نژادپرستی مامورین سپاه بر علیه کودکان بلوچ

عبدالستار دوشوکی  - مرکز مطالعات بلوچستان: در فضای مجازی ویدئویی منتشر شده است که در آن یک پاسدار به نام حامد اورگنجی که فرزندش را به پارک کودکان شهر چابهار برده است, با رفتاری توهین آمیز و الفاظ زشت کودکان بلوچ را نهی می کند که از سرسره بازی کودک پائین بیایند تا فرزند او به تنهایی روی سرسره کودک بازی کند. او با لحنی توهین آمیز و تحقیر آمیز کودکان دختر و پسر بلوچ را "خرهایی یکی از دیگری" می نامند و با تنفر می گوید "فقط شرارت از هیکلشان می بارد".

بسیاری از بلوچها در فضای مجازی اعتراض کرده اند که این پاسداران غیر بومی نظام که این همه کینه و نفرت نسبت به بچه های چهار یا پنج ساله بلوچ دارند, روزانه با چه خصومت مرگباری با پدران آنها برخورد می کنند که به جرم "سوخت بری" و به بهانه های قاچاق سوخت و غیره هدف تیراندازی های سپاه و نیروهای انتظامی قرار می گیرند و کشته می شوند. متاسفانه در بلوچستان در هفته چندین نفر با تیراندازی مستقیم مامورین نظام کشته می شوند و مامورین خاطی و قاتل بجای مواخذه پاداش دریافت می کنند. شوربختانه همانگونه که حمید صمصام استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان بعد از توهین های سخیف به بلوچها, بجای مواخذه و محاکمه, پاداش دریافت کرد و با ترفیع درجه استادی به دانشگاه فردوسی مشهد منتقل شد, این رویه غیرانسانی و بیمارگونه در بلوچستان شیوع پیدا کرده است.
 
شیوه رفتار مامورین غیربومی نظام نظیر پاسدار حامد اورگنجی نسبت به مردم بلوچ دقیقا شبیه رفتار سفیدپوستان آفریقای جنوبی نسبت به سیاه پوستان آن کشور قبل از برچیده شدن آپارتاید (سیستم برتری نژادی) می باشد. شاید این اعتراض مطرح باشد که در هر صنف و گروه و طبقه ای افراد نژادپرست و ناباب وجود دارد؛ و اینکه نباید رفتار یک یا دو فرد را به کل مجموعه یک گروه نسبت یا  تعمیم داد و قضاوت کلی کرد. بعقیده نگارنده در کلیت خویش این اعتراض وارد است. اما در مورد عملکرد رایج مامورین نظام در بلوچستان این رفتار زشت و ضدبلوچی یک حقیقت تلخ و انکار ناپذیر است. زیرا  کسانی که در طی سالها به مردم بلوچ توهین کرده اند یا آنها را بیگناه کشته اند, ترفیع درجه گرفته و تشویق شده اند. و این نگاه مرگبار, خطرناک و تنفرآمیز برتری طلبانه و نهادینه شده در بلوچستان عادی شده است و به یک ضابطه و هنجار پذیرفته شده توسط مامورین نظام مبدل گشته است. یا وگرنه اگر امثال حمید صمصام محاکمه و مجازات می شدند, تکرار این "خوارپنداری ها", مظالم روزافزون عدیده و تحقیر و تبعیض ها به امر عادی مبدل نمی شد. اگر متجاوزین به ناموس دختران ایرانشهری محاکمه و مجازات می شدند, مردم بلوچ این همه نسبت به نظام تبعیضگر بی اعتماد نمی شدند.
 
 متاسفانه مردم بلوچ با کوچکترین اشتباهی (نظیر بی توجهی به ایست مامورین در جاده ها) بلافاصله و بدون ملاحظه کشته می شوند. اما مامورین غیر بومی در هر کاری مجاز هستند. این در حالی است که بعنوان مثال, به غیربومی ها در چابهار زمین و مسکن داده می شود؛ اما کپرهای مستضعفین بلوچ در مناطق فقیر نشین چابهار مثل میرآباد و جنگلوک تحت حفاظت همین پاسداران و نیروهای انتظامی تخریب می شوند. در روز پنج شنبه ٢٦ اردیبهشت ١٣٩٨  تعداد زیادی از مردم طبقه پائین و فقیر بلوچ که منازل کپری آنها با بولدوزرهای شهردای و حمایت مامورین تخریب شده بود با اعتراض جمعی جاده ها را مسدود کردند تا صدای مظلومیت خود را به گوش جهانیان برسانند.  بر طبق گزارش ایرنا- سرپرست معاونت استانداری سیستان و بلوچستان و فرمانداری ویژه چابهار مدعی شده بود تنها تعدادی کپر غیرمسکونی توسط یگان حفاظت از اراضی ملی در حاشیه شهر چابهار تخریب شده است. حال سوال اساسی اینجاست اگر فقط چند کپر غیر مسکونی تخریب شده اند, پس چرا این تعداد از زنان و مردان خطر کرده و  اینگونه با خشم و استیصال به ستوه آمده و در جاده ها به آتش زدن لاستیک و تظاهرات اعتراضی روی آورده اند؟
+93
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  kapta - دوسلدرف، آلمان

