آیا کانال «تماس سری» بین تهران و واشنگتن برقرار میشود؟

فرارو: همزمان با اوج‌گیری تنش‌ها میان ایران و آمریکا، برخی طرف‌های منطقه‌ای تحرکاتی برای تنش‌زدایی میان دو کشور انجام می‌دهند و در حال حاضر به نظر می‌رسد که این تحرکات در حد برقراری یک کانال «تماس سری» بین تهران و واشنگتن است.
 
به گزارش فرارو، در پی تشدید تحریم‌های نفتی و هسته‌ای آمریکا علیه ایران، تنش‌ها میان این دو کشور به سطح کم‌سابقه‌ای رسیده است. مقامات آمریکا برای ارسال پیام به ایران، تجهیزات نظامی متنوعی به خلیج فارس اعزام کرده‌اند و حتی برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که پنتاگون برای حمله به ایران طرح‌هایی تدارک دیده است. این در حالی است که مقامات دو طرف، صریحا تاکید می‌کنند که دنبال جنگ نیستند.
 
به رغم اوج‌گیری تنش‌ها میان تهران و واشنگتن، برخی منابع از احتمال باز شدن یک کانال تماس سری میان دو طرف خبر می‌دهند. هشتم ماه مه جاری، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در حالی که قرار بود از فنلاند به آلمان برود، این سفر را لغو کرد و ناگهان عازم بغداد شد. منابع خبری بسیاری می‌گویند پومپئو در این سفر، به عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، درباره احتمال حمله گروه‌های شبه‌نظامی عراقی به اهداف آمریکایی هشدار داد. گفته می‌شود که پومپئو به عبدالمهدی اطلاع داده است که اگر این گروه‌ها، که روابط نزدیکی با ایران دارند، به نیرو‌های آمریکایی حمله کنند، آمریکا مستقیما و بدون هماهنگی با بغداد به آن‌ها پاسخ نظامی خواهد داد.
 
اما به موازات این هشدارها، در بغداد پیام‌های دیگری هم رد و بدل شده است. چندین مبنع آگاه می‌گویند در جریان سفر پومپئو به عراق، او به عبدالمهدی پیام داده است که آمریکا دنبال جنگ با ایران نیست و فقط یک توافق جدید هسته‌ای می‌خواهد. یک مقام رسمی عراقی، به بی‌بی‌سی عربی گفته است که پومپئو به مقامات عراق پیامی داده و از آن‌ها خواسته است که این پیام را به ایران ارسال کنند. مفاد پیام یادشده این است که ایرانیان به میز مذاکره با آمریکا بیایند.
 
وبگاه خبری-تحلیلی میدل‌ایست‌آی به نقل از منابع خود روایت مشابهی مطرح کرده است. یک منبع آگاه به این وبگاه گفته است که پومپئو به عبدالمهدی اطلاع داده که آمریکا دنبال جنگ با ایران نیست و حتی امضای یک الحاقیه به توافق هسته‌ای هم می‌تواند «ایده خوبی» باشد. شاید به همین دلیل است که برخلاف اکثر سیاستمداران منطقه، عبدالمهدی روز سه شنبه تصریح کرد که علیرغم تشدید تنش‌ها میان ایران و آمریکا، «امور ختم به خیر خواهد شد.» عبدالمهدی، با بیان اینکه عراق با دو طرف ارتباطاتی دارد، اعلام کرد کشورش برای کاهش تنش‌ها تلاش می‌کند.
 
در همین رابطه، حسن فدعم، عضو جریان «حکمت ملی» عراق به رهبری سید عمار حکیم، اعلام کرد که حکیم طی سفر اخیرش به کویت در دیدار با امیر این کشور، صباح الاحمد الصباح، طرحی برای کاهش تنش میان تهران و واشنگتن را با وی در میان گذاشته است. پیش از این، حکیم از دولت عراق خواسته بود که برای وساطت میان ایران و آمریکا اقدام کند. او از امیر کویت خواست که با توجه به روابط نزدیکش با ایران و آمریکا، به عراق در این وساطت کمک کند. فدعم، همچنین اعلام کرد که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، بزودی به عراق سفر خواهد کرد تا پیشنهاد پومپئو به عبدالمهدی را بررسی کند.
 
