وزارت دفاع اسپانیا مانع همراهی ناو محافظ خود با ناوگروه آمریکا در خلیج فارس شد

تصویری از عرشه ناو محافظ اسپانیایی مندز نونز بی بی سی :وزارت دفاع اسپانیا اعلام کرده است که یک ناو محافظ خود را که ناوگروه آمریکا را در منطقه خاور میانه همراهی می‌کرد، به دلیل بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا فراخوانده است.
 
سخنگوی وزارت دفاع اسپانیا با تایید گزارشی که پیشتر در روزنامه ال‌پائیس منتشر شده بود، به خبرگزاری فرانسه گفت "ناو محافظ مندز نونز، ناوگروه رزمی یو‌اس‌اس آبراهام لینکلن را ترک کرده است."
 
این سخنگو این اقدام را "موقت" خوانده و گفته به تصمیم مارگاریتا روبلس، وزیر دفاع اسپانیا، این ناو محافظ تا زمانی که ناو هواپیمابر آمریکایی در منطقه باشد، به آن نخواهد پیوست.
 
او گفت که ناو اسپانیایی برای شرکت در یک مانور نظامی به ناوگروه آمریکایی پیوسته بود.
 
روز پنج ماه مه (۱۵ اردیبهشت) آمریکا اعلام کرد که ناوگروه آبراهام لینکلن و چند بمب‌افکن را در واکنش به "تهدیدی" از سوی ایران به منطقه خلیج فارس می‌فرستد.
 
واشنگتن مدعی شده که گزارش‌های اطلاعاتی حاکی از این است که ایران در حال برنامه‌ریزی برای انجام نوعی حمله علیه منافع آمریکا در منطقه است. ایران با رد این ادعا آمریکا را به راه انداختن جنگ روانی در منطقه متهم می‌کند.
 
پس از اعلام تصمیم آمریکا وزیر دفاع اسپانیا به خبرنگاران گفت که اعزام ناوگروه به خلیج فارس "فرای مفاد توافق همکاری بود که بر اساس آن ناو محافظ مندز نونز بر اساس آن و برای مقاصد آموزشی، ناوگان آمریکایی را دنبال می‌کرد."
 
خانم روبلس گفت: "مشکل اختلاف بر سر ایران نیست... مسئله تفسیر متفاوت از یک توافق فنی-نظامی است."
 
تنش میان ایران و آمریکا در پی تلاش واشنگتن برای قطع کامل صادرات نفت ایران، به عنوان بخشی از تحریم‌های هسته‌ای، به شدت بالا گرفته است.
 
ایران هشدار داده که اگر برای انتقال نفتش از تنگه هرمز مشکل ایجاد شود اجازه انتقال نفت دیگران را هم نخواهد داد.
 
در روزهای گذشته مقام‌های آمریکایی با ادعای نوعی وجود "تهدید جدی" از سوی ایران که ماهیت آن را مشخص نکرده‌اند، بارها به تهران هشدار داده‌اند.
+16
رأی دهید
-5
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان
  یوروپ یونین در واقع تروریست ساپورتر یونیون هست و مدافع استبداد و دیکتاتوری تروریستی اسلامی .مانند یونایتد مسجد دام ﴿انگلند﴾که شش قرن هست داره از م اسلام تغزیه میکنه. اروپا دشمن هر تغییر و ازادی در جوامع استبداد زده هست چون راحت میتونه با احمق های عقب مانده واپسگرا معامله یکطرفه بکنه.
  1
  9
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۴
  ۴۰
  Zaall - اصفهان، ایران
  [::زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان::]. حتمن به خودشان گفتن، اگر آمریکا می خواهد بپره توی چاه، بپره! به خودت فشار نیار.
  7
  3
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸
  نظر شما چیست؟