  اخه خود کثافتشون مرکز شرارت قاچاق /چپاول وجنایت هستن
  10
  100
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
  ۵۰
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  ..... به اون تربیت خانوادگیت وعُقده ای , بیشرف با کُره الاغش خوب زر میزنه ولی با اون بچه مظلومهای بلوچ عزیز بی حرمتی کردن, ننگ بر تو وشماها
  7
  102
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳
  ۴۰
  machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا

  مردم ایران، اقوام کرد و لر و بلوچ و عرب، بختیاری و فارس و ترکمن و ترک همه دست به دست هم داده و شر آخوندهای کافر و سپاهیان فرعون صفت را از ایران بکنید. غم یک بار شیون یک بار. تکانی به خود بدهید. خداوند سرنوشت قومی را تغییر نمی دهد مگر اینکه خودشان ان را تغییر بدهند. خداوند تا وقتی مردم ایران زیر ظلم راضی زندگی کنند مددی نخواهد رساند. از سوریه و دلاوران شجاع سوری یاد بگیرید که دست خالی با روسیه و ایران و رژیم دیکتاتور می جنگند و هنوز هم مقاومت می کنند.
  8
  82
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  دوباره افتادن به جفنگ گویی
  92
  16
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴
  ۳۴
  زنبور - کپنهاک، دانمارک

  این رفتارهای ناپسند نسبت بهمه مردم ایران هست، سعید مرتضوی در پایتخت و جریان کهریزک مگر مجازات شد؟ درجه و مقام بالارتر گرفت
  4
  81
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  صد رحمت به آپارتاید و یهودها! پهلوان کجایی!؟
  10
  71
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  بعد بگید به چه جرمی بلکوچها شما ها را مثل خوج سر میبرند؟،کثافتهای وارداتی لبنانی و ،یمنی و هزاره افغان و اشغالستانی.بدبخت با اون کارت برای ننت کلی شوهر پیدا کردی!
  4
  37
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۲
  ۵۰
  نیایش - تهران، ایران

  اشتباه نکن این پست ها همه جا هستند تو تهران یکی از این آشغالها تو کلینیک با استفاده از اینکه بسیجی ریس کل درمانگاه رو ترسوندن و زنش رو بدون نوبت فرستاد مطب درحالیکه زن بارداری که حالش وخیم بود منتظر نشست وقتی اعتراض کردم حمله کرد به سمت من که میدم ببرنت
  12
  55
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::نیایش - تهران، ایران::]. همون بسیجی با اسم زال این بالا کامنت گذاشته.
  10
  30
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. چنانچه نام شما “ماچان” تلفظ میشود من یک ماچ گنده به سمت شما فرستادم بابت این کامنت زیبایی که نوشتید.
  6
  21
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۲
  ۴۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  چقد فکر میکنین اقلیتها تحمل میکنین کشور پارسهارو با افکار داعش شیعه؟
  13
  11
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۰
  ۵۰
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  عبدالستار دوشوکی کیست؟ یک تجزیه طلب پان بلوچیسم است که تحت حمایت پاکستان می باشد و به بهانه مبارزه با جمهوری اسلامی تلاش میکنه بلوچستان از ایران جدا بشه. اگر شاهنشاهی هم بود امثال این عبدالستار دوشوکی پان بلوچ و مسعود رجوی اسلامیست رو مینداخت زندان. عبدالستار دوشوکی کسی که از جند الله و جبش العدل حمایت کرده و باور داره که برای رسیدن به خواسته باید جنگ مسلحانه کرد و با فارس ها (ایرانیان) نبرد کرد. این خبر و عکس هم ساختگی هست. و این پانبلوچ تجزیه طلب هیچ سند و مدرک معتبری نداره که ادعاش رو تایید کنه.
  32
  17
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  متاسفانه سیستانیها نه فقط خانه و کاشانه مردم بلوچ رو غصب کردن بلکه میخوان اونارو از اینی که هستن بی خانمانتر کنن. طبق اطلاعاتم فکر میکنم بلوچها اجتماعی تر و مهربونتر از سیستانیها هستن بعد این یابو میگه از این بچه ها شرارت میباره.
  11
  22
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۶
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. .. واقعا داری حالمو بهم میزنی.
  10
  36
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۷
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  این آدم باید بدون معطلی اخراج و دادگاهی بشه. توهین به بچه ها اصلا چه مفهومی داره و این انگل فک کرده خودش فقط می فهمه. اینا بلوچ نیستند اینا ایرانی هستند و تمام بچه های ایرانی باید بازی کنند و هرکاری دلشون میخواد انجام بدن.
  4
  32
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۵
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  خر اون بابای ته!
  3
  17
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۳
  ۴۱
  behran - کردستان، ایران

