خامنه ای : بنا نیست جنگی انجام بگیرد / مذاکره با دولت فعلی آمریکا سم مضاعف است

رهبر ایران در جمع مسئولان و مقامات ارشد ایران بی بی سی :آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، درباره تنش‌ها بین ایران و آمریکا گفت "این رویارویی، نظامی نیست؛ چون بنا نیست جنگی انجام بگیرد. نه ما دنبال جنگ هستیم، نه آنها؛ که می‌دانند که به نفعشان نیست". همزمان او مذاکره با دولت فعلی آمریکا را هم "سم مضاعف" خواند. با این حال، چند کشور نیز برای میانجی‌گری بین ایران و آمریکا ابراز تمایل‌ کردند.
 
رهبر ایران در جمع مسئولان و مقامات ارشد این کشور تأکید کرد که "جنگی به وقوع نمی‌‌پیوندد". رهبر ایران در عین حال تاکید کرده است که "ایران مقاومت خواهد کرد و در این رویارویی، آمریکا وادار به عقب‌نشینی خواهد شد."
 
آیت‌الله خامنه‌ای در عین حال مذاکره با آمریکا را هم رد کرد و گفت "بعضی در داخل می‌گویند مذاکره چه عیبی دارد؟ مذاکره سم است، تا وقتی آمریکا این است که الان هست و مذاکره با دولت کنونی آمریکا یک سم مضاعف است". مذاکره یعنی معامله و داد و ستد اما آنچه در نظر آمریکاست، نقاط قوت ماست".
 
به گفته آیت‌الله خامنه‌ای ایران نه بر سر بُرد موشک‎هایش و نه عمق راهبردی‌ خود در منطقه مذاکره نخواهد کرد.
سخنرانی رهبر ایران به مناسبت ماه رمضان در حضور مسئولان ارشد سیاسی، نظامی و قضایی او اضافه کرد "مذاکره کنیم درباره‌ی سلاح دفاعی شما که چرا موشکی با فلان برد می‌سازید؛ این برد را کم کنید که اگر شما را زدیم نتوانید پایگاه ما را بزنید و جواب بدهید... یا مثلاً می‌گویند درباره‌ی عمق راهبردی‌تان در منطقه صحبت کنیم؛ یعنی این را از دست بدهید".
 
در هفته‌های اخیر، تنش میان ایران و آمریکا بالا گرفته است.
 
در پی افزایش تنش میان ایران و آمریکا در هفته‌های اخیر و گزارش هایی از "عملیات خرابکارانه" علیه چند کشتی تجاری در نزدیکی تنگه هرمز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به ایران هشدار داده که اگر مرتکب خطایی شود "متحمل رنج زیادی خواهد شد."
 
در تحولی دیگر امروز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم درباره گزارش‌هایی مبنی بر اعزام ۱۲۰ هزار نیروهای نظامی آمریکا به خاورمیانه گفت "برنامه‌ای این کار نداریم"؛ وی در عین حال گفته است که "قطعا" آمادگی چنین کاری را در صورت نیاز خواهد داشت.
 
با این حال، آمریکا هفته پیش ادعا کرد که نشانه‌هایی تهدیدآمیز از تحرکات ایران علیه منافعش در منطقه مشاهده کرده است. در پی این اظهارنظرها، در چند روز گذشته آمریکا ناوگروه رزمی آبراهام لینکلن،‌ چهار بمب‌افکن بی‌۵۲ و پایگاه دفاع موشکی پتریوت را راهی خاورمیانه کرده است.
 
روز گذشته، وزرای خارجه آلمان و بریتانیا پس از این دیدار با مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نسبت به رویارویی احتمالی ایران و آمریکا ابراز نگرانی کرده بودند.
 
امروز اما مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در یک کنفرانس خبری مشترک با سرگئی لاوروف، همتای روس خود گفت که ایالات متحده اساسا خواهان جنگ با ایران نیست. او در عین حال تاکید کرد که ایران باید رفتارش را تغییر و به حمایت از حوثی ها در یمن و گروه حزب الله لبنان خاتمه بدهد.
تلاش‌ها برای میانجی‌گری
همزمان با بالاگرفتن تنش بین ایران و آمریکا، تا کنون چند کشور از جمله عراق، عمان و کویت به عنوان گزینه‌های میانجی‌گری بین ایران و آمریکا مطرح شده‌اند.
 
امروز عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق برای میانجی‌گری میان ایران و آمریکا دو متحد اصلی عراق ابراز تمایل کرده است.
 
عمار حکیم نیز از کویت خواسته تا برای میانجی‌گری پیش قدم شود. حنینه المغیری،‌ سفیر عمان در آمریکا هم پیشتر در سخنانی گفت است که کشورش آماده است بار دیگر در حل تنش میان دو کشور ایران و آمریکا نقش داشته باشد.
 
روز گذشته نیز فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دو طرف خواست برای پرهیز از رویارویی نظامی حداکثر خویشتن داری را به خرج دهند.
+27
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  ظریف به دستور خامنه ای رفت پهلوی پوتین. بعد هم ته دار سلیمانی سعی کرد منطقه را به هم بریزد. پمپئو هم به مسکو رفت. ترامپ اخطارهای جدی کرد. خامنه ای نرمش قهرمانانه نشان داد و با وساطت روس ها که رفیق اسرائیلی ها هم هستند، ایران دست و پایش را از منطقه جمع میکند و حالا خامنه ای با اطمینان میگوید که جنگی در نمی گیرد!!!
  6
  51
  ‌سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۱
  ۳۳
  loder - شیراز، ایران
  تو هم زیاد خوشحال نباش سید عل بزار اول موضوع ترلامپ و تکلیف جنگش معلوم بشه بعد میایم سراغت زیاد ذوق زده نشو
  27
  11
  ‌سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۱
  ۳۳
  loder - شیراز، ایران

