پیام آیت الله سیستانی به رهبران بغداد : عراق را از نزاع ایران و آمریکا دور کنید

فرارو : یک شخصیت نزدیک به آیت الله علی سیستانی، مرجع تقلید برجسته نجف، در دیداری با رهبران عراق از آن‌ها خواسته است که عراق را از نزاع ایران و آمریکا دور کنند.
 
به گزارش فرارو، هفته گذشته، عبدالهادی الحکیم، نماینده سابق پارلمان، که روابط نزدیکی با آیت الله سیستانی دارد، هفته گذشته با رهبران عراق نظیر عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر، برهم صالح، رئیس‌جمهور، و محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان به طور متوالی دیدار کرد و از جانب آیت الله سیستانی به آن‌ها پیام داد. این دیدارها، که جزئیات دقیق هیچکدام از آن‌ها به طور رسمی اعلام نشده است، موجب مطرح شدن گمانه‌زنی‌های زیادی شد. رهبران عراق، پس از دیدار با الحکیم، هر کدام با صدور بیانیه‌ای، بدون اشاره به جزئیات دیدارها، محور‌های کلی گفتگو‌ها را اعلام کردند.
 
منابع سیاسی بلندپایه در بغداد به وبگاه «العربی الجدید» گفته‌اند: «الحکیم پیام بسیار مهمی از مرجعیت دینی در نجف به روسای سه گانه در بغداد ابلاغ کرد که مهمترین آن‌ها پیامی بود که به عبدالمهدی داده شد.»
 
یکی از رهبران ائتلاف پارلمانی «اصلاح» مدعی شد که الحکیم به نخست‌وزیر در خصوص بحران فعلی میان تهران و واشنگتن پیامی با این محتوا ابلاغ کرد عراق باید از «ترکش‌های نزاع میان ایالات متحده و ایران» دور بماند. این منبع، اعلام کرد که گروه‌های شبه‌نظامی عراقی نزدیک به ایران، موضع آیت الله سیستانی را فهمیده‌اند، اما معلوم نیست که به آن پایبند خواهند شد.
 
فتاح الشیخ، یکی از رهبران ائتلاف «دولت قانون» به رهبری نوری مالکی، نخست‌وزیر سابق عراق، در گفتگو با «العربی الجدید» خاطرنشان کرد: «دیدار عبدالهادی الحکیم با روسای سه‌گانه برای ابلاغ این پیام انجام شد که عراق نباید بخشی از معادله‌ای شود که ممکن است یکی از طرف‌های آن شکست بخورد و نیز (این دیدار با هدف) درخواست از دولت عراق برای (التزام به) بی‌طرفی در بحران آمریکا و ایران» انجام شد.
 
الشیخ با بیان اینکه برقراری توازن در روابط عراق با همسایگان به نفع آن است، از سیاستمدارانی که با ایران روابطی دارند، درخواست کرد که آگاهی و احتیاط بیشتری داشته باشند و دولت عراق را به مسائلی که عاقبت خوبی ندارند، وارد نکنند.
 
عبدالهادی الحکیم، فرزند محمد تقی الحکیم، روحانی عراقی، است که پس از اشغال عراق توسط آمریکا در سال ۲۰۰۳ وارد سیاست شد و به عضویت کمیته تهیه قانون اساسی جدید عراق درآمد. او در سال‌های اخیر، از سیاست کناره گیری کرد و همین امر سفر اخیرش به بغداد را مناقشه‌برانگیز کرد.
+39
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  همه که مثل سید پروستات خر نیستند که با جان مردم بیگناه بازی و از آنان سواستفاده مذهبی کند، هر چند خود سیستانی یک آدم ناشناخته و بی معنی!
  9
  55
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  به کوری چشم سیستانی و دیگر بد خواهان هم وطنان عراقی تا پای جان برای ایران ایستادگی می کنند. پاینده ایران بزرگ
  41
  5
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
  ۵۵
  ایرانی‌ دبش - تهران، ایران
  من برای آیات الله سیستانی خیلی‌ احترام قائل بودم اگر این حرف ایشون واقعیت داشته باشه جای تأسف داره ایشون یک ایرانی‌ هستن نه عراقی به جای نگرانی برای مردم ایران به فکر مردم عراق هستن
  18
  3
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۱
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  اینم جواب شیخ بی بصیرت! اگر پول و سلاح و امکانات ایران نبود الان اینا آواره کشورهای دیگه بودند و داعش همه این مناطق رو گرفته بود و اکثرشون قتل و عام شده بودند ولی حالا چنان رفتار میکنند که انگار هیچ موضوعی نبوده. خاک برسر سلیمانی احمق که میلیاردها دلار هزینه رو دست مردم ایران گذاشت که آخرش اینطوری جواب ما رو بدهند
  8
  4
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۰
  ۴۲
  زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان
  هم پالکی داعشیعه تازی پرست .ملک جم و سرزمین اهورای دادار دادگستر را به نام پلید داعشی تازی همرطراز نکن و خودت و حکومت و نظام داعشی با تروریست های ملشیای عراقی تا پای جان برای جیب و اخور و اربابت خامنه ای می ایستن . ایران به شما وابستگی نداره .شما اجنبی هستین.
  6
  1
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::ایرانی‌ دبش - تهران، ایران::]. در اینکه این زالزالک .....است و به سیستانی فحش می‌‌دهد. حیران هستم. به هر حال جناب سیستانی فک و فامیل آقا می‌‌باشد. یعنی زالزالک داره به اقاش فحش می‌‌دهد. خودش خبر ندارد.ولی‌ شما سیستانی را سرزنش می‌‌دهید. که ایرانی‌ نیست. شما در دولت ایران یک نفر را نشان دهید .که ایرانی‌ است. رهیس مجلس. قاضی .قضات. رهیس بسیج. رهیس مجلس خبرگان. رهیس مجلس مصلحت نظام. در حقیقت صدام بعد از مرگش توسط شیطان بزرگ، دارد به ما ایرانی‌‌ها می‌‌خندد. مرد ولی‌ به ارزویش رسید و ایران را اشغال کرد. برای همین است که آمریکا عصبانی است. می‌‌گوید. صدام را کشتم و راه کربلا را برای شما باز کردم .عرضه نداشید "منظورش سپاه است" ایران خود را حفظ کنید. حالا میام ایران و بقیه تخم و ترکه صدام را می‌‌کشم
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۱
  نظر شما چیست؟