نیوزویک: نتیجه یک شبیه سازی نظامی در آمریکا بیانگر شکست نیروی دریایی آمریکا از ایران است

رویداد 24 : یک نشریه آمریکایی محتوای جلسه هفته گذشته شورای امنیت ملی آمریکا را افشا کرده و گفته در این جلسه طرح مقابله نظامی با ایران به پیشنهاد جان بولتون توسط پاتریک شاناهان جانشین وزیر دفاع مطرح شده است. طرحی که تنش‌ها را در منطقه افزایش خواهد داد.

 با افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا، بسیاری نقطه رویارویی میان دو کشور را خلیج فارس می‌دانند. با اعزام ناوگروه جدید امریکا به خلیج فارس که گفته می‌شود با هدف مقابله با تهدید احتمالی از سوی ایران وارد آب‌های خلیج فارس شده، برخی رسانه‌ها به تحلیل و بررسی توان نظامی دو کشور پرداخته اند.
 
نشریه آمریکایی نیوزویک در گزارشی نوشته آمریکا به عنوان قدرت برتر نظامی جهان شناخته می‌شود، اما با نگاهی به سوابق می‌توان گفت: کارنامه این کشور لکه دار است. آزمایش‌ها و شبیه سازی‌های انجام گرفته توسط پنتاگون در ۱۷ سال گذشته بین نیرو‌های دریایی آمریکا علیه جریانی که از تاکتیک‌های مشابه ایران استفاده میکرد نشان میدهد مقابله با ایران احتمالا مرگ آور خواهد بود.
 
نیوزویک مدعی شده موج جدید تنش‌ها میان تهران و واشنگتن با گزارش‌هایی مبنی بر تمایل ایران به فعالیت‌های جدید موشکی در منطقه آغاز شده در حالی که این تنش‌ها با تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ایران و خروج این کشور از توافق برجام آغاز شده است.
 
این رسانه به مصاحبه اخیر مجید تخت روانچی سفیر ایران در سازمان ملل با سی بی اس در روز جمعه اشاره کرده و نوشت: روانچی گفته ما قرار نیست هیچ موشکی را از قایق‌های کوچک مان شلیک کنیم.
 
او اخبار جعلی درباره ایران را با اخباری که قبل از حمله آمریکا به عراق منتشر میشد مقایسه کرده است.
 
بر اساس این گزارش، ایران دو نیروی دریایی مجزا دارد. یکی نیروی دریایی ارتش و دیگری نیروی دریایی سپاه. گرچه بسیاری توانایی‌های دریایی ایران را دست کم میگیرند، اما قایق‌های پرسرعت ایران که مسلح به موشکند میتواند پیشرفته‌ترین ناو‌های آمریکایی را در هم بشکنند. در سال ۲۰۰۲، یک شبیه سازی ترکیبی میان تیم قرمز که شباهت زیادی به استراتژی‌ها و ابزار‌ها و قایق‌های ایران داشت در برابر تیم آبی که نماینده نیروی دریایی آمریکا بود نشان داد تیم آبی ممکن است به سختی در برابر تیم قرمز شکست بخورد.
 
آمریکا امروز در مسیری است که سال ۲۰۰۲ قبل از حمله به عراق و بعد از ادعای وجود سلاح‌های کشتار جمعی در عراق و تهدید امنیت منطقه قرار گرفته بود.
 
در آن زمان مقر نیرو‌های مشترک آمریکایی رزمایش ۲۵۰ میلیون دلاری‌ای را تحت عنوان چالش هزاره انجام داد که در آن گروه آبی به نمایندگی از آمریکا به رهبری در برابر تیم قرمز به نمایندگی از کشور‌های نفت خیز خلیج فارس که به ایران و عراق شباهت زیادی داشت قرار گرفت. علی رغم استفاده تیم آبی از تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته، تیم قرمز موفق شد با استفاده از موشک‌های کروز، سامانه‌های رادار دفاع موشکی تیم آبی را در هم بشکند و تعداد قابل توجهی از تجهیزات و ناو‌های امریکایی را غرق کند. در این رزمایش از یک نوع حمله سریع چریکی نیز توسط گروه قرمز استفاده شد که کار تجهیزات گروه آبی را یک سره ساخت.
 
