ادعای عجیب نبویان درباره تحویل قاسم سلیمانی به آمریکا

فرارو: محمود نبویان روحانی پر سروصدای عضو جبهه پایداری روز دوشنبه با مصطفی تاج زاده فعال سیاسی مشهور اصلاح طلب مناظره‌ای انجام داد و در این مناظره جمله‌ای بحث برانگیز بیان کرد که بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت. نبویان درباره مذاکره با آمریکا گفت: «مذاکره با آمریکا را حاج قاسم سلیمانی باید انجام دهد نه آقای ظریف.» به عقیده او مذاکره چین با آمریکا فرق دارد با مذاکره ظریف با آمریکا چرا که "آن‌ها به گونه‌ای حرکت می‌کنند که مذاکره به نفعشان باشد"
 
در پاسخ به این اظهار نظر نبویان مصطفی تاج‌زاده از وجود دولت پنهان در ساختار سیاسی ایران سخن گفت و افزود: «از دولت پنهان صحبت می‌کنم، چون همین الان آقای نبویان گفت به جای دولت رسمی فرمانده سپاه برود با آمریکا صحبت کند.»
 
اظهار نظر نبویان در حالی مطرح می‌شود که هفته گذشته دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به مذاکره با ایران چراغ سبز نشان داد و گفت که دوست دارد مقام‌های ایران به او زنگ بزنند.
 
پس از آن اعلام شد که کاخ سفید شماره ترامپ را به سوئیس (حافظ منافع امریکا در ایران) داده تا در صورتی که مقامات ایران تمایل داشتند تماس بگیرند. کاخ سفید این اقدام را نشانه صداقت ترامپ دانست.
 
با این حال دولت ایران می‌گوید با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها مذاکره با آمریکا بی‌معناست.
 
مقامات ایرانی بار‌ها گفته اند که وقتی ترامپ به تعهدات دولت آمریکا پایبند نیست چه اعتباری وجود دارد که به تعهدی بعدی خود پایبند بماند. ایران می‌گوید برای بازگشت به میز مذاکره آمریکا باید حداقل به برجام بازگردد.
 
در حال حاضر در میان گروه‌های سیاسی کشور بخشی از مذاکره با ترامپ حمایت می‌کنند. حسن روحانی رییس جمهور نیز اخیرا اعلام کرده است که موافق مذاکره در شرایط کنونی نیست. دولت مذاکره زیر سایه تحریم و فشار را نمی‌پذیرد.
 
انتشار سخنان نبویان در مناظره با تاج زاده واکنش‌هایی در فضای مجازی ایجاد کرده است. کاربران این سخنان را نشان دهنده رویکرد بخشی از جریان اصولگرا به مذاکره با آمریکا دانستند. جریانی که به عنوان جریان "تندرو" شناخته می‌شود.
 
بسیاری از کاربران می‌گویند این سخنان نشان می‌دهد که مشکل اصولگرایان مذاکره با آمریکا نیست، بلکه مشکل آن‌ها این است که چه کسی با آمریکا مذاکره کند.
 
کاربری در این باره نوشته است "موضوع این است که سند مذاکره باید به نام آن‌ها بخورد. موفق هم نشدند می‌گویند چیزی از ارزش هایمان کم نشد."
 
برخی دیگر این نگاه را ناشی از رویکرد اقتدارگرایانه جبهه پایداری و تندرو‌ها می‌دانند. این دسته معتقدند رسم پایداری این است و دنبال حذف غیرخودی‌های است.
 
برخی دیگر نیز به ابعاد حقوقی حرف نبویان توجه کرده اند، کاربری نوشته است: «بسیار تعجب آور است کسی که سابقه حضور در جایگاه قانونگذاری کشور را دارد می‌گوید به جای ظریف باید قاسم سلیمانی مذاکره کند. مبنای حقوقی این حرف چیست؟»
 
اظهارات عجیب و غریب از سوی نبویان درباره محمد جواد ظریف و قاسم سلیمانی تازگی ندارد. سال ۹۶ نبویان در سخنانی مدعی شده بود که دولت با امضای قراردادی با سازمان اف‌ای تی اف پذیرفته است که در صورت درخواست آمریکا، افراد تحت تحریم آن کشور، از جمله قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را تحویل دهد.
 