علاوه بر عراق، برخی رسانه‌ها احتمال مشارکت قطر در وساطت میان ایران و آمریکا را هم مطرح می‌کنند. گفته می‌شود که در یازدهم ماه مه، شنبه ساعت هفت عصر، یک هواپیمای سلطنتی قطری در تهران به زمین نشست و پس از سه ساعت و نیم به دوحه بازگشت. درباره اینکه چه کسی در این هواپیما بوده، گزارش‌‎های ضدونقیضی منتشر شده، اما به هر حال، احتمالا شخصیت قطری برجسته‌ای به تهران آمده است. باتوجه به روابط نزدیک قطر با ایران و آمریکا، این احتمال وجود دارد که از طریق قطر، میان ایران و آمریکا پیام‌هایی رد و بدل شده است.
 
تنش‌ها در منطقه بالا گرفته و تلاش‌های واسطه‌ها برای گشودن باب گفتگو‌ها میان تهران و واشنگتن هنوز موفقیت ملموسی به دست نیاورده است. با این حال، تحرکات عراق، کویت و شاید قطر ممکن است موجب آغاز فرآیندی شود که عمان در مذاکرات پیشین ایران و آمریکا آغاز کرده بود.
+2
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  آزاذه - تهران، ایران
  یک حسی به من میگه آمریکا هیچ چیز نمیگه و یکدفعه حمله میکنه
  12
  31
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۶
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  کانال سری!؟ از روزی که سفارت آمریکا در ایران اشغال شد، سویس نماینده سفارت آمریکا در ایران است!
  13
  17
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۲
  ۳۵
  Revolver_Ocelot - رشت، ایران
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. آره دقیقا آزاده ، مطمئنا میخواد شبیه خون بزنه ، دلیلشم اینه که جنوب ایران شاه راه نفت جهانه !آمریکا میدونه اگه بخواد گاف بده ، اونوقت رژیم احمق ایران ، تنها کاری که از دستش بر میاد اینه که یه بلایی سر تنگه هرمز بیاره ! و اونوقت روی اقتصاد نفتی جهان تاثیر منفی میگذاره ! به نظرم این یه دلیل خیلی بزرگ برای شبیه خون زدن آمریکا به ایرانه ! اگه جنوب ایران ( تنگه هرمز ) بخواد از طریق آمریکا و حملاتش ، به تسلط نیروهای آمریکایی در بیاد ، مطمئنا ایران هم بیکار نمیشینه و نیروهاش رو روانه جنوب کشور میکنه ، اونوقت یه جرقه کوچیک داخل تهران میتونه کار رو یه سره کنه ، چون با این حساب ، اینا نیروهاشون رو فرستادن جنوب و نیرویی ندارن برای دفاع از تجمعات مردم در تهران ، در نتیجه آماده نابود شدن خواهند بود ، از جنوب نیروهای آمریکایی و از داخل مردم . و سرانجام ، فاتحه این رژیم خبیس
  13
  27
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۵
  ۵۹
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. خیر عزیز. نمی‌‌شود. دیروز ظریف با روزنامه اشپیگل اعلام کرد .رسمی‌. ایران تا آنجا که قادر است .عقب نشینی می‌‌کند. " Zurückhaltung maximal ". و گفت برای این عقب نشینی اختیار کامل دارد. مثل همیشه ،در ایران مثل لات کتک خورده در خیابان عربده می‌‌کشند. زمانی‌ که پای عمل می‌‌آید. مثل سگ دم وسط پا و در می‌‌روند. اسمش را هم می‌‌گذارند. دشمن را عصبانی کنید ولی‌ جری نکنید. حالا هی‌ فحش به ما بدهید. جاسوس آمریکا و انگلیس. آمریکا ستیزی و اسرهیل ستیزی این دولت. نه ربطی‌ به ملت مظلوم فلسطین دارد.نه ربطی‌ به مستضفین دنیا. فقط یک نمونه کاسبی است .
  14
  18