  ملیتاریسم اشغالگر!
  5
  28
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۶
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  مثلا این تخم صیغه تروریست میخواد چی را برسونه، بدون استفاده از چنین الفاظی هم همه میدونند که تخم صیغه است،مردک عقده ای میخواد انتقام انچه را که وحش الشعبی عراق یا حوثیهای یمن سر ننش یا ابجیش اوردند و میخواد از این بچه ها بگیره.
  4
  18
  شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۹
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  همی روزها تا چشم باز کنی میبینی که بلوچها فروختندت به قندهاریها ،دیر میشه ولی دروغ نمیشه.
  6
  13
  شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۰
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. ما بهش میگم زال ممد از مسجد آنلاین میشه هر کامنتی هم یک ساندیش عربستانی که از شتر میگیرند نوش جان می کند
  5
  12
  شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۲
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::bozurgmehr - لندن، انگلستان::] دامنه تحقیر و انزجار در گوشه و کنارِ این مملکت اونقدر قد بلنده; که لزومی نیست به جای قبرس از انگلستان بزرگ گوشِ کوچولو وارد کنیم. پس دعا کنید که چرخ اخوندیتون پنچر نشه. بترسید از ان روزی که گیر این بلوچا بیفتید. پس باور داشته باش که دیر و زود داره ___ ولی سوخت و سوز نداره.
  6
  23
  شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۴:۰۳
  ۳۷
  رقص پرواز - پراگ، چک

  این مردک با این سخنان توهین آمیز کرکره ی فهم و شعور را پایین کشیده! این جماعت دگم وابسته به حکومت، پخمگان ولایت، غارتگران مملکت، اندک شادی کودکان بلوچ را هم تاب ندارند ببینند!
  5
  25
  شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶
  ۲۶
  Dubai darling - دبی، امارات متحده عربی
  این یابو اگه چیزی حالیش بود که پاسدار نمیشد ،،،ماها توقع بیجا داریم ،،ملت بلوچ جوب سنی بودن و صداقتشون رو دارن میخورن،،،دولت چه کاری برای این مردم کرده غیر از این که چهارتا بیشرف مثل این رو بیاره اونجا تا برای خودشون دکون باز کنن
  1
  9
  شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۹
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::amirgheryou - تهران، ایران::] امروز با یکی از دوستای مطلع و اگاه راجع به حَمین تبعیض صحبت میکردم. که همین حرف شما رو بدرستی تایید میکرد! که تمام پست حای حساس مدیر و رییس و غیره بخاطر شیعه بودن دست زابلی حا قرار گرفته. غیر بومی حا حَم از شهر حای دیگه با سیاست رژیم به اونجا اومدن! و شهرک هایی با بهترین امکانات برایشون بنا شده ; که بچه های بلوچ از اشغالهای این نیروحای سرکوبگر امرار معاش میکنن. میگفت از سواحل جاسک و میناب تا بلوچستان در کنار ساحل بهترین ساختمانها برایشون ساخته شده; و قراره ۴ میلیون نیروهای خودش رو برای همیشه به اونجاها کوچ بده. حالا یه ادم مذهبی با مغز شلخته خود چون ساندیس مهر عقیده داره; که عکس ساختگی حَستش. و معتقده که فقط بقول او فارس حا ایرونی حَستن.
  4
  15
  شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::رقص پرواز - پراگ، چک::] خوشحالم که مجددا بعد از دادگاه لاحِه تو رو اینجا می بینیم. ولی از بلوچ خبری نیست؟ قرار بود شاحدِ شما بشه. نکنه کاری کردی که به جای خودت نگهش داشتن؟ چون از شما خانم های با هوش و آ قِل باید ترسید. ارزو می کنم بقول بچه دین دارا خدا کنه تعداد شما خانمها اینجا بیشتر بشه. شب خوش
  3
  7
  شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۶
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. همین کثافتکاریهای این حکومته که به منطقه هم با سیاستهای دیگه ای گسترش پیدا کرده. تمام طرفداران این حکومت دقیقا از این مباحث این حکومت خوششون میاد. یعنی تمام طرغدارای این حکومت مغزهای فاشیست هستن.
  0
  6
  شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۶
  ۳۷
  رقص پرواز - پراگ، چک
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. از آنجایی که شاکی به دلایل قانونی صلاحیت مراجعه به دیوان لاهه را ندارند و مضافاً به دلیل نبود ادله کافی برای انتساب جرم احتمالا شکایت را به دادگاه الهی فرستادند. بنده هم از دوستمون بلوچ بی خبرم، درواقع شما باید از احوال همشهریتان بیشتر مطلع باشید! با سپاس از لطفتون شاد باشید!
  0
  5
  یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۱
  نظر شما چیست؟