ایران غنی سازی بالاتر از سقف برجام و تولید بدون محدودیت آب سنگین را آغاز کرد

سازمان انرژی اتمی ایران از سوی شورای عالی امنیت ملی مامور به اجرای کاهش برخی از تعهدات ایران در توافق هسته ای شده بود بی بی سی :سازمان انرژی اتمی ایران می گوید برنامه‌های مربوط به توقف رعایت سقف تولید اورانیوم غنی شده در تاسیسات نطنز و همچنین تولید بدون محدودیت آب سنگین در تأسیسات اراک را آغاز کرده است.
 
رسانه های ایران از قول سازمان انرژی اتمی این کشور گفته‌اند که این کار اجرای دستور شورای عالی امنیت ملی است است.
 
شورای عالی امنیت ملی ایران یک هفته پیش در سالگرد خروج آمریکا از توافق اتمی، موسوم به برجام، اعلام کرد که جمهوری اسلامی با دادن فرصتی شصت روزه به طرف های باقی‌مانده در توافق هسته ای، دیگر خود را متعهد به سقف معین شده در این توافق برای میزان غنی سازی اورانیوم و میزان آب سنگین نمی داند.
 
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در جلسه هیات دولت اعلام کرد که این کشور تولید مازاد بر سقف تعیین شده در برجام را از کشور خارج نخواهد کرد.
 
مطابق توافق برجام ایران متعهد بود که تا سقف ۳۰۰ کیلوگرم از اورانیوم غنی شده با خلوص کم و ۱۳۰ تن آب سنگین را در داخل کشور نگه دارد و مازاد آن را به بیرون بفرستد.
 
ایالات متحده آمریکا به تازگی از صدور معافیت خرید اورانیوم و آب سنگین ایران از تحریم های ایالات متحده خودداری کرده است. ایران اورانیوم مازاد را به روسیه و آب سنگین اضافه تولید شده خود را به عمان منتقل می کرد.
اجرای تصمیمات شورای عالی امنیت ملی ایران با تایید آیت الله علی خامنه ای امکانپذیر است جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که انتظار دارد در شصت روز مهلتی که تعیین کرده، طرف های برجام، فروش نفت ایران و همچنین مبادلات مالی و بانکی ایران را برای دریافت پول حاصل از صادرات نفت و خرید اقلام وارداتی ایران، امکانپذیر کنند.
 
سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان مهلت تعیین شده از سوی ایران را رد کرده اند اما گفته اند در پی عملیاتی کردن کانال مالی بین دو طرف موسوم به اینستکس هستند.
 
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در واکنش به تصمیم ایران در کاهش برخی از تعهدات خود در برجام، گفته که در انتظار است تا رفتار عملی ایران را ارزیابی کند.
 
سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده است "طی روزهای جاری برای آگاهی افکار عمومی از اقدامات انجام شده، برنامه‌هایی برای بازدید نمایندگان رسانه‌های گروهی از تأسیسات فعال در نطنز و اراک پیش بینی شده است".
 
حسن روحانی هفته گذشته تهدید کرده بود در صورتی که مسائل مرتبط با فروش نفت و مبادلات بانکی ایران در شصت روز مهلت داده شده حل نشود، ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد اما در صورت حل این مشکل، اجرای تعهدات متوقف شده خود را از سر خواهد گرفت.
 
عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران و از مذاکره کنندگان اتمی ایران هفته گذشته گفته بود که جمهوری اسلامی خروج گام به گام از برجام را در دستور کار دارد.
+30
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ای خاک سنگین بر سر کسانی که با تولید آب سنگین امنیت ایران را به خطر میندازند.
  6
  36
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
  ۳۲
  Benzi - لیدز، انگلستان

  این روزا خبر احمق بازی اینها آدم رو خوشحال می کنه آروم آروم دارن گور دسته جمعی خودشون رو می کنن. دیکتاتور به پایان سلام کن.
  3
  36
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۵
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  بمب افکن ها هم موتورهایشان گرم کردند تا آنرا با آب و خاک یکسان کنند! اینهمه خرج و وقت و رجزخوانی با ۳ تا بمب نابود خواهد گشت!
  3
  17
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸
  ۴۳
  akarim200 - گلاسگو، انگلستان
  Sabokbal دوست عزیز آب سنگین رو با خاک سنگین تر مخلوط میکنن ولی مطمئن نتیجه حاصله میخوره تو سر ایران خانوم.Benzi ‌احمق بازی اینها احتمالا کارشون رو یکسره میکنه ولی مطمینا از ایران جز ویرانه ای باقی نمیذاره. قصه باخت باخت واسه ایران و مردم. حکومت و بقیه کشورا که دغدغه مردم و ایران رو ندارن .
  2
  19
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. اول این که خاک سنگین توی سر .....، دوم این که با این حرفت اعتراف کردی ایران امنیت دارد، سوم برو ....مزدور خارجی
  28
  4
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۷
  ۴۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. اخوندک!. این سوالو چند بار پرسیدم هییچکدوم از اون ۳ نفر همکیشات جواب ندادن!. شما اخوندا تو حوزه هاتون چی میخونین که اسمه عالم و استاد و متقی و دانشمند و ووو رو خودتون میذارین؟. بگو و منو ارشاد کن غیر از اینکه چه جوری اونجامو بشورم بعد از قضای حاجت!. یک خط بنویس راجع به black materia در فضا
  0
  12
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۱
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. نقطه چین به خودت، بی تربیت!
  0
  12
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۴
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  ( چو ساندیس ِملا خورَد شخصِ زال - بدادیم فتوا که خونش حلال) ( گمان کرده که سایت ما مسجد است - و او میتواند کند قیل و قال)( ندارد خبر که در این انجمن - فقط قلب پاک هست و آب زلال) ( به او مدتی وقت دادیم که - مشخص کنیم باشد او در چه حال) ( کنون که از او آبرو رفته است - بگیریم از ایشان چپ و راست، حال!)
  1
  8
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۴
  ۴۲
  زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان
  بن بست کامل .چنگ بر دیوار کشیدن.
  1
  7
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۵
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. خوبه. گویا به پند من عمل و ملاتش رو بیشتر کردی.
  7
  0
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۳
  نظر شما چیست؟