ظریف: هیچ امکانی برای مذاکره با آمریکا وجود ندارد

وزیر خارجه ایران پس از دیدار با مقامات ژاپن به سوالات خبرنگاران پاسخ داد
بی بی سی :محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران پس از دیدار با مقامات ژاپن، در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره امکان مذاکره با آمریکا گفته است: "نه، هیچ امکانی برای مذاکره وجود ندارد."
 
خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت به نقل از کیودو، خبرگزاری رسمی ژاپن، گزارش داد که این پاسخ آقای ظریف به این سوال بوده که آیا "برای کم کردن تنش‌ها حاضر به گفت‌وگوی دو جانبه با واشنگتن هست یا خیر."
 
دو روز پیش آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران هم در یک سخنرانی تاکید کرده بود که "مذاکره با دولت کنونی آمریکا یک سم مضاعف است."
 
کمال خرازی، مشاور ارشد رهبر ایران در امور دیپلماتیک، هم روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت گفته بود که مقام‌های ایرانی "قطعا" با دونالد ترامپ، تماس تلفنی نخواهند گرفت.
 
ان‌اچ‌کی، تلویزیون رسمی ژاپن نیز گزارش داد که آقای ظریف فشارهای آمریکا بر ایران را "اقدام به خودکشی" توصیف کرد.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ساعاتی قبل از مصاحبه آقای ظریف در توییتی نوشته بود: "مطمئن است که ایران به زودی خواهان مذاکره می‌شود." تلویزیون ژاپن گزارش داد که آقای ظریف این اظهارات آقای ترامپ را رد کرده و گفته است: "نمی‌دانم رئیس جمهور ترامپ از کجا اینقدر مطمئن است اما این مساله کاملا اشتباه است."
 
خبرگزاری فرانسه نوشته است که این نقل قول‌ها به زبان ژاپنی منتشر شده است و مشخص نیست که آیا از فارسی ترجمه شده یا از زبان انگلیسی.
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن؛ ژاپن مشتری سنتی نفت ایران بوده است آقای ظریف، که در این سفر با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن دیدار کرده است، همچنین واشنگتن را به "تشدید غیرقابل قبول تنش‌ها" متهم کرد و گفت که "تهران حداکثر خویشتن‌داری را نشان داده است."
 
محمدجواد ظریف هدف سفرش به ژاپن، که مشتری سنتی نفت ایران است را "مقابله با اقدامات تنش‌زای آمریکا" عنوان کرده و گفته است: "تنش در منطقه به نفع هیچکس نیست و ایران شروع کننده این تنش نبوده است."
 
ژاپن یکی از خریداران مهم نفت ایران است. تابستان گذشته و به دنبال خروج آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم صنعت نفت ایران، خبرگزاری کیودو گزارش داد که دولت ژاپن به آمریکا گفته است در شرایطی نیست که بتواند واردات نفت از ایران را متوقف بکند یا کاهش بدهد.
 
ژاپن یکی از هشت کشوری بود که از معافیت تحریم‌های آمریکا استفاده می‌کرد و به خرید نفت از ایران ادامه داده است. این معافیت‌ها دو هفته پیش ( ۱۲ اردیبهشت) به پایان رسید.
 
مشخص نیست که با حذف معافیت‌ها و تحریم کامل نفت ایران، رابطه تجاری تهران و توکیو به کجا خواهد انجامید.
 
ژاپن رابطه بسیار خوبی با آمریکا و ایران دارد و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، اولین رهبر خارجی بود که با دونالد ترامپ پس از انتخاب به عنوان رئیس جمهور آمریکا در نیویورک دیدار کرد.
 
آقای ظریف پیش از سفر به ژاپن به ترکمنستان و هند سفر کرده بود.
+13
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۰
  fanus2013 - مسکو، روسیه

  برید بابا جمش کنید بساتتون را.شماها همهجاتون به امریکا وصله.احمق خودتونین نه این ملت بینوا
  1
  25
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  سیدعلی و همراهان ابلهش همراه با عده ی کثیری از امت همیشه در کش تنبان (صحنه) اهل تسیع معتقد به ظهور هستند و برای ظهور حتما باید اسرائیل از بین رفته (تاریخ آنرا هم خواب دیده اند!) و عربستان و حجاز را تسخیر کنند (علت حضور این ها در یمن) تا شرایط ظهور آغا فراهم آید. این گچ عمیقا در مخ این ها رسوب کرده و چون بسیار عقب افتاده و متحجرند، امریکا را مانع تسخیر هر دو می بینند. این ها تا این هم ابلهند که فکر میکنند یک طفل 6 ساله بیش از 1400 سال هست که ته یک چاه پنهان شده و چون بیرون آید برایشان تخم طلا میگذارد!!! آن طفل اگر درایت و عرضه داشت در چاه نمی افتاد اما این عقاید رسوب تزریقات نوزادی و مثل زبان مادری از مغزشان پاک نمیشود. بنابراین و با حقیقت پنداشتن این پنداره هرگونه تفاهم بین آخوند و امریکا دروغین و مصلحتی و باز این ها بدنبال ظهور آغااااا هستند
  2
  18
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۲
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  خیالم جمع شد! در گوش خر آیه یاسین خواندن بیهوده است! ۴۰ سال وقت داشتید که آدم شوید! پس با یک مذاکره شماها آدم بشو نیستید و فقط وقت کشی میباشد! این پهلوان جنتلمنه جنتلمن/ او عشق منه عشق من!
  4
  20
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۸
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران
  یک بار تو اون روباه بنفش مذاکره کردید، بس است. امیدوارم تو و روحانی هر دو محاکمه بشوید
  13
  11
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۸
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  ظریف با سواده در این شکی نیست! ولی با سواد بودن دلیل بر سیاستمدار خوب نیست. فیلد مارشالهای هیتلر با سوادترین نظامیان زمان خودشون بودند ولی از سوادشان در راه جنایت استفاده کردند. ظریف فقط یک مهره بدون اختیار و ارده شخصیه که مصرف خارجی داره. مثل پماد سوختگی که فقط مصرف خارجی داره و اگه برای بواسیر استفاده بشه بیمار رو میسوزونه!
  1
  8
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۰
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  علی خامنه ای مذاکره با دولت کنونی آمریکا یک سم مضاعف است ما عمان یا کویت و یا ژاپن را میفرستم برای مذاکره تا آنها سمی بشوند، برو علی کدا خر خودتی
  0
  11
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۵
  ۴۹
  rood120 - منچستر، انگلستان
  آه بی خاصیت پس ده روز پیش رفته بودی نیویورک برای کی بمالی، هیچ کس تحویل ات نگرفت و دست از پا دراز تر برگشتی حالا می گوید مذاکره نمی کنیم . اوضاع خراب تر شود شما همچنین قنبل قهرمانه می کنید و زن هاتان را هم صیغه ترامپی.
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۹
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  یعنی قبل مذاکره هاشون را کردند. هاها!
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۵
  نظر شما چیست؟