روحانی: تروریسم, مواد مخدر و مهاجر به اروپا صادر میکنیم

- جمهوری اسلامی در این روزها در موقعیتی خطرناکتر از سال های قبل از برجام قرار دارد.
- اگر در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد این خیال وجود داشت که بر سر کار آمدن دولتی «معتدل» می‌تواند تنش‌ها را کاهش دهد، امروز دیگر از نمایش اعتدال نیز صحنه‌ای باقی نمانده که اجرا نشده باشد و نقاب‌ها از چهره‌های «معتدل» نیز کنار رفته است.
کیهان لندن - احمد رأفت: حسن روحانی نیز اکنون، مانند دیگر سران جمهوری اسلامی در تمامی چهل سال گذشته، لبخند دروغین را کنار گذاشت، نقاب از چهره برداشت و همراه با اعلام ضرب‌الاجل، زبان تهدید را انتخاب کرد. رئیس جمهوری اسلامی به کشورهای اروپایی بار دیگر هشدار داد به «مصالح آینده» خود بیاندیشند و از سیاست‌های آمریکا و تحریم‌هایش علیه جمهوری اسلامی پیروی نکنند، در غیر این صورت جمهوری اسلامی با کمک تروریست‌ها و قاچاقچیان مواد مخدر و انسان به جنگ آنها خواهد رفت و امنیت‌شان را به خطر خواهد انداخت.
 
روحانی و وزیر خارجه‌اش محمدجواد ظریف؛ ده روز پس از خروج آمریکا از برجام؛ استانبول؛ ۱۸ ماه مه ۲۰۱۸
روحانی ادعا کرد که تا کنون جمهوری اسلامی با پذیرش مهاجرین و پناهجویان افغان مانع از حرکت «سیل پناهجویان» به اروپا شده است. او اضافه کرد که جمهوری اسلامی «بزرگترین سنگر مبارزه با مواد مخدر» است که تا کنون مانع رسیدنش به بازارهای اروپایی شده است. رئیس دولت «تدبیر و امید» به «نقش کلیدی» جمهوری اسلامی در مبارزه با تروریسم نیز اشاره کرد. تروریسمی که به گفته حسن روحانی اگر جمهوری اسلامی  نبود «امروز در پایتخت‌های اروپایی جولان می‌داد.» البته این اولین بار نیست که حسن روحانی اروپا را تهدید می‌کند. سال گذشته نیز در جریان کنفرانس رؤسای مجالس ۶ کشور که در تهران برگزار شد گفته بود «تحریم‌ها توانایی ایران برای مقابله با قاچاق مواد مخدر و تروریسم را خدشه‌‌دار می‌کند» و در ادامه افزوده بود که اروپا نخواهد توانست «از زیر آوار موادمخدر، بمب‌ها و تروریسم و مهاجرت به سلامت خارج شود.»
 
ضرب‌الاجل حسن روحانیدر ۶۰ روزی که حسن روحانی به اروپا «فرصت» داده است، جمهوری اسلامی برخی از مفاد توافق هسته‌ای را نیز اجرا نخواهد کرد، غنی‌سازی اورانیوم و تولید آب سنگین را ادامه خواهد داد، ولی مازاد آنچه را بر مبنای برجام می تواند نگهداری کند به خارج برای فروش نخواهد فرستاد. عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه، صحبت از یازده خواست جمهوری اسلامی از کشورهای اروپایی امضاکننده برجام می‌کند، البته بدون اینکه از این خواست‌ها نامی ببرد. عباس عراقچی مدعی است که جمهوری اسلامی در حال حاضر قصد خروج از برجام را ندارد، ولی اروپا باید در «یازده حوزه راهکارهای عملیاتی اتخاذ کند.»
 
عباس عراقچی در حالی که به گفته خبرگزاری «بلومبرگ» صادرات رسمی نفتی‌ا‌ش به صفر رسیده  و به صورت غیرقانونی نیز قابلیت فروش کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه در روز را دارد، خواهان بازگشت به دوران قبل از خروج آمریکا از برجام شده است. او می‌گوید «پیش از خروج آمریکا از برجام ، فروش نفت ما ۲.۸ میلیون بشکه در روز بود و باید به همان حالت بازگردد و در همان سطح تضمین شود و درآمدهای نفتی نیز در دسترس قرار گیرند.» البته معاون سیاسی وزارت خارچه تهران ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت را خط قرمزی می‌داند که در صورت وقوع با «پاسخ قاطع و محکم حمهوری اسلامی مواجه خواهد شد.»
 
