همین وضع تحریم و فلاکت هستیم. البته یه انتقاد هم به آقای ترامپ! ما همین الان هم به آخر ایران رسیدیم. دیگه قرار بود چی بشه که ایران تموم بشه؟
  4
  65
  ‌چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۹
  ۵۴
  فیل دانا - آینه جهان نما - لندن، انگلستان

  این یارو فکر میکنه زمون اسکندره که کل کشور رو و جنگ باید تسخیر کرد، ،عزیزم مراکز کلیدی یک کشور منهدم بشه آون کشور بخودی خود فلج و تسلیم میشه
  14
  102
  ‌چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۵
  ۴۰
  Zaall - اصفهان، ایران

  یک ...... از من پرسید که ترامپ تهدید هسته ای نکرد! خوب باید بگویم ...
  56
  4
  ‌چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۹
  ۱۰۲
  Nakamichi - لندن، انگلستان

  مزخرف محض که برای افراد ....با آی کیو در حد پرنده ها نوشته شده. هر بچه ای میدونه استفاده از جنگ افزار هسته ای بعد از جنگ جهانی دوم،فقط در صورت مورد حمله قرار گرفتن با اونها امکان پذیره. در ضمن اثرات اون محدود به یه نقطه نیست و به کشورهای مجاور هم سرایت میکنه و ده ها سال باقی میمونه. من نمیدونم این.... که بعنوان خبرنگار و مقاله نویس الان کار میکنن رو چه حساب این مزخرفات رو مینیسن؟ مشخصه فقط سعی در دراماتیک جلوه دادن اخبار هستن تا تو این بازار کساد اخبار و روزنامه بتونن جلب توجه و فروش کنند.
  4
  32
  ‌چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::amirpalang - لندن، انگلستان::]. متشکرم عزیزم. مثل اینکه شما هم از بعضی از مسائل پشت پرده و فوق سری اطلاع دارید. این ها را یک شبه مامور موساد حدود 40 سال قبل به من گفت!
  5
  15
  ‌چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::amirpalang - لندن، انگلستان::]. متشکرم عزیزم. مثل اینکه شما هم از بعضی از مسائل پشت پرده و فوق سری اطلاع دارید. این ها را یک شبه مامور موساد حدود 40 سال قبل به من گفت!
  4
  9
  ‌چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::amirpalang - لندن، انگلستان::]. متشکرم عزیزم. مثل اینکه شما هم از بعضی از مسائل پشت پرده و فوق سری اطلاع دارید. این ها را یک شبه مامور موساد حدود 40 سال قبل به من گفت!
  5
  7
  ‌چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
  ۴۳
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  واقعا این قدرت مایه افتخاره دو قرنه که اینها تو سر ما زدند هر وقت که خواستند آمدند و این کشور را اشغال کردند اینگار نه انگار که این کشور ارتشی هم داره بخاطر همین هم بود که صدام می گفت یک هفته ای تهران رامی گیرم چون فکر می کرد که این ارتش که کلا اهل جنگیدن نیست حالا هم که متلاشی شده بدتر ولی مقاومت مردم در برابر صدامی که آنطوری توسط کل دنیا تا دندان مسلح شده بود نشان می داد یک چیزهایی داره تغییر می کنه و حالا دیگه ابرقدرتها هم می دانند دیگه خبری از پیاده روی و پیک نیک رفتن در ایران نیست اگر حمله کنند کلی تابوت باید با خودشان بیاورند والبته این تنها دستاورد جمهوری اسلامی بوده و تو بقیه موارد به کشور گند زده اگر یک کم این حکومت عاقل بود و با مردمش درست رفتار می کرد و تو روابط بین الممل هم کمی انعطاف نشان می داد می توانست قرنها ایران را بیمه کنه ولی حیف که عقلانیت در اینها وجود ندارد
  10
  14
  ‌چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰
  ۵۳
  ادوینو - گوالف، کانادا
  امریکا همین جوری که داره پیش میره کافی وسلام و احتیاج به جنگ نداره این ایرانه که با این اوصاف همینجوری دروبرشو نا آرام کنه و هیچ چاره ای هم نداره بغیر از تسلیم مخفیانه.
  2
  11
  ‌چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۸
  ۷۹
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  چقدر اینجا تحلیل گر و ژنرالهای قهار و زبده جنگی حضور دارن. زپرت. شماها برین کشک هاتونو بسابین. برین به جنگهای زیر لحاف تون ادامه بدین...
  12
  6
  ‌چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۶
  ۴۹
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  هیچ جنگی برای دولتها باطلاق نیست فقط مردم بدبخت هستند که باید هزینه جنگ را بدهند ودولتها هم استفاده میبرند جنگ نعمت است امام خمینی
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
  نظر شما چیست؟