  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. اربابت فعلا تاکتیکی قدم به قدم داره عقب گرد میکنه اینطور که تو خبرها اومده گفتن همه این بدبختیهامون تقصیر وطن فروشهای فارسی زبانه باید اول ترتیب اینارو بدیم چون اطلاعات غلط بهمون میدن اینطور که بوش میاد گویا سپاه شماروو ایستگاه میکنه شما هم خبرارو به اینا میرسونین حالا فهمیدن زود فرار کنین که میخوان بفرستنتون اونجایی که ترلامپ دوشیدتشون خخخخخخخخ
  42
  5
  ‌سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  [::loder - شیراز، ایران::]. آنکس که بداند و بداند که نداند/آخر خر لنگش به تمدن برساند/ آنکس که نداند و نداند که نداند / در جهل محمد ابدالدهر بماند.. منتظر باش تا بزودی صدای این نرمش قهرمانانه از یک جائی بیرون بزند. شما 200 بار از اسرائیل فکسنی توسری خوردید و حتی مرده های خودتان را قایم کردید تازه اسرائیل در مقابل امریکا گنجشک هم نیست. منتظر باش .
  3
  30
  ‌سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::loder - شیراز، ایران::]. آنکس که بداند و بداند که نداند/آخر خر لنگش به تمدن برساند/ آنکس که نداند و نداند که نداند / در جهل محمد ابدالدهر بماند.. منتظر باش تا بزودی صدای این نرمش قهرمانانه از یک جائی بیرون بزند. شما 200 بار از اسرائیل فکسنی توسری خوردید و حتی مرده های خودتان را قایم کردید تازه اسرائیل در مقابل امریکا گنجشک هم نیست. منتظر باش .
  2
  14
  ‌سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  [::loder - شیراز، ایران::]. تا اینجا سیدعلی که 40 سال عربده و مرگ بر اسرائیل و امریکا میکشید اقرار کرد که اهل جنگ نیست و هر چی تاکنون گفته برای خر کردن امت بود اما این اخوند انقدر در طلبگی پررو و طرفداران امام زمانی اش ابله هستند که دست از گفتن این یاوه ها نخواهد کشید. اگر تخم داشت فقط یکبار جواب اسرائیل را در سوریه میداد. سیدعلی برای امت بی دفاع نقش شیر را بازی و ابلهان هم باور میکنند.
  2
  33
  ‌سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۷
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  آقاشون: من به پروستات شوهرعمه ام خندیدم بجنگم. جنگ چیه. ما گیلاسیم.
  4
  29
  ‌سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::loder - شیراز، ایران::]. باز تو پیدات شد پشندی؟ آقات که وازلین زده و پوزیشن قهرمانانه گرفته. شماها چرا از آقاتون تبعیت نمیکنید. ...
  4
  27
  ‌سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  امام عصر ترامپ موعود ظهور کرده. حکومتیها و لاشخورها برای سرعت فرار بیشتر شلواراتونو دربیارید.
  3
  23
  ‌سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  دوستان تا قبل پاییز ما اینجا درباره حکومت جدید بحث خواهیم کرد. بحث مهم اونروز ما عدم اجازه ورود هرگونه ویروس (خانواده و فک و فامیل تمام عمال جمهوری اسلامی که با تغییر فامیلی و پولهای دزدیده شده خواهند آمد) به سیستم حکومت و دولت جدیده. ترجیح میدیم در ادارات و سازمانهای بلوشو از ژاپن مدیر وارد کنن. وفتی میشه مربی فوتبال اورد مدیر هم میشه اورد.
  3
  22
  ‌سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۶
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  حرفاتو باور کنیم یا شلواراتون که همگی قهوه ای شده ؟
  2
  27
  ‌سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۹
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. تو با این تحلیل های بسیار پخته و استخوان دار حیف شدی اینجا قلم می زنی! برو واشنگتن پستی جای قلم بزن که همه از این تحلیل های فوقا العاده لذت ببرند
  12
  2
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۱
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  من، بدن ناقصی دارم، با کسی جنگی ندارم، قمبلی مزورانه هم هوا کرده ام. این زار زدن را هم از دورانی که در قبرستان گدایی میکرم به یاد دارم.
  2
  7
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۵
  ۵۲
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا
  انگل های حرامی.وجودتون هم برای مردم ایران هم برای دنیا سم هستش.مردم ایران و به خفت و خواری انداختید.تک تکتون جنایتکارید و بایستی به زودی دادگاهی بشید البته اگه مردم گرسنه وطن عزیزم ت.....دیگه جفنگیا تون خریدار ندارند.تا مردم ایران متوصل به خرفات مذهبی باشن شرایط از این هم وخیم تر میشه.بیاید به شعورمان احترام بگذاریم و جهل دینی را دفن کنیم و به داد نسل های بعد وطن عزیز مان ایران باشیم.درود بر ازادگان و مبارزان راه ازادی در مقابل فاشیست دینی.
  1
  8
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۰
  ۵۰
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  پس باید روزشماری کنه که یکی بیاد تو کاخ سفید که دلش بحالتون بسوزه! عاغا جان ٫ چلاق جان عزیز دل برادر ٫ اون ممه رو لولو برد. ترامپ ۶ سال دیگه اونجاست. شیش سالی که تو و جنتی از اون طرف میلی های زندان یا از اون دنیا میبینید.
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. هموطن عزیز. مطمئن باش اگر انگلیسی را هم مثل فارسی میدانستم چنین میکردم
  0
  6
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  خامنه ای تواصلا شده یا بلدی گوشی را برداری و با سران کشورهای دیگر گفتگو کنی؟
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۲
  نظر شما چیست؟