تصاویر فضایی از بارگیری موشکهای ایران سبب تشدید تنش در خلیج فارس شد

بی بی سی فارسی: تصاویر فضایی از بارگیری موشک در شناورهای نظامی ایران باعث افزایش تنش در منطقه شد. تعدادی از رسانه‌های خارجی از جمله نشریه آمریکایی نیویورک تایمز و خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفته‌اند که بارگیری تعدادی موشک در قایق‌های نظامی ایران باعث نگرانی در مورد احتمال آمادگی جمهوری اسلامی برای دست زدن به عملیاتی علیه ناوها و پایگاه‌های نظامی آمریکا در خلیج فارس شد و به مخاطره افتادن خطوط کشتیرانی در این منطقه شد و تصمیم آمریکابه افزایش حضور و آمادگی نظامی در منطقه را در پی آورد.
 
این رسانه‌ها به نقل از چند مقام آمریکایی، که از آنها نامی نبرده‌اند، گفته‌اند که این اطلاعات باعث شد تا نیروهای نظامی آمریکا نتیجه بگیرند که در منطقه با تهدید از "نوع جدیدی" مواجه شده‌اند و دولت آمریکا در صدد مقابله با آن برآید.
 
براساس این گزارش، تعدادی از مقامات دولت آمریکا که از اتخاذ موضع سختگیرانه در برابر حکومت ایران حمایت می‌کنند این تصاویر را به عنوان نشانه‌ای از افزایش خطر جمهوری اسلامی ایران برای نظامیان آمریکایی تلقی کردند در حالیکه برخی دیگر از منابع، از جمله کشورهای اروپایی، عراق و تعدادی از اعضای کنگره آمریکا و حتی برخی از مسئولان دولتی چنین برداشتی نداشتند. آنان معتقد بودند که بارگیری موشک در قایق‌های نظامی نه تنها نشانه خطری جدید از سوی ایران نیست بلکه حاکی از نوعی اقدام تدافعی در برابر نگرانی حکومت جمهوری اسلامی از اقدامات "تنش‌زای" آمریکاییان است.
براساس این گزارش‌ها، تصاویر بارگیری قایق‌های ایرانی بخشی از "سه جریان اطلاعاتی" بود که مقامات آمریکایی آنها را نشانه افزایش تهدید از سوی ایران تلقی کردند و به سرعت به آن واکنش نشان دادند.
 
مکالمات سپاه پاسداران و گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران در مورد حمله به دیپلمات‌ها و نیروهای آمریکایی مستقر در عراق و همچنین برنامه‌ریزی تشکیلات نظامی جمهوری اسلامی برای هدف قرار دادن کشتیرانی تجاری در منطقه اطلاعات دیگری بود که آمریکاییان آنها را به نشانه‌های دیگری از افزایش خطر از سوی ایران تعبیر کردند.
 
محتوای مکالمات سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان عراقی باعث شد که مقامات آمریکایی به این نتیجه برسند که احتمالا جمهوری اسلامی ایران پشت انفجارهایی بوده که اخیرا در چهار نفتکش در نزدیکی سواحل امارات متحده روی داد هر چند به نظر نمی‌رسد که هنوز شواهد کافی در این مورد به دست آمده باشد.
وجود این اطلاعات باعث شد تا شماری از مقامات آمریکایی، ضمن تاکید بر اینکه در پی درگیری نظامی با ایران نیستند، از آمادگی خود برای مقابله با "تهدیدات" جمهوری اسلامی و بروز واکنش کوبنده به آن سخن بگویند و اقداماتی را در این زمینه به اجرا بگذارند.
 
یالات متحده ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و یک واحد بمب افکن اقدام سریع را به منطقه اعزام داشته و این اقدام را "پیامی روشن و تردید ناپذیر برای تهران" توصیف کرده است. همچنین وزارت دفاع آمریکا مجوز استقرار گسترده تر شبکه ضد موشکی پاترویت و اعزام ناو جنگی آرلینگتون را نیز صادر کرده است.
 
علاوه بر اعزام نیروی بیشتر به منطقه، رئیس جمهوری آمریکا در مورد آمادگی برای مقابله نظامی با تهدید ایران هشدار داد و وزیر خارجه ایالات متحده با مدارکی در مورد افزایش خطر نظامی از سوی جمهوری اسلامی با مقامات اتحادیه اروپا گفتگو کرد.
 
روز گذشته، سناتور مارکو روبینو، عضو کمیته روابط خارجی و اطلاعات مجلس سنای آمریکا گفت که طی هشت سالی که در این سمت بوده است شرایط کنونی "نزدیک‌ترین درگیری عمده بالقوه‌ای است که دیده‌ام، این خطر واقعی است و جعلی نیست و کسی آن را سر هم نکرده است."
 
ایالات متحده ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و یک واحد بمب افکن اقدام سریع را به منطقه اعزام داشته و این اقدام را "پیامی روشن و تردید ناپذیر برای تهران" توصیف کرده است. همچنین وزارت دفاع آمریکا مجوز استقرار گسترده تر شبکه ضد موشکی پاترویت و اعزام ناو جنگی آرلینگتون را نیز صادر کرده است.
 
مقامات دولتی و نظامی جمهوری اسلامی گفته‌اند که در صورت حمله آمریکا، آمادگی کامل برای مقابله با آن را دارند. در عین حال، رهبر جمهوری اسلامی تاکید ورزیده که خطر بروز جنگ بین ایران و آمریکا وجود ندارد.
 