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۲
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  سیدعلی و همراهان ابلهش همراه با عده ی کثیری از امت همیشه در کش تنبان (صحنه) معتقد به ظهور هستند و برای ظهور حتما باید اسرائیل از بین رفته و عربستان را تسخیر کنند تا شرایط ظهور آغا فراهم آید. این گچ عمیقا در مخ این ها رسوب کرده و چون بسیار عقب افتاده و متحجرند، امریکا را مانع تسخیر هر دو می بینند. این ها تا این هم ابلهند که فکر میکنند یک طفل 6 ساله بیش از 1400 سال هست که ته یک چاه پنهان شده و چون بیرون آید برایشان تخم طلا میگذارد!!! آن طفل اگر درایت و عرضه داشت در چاه نمی افتاد اما این عقاید رسوب عقاید نوزادی و مثل زبان مادری از مغزشان پاک نمیشود. بنابراین و با حقیقت پنداشتن این پنداره هرگونه تفاهم بین آخوند و امریکا دروغین و مصلحتی و باز این ها بدنبال ظهور آغااااا هستند
  8
  20
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
  ۲۹
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  دوستان خوب: یک سیگنالی به من میگه؛ اگر جنگی شروع بشه, یک کُشت و کُشتار و فاجعه انسانی عظیمی رُخ خاحَد داد. زیر بناهای کشور به کلی نابود خاهد شد. که تاوان ان را باید مردم گرفتار پر داخت بکنند. نه اخوند! دوستان با شروع جنگ پیشا پیش به لیبی سلام کنیم و بگیم لیبی کجایی ما داریم میاییم. دوستان! عکس سلفی یادگاری از نقشه جغرافیایی ایران کنونی یادتون نره. چون ایران بعد از جنگ در این شکل و قامت نخاهد بود. در ستیزه جویی و ابزار سرکوب رژیم مُلایان کنونی اصلا شکی نیست. ولی ما باید با ابزارها و سواد و تلاش و اتحاد خود اینها رو باید از صدارت پایین بکشیم. امیدوارم جنگی رُخ نده.
  28
  10
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. ضمن عرض ارادت، تمنا میکنم که مردم را از جنگ و کشتار به وحشت نیندازید. اجازه بدید که دشمن خارجی دشمن داخلی را تضعیف کند تا ملت به اتحاد و پیروزی که شما هم مثل ما انتظارش را میکشید برسند.
  9
  36
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
  ۴۸
  آزاذه - تهران، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. دقیقا تنها راه چاره همین است. آیا مردم اسلام زده و خرافاتی ایران آگاهی و فرهنگ تشخیص مشکلاتشون و همدلی و تلاش برای ساختن کشورشان را دارند؟ متاسفانه مردم ما اکثرامنفعل و پسیو هستند و حتی هیچ تلاشی برای فهم ریشه ای قضایا نمی کنند. ایران با رضا شاه ایران شد. نظام سلطنتی خاندان پهلوی می تونه ایران را نجات بده. تنها چاره نجات ایران کمک از بیرون است.
  1
  8
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵
  ۲۹
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::] با احترام متقابل !! بنده ابدا قصد ترس و وحشت مردم را از جنگ ندارم. ولی سوال اینه مگر فراورد یک جنگ تمام عیار; به غیر از فلاکت و قتل و کشتار چیز دیگه ای میتونه باشه؟ ایا باید گفت در بمباران جنگی بر سر مردم شاخه زیتون و اُرکیده فرو می ریزن؟ بنده بخاطر نداشتن اپوزیسیون مُنسجم و اتحاد و اگاهی مردمی اوضاع رو بعد از جنگ فاجعه امیز می بینم. حال اگر امریکایی حا چشم امید به مجاهدین بستن! من بمراتب اخوندا رو به اونها ترجیح میدم. دقت کنید به ونزویلا!! حداقل در این مواقع بحرانی چشم امیدی به جنبش های اپوزیسیونی خود دارند. ولی ما کی رو داریم؟ پس بی برنامگی و هرج ومرج به خصوص در شرایط جنگی برای هر کشوری میتونه خطرناک باشه; که ما حم از این فرضیه جدا نیستیم . حالا بد نیست ببینم دُشمنان خارجی ما کی حستند; و چرا به ما کمک میکنن! شاد و سالم باشی
