تیرباران مهاجران افغان در مرزهای ایران

مهتاب آباء – نعیمان الله دوست  ایران بریفینگ: اینجا عراق یا سوریه نیست بلکه بلوچستان ایران هست، تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به مهاجران افغان که درنتیجه این تیرباران یک خانواده افغانی با فرزندانش بعد از واژگون شدن کامیونشان دستگیر شدند.
 
این رفتار یک هفته پس‌ازآن است که معاون وزیر امور خارجه ایران در اعتراض به فشارهای آمریکا و کم‌کاری اتحادیه اروپا در قبال برجام اخراج دسته‌جمعی مهاجران افغانستانی را در دستور کار ایران اعلام کرد.
 
 احمد جاوید نادم – رئیس اداره امور مهاجران و عودت کننده‌های هرات به خبرنگار بخش فارسی ایران بریفینگ گفت: «واقعاً نگران‌کننده است چیزی که ما از طریق صفحات مجازی می‌بینیم به‌کرات و مرآت. منتها متأسفانه هیچ هم‌وطن ما حاضر به ثبت شکایت نشده که ما به شکایت او رسیدگی بکنیم.»
 
ایران یکی از کشورهایی است که علیرغم ادعای دوستی با افغانستان آشکارا از حضور مهاجران افغان در ایران سوءاستفاده می‌کند.
 
نیروی قدس سپاه پاسداران از میان مهاجران و حتی بزهکاران افغانستانی در زندان‌های ایران برای جنگ در سوریه از آن‌ها یارگیری می‌نماید و یک گروه شبه‌نظامی در قالب «لشکر فاطمیون» تشکیل داده است.
 
سپاه پاسداران در ابتدا نقش خود را در شکل‌گیری این شبه‌نظامیان انکار می‌کرد اما باگذشت مدتی این دخالت را علنی کرد و اکنون باافتخار از آن به‌عنوان یک گروه استراتژیک و نیابتی یاد می‌کند و حتی در نوروز امسال رهبر جمهوری اسلامی در مشهد با خانواده‌های کشته‌شدگان این گروه نیابتی دیدار و از «نقش سترگ» آن‌ها در سوریه تجلیل کرد.
 
هم‌زمان با اظهارات مقام وزارت خارجه ایران اداره عودت مهاجرین ولایت هـــــرات در اواسط هفته گذشته با ابراز نگرانی نسبت به روند اخراج مهاجرین افغان از ایران خبر داد که ۲۲۰۰ مهاجر افغان، از دو روز بدین سو از ایران اخراج شده‌اند. در خبرها آمده بود که حمیدالله خطیبی رئیس مهاجرین هرات، گفته است که این عده مهاجریـــــن از طریق بندر اسلام قلعه هرات اخراج گردیده کـــــه در بینشان چندین زن بی‌سرپرست نیز شامل‌اند.
 
این مقام رسمی در هرات اعلام کرده است، باآنکه بیشتر افراد اخراج شده، بدون اسناد اقامت و یا کارت مهاجرت بوده‌اند، اما در جمع آن‌ها افرادی هم هستند که دارای کارت اقامت در ایران می‌باشند. خروج جبری افغان‌ها از ایران و به‌خصوص کسانی که کارت اقامت در ایران رادارند، عملی است که توجیه‌پذیر نیست.
 
زیرا افراد دارای کارت در حقیقت مهاجرینی هستند که ایران نیز اقامت آنان را به حیث مهاجر در کشور خود قبول کرده و اخراج آنان غیرقابل‌توجیه و مخالف با کنوانسیون‌های بین‌المللی موجود در این عرصه هست.
 
یکی از نمونه‌های بارز بدرفتاری ایران با افغان‌های مقیم یا مسافر در آن کشور، ضرب و شتم یکی از اعضای شورای ولایتی ولایت غزنی در تهران هست، حمید الله دانش عضو شورای ولایتی غزنی به علت جلوگیری از تظاهرات مهاجرین افغان در ایران، علیه افغانستان توسط پلیس ایران مورد ضرب و شتم واقع‌شده است.
 
آقای دانش که عضویت شورای ولایتی غزنـــــی را دارد، تأیید کرده است که وقتی چندی پیش برای دیدار بستگانش به ایران رفته بود، در آنجا اطلاع یافته که سپاه پاسداران در تهران شماری از مهاجرین افغان را برای تظاهرات علیه حکومت افغانستان، تشویق می‌کنند، او خواسته است که از این عمل جلوگیری کند، اما ایرانی‌ها مانع از این کارشده و مأمورین امنیتی ایران آقای دانش را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.‌
 
یک مهاجر افغان که تازه از ایران رد مرز شده است در ولایت هرات می‌گوید: «لت و کوب می‌کنند که چرا مدرک نداری. می‌گویند غلط کردی به ایران آمدی. با یک رقم چوب می‌زنند که زخم‌هایش هنوز مانده. ما بی‌صاحبیم.»
 