معلوم نیست در شرایط بالقوه خطرناک کنونی، که آیا دو طرف به منظور جلوگیری از تبدیل برخوردهای اتفاقی به درگیری کامل مجاری ارتباطی موثری بین خود ایجاد کرده‌اند و در صورت وجود چنین ارتباطی، آیا مقامات جمهوری اسلامی آن را به کار گرفته‌اند تا با توضیح در مورد اطلاعاتی که در دست آمریکاییان است، باعث کاهش نگرانی آنان شوند از تشدید تنش و تبدیل آن به درگیری کامل جلوگیری کنند.
+64
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا

  ه خاطر فهم و شعور سیاسی پایین ما ملت ایران بود که این کفتاران پا گرفتند.حالا بیداریم و تک تک ما به هر نوعی شده بایستی این حکومت فاسد و از پا بندازیم.درود بر مبارزان راه ازادی ایران از یوغ فاشیست دینی.
  18
  129
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۸
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  تا چشم عمریگا و غرب در بیاد، ایران برای دفاع از منافع خود از کسی اجازه نمی گیرد
  149
  28
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۶
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  اصلا مشکل چیه!؟ آمریکا برای ایران شاخ و شانه میکشد، پس باید سپاه برای اینکه آخرین ضربه را به آمریکا و وارد کند دست بکار شدند زیرا میدانند که آمریکا قصد کشتن آنان را دارد و از طرفی، تا به امروز ۹۰درصد شروع جنگها از طریق false flag شروع شده، پس آمریکا باید خوشحال باشد از اشتباه نظامی آنان که با وسایل جنگی در تنگه شروع به جابجایی کردند تا به دنیا بفهماند که گناهکار آنان بودند که با ما درگیر شدند و اگر درگیر نشدند، خود آمریکا باید از طریق کلک رشتی به کشتی خود حمله کند تا دست به اقدام شود همانند جنگ مابین اسرائیل و عبدالناصر که آمریکا به کشتی خود حمله نمود و با کشتن ۳۵ سرباز و ملوان خود، پدر عبدالناصر را در آورد که حتی شوروی که بطور اتفاقی در این منطقه حضور داشت، از این کلک رشتی آمریکایی ها فیلمی تهیه نمود! پس این دروغ جنگی سیاسی است که بخاطر این حرکت، باعث تحریک شدن و نازل کردن سربازان آمریکایی به تنگه است!
  41
  33
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۷
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  رژیم اخوندی به نفعش تمام میشود از این پس جلوی ناوهای جنگی امریکا را در تنگه هرمز بگیرند و اجازه ندهند ناوهای جنگی امریکا از این به بعد به خلیج فارس برسند. اگر رژیم اخوندی اجازه دهد که تسلیحات و ناوهای جنگی امریکا و متحدانش از تنگه هرمز بگذرند و به خلیج فارس برسند یعنی اینکه اخوندها دارند به دشمنانش اجازه میدهند نابودی نظام اخوندی را به ثمر رسانن.
  11
  20
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۳
  ۵۲
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا

  داستان خیالی امام زمان و هزاران جفنگیات.به پایان راه رسیدید نه مردم دارید نه توان مقابله با تکنیک جهان قدرت.ننگ بر حکومت دینی و درود بر کسانیکه در راه رشد و ترقی شعورانسان ها تلاش می کنند.اینده ایران روشن و زیباست.
  5
  58
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵
  ۵۲
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا

  تک تک این حرامیان جنایتکار بایستی بزودی دادگاهی شوند،همه چیز و نابود کردید،لعنت بر خالق این دین شیطانی.به امید بیداری و رهای مردم ز جفنگیات مذهبی.تک تک این حرامیان بایستی شناسای بشن.
  7
  59
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  این جنگ امریکا با اروپا است به رهبرى انگلیس که منافع انها با تغیر رژیم در ایران از بین میرود.حالا شما تحقیق کن وببین چگونه دارایى هاى ایران در المان بالا کشیده شده در فرانسه همین طور و غیره
  8
  44
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸
  ۵۰
  savash1398 - آمستردام، هلند

  ریشه این آخوندها و حکومت به اصطلاح اسلامیشان دروغ بوده و هست .خودشون خوب می دونند که دروغگو کم حافظه می شود و خدا ریشه دورغ گویان را بوسیله خودشان نابود خواهد کرد. بعد از حدود 40 سال این لاشخوران حالا به جان هم افتادند و همدیگر را رسوا می کنند باشد روزی که از صفحه روزگار کاملا محو شوند . اون روز دور نیست .
  4
  30
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶
  ۳۶
  RedBull - تهران، ایران

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. الان مظنه کامنت نوشتن چند هست؟
  6
  49
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::RedBull - تهران، ایران::]. فعلا امید زال به این هست که گدا علی فکری هم برای فرار او کرده باشه، ساندیس پیشکش.
  3
  36
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ( چو ساندیسِ ِملا خورَد شخصِ زال - بدادیم فتوا که خونش حلال) ( گمان کرده که سایت ما مسجد است - و او میتواند کند قیل و قال)( ندارد خبر که در این انجمن - فقط قلب پاک هست و آب زلال) ( به او مدتی وقت دادیم که - مشخص کنیم باشد او در چه حال) ( کنون که از او آبرو رفته است - بگیریم از ایشان چپ و راست، حال!)
  9
  39
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸
  ۴۷
  Gire3Pich - هامبورگ، آلمان
  ین اولین بار که بعد از این همه سال ایران هم حرفی‌ برای گفتن در زمینه نظامی داره زنده باد
  3
  1
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
  نظر شما چیست؟