  2
  7
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۴
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. با تشکر از پاسخ شما. اگر کمکی هم از خارج نشود آیا شما گمان میکنید که سپاه اسلام بدون خونریزی دست از کشورما خواهد کشید؟ بعد از چهل سال به انتظار اپوزوسیون نشستن و نتیجه ای نگرفتن، آیا باید هنوز به امید اپوزوسیون منسجم بنشینیم؟ باور کنید که هیچکس مایل نیست که قطره ای خون ریخته شود اما مگر تغییر و تحولی را سراغ دارید که بدون پرداخت بها میسر شده باشد. آمریکا و یا هر پدر سوخته دیگر میتواند نمک خوابانده ای مثل مجاهدین را در نظر داشته باشد، اما تلنگری که یک اتحاد جهانی به آخوند بزند در را بروی اتحاد مردم مستاصل باز خواهد کرد و آنگاه باید دید که کدام قدرت جهانی جرات بمباران مردم را خواهد داشت. فراموش نکنیم که شاهزاده مسائل کشور را همواره با جدیت دنبال میکنند.
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۶
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. کاملا درست میفرمایید. ما یک اکثریت خاموش داریم که امروز نیاز به یک تلنگر برای شکستن سکوت دارد.
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۲
  ۲۹
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::] دوست اَزیز! قبل از حَر چیز امیدوارم تحلیل شما درست باشه. ولی اگر دقت کنیم می بینیم که چگونه تغیرات جهانی از پروستریکا {گلاسنوت} گرفته; تا بَحار عربی از شمال و جنوب کشور خودمون رد شدن! و مردم این کشورحا با کمترین خونریزی, و بدون دخالت نیروحای خارجی چگونه حکام خود رو سرنگون کردن . تظاحُرات حا و اعتراض حای مدنی در میدان التحریر مصر; تونس; یا تازگیها سودان و الجزایر جواب داد. ولی دولت قزافی رو نیروحای خارجی با پول اعراب سرنگون کردند نتیجه چه شد؟ دولت صدام رو ناتو برکنار کرد. عراق به کجا میره؟ قصد ندارم زوزه یاس سر به دحَم. ولی اعراب بویژه عربستان دوست ندارن کشور پهناوری را در مجاورت خود ببینن.در ضمن حدس نمی زنم که اقای پهلوی طرفدار جنگ و یا حمله نیروحای برون مرزی به ایران باشن. پس باید انتظار کشید و بقول استاد سایه ابتهاج: ببنیم دیوانگی دنیا به کجا خاهد کشید. شب خوش
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. گرامی، مقصود ما هم جنگ همه جانبه با زادگاهمان نیست، یعنی نیازی به چنین جنگی نیست. مطمئن باشید که با چند ساعت بمباران مراکز نظامی پاسداران، ارتش و سایر نیرو های انتظامی را شاهد خواهید بود که به مردم بپیوندند و اقدام به دستگیری مسئولین نظام آخوندی نمایند.
  0
  0
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۲
  ۲۹
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::] امیدوارم که این چنین بشه. 
  0
  0
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۳
  نظر شما چیست؟