وزیر دفاع انگلیس : بریتانیا در تحولات اخیر در خلیج فارس در کنار متحدانش از جمله آمریکا می ایستد

پنی موردانت اولین زن وزیر دفاع در بریتانیابی بی سی :پنی موردانت اولین زن وزیر دفاع در بریتانیا است. او گفته کشورش در تحولات اخیر در منطقه خلیج فارس در کنار متحدانش از جمله آمریکا می‌ایستد
 
پنی موردانت، وزیر دفاع بریتانیا گفته است که در صورت بحرانی شدن اوضاع در خلیج فارس و تشدید تنش ها، بریتانیا آماده کمک به متحدانش از جمله آمریکا در برابر ایران است.
 
خانم موردانت در مجلس عوام گفته است که بریتانیا در نگرانی های ایالات متحده، اروپا و شرکایش در خلیج فارس درباره اقدامات بی ثبات کننده ایران، سهیم است.
 
وزیر دفاع بریتانیا گفته است که برای کاهش تهدیدات در امنیت منطقه به همکاری نزدیک با شرکا و متحدان کشورش ادامه می‌دهد.
 
خانم موردانت به سئوال یکی از نمایندگان مجلس عوام پاسخ می داد که از او به عنوان وزیر دفاع درباره پیوستن احتمالی بریتانیا به آمریکا در برابر اقدام نظامی احتمالی ایران در خلیج فارس پرسیده بود. او گفته است که بریتانیا برای کمک به متحدانش آماده و در منطقه خلیج فارس هم مستقر شده است.
 
وزیر دفاع بریتانیا گفته است: "ما سهم عمده ای در این منطقه داریم و سرمایه‌گذاری کلانی در آن کرده‌ایم. با متحدان و شرکایمان برای کاهش تنش‌ها همکاری می‌کنیم و تلاش می کنیم از واقعیاتی که پشت حوادث اخیر قرار دارد، مطلع شویم".
 
هفته گذشته چهار فروند نفتکش در بندر فجیره در نزدیکی تنگه هرمز دچار حادثه شدند و خسارات دیدند. همزمان دو حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی صورت گرفت که حوثی های یمن، شورشیان مورد حمایت ایران مسئولیت آن را به عهده گرفتند.
روحانی: برای اداره کشور اختیار ویژه می خواهیم حسن روحانی خواستار اختیارات ویژه برای اداره کشور شده است جمهوری اسلامی ایران پیش از این تهدید کرده بود که در صورتی که نتواند نفت خود را برای فروش از منطقه خلیج فارس صادر کند، "کشور دیگری هم نخواهد توانست نفت صادر کند". جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا پیش از این ایران خواسته بود "عزم آمریکا را برای دفاع از منافعش محک نزند".
 
همزمان با خودداری آمریکا برای صدور معافیت کشورها جهت خرید نفت از ایران، جمهوری اسلامی ایران برخی از تعهدات خود در توافق هسته ای موسوم به برجام را کاهش داده و به طرف های این توافق دو ماه فرصت داده تا مساله فروش نفت و مبادلات بانکی را به نحوی حل کنند.
 
طرف های اروپایی برجام این ضرب الاجل را رد کرده اما وعده داده‌اند که برای اجابت خواسته های ایران تلاش خواهد کرد.
 
تنش لفظی میان مقام های آمریکایی و مقام های نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران در روزهای اخیر بالا گرفته است. با افزاش این تنش ها هم سرلشکر حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و هم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده اند که به دنبال جنگ و درگیری نیستند اما در صورت اقدام طرف مقابل، دست به دفاع خواهند زد.
 
آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران به تازگی گفته است "جنگ نخواهد شد" اما از سیاست های ایالات متحده در برابر جمهوری اسلامی انتقاد کرده است.
 
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته در هیچ دوره‌ای در تبادلات بانکی و فروش نفت با مشکلات و شرایط امروزه مواجه نبوده‌ایم، لذا نیازمند تمرکز و احساس شرایط جنگ اقتصادی از سوی همه هستیم.
 
صادرات نفت ایران از زمان بازگشت تحریم های آمریکا از حدود ۲ میلیون ۷۰۰ هزار بشکه به کمتر از یک میلیون بشکه در روز رسیده و پیش بینی می شود در ماه های آینده حتی به نصف وضعیت موجود کاهش یابد.
 
رئیس جمهور ایران گفته است دولت برای اداره کشور همانند دوره جنگ هشت ساله با عراق، "نیازمند اختیارات ویژه‌" است.
+57
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Zaall - اصفهان، ایران

  یک زمونی می گفتند گزینه نظامی روی میز هست 😂 حالا می گویند اگر بزنید ما هم می زنیم😂 در آینده خواهند گفت حالا که زدید بعدا تلافی می کنیم😂 پاینده نیروهای مسلح ایران بزرگ
  73
  14
  ‌سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
  ۵۲
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  اگه غیر از این میگفتی انگلیسی نبودی. دیگه اخوند براتون فایده ای نداره و داره میشه مهره سوخته و وقت کنار گذاشتنش رسیده.
  3
  38
  ‌سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
  ۵۱
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا

  با وضعی که درست کردید البته که مردم و ندارید.دشمن اصلی شما همین مردم بیخ گوشتونن.ننگ برشما جلادان و خونخوران.بزودی ملت گور دست جمعی براتون تدارک می بینند.به امید فرهنگی نوین و انساندوست.حال به بهای گزاف فهمیدیم دین یعنی نابودی از هر نظر.درود برمبارزان راه ازادی و فرهنگ نوین که انسان ارزشمند است.
  3
  25
  ‌سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. زنده باد آریو برزن که به خواب تو آمد. اما اگر انگلیسِ مخترع آخوند هم پشت شمارو خالی کنه باید گفت که گاو شما زاییده. حالا همراه با بقیه سپاه سایبری بیایید و آویزون کوروش و داریوش و آریو برزن و افتخارات گذشته ایران بشید به امید اینکه با تحریک احساسات ناسیونالیستی جوانها صف بکشند که از روی مین رد بشند تا آقازاده های تازه به دوران رسیده یه مدت بیشتر به چپاول مشغول باشند.
  3
  31
  ‌سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۴
  ۳۴
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  شما انگلیسی‌ها که با سیاستهای شیطانی خود بر‌ها حق کشور‌های مظلوم خاور میانه را پایمال کردید. شما که از امثال خمینی و حکومت وهابی عربستان حمایت کردید بارها وبا سیاستهای فریب کرانه قصد تداخل در منطقه را داشتید. و هنوز هم دست بردار نیستید. اکثر کشور‌های خاور میانه کلنی بریتانیا بودند شما ثروت خاور میانه را دزدیدید و فقر و بد بختی را برای خاور میانه به ارمغان آوردید شما و دولت جنایت کار آمریکا روسیاه تاریخ هستید
  6
  5
  ‌سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۶
  نظر شما چیست؟