ظریف: ایران پیش‌بینی کرده بود عده‌ای بخواهند در منطقه تنش ایجاد کنند

دویچه وله :وزیر خارجه ایران در ادامه سفر منطقه‌ای خود عازم هند شد. او بعد از دیدار با همتای هندی در واکنش به "عملیات خرابکاری" در فجیره گفت، که ایران پیش‌بینی می‌کرده که "عده‌ای بخواهند تنش در منطقه را دامن بزنند."
 
وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت (۱۴ مه) بعد از دیدار با خانم سوشما سوارج همتای هندی خود در دهلی نو گفت که در این جلسه در مورد مسائل منطقه صحبت شده است. او در ارتباط با "عملیات خرابکاری" در کشتی‌های تجاری در فجیره امارات تاکید کرد: «نگرانی‌ها از اقدامات و خرابکاری‌های مشکوکی که در منطقه در حال رخ دادن است وجود دارد و ما قبلاً پیش‌بینی کرده بودیم که عده‌ای تلاش خواهند کرد که با انجام اینگونه اقدامات به تنش‌ها در منطقه دامن بزنند.»
 
خبرگزاری ایرنا سفر وزیر امور خارجه ایران به هند را "دیپلماسی فعال" توصیف کرده است. جمهوری اسلامی ایران پس از آنکه از طرف آمریکا تحت فشار قرار گرفته تلاش می‌کند تماس خود را به ویژه با برخی از کشورهای اطراف گسترش دهد.
 
در این راستا وزیر خارجه ایران سفر منطقه‌ای خود را از روسیه آغاز کرد. محمد جواد ظریف سپس در راس یک هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی در یک سفر دو روزه به ترکمنستان سفر کرد و سپس عازم دهلی نو شد تا با مقامات هند درباه مسائل منطقه و برجام رایزنی کند.
 
ظریف: هند مشتری بزرگ نفت خام ایران است
 
وزیر خارجه ایران هند را "شریک راهبردی ایران" دانست و گفت که هند "کشور دوست" و یکی از بزرگترین مشتریان نفت خام ایران است. او افزود: «سیستم مالی ویژه‌ای بین ما و دهلی نو از قبل طراحی شده که این سیستم برای همکاری های دو جانبه استفاده می‌شده و می‌شود.»
 
وزیر خارجه ایران اگرچه هند را یکی از مشتریان بزرگ نفتی ایران دانست ولی درباره اینکه آیا هند به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد یا نه توضیحی نداد.
 
آمریکا پس از خروج از برجام در اردیبهشت‌ماه سال گذشته (۱۳۹۷) اعلام کرد که تحریم‌های گسترده‌ای علیه جمهوری اسلامی وضع خواهد کرد و از جمله فروش نفت ایران را به صفر خواهد رساند.
 
آمریکا هشت خریدار نفت ایران از جمله هند را مشمول معافیت موقت از تحریم‌ها کرده بود که بعدا این معافت نیز لغو شد.
+5
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  آخوندا دنبال جنگ هستند تا حکومت از دست شان خارج نشه و سعی می کنند منطقه را به آتش بکشند
  4
  11
  ‌سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۶
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  [::mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان::]. لطیفه نگو عزیز
  7
  4
  ‌سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۱
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  ترامپ پهلوان، همین که باعث نگرانی این ددمنشان خون آشام اسلامی شدی، فقط دمت گرم! راستی، دمت گرم به انگلیسی چه میشه!؟
  5
  4
  ‌سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  دوستان تا قبل پاییز ما اینجا درباره حکومت جدید بحث خواهیم کرد. بحث مهم اونروز ما عدم اجازه ورود هرگونه ویروس (خانواده و فک و فامیل تمام عمال جمهوری اسلامی که با تغییر فامیلی و پولهای دزدیده شده خواهند آمد) به سیستم حکومت و دولت جدیده. ترجیح میدیم در ادارات و سازمانهای بلوشو از ژاپن مدیر وارد کنن. وقتی میشه مربی فوتبال اورد مدیر هم میشه اورد.
  1
  1
  ‌سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۷
  نظر شما چیست؟