واکنش اروپا به تهدیدهای جمهوری اسلامیاروپا اما بلافاصله در بیانیه مشترک کشورهای امضاکننده توافق هسته‌ای (آلمان، فرانسه و بریتانیا) و اتحادیه اروپا ضرب‌الاجل ۶۰ روزه‌ی روحانی را رد کرد و به جمهوری اسلامی توصیه کرد «از دست زدن به هرگونه اقدامی که باعث تشدید مشکلات شود خودداری ورزد.» در همین بیانیه که در بروکسل پس از دیدار با هیات اعزامی از تهران منتشر شد، اروپایی‌‌ها می گویند «ما پایبندی ایران به پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (NPT) را بر اساس عمل آن کشور به تعهداتش در چارچوب برجام و این پیمان ارزیابی خواهیم کرد.» یک دیپلمات اروپایی به خبرگزاری رویترز می‌گوید «ایران به خوبی می‌داند که اگر مفادی از توافق هسته‌ای را اجرا نکند، چه سرنوشتی خواهد داشت.»
 
اگر وزرای خارجه سه کشور اروپایی امضاکننده برجام و فدریکا موگرینی مقام ارشد سیاست خارجی و امنیت اروپا، با ادبیاتی دیپلماتیک به ضرب‌الاجل حسن روحانی پاسخ دادند، رسانه‌ها اما مواضع اروپا را به زبان روشن‌تری بیان کرده‌اند. روزنامه «فرانکفورتر آلگماینه» که در آلمان منتشر می‌شود تصمیم جمهوری اسلامی به افزایش غنی‌سازی اورانیوم را «بازی با آتش» خواند و در ادامه نوشت در صورتی که ایران دست به چنین اقدامی بزند «از برجام کاغذپاره‌ای بیش باقی نخواهد ماند». روزنامه اتریشی «استاندارد» در اشاره به وضعیت کنونی یادآوری می‌کند که «اروپا حاضر نیست خودش را برای ایران قربانی کند» و در مقابل متحد دیرینه‌اش آمریکا بایستد. اشاره این رسانه اتریشی به تحریم‌های آمریکاست که در صورت ادامه روابط اقتصادی می‌توانند گریبان کشورها و نهادهای اروپایی را بگیرند.
 
کشورهای اروپایی اگرچه هنور نگاهی انتقادی به خروج آمریکا از برجام دارند، ولی حاضر نیستند در مقابل تهدید‌ها و مهلت‌‌های جمهوری اسلامی سر خم کنند. ابتدا فرانسه و پس از آن بریتانیا نیز هشدار دادند که اگر جمهوری اسلامی غنی‌سازی اورانیوم را افزایش دهد، با واکنش سخت آنها مواجه خواهد شد.
 
تهدید‌های حسن روحانی تنها دلیل نزدیک شدن مواضع کشورهای اروپایی به آمریکا نیست. فهرست نگرانی‌های اروپا طولانی‌تر است: تهدید به بستن تنگه هرمز، حمایت از شبه‌نظامیان و گروه‌های تروریستی منطقه، عدم تصویب لوایح پالرمو، دست داشتن در عملیات تروریستی در خاک اروپا، مداخله در بحران‌های منطقه، و تسهیل قاچاق مواد مخدر از طریق ترکیه و بلغارستان به دیگر کشورهای اروپایی.
 
جنگ‌های نیابتیآخرین نمونه از حمایت‌های جمهوری اسلامی که نگرانی‌های اروپا را به شدت افزایش داده است، موشک‌باران مناطقی در اسرائیل توسط حماس و جهاد اسلامی است. این اولین بار است که این دو گروه، که هر دو از حمایت مالی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی برخوردارند ولی رقیب یکدیگر نیز به حساب می‌‌آیند، همزمان بیش از ۶۰۰ موشک از نوار غزه به خاک اسرائیل شلیک کرده‌اند. سامانه دفاع موشکی اسرائیل موسوم به «گنبد آهنین» نتوانست تمامی این موشک‌ها را در آسمان غیرفعال کند و بیش از ۴۰۰ موشک در خاک اسرائیل فرود آمد اگرچه تنها ۴۵ موشک به مناطق مسکونی اصابت کرد. در پاسخ به این موشک‌پراکنی، جنگنده‌های اسرائیلی نیز به ۲۴۰ خانه تیمی و پایگاه حماس و جهاد اسلامی حمله بردند. در یکی از این حملات، احمد خضری، صرافی که مسئولیت انتقال پول از جمهوری اسلامی به گروه‌های فلسطینی در غزه را داشت کشته شد.
 