نیوزویک در گزارش خود نوشته پنتاگون به جای اینکه از شکست‌هایی که در این شبیه سازی متحمل شده درس بگیرد؛ تیم کنترل پنتاگون با کاهش توانایی‌های تیم قرمز شکست خود را پوشش داد. توجیه پنتاگون این بود که میخواست همه توان خود را در درگیری پر هزینه و پیچیده‌ای که جان نیرو‌های واقعی آمریکایی قرار بود در آن گرفته شود به کار برده باشد. یک هفته بعد از حمله به عراق، یکی از دیپلمات‌های وقت آمریکا، روبرت اوکلی به نیوزویک گفت: مقامات پنتاگون حس میکردند شبیه سازی سال ۲۰۰۲ چیز مهمی نبوده است.
 
۱۶ سال بعد، تام کوتن سناتور ایالات آرکانزاس به پی بی اس گفته آمریکا میتواند ایران را در دو حمله شکست بدهد. اولین و اخرین حمله.
 
بسیاری از مقامات و کارشناسان با این ادعای کوتن مخالفند. کوتن در حالی این ادعا را کرده که ایران کشوری بسیار وسیع تر، با ارتشی بزرگتر و انبار‌های موشکی پر‌تر از هر کشوری در منطقه است که مبارزان شیعه تحت رهبری سپاه حاضرند به خاطر ایدئولوژی در سراسر منطقه برای ایران بجنگند.
 
در حالی که بسیاری رویکرد ترامپ در قبال ایران را با رویکرد بوش در قبال عراق در زمان حمله به عراق مقایسه میکنند و یکی از وجوه شباهت این دو نفوذ جان بولتون بر هر دو سیاست است، هم ترامپ و هم سران ایران بار‌ها بر این واقعیت که به دنبال جنگ با یک دیگر نیستند تاکید کرده اند.
 
با این همه تصمیم قاطع آمریکا در خروج یک جانبه از توافق هسته‌ای تردید‌هایی را در تهران برای توسعه دیپلماسی با آمریکا ایجاد کرده است.
 
نیوزویک در گزارش خود تایید کرده که در جلسه هفته گذشته شورای امنیت ملی آمریکا، طرح مقابله نظامی با ایران به پیشنهاد جان بولتون توسط پاتریک شاناهان جانشین وزیر دفاع مطرح شده است. طرحی که تنش‌ها را در منطقه افزایش خواهد داد.
+43
رأی دهید
-107

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  خواستن توانستن است! اگر قصد سرنگونی این رژیم در سر می پرورانید، با تاکتیک های پیشرفته تر میتوانید آنان را نابود سازید زیرا مردم ایران با شما هستند! فقط خواستن توانستن را فراموش نکنیم!
  73
  122
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۵:۵۸
  ۵۰
  motefaker - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  احتمالا سردبیر نیوزویک باید امام جمعه ی اصفهان باشه
  39
  167
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این روزنامه نگاران اکثرا چپول و طرفدار حزب دموکرات و چرندیات زیاد می نویسند. ضمن اینکه تاریخ مصرف رسانه های کاغذی تقریبا به پایان رسیده و این ها برای روی اب ماندن باید اخبار کاذب بیرون بدهند
  24
  159
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۴
  ۳۰
  پارس 1404 - ایران، ایران

  مشخصه امریکا هیچ غلطی نمیونه بکنه اینا اگر میتونستند نه حالا بلکه زمان بوش که گرم بودند حمله میکردند. فعلا همه غلط ها رو آخوندهای شکم پرست لاشت گوشت انجام دادند.
  107
  37
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۳
  ۴۰
  mahdi moud - تهران، ایران

  ما اهل کوفه نیستیم ترامپ تنها بماند ، کشوری در جنگ پیروز میشه که پایگاه مردمی داشته باشه نه حکومتی که مردم رو دشمن و خار و خاشاک میدونن
  17
  68
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۰
  ۳۶
  Revolver_Ocelot - رشت، ایران

