وزیر دفاع ایران: طعم شکست را به جبهه آمریکایی - صهیونیستی خواهیم چشاند

دویچه وله :سرتیپ امیر حاتمی وعده داد که ایران طعم تلخ شکست را به "جبهه آمریکایی- صهیونیستی" خواهد چشاند. او می‌گوید جمهوری اسلامی در بالاترین سطح از آمادگی‌های دفاعی- نظامی قرار دارد و قادر است با هر تهدیدی مقابله کند.
 
امیر حاتمی در گردهمایی "پیشکسوتان اطلاعات و عملیات لشکر محمد رسول‌الله" تاکید کرد که نیروهای مسلح ایران به لحاظ آمادگی دفاعی - نظامی در "جایگاه رفیع و بی‌نظیری" قرار دارند و این موقعیت "در سخت‌ترین شرایط تحریم نیروهای مسلح" به دست آمده است.
 
به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سرتیپ حاتمی می‌گوید آمریکا و متحدان منطقه‌ایش به قدرت نیروهای مسلح ایران "معترف هستند". او برای اثبات این ادعا شواهد مشخصی ارائه نکرد.
 
وزیر دفاع در ادامه سخنانش گفت: «مفتخریم که در این شرایط تحریم از اجرای هیچ یک از برنامه‌ها و مأموریت‌های حوزه دفاعی در جهت تقویت و ارتقای قدرت بازدارندگی دریغ نکرده‌ایم و موفق شدیم در سال ۱۳۹۷ به کوری چشم دشمن، سه برابر سال ۱۳۹۶ در حوزه تحقیقات و پژوهش‌های دفاعی پیشرفت کنیم.»
 
بودجه نظامی ایران در سال‌های گذشته تقریبا به طور مرتب افزایش یافته است. علاوه بر ردیفی که در قانون بودجه برای نیروهای نظامی در نظر گرفته شده در مواردی به دستور رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای مبالغ هنگفتی از صندوق توسعه ملی به این نیروها اختصاص یافته است.
 
در بودجه سال ۹۷ به دستور خامنه‌ای دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای آنچه "تقویت بنیه دفاعی" خوانده شده اختصاص یافت. این میزان در بودجه سال جاری نیز یک و نیم میلیارد یورو پیش‌بینی شده است. این در حالی است که کل مبلغی که دولت مجاز است برای "پایداری و ارتقای کیفی آب شرب شهرهای پرتنش" از صندوق توسعه برداشت کند ۵۰ میلیون یورو بیشتر نیست.
 
بودجه نظامی کشورهای جهان؛ ایران در جایگاه ۱۸
 
بر پایه تازه‌ترین گزارش انستیتو بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم (سیپری) که نهم اردیبهشت منتشر شد بودجه نظامی جمهوری اسلامی در سال گذشته میلادی ۱۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده و ایران در رده بندی جهانی یک پله پائین‌تر از اسرائیل و در جایگاه ۱۸ قرار داشته است.
 
وزیر دفاع ایران وضعیت امروز این کشور را بهتر از دوران جنگ با عراق توصیف کرده و گفته است: «امروز در شرایطی هستیم که در مقایسه با دوران دفاع مقدس از منظر سرمایه‌های انسانی، آمادگی‌های نیروهای مسلح و پیشرفت‌های مادی و معنوی از جایگاه بسیار بالاتری برخورداریم و با بصیرت، هوشمندی، مقاومت و ایستادگی ملت بزرگ و سربلندمان فشارها و تنگناهای اقتصادی حاصل از تحریم‌ها را پشت سر خواهیم گذاشت.»
 
آمریکا ۱۸ اردیبهشت سال گذشته از توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی خارج شد و پس از آن تحریم‌های لغو یا تعلیق شده این کشور علیه جمهوری اسلامی دوباره اعمال شد.
 
