بریتانیا خطاب به ایران :اراده آمریکا را محک نزنید ، اگر به منافع آمریکا حمله کنید آنها تلافی می کنند

بی بی سی :جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، خطاب به ایران گفته است که آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست اما نباید عزم آمریکا را در این باره محک زد.
 
به گزارش رویترز آقای هانت که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت به ژنو سفر کرده است گفته است: "من باید به ایرانی ها بگویم که عزم آمریکا را محک نزنید. آنها به دنبال جنگ با ایران نیستند اما اگر به منافع آمریکا حمله شوند آنها تلافی می‌کنند و این چیزی است که ایرانی ها لازم است درباره آن خیلی خیلی با دقت فکر کنند".
 
همزمان از ایران گزارش شده است که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به توییت شب گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفته "تروریسم اقتصادی و تهدید به نسل‌کشی "پایان کار ایران" را رقم نمی‌زند".
 
رئیس جمهوری آمریکا ساعاتی پیش در توییتی نوشته بود "اگر ایران به دنبال درگیری است، این رسما پایان ایران خواهد بود. هرگز آمریکا را دوباره تهدید نکنید."
اکنون محمدجواد ظریف در پاسخ توییت کرده: "تیم ب و ترامپ امیدوارند به چیزی برسند که اسکندر، چنگیز و دیگر متجاوزان نتوانستند انجام دهند. ایرانیان در طول هزاران سال بلندقامت ایستاده‌اند، در حالی که همه متجاوزان رفته اند. تروریسم اقتصادی و رجزخوانی برای نسل‌کشی، به ایران پایان نمی دهد. هرگز یک ایرانی را تهدید نکنید. احترام را امتحان کنید. این عمل می کند".
 
آقای ظریف پیش از این گفته بود منظور او از" تیم بی"، جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل است.
 
معلوم نیست توییت آقای ترامپ در واکنش به چه اظهارنظری است. اما پیشتر حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت بود که "دشمنان ایران اراده جنگ ندارند، از جنگ می ترسند". هر چند، این مقام ارشد نظامی جمهوری اسلامی تأکید کرده بود که ایران به دنبال جنگ نیست اما در "آمادگی کامل" قرار دارد.
 
ساعاتی پیش از توییت آقای ترامپ، همچنین ارتش عراق نیز اعلام کرد موشکی به منطقه سبز و به‌شدت حفاظت شده مرکز بغداد شلیک شده است. این منطقه محل استقرار ادارات دولتی و سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌ها است. ارتش عراق تأیید کرده بود که این موشک به ساختمانی متروکه در نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرده است.
 
مقامات آمریکایی علت تحرکات نظامی اخیر خود را "خطر تهدید نیروهای این کشور از سوی ایران یا گروه‌های نیابتی این کشور" عنوان کرده است.
 
جنگ لفظی دو کشور درحالی است که تنش ها در عراق هم در حال افزایش بوده است.
 
ایالات متحده پیش از این شماری از کارمندان غیرضروری خود را از عراق خارج کند.
 
در هفته‌های اخیر، تنش میان تهران و واشنگتن، آمریکا تجهیزات و افزار جنگی تازه‌ای را در پایگاه‌های نظامی خود در خاورمیانه مستقر و ناوگروه نظامی آبرهام لینکن را هم به آب‌های جنوب ایران اعزام کرده است.
 
تا کنون با وجود آنکه مقامات عالی هر دو کشور تأکید کرده‌‌اند قصد ورود به جنگ ندارد اما اضافه کرده‌اند که در صورت وقوع جنگ برای آن آماده‌اند.
 
در پی افزایش تنش میان ایران و آمریکا در هفته‌های اخیر و گزارش هایی از "عملیات خرابکارانه" علیه چند کشتی تجاری در نزدیکی تنگه هرمز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به ایران هشدار داده که اگر مرتکب خطایی شود "متحمل رنج زیادی خواهد شد."
 
همزمان با بالاگرفتن تنش بین ایران و آمریکا، تا کنون چند کشور از جمله عراق، عمان و کویت به عنوان گزینه‌های میانجی‌گری بین ایران و آمریکا مطرح شده‌اند.
+91
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  چی میگی مرد!؟ تیم خر (خامنه ایی و روحانیون) شهامت و حوصله جنگ ندارند! پس خیالت جمع باشه از این شکم گنده ها
  5
  34
  دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  اینها دارند جو عمومی را برای حمله به ایران آماده میکنند.
  2
  71
  دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۱
  ۳۲
  ایکیوسان - زوریخ، سوییس

  چهل سال جنایت , تبعیض , فساد, فحشا .بس است دگر وقت انتقام است آخوند لواط کار سپاه تروریست و بسیجی صیغه زاده
  5
  71
  دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۵
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  . احترام را امتحان کنید. این عمل می کند"....احترام را از شما سقت پرستهای منافق و تروریست باید یاد بگیرند،مثل احترام گذاشتن به مردم سوریه، ،ثل صدپر تروریسم و تهدید همسایگان،مثل دخالت در کار همسایگان ...شما ایرانی نمیستید که از ایران و تاریخ ایران چرند میگید.این تارتیخی که تو از ان دم میزنی نو'ته بچه ادم نیست، نوشته سلاخ ولایتی است از قول ننه بزرگش.
  5
  32
  دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۷
  ۷۳
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان
  رئیس جمهور فقط بوش پسر بقیه همشون ترسواند
  7
  20
  دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۰
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ::ایکیوسان - زوریخ، سوی. دوست عزیز، تمام صفتهایی که گفتی عین سریش چسبید به همه اشون. دمت گرم
  0
  2
  ‌سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۲
  ۳۸
  rahjoo - بابل، ایران
  در مقابل اسکندر چنگیز و سزار، یه ایرانی بود که ما ازش دفاع میکردیم اما الان برا چی باید دفاع کنیم؟برا یه مشت شیطان صفتی که نام ایران و ایرانی رو به لجن کشیده.د بزن خلاصمون کن.خدا که اینارو نمیزنه لا اقل تو بزن ترامپ.منقرض شدیمم و شدیم
  0
  4
  ‌سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۹
  نظر شما چیست؟