اخبار نگران‌کننده‌ای نیز در رابطه با امکان درگیری غیرمستقیم بین آمریکا و جمهوری اسلامی به گوش می‌رسد. سفر ناگهانی مایک پمپئو به بغداد، و ملاقات با رئیس جمهور و نخست وزیر این کشور، بنا بر گمانه‌زنی‌های رسانه‌های بین‌المللی گویا دریافت اطلاعات محرمانه‌ای مبنی بر امکان حمله نیروهای حشدالشعبی به یکی از پایگاه‌های آمریکا در خاک عراق بوده است. البته خبری از نتیجه ملاقات‌های وزیرخارجه آمریکا با مقامات بغداد منتشر نشده است. خبرهای تائید نشده دیگری که شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان پخش کرده است، حکایت از مجهز ساختن قایق‌های تندرو نیروی دریایی سپاه به موشک‌های کوتاه‌برد دارد. شلیک یکی از این موشک‌ها به یکی از کشتی‌های آمریکایی می‌تواند فاجعه‌ی جنگ را رقم بزند.
 
جمهوری اسلامی در این روزها در موقعیتی خطرناکتر از سال های قبل از برجام قرار دارد. اگر در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد این خیال وجود داشت که بر سر کار آمدن دولتی «معتدل» می‌تواند تنش‌ها را کاهش دهد، امروز دیگر از نمایش اعتدال نیز صحنه‌ای باقی نمانده که اجرا نشده باشد و نقاب‌ها از چهره‌های «معتدل» نیز کنار رفته است. اکنون بیش از پیش بر غرب روشن می‌شود که در جمهوری اسلامی برخلاف آنچه تا کنون عده‌ای تصور می‌کردند چهره معتدلی که اهل مذاکره و توافق بر سر مشکلات اصلی، یعنی برنامه‌های اتمی و موشکی و حمایت از تروریسم و مداخلات منطقه‌ای و گروگانگیری اتباع اروپا و آمریکا باشد وجود ندارد.همه از یک قماشند، اگرچه با نقاب‌های متفاوت روی صحنه ظاهر می‌شوند.
+107
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  ها ها ها 🤣🤣🤣 آخوند شپشو هیچ غلطی نمی تواند بکند!
  22
  156
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰
  ۳۴
  زنبور - کپنهاک، دانمارک

  برادر زن شیخ احمد پسر خمینی که متر جم خمینی هم بود همون اوال رژیم با چند کیلو تریاک تو آلمان گرفتن شما از اول این کاره بودین
  9
  159
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۳
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  ای بابا حسن کلید ساز خوب شد گفتی . ما تا الان فکر میکردیم که فقط گوسفند و آخوند صادر میکردین .
  8
  141
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۲
  ۵۲
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا

  حـ... ها از جهل دینی مردم ایران خوب استفاده کردید.کثافت ها همه چیز نابود کردید واقعا بایستی به شعور ملتی شک کرد که پای صحبت این حرامیان می شینند.داستان خیالی امام زمان و هزاران جفنگیات.به پایان راه رسیدید نه مردم دارید نه توان مقابله با تکنیک جهان قدرت.ننگ بر حکومت دینی و درود بر کسانیکه در راه رشد و ترقی شعورانسان ها تلاش می کنند.اینده ایران روشن و زیباست.
  7
  129
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۳
  ۵۳
  Hatef - پاریس، فرانسه

  هر کسى کو دور ماند از اصل خویش/ باز جوید روزگار وصل خویش. شما براى همین کار آفریده شده اید و تخصص شما همین است. تروریسم و قاچاق و مواد مخدر محصولات بومى دیار اسلامى شما هستند. حداقل با بازگشت به اصالت خود، دیگر صفت بارز شما که دورویى و نفاق باشد، مقدارى کم رنگ تر میشود.
  4
  75
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۹
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  نگار جمهوری سقط پرستان تا به حال کاری غیر از این میکرده!.ننمیتونید یک کلمه جدیتر پیدا کنید. از تنگه هرمز بستن شد بیرون کردن افغانها و حالا هم شد تروریست و ،محاجر و وموادمخدر!. یاد اخرین تهدیدهای قذافی به خیر : مثل مور و ملخ تروریست به اروپا میفرستم....
  5
  68
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۵
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  اونی که پد پد میکنه - خودش سفارش میکنه!
  4
  62
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۵
  ۲۹
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  روحانی ثابت کرد . که مرکز تروریست و قاچاق در ایران ملاهاست ..بیخود نبود . ترامپ تحریمهارا قرارداد ...
  3
  84
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۲
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  نیست که در این چهل سال کم خرابکاری و ترور و قاچاق نکردید و با کمک و در پشت اسم داعش و طالبان القاعده و ....از ترور و جنایت کم نگذاشتید
  7
  69
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷
  ۱۰۰
  صمد آقا با لیلا - تهران، ایران