به گفته او ظریف این تعهد را به آمریکایی‌ها داد که حاج قاسم سلیمانی را کت بسته تحویل دهد! او مدعی شده بود که نام سلیمانی در اف‌ای تی اف آمده است. 
 
اظهارات نبویان در عین این که بسیار عجیب و غیر قابل باور بود با انتقادات فراوانی روبه رو شد. بسیاری به این نتیجه رسیدند که نبویان هیچ شناختی از سازوکار اف‌ای تی اف ندارد.
 
سخنگوی وقت وزارت امورخارجه در توضیحی ضمن کذب خواندن اظهارات نبویان اعلام کرد "اف‌ای تی اف یک سازوکار مالی بین المللی ناظر بر عملیات بانکی است که ارتباطی به استرداد اتباع بین کشور‌ها ندارد." او افزود که استرداد افراد بین کشور‌های در قالب تعهداد دوجانبه صورت می‌گیرد و بین ایران و آمریکا معاهده استرداد مجرمین وجود ندارد.
 
محمد جواد ظریف نیز با اشاره به روابط خوب خود با قاسم سلیمانی از نبویان خواست عذرخواهی کند. نبویان عذرخواهی نکرد، اما کمی از مواضع خود عقب نشینی کرد. او گفت: «صحبتی از بنده پخش شد و برخی بد اخلاقی سیاسی کردند، گفته شد که من ادعا کردم که طرف مقابل تعهد داده که حاج قاسم سلیمانی را تحویل غربی‌ها بدهند. من اسناد محرمانه‌ای ندارم و تمام این اسناد غیرمحرمانه هست.» به گفته نبویان نتیجه پیوستن به اف‌ای تی اف این است که ایران باید فرمانده نیروی قدس را به آمریکا تحویل دهد چرا که از حزب الله حمایت می‌کند و اف‌ای تی اف حزب الله را گروهی تروریستی می‌داند.
+33
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس

  پرچمت بالاست
  68
  9
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۷
  ۴۲
  زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان

  در روز ازادی این جانی ادمکش تروریست حتما تحویل دادگاه لاحه باید بشه.
  8
  84
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۵
  ۳۰
  پارس 1404 - ایران، ایران

  [::زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان::]. همه اینایی که گفتی اربابت عمریکاست
  81
  7
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  ترامپ قماربازی ماهر هست. امثال ظریف که دائم با امریکا در حال مذاکره هستند. ترامپ تلفن داده تا سیدعلی مستقیما با او تماس بگیرد چون میداند این مزور موش هایش را جلو می فرستد و بعد جر میزند و وقتی زنگ زد اعتبار تمام دروغ هایش روی آب می ریزد
  3
  64
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  [::زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان::]. به لاهه نمیرسه خودمان ترتیبش را میدهیم
  1
  49
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۱
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  اینها حتی شده رهبرشان هم تحویل آمریکا میدهند تا خودشان جون سالم بدر ببرند
  1
  37
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. و اگر هم زنگ نزد مرد گفتگو و عمل نیست. یعنی یک بزدل و نفهمی است که بلد نیست تلفنی با سران کشورهای دیگر گفتگو کند.
  2
  34
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱
  ۵۲
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا
  تک تک این حرامیان جنایتکار بایستی بزودی دادگاهی شوند،همه چیز و نابود کردید،لعنت بر خالق این دین شیطانی.به امید بیداری و رهای مردم ز جفنگیات مذهبی.تک تک این حرامیان بایستی شناسای بشن.
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷
  نظر شما چیست؟