  متاسفانه و یا خوشبختانه ، اونا خبر سیاستمدارهای ایرانی رو ندارند که همچین برداشت از جنگ بین ایران و آمریکا در خلیج فارس میکنن ، نمیدونن که سیاستمدارهای کشور ما همانند طبل توخالی هستند ، و فقط کافیه آمریکا بگه بسم الله . ، ظریف و رهبری و دوروبریاش و فرمانده سپاه و خیلی از نیروهای دیگه ، دو پا دارن ، دوپا هم قرض میگیرن ، دِ فرار ...
  8
  49
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۲
  ۳۴
  khejalatdarevala - اسیا، السالوادور
  یکسری از دوستان شک ندارم بازی "جنرال" رو کرده باشند . اون جا هم یک تیمی بود به اسمه " ج.ال.ای دمولوشن. خیلی شبیه همین ایران خودمون بود...موشک داشتن و ادم های که با موتور میرفتن تو سرباز و تانک دشمن. بعد اصلا هوایی چیزی نداشتن . بیشتر نیروهایی دفاعی هواپیمایی داشتن "کواتس که پشت کامیون طوری بود میزد. بعد تونل میکندن از ی جا دیگه در میومدن .. داستان جنگ با امریکا اونقدم که ما فکر میکنیم ایران توش پشمل نیست. اینام ی فکرهایی کردن ولی بشه هر چی همه درگیرن . جنگ جهانی 3
  26
  11
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۶
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  جمعش کنید این مسخره بازی شبیه سازی رو . دو تا حرکت تو دو روز زد جگر نکردن نطق بکشن . نکنه فکر کردین همه مثه حمید 411 هستن مگه؟ ما رو خر فرض کردین ؟ اراده بکنه ایران کل این ناوهواپیماخر و غیره و ذلک رو به اسارت میگیره . شوخیه مگه با جمهوری اسلامی در افتادن بچه جان؟ هنوز بیشتر از یک هفته گذشته روشون نمیشه دقیقا چهار تا فیلم منتشر کنن بگن نفتکش ها توی فجیره چطوری دادار شد . اصلا خودشونم نفهمیدن دقیقا چطوری خوردن؟ یه روز یه شرکت نروژی میاد یه نظریه میده یه روز یکی دیگه که یکی یه چیزی از دهنش در بیاد لااقل بتونن یه سرنخ گیر بیارن . میگن فعلا تونستن فقط یه جفت دمپایی پلاستیکی تو محل انفجار ها پیدا کنن . احتمالا کار حوثی ها بوده
  72
  16
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۱
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  [::پارس 1404 - ایران، ایران::]. دوست عزیز لغت غلط را از کتاب لغت معنی نگاه کنی میبینیم نوشته : . سهو؛ خطا؛ اشتباه. یعنی ۴۰ سال پیش تا الان خمینی میگفت آمریکا هیچ غلطی ( اشتباهی) نمیکنه کارش درسته میخواهم ازت خیلی محترمانه خواهش کنم برو خودت تحقیق کن چون اختلاف در فهم ما در تقلید افکار دیگران است نه در تحقیق. عدو شود سبب خیر
  7
  35
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۵
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  اینجور هندوانه زیر بغل اخوندهای ایران و تروریستهای سپاه میدن که دست به اشتباه بزنند و ایران را در عرض ۲۴ ساعت به عصر افتابه مسی به عقب بمباران کنند.
  9
  48
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
  ۵۳
  Hatef - پاریس، فرانسه