عبدالقادر رحیمی، رئیس دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر در ولایت هرات به بخش فارسی ایران بریفینگ می‌گوید مصاحبه‌های انجام‌شده آن‌ها با مهاجران بازگشته از ایران بیانگر این است که شماری از مهاجرینی که از کشور ایران رد مرز می‌شوند مورد توهین و لت و کوب نیروهای امنیتی ایران قرار می‌گیرند و حتی بدون اخطارهای مناسب مورد شلیک مستقیم تیر قرار می‌گیرند.
 
او می‌گوید در برخی از موارد گفته‌شده که نیروهای امنیتی ایران حتی مدارک اقامتی افغان‌ها را پاره کرده و سپس آن‌ها را رد مرز کرده‌اند که این خود ازجمله تخطی‌های حقوق بشری هست.
 
یک مهاجر افغانستانی در اسلو که به‌ تازگی از ایران به اروپا پناهنده شده است به خبرنگار ایران بریفینگ گفته است در مرز ایران و ترکیه هنگامی‌که در سپیده صبح در حال حرکت بودیم مورد اصابت تیراندازی نیروهای مرزی ایران قرار گرفتیم او حتی وضوح خنده و فریاد «موفق شدم» سربازان ایرانی را در مورد هدف قرار گرفتن مهاجران شنیده است و می‌گوید: انگار ما هدف‌های آموزش تیراندازی آن‌ها بودیم، این مهاجر افغان اضافه می‌کند از گروه ۳۰ نفره ما ۱۲ نفر مورد اصابت تیر قرار گرفتند که احتمال می‌دهم بسیاری از آن‌ها کشته شدند./ با سپاس از تحریریه خبر تلویزیون طلوع که ما را در تهیه این گزارش یاری کردند.
+16
رأی دهید
-86

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  قانون جنگل = قانون اسلام! چه انتظار دیگری میتوان از قانون جنگل داشت!؟
  29
  95
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۵
  ۳۵
  winnie1987 - بيرمنگهام، انگلستان

  با دیدن عکس بالا واقعا دلم خون شد. همزبان‌های افغانی خواهشا این رو به حساب مردم ایران نذارید، با خود مردم ایران هم همینطور رفتار میکنند این پدر سوخته ها. ایران هم از سال ۵۷ بی‌صاحب شده، طوری این بسیجی‌ها و سپاهی‌ها به مردم ایران حمله میکنند انگار نه انگار.
  5
  107
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۰
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  درود بر هم وطنان افغانستانی، این مزخرفات ایران دیفتری را باور نکنید، این جماعت چیز را به شقیقه متصل می کنند تا بین ما را به هم بزنند، پاینده ایران بزرگ
  62
  15
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  خبر دروغ، ساختگی، کاملا روشن است که فتوشاپ کردند، پیشتر حدود 4 میلیون و حالا حدود دو میلیون افغانی در ایران هستند، به اندازه یک ملت در اروپا، مردم هم با انها بهترین شکل همزیستی دارند، این اخبار برای بد نام کردن است، البته آن دسته از پشتوها که از ایرانیها بدگویی می کنند، از خود افغانها هم بدگویی می کنند، چون همان عربستان را ترجیح می دهند
  17
  51
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۶
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  آدم باید خیلی ساده باشه هر عکس یا چیزی که تو اینترنت میبینه باور کنه. بابا یه خورده این مغز آکبند رو به کار بگیرید و هرچیزی رو توی فضای مجازی باور نکنید.
  20
  27
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
  ۴۱
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  حکومت پان ترکیست صفوی-قجر از فرط ضعف و احساس حقارت در مقابل اکثریت ایران عقده های روانی اش را به حساب اینکه افغانیها هم فارسند روی این پناهنده های خدوم و بدبختی خالی می کنه که نصف بیشتر بار حمالی های کشورمان در دهه های اخیر بر دوش آنها بوده است. افغانها بدون هیچ بیمه و حقوق اولیهء انسانی در بدترین شرایطِ امکانات زندگی توی این کشور بدون هیچ اعتراضی فقط عملگی کرده اند. من در کوچه و خیابان این مملکت هر روز شاهد کینه توزی ترکها به اقوام غیر و علی الخصوص به این بدبختها هستم. ملت هم اصلاً حال تکون خوردن و واکنش نشون دادن به حتی این مسائل را هم ندارند. همیشه موقع اعتراضات مدنی هم اگر کل ایران پشت و رو بشه آذربایجان صداش در نمیاد فقط بخاطر اینکه رهبر همشهریشونه و تا تونستند با سوء استفاده از این ملت علی دایی ها و رضا زاده ها و بابک زنجانی ها و رضا ضرابها درست کرده اند و تا نیاورون و ولنجک شده ترک!
  12
  20
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. تو خجالت نمی کشی همه دروغ میگن فقط شما نکبتیان راست می گویید...
  4
  28
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۲
  نظر شما چیست؟