حوثی‌ها: حمله به خط لوله‌ انتقال نفت در عربستان ارتباطی به ایران نداشته

ایران حامی نیروهای حوثی است اما می‌گوید نمی‌تواند به آنها سلاح بدهد بی بی سی :یکی از رهبران شبه‌نظامیان حوثی در یمن، می‌گوید حمله سه‌شنبه آنها به خط لوله‌ انتقال نفت در عربستان سعودی ارتباطی به ایران نداشته است.
 
محمدعلی الحوثی به بی‌بی‌سی گفت نیروهای حوثی چهار سال است که علیه ائتتلاف به رهبری عریستان می‌جنگند، و جنگ آنها به نیابت از ایران نیست.
 
او گفت ایران هیچ نقشی در تصمیم‌گیری‌ برای حمله نیروهای حوثی به خط لوله عربستان نداشته است.
 
آقای حوثی تصور این را که ایران بتواند به طور قاچاقی موشک به یمن برساند، مایه تمسخر دانست و گفت حتی یک تکه نان هم نمی‌تواند از محاصره ائتلاف سعودی بگذرد. او گفت حمله به خط لوله عربستان با پهپادی انجام شد که خود نیروهای حوثی در یمن ساختند.
 
نیروهای حوثی روز سه‌شنبه اعلام کردند که با استفاده از چند پهپاد به تاسیسات نفتی عربستان حمله کرده‌اند. وزارت انرژی عربستان هم حمله به خط لوله نفت این کشور را تایید کرد.
 
پیش از آن منابع سعودی و اماراتی از "خرابکاری" علیه دو نفتکش سعودی در بندر فجیره امارات خبر دادند، هرچند جزییات بیشتری در این زمینه منتشر نشد.
 
عربستان اعلام کرد که انتقال نفت از خط لوله مورد حمله را متوقف می‌کند.
 
این خط لوله، که ۱۲۰۰ کیلومتر طول آن است، می‌تواند روزانه پنج میلیون بشکه نفت را از مناطق نفت‌خیز در شرق عربستان، به بندری در غرب عربستان و در کرانه دریای سرخ منتقل کند.
 
خط لوله شرق به غرب به عربستان این امکان را می‌دهد که مسیری به جز تنگه هرمز را برای انتقال نفت خود استفاده کند.
 
چندی پیش سرلشگر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، گفت: "ما قصد بستن تنگه هرمز را نداریم، مگر اینکه اقدامات دشمنان به جایی برسد که مجبور شویم و چاره‌ای جز این وجود نداشته باشد."
+6
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  چوبو بلند کنی گربه دزده خودش در میره ٫ یا میگن به روباه گفتن شاهدت کیه گفت دمم!
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  جالب است کفش تو پاشون نیست و از لاستیک چرخ ماشین قالش درست می کنند آنوقت یابو میگه پهباد خودمان درست می کنیم فکر میکنند همه مثل خودشان گوش درازند
  0
  1
  جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۳
  نظر شما چیست؟