ظریف در مصاحبه با CNN: آمریکا بازی بسیار بسیار خطرناکی به راه انداخته

وزیر خارجه ایران از تهران با تلویزیون آمریکایی سی ان ان گفت و گو کرده است بی بی سی :محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته است که آمریکا با افزایش حضور نظامی در منطقه "بازی بسیار بسیار خطرناکی به راه انداخته است".
 
آقای ظریف در گفت و گو با تلویزیون آمریکایی سی ان ان، اقدام آمریکا در اعزام ناو هواپیمابر یو اس اس آبراهام لینکلن به خلیج فارس را "تحریک‌آمیز" خوانده و گفته جمهوری اسلامی ایران تا زمانی که آمریکا مجددا اجرای توافق هسته ای را آغاز نکند، با دولت ترامپ مذاکره نخواهد کرد.
 
ایالات متحده ناو هواپیمابر یو اس اس آبراهام لینکلن را برای ماموریتی شش ماهه عازم خلیج فارس کرده است.
 
همزمان با پخش اظهارات وزیر خارجه ایران؛ مایک پمپئو همتای آمریکایی او گفته است که این احتمال کاملا وجود دارد که ایران مسئول وقایع هفته گذشته در خلیج فارس باشد.
 
چهار نفتکش در نزدیکی بندر فجیره امارات هفته گذشته دچار حادثه شدند که عربستان سعودی و امارات متحده عربی آن را "اقدام خرابکارانه" خواندند. دو روز بعد حملاتی علیه تاسیسات نفتی عربستان به وقوع پیوست که حوثی های یمن، شبه‌نظامیان نزدیک به جمهوری اسلامی مسئولیت آن را بر عهده گرفتند.
 
پس از این وقایع تنش های لفظی میان ایران و آمریکا شدت گرفت اما مقام های نظامی و سیاسی دو کشور اعلام کردند که هیچ کدام به دنبال جنگ با دیگری نیست.
وزیر خارجه آمریکا دست داشتن ایران در حوادث هفته گذشته در خلیج فارس را محتمل دانسته است علیرغم ابراز بی علاقگی به جنگ از سوی هر دو طرف، دونالد ترامپ طی روزهای اخیر بارها در توییتر خود درباره ایران نوشته و همراه با تهدید ضمنی، از آمادگی برای مذاکره با ایران گفته است.
 
مقام های ایرانی طی روزهای اخیر گفته اند که به شرطی پای میز مذاکره با آمریکا حاضر می شوند که این کشور اجرای تعهداتش در توافق هسته ای را از سر بگیرد.
 
آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در جریان اختلافات جدید ایران و آمریکا که از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ آغاز شده و با خروج ایالات متحده از برجام شدت گرفته، بارها امکان مذاکره و تماس بین دو کشور را رد کرده و اخیرا هم تماس با دولت آمریکا را "سم مضاعف" خوانده است.
 
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم دیدگاهی همسو با آیت الله خامنه ای نشان داده است. او روز گذشته گفته بود که "اهل مذاکره است اما شرایط امروز، شرایط مذاکره نیست".
 
از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای، صادرات نفت ایران که دولت به شدت به آن متکی است از حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه به کمتر از یک میلیون رسیده و پیش بینی می شود با تشدید تحریم های آمریکا، از میزان فعلی صادرات نفت هم کاسته شود.
 
آقای روحانی به تازگی گفته "در هیچ دوره‌ای در تبادلات بانکی و فروش نفت با مشکلات و شرایط امروزه مواجه نبوده‌ایم، لذا نیازمند تمرکز و احساس شرایط جنگ اقتصادی از سوی همه هستیم".
 
او خواستار اختیارات ویژه برای اداره امور کشور همچون دوره جنگ با عراق شده است.
+11
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان

  بازی بد!؟ بقول ما شمالی ها: دور از علی مار = دور از مادر علی! ۴۰ سال شعار مرگ بر اسرائیل و آمریکا سر دادید و الان که وقت تسویه حساب شده، مگی که باز بد!؟ شرم و حیا هم خوب چیزیه! بی حیاها
  5
  37
  ‌سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۸
  ۵۱
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا

  پدر سوخته ها از بدو اختراع اسلام ُمردم بازیچه بودند.مخصوصا تو این چهل سال.به پایان سلام کنید.
  9
  48
  ‌سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۳
  ۳۹
  Liberte - ارومیه، ایران

  صدام تا قبل از سقوطش یک سخنگوی شوخ طبع و ساده و معروف والبته هالو داشت که مثل یوزف گوبلز وزیر تبلیغات آلمان همش بلوف می زد و خیال بافی می کرد و آمریکا رو تهدید می کرد. ظریف خیلی یادآور اونهاست.
  3
  32
  ‌سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۹
  ۱۹
  باشه مهندس - مادرید، اسپانیا

  قیافه ظریف مثل این وحشت زده ها شده :) :)
  8
  40
  ‌سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۶
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  اولا CNN تلویزیون چپول های امریکا و با ترامپ مخالفند . دوما خطرناک برای کی؟ خطرناک برای مفتخورانی که 40 سال هست با اداهای مسخره ی مذهبی ملت ایران را چاپیده، 2000 جور جنایت کرده، با اتهامات واهی مثل "محارب با خدا" ده ها هزار جوان برومند ایرانی را کشته و دست بردار هم نیستند؟
  1
  33
  ‌سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۷
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ایشون فکر کرده فردا که حکومت ساقط شد اسمش رو عوض میکنه به زمخت و راحت از کشور خارج میشه.
  1
  26
  ‌سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۱
  ۲۹
  tiger.man - ریکیاویک، ایسلند
  خواهیم دید. حکایت ایران و امریکا مثل حکایت قطر و عربستانه. قطر و ایران در مقابل طرف مقابلشان بازی بزرگتر از حجمشان را شروع کردند هر دو هم به گه خوری افتادند با این تفاوت که قطر پول داره و جمعیت کم عربستام هم بهزار دلیل مایل نیست مسئله را نطامی کنه بنابراین قدرت مانور بالایی در مقابل عربستان داره اما ایران با اینکه پول داره اما همه دزد و کلاش و فکر جیبشان ( به جز چند شاه و حاکم مثل کریمخان زند و عضد الدوله دیلمی و تا حدودی رضا خان این خصلت ذاتی شاهان ایران در طول تاریخ بوده )و خزانه طبیعتا خالی مجبوره هارت و پورت کنه به قول معروف دست پیش بگیره پس نیافته. این امیرکبیر زمان ( یعنی واقعا زرشک ) هم وقتی حرف میزنه قسم میخوره ته دلش خندش میگیره اینا چیه دارم میگم.
  0
  10
  ‌چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
  ۴۹
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. دوست عزیز کجا دکتر گبلز بلف میزد.او مغز رایش سوم بود.
  0
  1
  جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
  نظر شما چیست؟