  بر خلاف آنچه از قرائت اولیه این مقاله و مقالات مشابه، که اینروزها کم هم نیستند،بر میاید، انگیزه تهییج افکار عمومى مردم امریکا و جهان و نیز توجیه حمله اى ویرانگر و پیشگیرانه به حکومت اشرار در متن آن کاملا آشکار است.
  4
  30
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  واقعا نمیدونم بخندم گریه کنم! کیو خر حساب کردین؟ قطعا طرفدارا جمهوری اسلامی رو. قطعا عمال جمهوری اسلامی رو. خودتونو کشتید ترامپ رای نیاره بدبختای فراماسون عقده ای. به خاطر پول ملت ایران چه کثتافتکاریها که نمیکنید. آخه جالبه من تو صنایع نظامی ایران کار کردم. ایران فقط تکنولوژی های داغون و قدیمی کپی شده چین و روس رو مونتاژ میکنه. بفهمید مونتاژ. البته من که خوشحال میشم هندونه زیر بغل جمهوری اسلامی بزارید تا حرکتی بکنه. اما حکومت ایران از نظر نظامی هیچی برتر از عراقی که 3روزها شکست خورد نداره. چه بسا که اونا هواپیماهای سالم بیشتری داشتن. ارتش زرهی بهتری هم داشتن. در ضمن این حکومت 10برابر آمریکا هم قویتر باشه بازهم محکوم به نابودیه. فوق آخرش این ملت پامیشن و تمومش میکنن. اینجا عراق نیست 20میلیون جمهیت داشته باشه که نصفش شیعه نصغش سنی 5میلیونش کرد باشه. اینجا ایرانه 80 میلیون ایرانی که 70 میلیونش حداقل از این حکومت عاصی. انقدی هستیم که این حکومت خرچوچکها رو سرنگون کنیم. پس انقدر تفسیرهای خر در چمنی نکنید رسانه های غربتی مفت خور دموکرات فراماسون. یه روزی انتقام میگیریم ازتون.
  8
  42
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵
  ۵۴
  هانی سیاه - استکهلم، سوئد
  سلام به هموطنان عزیز. هموطن من نمی دانم بعضی از عزیزان قدرت را در چی میبینند.هموطن این قدرت نیست که یک کشوری از قاره ای به قاره دیگری لشکر کشی کنه و هیچ کشوری در آن قاره جرأت حرف زدن ‌و یا حرکتی به جز اطاعت کردن آن کشور را ندارند،و هر کاری که خواسته در آن کشورها انجام دادی و حالا دور کشور عزیزمان محاصره کرده و به این رژیم پوشالی و دزد می‌گوید خودتان را بکشید یا از اینجا برویدو نظارت گر آن هستن که کی این خامنه ای و موزدورانش خودشان را بکشند و از بین ببرند،به این نمیگوید قدرت باید حتمأ دوی گوشتان بزند که بگوید قدرتمند هستن.
  8
  12
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸
  ۵۵
  azgol - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  هیج غلتی امریکا نمیتونه بکنه...کور خونرین...شما ها هم مشغول مشروبخوری تان باشین...
  27
  12
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. هه هه! بد جوری رو مخت هستم ....
  6
  29
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸
  ۴۲
  hosseinf - رشت، ایران