  قاچاقچیها و کارتلهای مواد مخدر در تمام دنیا شریک سیاستمدارها و خانواده های ثروتمندی هستند که مالک دنیا و مردم عادی (برده های مدرن) هستند. چطور آمریکا و انگلیس میتونن بن لادن را توی یک سوراخ پیدا بکنن اما نمیتونن جلوی قاچاق میلیونها تن هرویین و کوکایین را به کشورهاشون بگیرن.
  5
  33
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  بالاخره ذات اصلی و هویت این حکومت تروریست و قاچاقچی با زبان خودشان بیان شد . حالا آن الاغهایی که از این رژیم حمایت میکنند به خاطر اسلام کذایی حرفی هم برای گفتن دارند؟
  7
  35
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۶
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  مرز افغانستان و پاکیستان رو باز کنید هرچی مهاجر و مواد مخدر هست از ایران بره یه راست اروپا حساب کار دستشون میاد، مگه اردوغان این کارو نکرد کلی باج گرفت؟ چرا همش ایران باید هزینه بده؟
  28
  16
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  عجبا. مگر تاکنون تجارت و ساخت مواد مخدر نمیکردید!؟ حداقل من روزنامه نگار قدیمی که توی پستوهای شما هم رفته ام این را میدانم. در تمام مدت جنگ با عراق مواد مخدر تحویل داده و اسلحه میگرفتید. حزب الله لبنان کارگزار شما و از انجا محموله ها را به ونزوئلا می فرستید و توسط مفسدین چپول پخش میشود
  5
  32
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  چرا نگفتی .... صادر میکنیم. دخترت اروپاس دختر داداشت دختر ظریف نوه خمینی دختر ابتکار ووو.
  5
  34
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۶
  ۳۸
  Liberte - ارومیه، ایران

  حکومت ایران در برابر آمریکا و غرب چیزی برای چانه زنی و ارعاب دشمن نداره که به این ادبیات متوسل شده. آزمایش های موشکی ، تهدید بستن تنگه هرمز ، هشدار به افزایش قیمت نفت ، ارعاب اوپک ، استمداد بی فایده از روسیه و چین ، جنگ های نیابتی ، همه استفاده شدند. و ناچار به این ادبیات نامتعارف متوسل شدن. البته آزمایش های هسته ای رو برای روز مبادا گذاشتن.
  1
  21
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۷
  ۶۵
  hamishehrastgoo - پاریس، فرانسه
  من سخنان روحانی را شنیدم چنین چیزی که شما در تیتر این مقاله نوشتید نگفت . چرا سخنان او را بر عکس تلقی میکنید . بیش از دو میلیون نفر فقط مهاجر افغانی در ایران هست کی هزینه آنها را تا کنون تامین کرده . اگر دروازه های ایران باز بشه مقدار زیادی از مواد مخدر از پاکستان و افغانستان بطرف اروپا سرازیر میشه . ایران هم نقش زیادی داشته در جلوگیری از تروریستهای دائشی . من موافق با همه اعمال این رژیم نیستم ولی نباید بی انصاف بود. خبر را درست و صحیح به اطلاع مردم برسانید لطفا.
  25
  8
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۲
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  ان شاءالله به حرمت شبهای رمضان بزودی شرتون کنده بشه و مردم از دستتون نفس راحتی بکشند آمین
  1
  24
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۳
  ۳۹
  sergei - یوتا، ایالات متحده امریکا
  من هم صحبت های روحانی رو از رادیو فرانسه گوش کردم. اصلا این چیزا رو نگفته. مخصوصا تیتر این خبر که مغرضانه نوشته شده
  7
  5
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۵
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  کار آخوند برای راز بقا شون حداقل تو ۴۰ سال گذشته بوجود آوردن ترس ،جنگ، نفرت ،حسادت ،تفرقه بوده و خودشون خوب میدونند راهی رو انتخاب کردند که راه برگشت ندارند ! سوال اینجاست اینهایی که برای آخوند کار میکنند خودشون رو تو تار عنکبوت آخوندا اسیر کردند ! چرا چون تار ها از عسل وعده ها بود.
  1
  14
  دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۱
  نظر شما چیست؟