نماینده مجلس ایران: دولت درصدد است اقتصاد را از بین ببرد

العربیه :عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ایران ، آزاد سازی قیمت‌ها توسط دولت را باعث از بین رفتن اقتصاد دانست و قصد دولت از این اقدام را جبران کسری بودجه خود عنوان کرد.
 
در حالی که قیمت ارز، سوخت، حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان، از جمله پرحاشیه ترین بحث های بودجه سال 98 بود، نماینده مجلس ایران، از برنامه ریزی دولت برای جبران کسری بودجه امسال، از طریق افزایش قیمت سوخت انتقاد کرد. احمد علیرضابیگی در گفتگو با خبرگزاری مهر، سه شنبه 14 می 2019، افزایش قیمت سوخت و حامل‌های انرژی توسط دولت را برخلاف پیمان منعقد بین مردم و دولت دانست.
 
او با اشاره به اینکه در حال حاضر دولت حدود 32 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به مردم می‌پردازد، بر ضرورت افزایش میزان یارانه نقدی همزمان با افزایش قیمت سوخت تاکید کرد.
 
فراکسیون نمایندگان ولایی شورای عالی استان‌ها از نمایندگان اصولاگرای مجلس شورای ایران تشکیل شده که هدف خود را «پیگیری توصیه‌های آیت الله خامنه ای در حوزه شوراها و اختیارات آنها و عملی کردن» دستورات رهبر جمهوری اسلامی ایران می‌دانند.
 
علیرضابیگی، با اشاره به اصرار دولت در جریان بودجه سال 98 برای تصویب 14 میلیارد دلار جهت تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز، اظهار کرد: «مجلس با این شکل اختصاص یارانه به کالاهای اساسی موافق نبود اما بالاخره حامیان دولت در مجلس این موضوع را به تصویب رساندند، اما به دلیل سوءعملکرد دولت در تأمین کالاهای اساسی، ثروت فراوانی به جیب رانت خواران و سوءاستفاده گران رفت، واردکنندگان ارز 4200 تومانی دریافت کردند اما کالاها با ارز بالای 10 هزار تومان به دست مردم رسید.»
 
او با بیان اینکه کمتر از 30 درصد یارانه کالاهای اساسی به دست مردم می‌رسد، بیان کرد: «بهتر است به جای اینکه این پول به بقال و نانوا داده شود به صورت یارانه نقدی به مردم پرداخت شود. 14 دلاری که دولت برای یارانه کالاهای اساسی دریافت کرده است حدود 180 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.»
 
این نماینده مجلس، مجموع بودجه ای که دولت بابت یارانه نقدی از مجلس دریافت می کند را 210 هزار میلیارد تومان اعلام کرد.
 
علیرضابیگی در ادامه اعلام کرد که یارانه هر نفر در ایران باید شش برابر مقدار کنونی باشد.
 
او گفت: «دولت اعلام می‌کند 90 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان پرداخت می‌کنیم که بیشتر این یارانه پنهان مربوط به بنزین است. مردم حدود 100 میلیون لیتر روزانه بنزین مصرف می‌کنند که حدود 20 میلیون لیتر آن به وسیله لوله کشی از مسیر دریا و سایر مسیرها قاچاق می‌شود. گزارش‌های رسمی نیز حکایت از این دارد که روزانه 20 میلیون لیتر بنزین قاچاق می‌شود.»
 
او اجرای برنامه ریزی مورد نظرش را باعث صرفه جویی در 50 میلیون لیتر بنزین مصرفی عنوان کرد.
 
عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی تصریح کرد: «در این صورت به هر نفر ایرانی ماهانه 600 تا 800 هزار تومان یارانه تعلق می‌گیرد. به این ترتیب اقتصاد کشور واقعی می‌شود و مردم نیز با آن مخالفتی نخواهند کرد.»
 
او بسیاری از اقدامات دولت را باعث تحمیل هزینه‌های گزاف به مردم دانست و گفت: در حال حاضر مردم تحت فشار شدید اقتصادی قرار دارند زیرا هزینه‌های دولت افزایش یافته و دولت قیمت کالا و خدمات را افزایش داده است و در واقع دولت هزینه دیوان سالاری اش را از جگر مردم بیرون می‌کشد.
 
علیرضابیگی، با انتقاد از دولت به دلیل نداشتن برنامه ریزی برای حل مشکلات مردم، تاکید کرد که دولت از طریق آزادسازی قیمت‌ها، قصد دارد کسری بودجه خود را جبران کند و اقتصاد و اشتغال را از بین ببرد.
 
او اجرای دقیق قانون هدفمندی یارانه‌ها را باعث اختصاص سه میلیون و 200 هزار تومان یارانه برای هر یک خانواده چهار نفره ایرانی دانست.
 
این نماینده مجلس، اختصاص دلار 4200 تومانی به واردات کالاهای اساسی را رانت بزرگی خواند که در اختیار واردکنندگان قرار گرفت.
 
گفتنی است، افزایش حقوق کارمندان در بودجه سال 98، فقط تا 20 درصد در حالی که میزان تورم بسیار بیشتر از این مقدار است، مورد انتقاد شدید نمایندگان مجلس قرار گرفت.
 
شهاب الدین بی مقدار، نماینده تبریز در مجلس ایران، از عدم برنامه ریزی دولت برای حل مشکل گرانی و نوسانات شدید در بازار ارز، به نفع قشرهای حقوق بگیر جامعه انتقاد کرد.
 
او اعلام کرد که درآمد دولت سه برابر شده ولی این پول به جای اینکه به دست صاحبانش برسد، معلوم نیست کجا هزینه می شود.
+3
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  دکترین و سرلوحه انگلاب اسلامی: علم اقتصاد مال خر است!
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۱
  نظر شما چیست؟