روسیه : تنش با ایران در خاورمیانه به سمتی نگران کننده پیش می رود

یورونیوز :کرملین می گوید برغم تضمین های تازه مایک پمپئو در روسیه، همچنان نسبت به شدت گرفتن تنش در منطقه پیرامون ایران نگران است. نگرانی کاخ ریاست جمهوری روسیه در حالی مطرح می شود که وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا در گفتگو با وزیر امور خارجه و رئیس جمهوری روسیه تاکید کرده بود که کشورش تمایلی برای درگیری نظامی با تهران ندارد.
 
دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز چهارشنبه در سخنانی ضمن اعلام مطلب یاد شده و نیز متهم کردن ایالات متحده آمریکا به تحریک ایران خاطرنشان کرد: «اکنون شاهد آن هستیم که تنش ها در منطقه پیرامون تهران همچنان در حال شدت گرفتن است.»
 
اظهارات سخنگوی کاه ریاست جمهوری روسیه در حال ایراد می شود که روابط پر تنش واشنگتن و تهران از یک هفته گذشته با نزدیک شدن به مرز درگیری بسیار نگران کننده تر شده است. این تنش ها پس از لغو معافیت های نفتی اعمال شده از سوی واشنگتن و تلاش آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران بالا گرفت و سپس همزمان با سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از برجام در هشتم ماه مه با اعلام کاهش تعهدات تهران نسبت به برخی از بندهای توافقنامه هسته ای وین وارد مرحله تازه ای شد.
 
واشنگتن در این بحبوحه با متهم کردن تهران به تحریکات تهدید آمیز نسبت به منافع آمریکا در خاورمیانه تجهیزات و ادوات نظامی گسترده ای را به منطقه گسیل کرد که یک ناو هواپیمابر، یک کشتی جنگی، بمب افکن های ب ۵۲ و سیستم های پدافند ضد موشکی پاتریوت از جمله مهمترین آنهاست.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا همچنین به تازگی به تهران هشداد داده است که هرگونه حمله و یا اقدام تحریک آمیز بر ضد منافع کشورش «اشتباهی بزرگ» خواهد بود. این در حالیست که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در پایان دیدار اخیرش با سرگئی لاوروف تاکید کرده است که کشورش به دنبال جنگ با ایران نیست.
 
سخنگوی کرملین اما تاکید دارد که با توجه به نشانه ها و تحرکات اخیر صورت گرفته در منطقه به سختی می توان به تضمین های اعلام شده از سوی آمریکا استناد کرد. آقای پسکوف در این خصوص می گوید: «شرایط موجود به روشنی حکایت از آن دارد که تنش ها در منطقه رو به بالا گرفتن است.»
 
دمیتری پسکوف در ادامه با ابراز تاسف از تصمیم های اخیر اتخاذ شده از سوی ایران تاکید کرد: «باید متوجه بود که ایران، نه به صورت داوطلبانه و یکجانبه بلکه تحت فشار مجبور به اتخاذ این تصمیم ها شده است و این دقیقا اقدامات آمریکا است که باعث تحریک ایران می شود.»
 
بر اساس آخرین گزارش ها، وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه از کارکنان غیر ضروری خود در عراق و اربیل خواست که این کشور را ترک کنند.
 
روسیه همانند چین و طرف های اروپایی برجام خواهان حفظ این توافقنامه و باقی ماندن ایران در برنامه جامع اقدام مشترک است که سال ۲۰۱۵ به امضاء رسید و قرار بود ضامن لغو تحریم ها بر ضد ایران در ازای اعمال محدودیت های شدید در اجرای برنامه هسته ای این کشور باشد.
+22
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  ! سخنگوی کرملین اما تاکید دارد که با توجه به نشانه ها و تحرکات اخیر صورت گرفته در منطقه به سختی می توان به تضمین های اعلام شده از سوی آمریکا استناد کرد! همانند شروع جنگی جهانی دوم که همه از صلح سخن می گفتند که فردای آن روز هیتلر به لهستان حمله کرد و یا دیوارکشی مابین برلین شرقی و غربی، که نفر اول شخص نظامی در آلمان شرقی ادعا نمود که کسی فکر دیوارکشی نیست که فردای آن روز دست بکار شدند! تا ۳ نشه، بازی نشه! فقط منو بد قول نکنند، ما گذشتیم!
  3
  26
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۸
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  حتما جنگ میشه
  4
  30
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۴
  ۵۲
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا

  این لکه ننگ ایران جز نابودی درمان نداره.حکموتی خونخوار و جانی .به خاطر فهم و شعور سیاسی پایین ما ملت ایران بود که این کفتاران پا گرفتند.حالا بیداریم و تک تک ما به هر نوعی شده بایستی این حکومت فاسد و از پا بندازیم.درود بر مبارزان راه ازادی ایران از یوغ فاشیست دینی.
  2
  40
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۳
  ۵۵
  ایرانی‌ دبش - تهران، ایران
  تمام بدبختی ما ایرانیها از روسیه هست اینها برای نفع خودشون ایران رو ول کردن و به سمت اسرائیل و آمریکا و عربستان رفتند ، خاک بر سر آخوندها که میدونستن این مسائل رو باز هم روی روس‌ها حساب میکردن
  6
  16
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۵
  ۴۲
  زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان
  با ظهور اهریمن ودزدان خونخوار مکه و مدینه قرنهاست که در تنش و خون و اتش هست.
  2
  15
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰
  ۳۶
  karaji - کرج ، ایران
  روس کثیف خودش آتیش بیار معرکه هست و لازم نیست نگران باشه چون خود کثافتش داره از بدبختی مردم ایران و...منفعت میبره و غرق در لذت هست !!
  4
  21
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۵
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک
  خداوند به مؤمنان گفته: آغازگر جنگ نباشید، ولی زمانی که کفار به شما حمله کردند، جهاد کنید.
  12
  1
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۸
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  جنگی در کار نیست،فقط ملت ایران است که ۴۰ ساله سر کاره!
  1
  6
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۸
  ۵۰
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان
  از امریکا کسی کثیفتر نیست.کارتر یادتون رفت.
  11
  6
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۳
  نظر شما چیست؟