  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. من رو هم چپول خطاب کرده بودی. خوب به خودت روحیه میدی. سرچ کن چرا دوره تهدید ناوهای هواپیمابر برای ایران به پایان رسیده
  26
  3
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
  ۴۴
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  این که امروز ایران دارای چنین قدرت نظامی است خیلی خوبه ولی از این موضوع باید استفاده درست کرد ما باید همان کاری کنیم که پاکستان بعد از رسیدن به بمب اتم کرد و آن را مایه دوستی قرار داد نه دشمنی . ما هم امروز باید اعلام کنیم دارای قدرت بالای نظامی هستیم و سر این قدرت معامله نمی کنیم ولی در عین حال آماده دوستی هستیم دیگر شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل نمی دهیم و از گروههای تروریستی حمایت نمی کنیم ضمن این که قدرت نظامی خودمان را هم حفظ می کنیم اینطوری می توانیم دوره جدیدی را آغاز کنیم اگر واقعا حاکمان ما کمی درایت داشته باشند
  18
  9
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::hosseinf - رشت، ایران::]. عزیز جانم. طرفداران اخوندها یا مفتخوران امام حسین پرست و یا چپول های مفتخور نوکر دول استعمارگر اروپائی هستند. خودتان فرمودید که اسلامی نیستید پس لطفا بفرمائید چی هستید تا یاد بگیریم
  3
  19
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  [::hosseinf - رشت، ایران::]. عزیز جان سرچ کن و ببین وقتی حدود 60 سال پیش ژاپن یکی از کشتی های امریکا را در پرل هاربر با همین ادعاهای سپاه غرق کرد چه بلائی سر ژاپن آمد. فراموش نکن قدرت امریکا از ان زمان 500 برابر شده است. این هارت و پورت لات های سپاه به درد عمه جانشان می خورد.
  5
  27
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۰
  ۳۷
  بتمن ایران - لیدز، انگلستان
  scandal - برلین، آلمان از طرف خودت صحبت کن نه مردم ایران یه سریها فکر میکنن مردم ایران این 100 تا یا 1000 نفرن نه قربون قیافه .... مردم همه مثل شما فکر نمیکنن
  6
  2
  دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۸
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  [::بتمن ایران - لیدز، انگلستان::]. اتفاقا من از مردم صحبت میکنم، کردم و خواهم کرد! شما اسم این حرکتی که در طول ۴۰ سال از مردم سر زده، مردم نمیخوانید!؟ چه از اعتراضات ضد حجابی و چه از پشت کردن آنان در نماز جماعت در اصفهان و چه از روزه خوری در ماه رمضان و چه از چه های دیگر چون اعتراضات خیابانی در سال ۸۸!؟ چرا ماها و تقاضای ما را ندیده می گیرید!؟ فقط ۵ در صد مردم جیره خور در این رژیم داریم که از آن هم ۳ در صد آن بخاطر گرسنگی دست به دامن این رژیم شدند! یک کم واقع بین و شهامت داشته باشید و امیدوارم از این کانال وارد نشوید که جنگ راه حل درستی نیست و خود مردم باید ترتیب این رژیم را بدهند که این خود یک چاخان بزرگ بخود میباشد تا ۴۰ سال دیگر هم از قبل این رژیم بچاپند و بما ریشخند زنند! آیا بدون کمک آمریکا، آلمان میتوانست به تنهایی از عهده هیتلر بر آید، هر چند سگ هیتلر شرفش بیشتر از این رژیم بود! واقع بین باشید و دمکراسی بهای سنگینی دارد که باید پرداخت چه از جنگهای داخلی آمریکای جنوبی و شمالی و چه از استقلال کشورهای کنونی که قبلا متعلق به یوگسلاوی بودند!
  1
  8
  دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۳
  ۳۵
  metti - رامهرمز، ایران
  متاسفانه امریکاییها هنوز هم درک درستی از جو داخل ایران ندارن چیزی که مشخصه اینکه طرفداران ج ا در ایران کاملا از لحاظ تعداد و نفرات مشخصن اینا یا باید در داخل با مردم و جوونایه بیگناه و دست خالی بجنگن که تو این جبهه شیرن و عربده کشن یا باید با دشمن خارجی بجنگن که میتونه امریکا و اسراییل باشه که خوب اوونجا هیچ .... نیستن چون طرف قدره و اونم اسلحه داره و مثل جوونه ایرانی دست خالی نیست ج ا به هیچ وجه و هیچ عنوان توان جنگیدن در دو جبهه داخلی و خارجی با مردم ناراضی و ارتش خارجی رو نداره چون همونا که با مردم میجنگن باید با ارتش خارجی هم بجنگن فقط میمونه این اشتباه که عربها نباید وارد جنگ بشن به هیچ عنوان ورود عربها به جنگ با توجه به نفرت ایرانیها از تازیان حتی ایرانیان مسلمان باعث وحدت مجدد همه با اخونها بر علیه اعراب میشه امریکا فقط با مسلح کردن مردم ناراضی مناطق سیل زده و زلزله زده و شهرهای بزرگ میتونه خیلی راحت شعله جنگ بر علیه اخوندا رو روشن بکنه ولی خوب متاسفانه هنوز نه درک درستی دارن نه سازماندهی و نه مشاوره خوب
  0
  5
  دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۸
  ۳۷
  بتمن ایران - لیدز، انگلستان
  [::scandal - برلین، آلمان::]. اخه عقب افتاده چرا مسائل را با هم قاطی میکنی دموکراسی کجا بود نه من طرفدار اخوندم نه اهل دین و این حرفا اما با کسی هم که بخواد به ایران حمله کنه مخالفم از این دموکراسی که صحبت میکنی سعی کن لذت ببری ....
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۲
  نظر شما چیست؟