ایالات متحده در هفته‌ها و روزهای اخیر تحریم‌ها علیه تهران را شدت داده است. واشنگتن هدف از تشدید تحریم‌ها را به صفر رساندن صادرات نفت ایران و وارد کردن "فشار حداکثری" بر جمهوری اسلامی برای کشاندن این کشور به پای میز مذاکره عنوان می‌کند.
 
شکستن سد تحریم؟
 
سرتیپ حاتمی می‌گوید: «با همان روحیه مقاومت و ایثارگری دوران جنگ تحمیلی در مقابل زیاده خواهی و تهاجم نرم دشمن ایستادگی کرده و با شکستن سد تحریم، پیروز نهایی این میدان خواهیم بود.»
 
صادرات نفت ایران هنوز به صفر نرسیده اما به شدت کاهش یافته است. ایران در ماه‌های پیش از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به طور میانگین روزی دو و نیم میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد و مطابق برآوردها این میزان به کمتر از یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.
 
امیر حاتمی در مورد چگونگی "شکستن سد تحریم" توضیحی نداده است. برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند صادرات نفت ایران به چند صد هزار بشکه در روز تنزل یابد. تعیین میزان دقیق فروش نفت ایران و درآمد حاصل از آن کار ساده‌ای نیست. تهران از این پس نفت خود را به طور عمده از طریق قاچاق و واسطه‌ها به فروش می‌رساند و مجبور است این کار را با ارائه تخفیف و پورسانت انجام دهد.
 
وزیر دفاع رمز پیروزی در برابر حمله‌های سنگین "دشمن" در شرایط کنونی را "‌اطاعت و پیروی از ولایت فقیه" و اجرای "تدابیر و رهنمودهای حکیمانه" خامنه‌ای عنوان کرد و گفت: «ملت سرافراز ایران اسلامی این بار نیز همچون همه‌ی آزمون‌های گذشته با تکیه بر عزم و اراده‌ی ملی، نیروهای مسلح مقتدر و تلاش و حمایت‌های دولت خدمتگزار از این برهه‌ی حساس نیز با سربلندی عبور خواهد کرد و طعم تلخ شکست را به جبهه ی آمریکایی- صهیونیستی خواهد چشاند.»
 
رئیس جمهوری آمریکا دونالد ترامپ، همزمان با تشدید تحریم‌ها بارها از آمادگی خود برای مذاکره مستقیم با سران ایران سخن گفته و به تازگی اعلام کرده که برای این منظور شماره تلفنی در اختیار سوئیس به عنوان حافظ منافع ایالات متحده قرار گرفته است.
 
رهبر جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه در دیدار با مسئولان ارشد حکومتی مذاکره با دولت ترامپ را "سم مضاعف" خواند و در عین حال اطمینان داد که میان آمریکا و ایران جنگی رخ نخواهد داد.
+8
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  فعلا که دست به دعا شدی که پهلوان شماها را نابود نکند! پژوهشگران سایت اتمی را ترور کردند، هیچ واکنشی نشان ندادید، پادگان را چند سال پیش بمباران کردند، آنرا پشت گوش انداختید و همدانی را کشتند، پاسخ تان این بود: مشکلی با مرگ او نداریم زیرا از اینها ما زیاد داریم!
  1
  13
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۳
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  شما همون شکستی که به اسراییل در سوریه دادید کافیه،اینقدر ضعیف چزونی نکنید،اسراییل بیچاره را گیر اوردید که نمیتونه از خودش دفاع کنه.،همین روزها فیلم از کانال فاضلاب بیرون کشیدن شما انگلها را دنیا خواهد دید!
  0
  15
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  با کدوم تجهیزات با اون ماکت هواپیمایه شکاریتون که روی زمین راه میره بدبختها اگه در زمانه جنگ ایران وعراق اون شاه خدا بیامرز هواپیمایه جنگی نخریده بود شما باید با الاغ میرفتید به جنگ صدام.
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴
  نظر شما چیست؟