حمله تند حسین شریعتمداری به عراقچی در‌باره مهاجران افغان

فرارو: «حسین شریعتمداری» در واکنش به سخنان «عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه در شماره امروز روزنامه «کیهان» نوشت: اظهارات سخیف آقای عراقچی در‌باره برادران و خواهران افغانی مقیم ایران، در جغرافیای سخنان آن شب ایشان یک «وصله ناجور»! است و به جمله معترضه‌ای شبیه است که با موضوع مورد بحث وی همخوانی ندارد.
 
ناهمخوانی اظهارات وی با موضوع مصاحبه، این احتمال را قوت می‌بخشد که ایشان اصرار عجیب و سؤال‌برانگیزی داشته است به هر بهانه‌ای که شده، آن اظهارات سخیف را بر زبان آورد! موضوع مصاحبه ایشان بدعهدی آمریکا و اروپا در انجام تعهدات برجامی آن‌ها بوده است و فقط نیم نگاهی به آنچه آقای عراقچی در این مصاحبه مطرح کرده است به وضوح نشان می‌دهد که ایشان غیر از تکرار مکررات، هیچ سخن تازه و نا‌شنیده‌ای برای مخاطبان آن برنامه نداشته است.
 
تنها سخن تازه آقای عراقچی در مصاحبه یاد شده، اظهارات دشمن‌پسند وی درباره مهاجران مظلوم افغانستان در ایران اسلامی است از این روی، به وضوح می‌توان نتیجه گرفت که ایشان در مصاحبه خویش غیر از آنچه در این خصوص گفته است برنامه دیگری نداشته است! آقای عراقچی می‌گوید: «وقتی تحریم‌های آمریکا اثر کند منابع مالی ما محدود شود و فروش نفت ایران به صفر برسد که البته این اتفاق نمی‌افتد ما مجبور هستیم که سیاست‌های ویژه‌ای برای اقتصاد خود اعمال کنیم و ممکن است در یک جا به یک نقطه‌ای برسیم که نتوانیم این هزینه‌ها را ادامه دهیم و در آن صورت ممکن است از خواهران و برادران افغانستانی خود بخواهیم ایران را ترک کنند»!
 
باید از آقای عراقچی پرسید؛ جنابعالی از کدام جایگاه سخن می‌گویید و حکم صادر می‌کنید؟! اگر به نمایندگی از وزارت خارجه سخن می‌گویید که وای به حال وزارت خارجه! و اگر از پیش خود اظهار نظر کرده‌اید که بازهم وای به حال وزارت خارجه‌ای که جنابعالی معاون سیاسی آن هستید! آیا اظهارات سخیف شما دقیقا و بی‌کم و کاست همسو با سیاست اعلام شده آمریکا و اسرائیل برای جدا کردن ملت‌های مسلمان منطقه از ایران اسلامی نیست؟!
 
مگر همین دو روز قبل مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با همین منظور و انگیزه به عراق نرفته بود؟! مگر جان بولتون رسما از جدایی میان ملت‌های مسلمان منطقه با ایران اسلامی به عنوان یکی از اهداف استراتژیک آمریکا یاد نکرده بود؟! آقای عراقچی! شما نمی‌دانید که برادران افغانی ما با حضور در جنگ تحمیلی و در دفاع از کیان اسلام بیش از ۳ هزار شهید داشته‌اند؟! اصلا شما می‌دانید که تیپ فاطمیون متشکل از برادران افغانستانی مقیم ایران اسلامی در مقابله با تکفیری‌های داعش چه تعداد شهید داده‌اند و هنوز هم می‌دهند؟! راستی جنابعالی و سایر مدیران وزارت خارجه تاکنون در کجای این معادله قرار داشته‌اید؟!
 
جناب عراقچی! چرا رگ غیرتتان علیه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نجنبیده است؟! مثلا چرا نگفته‌اید به ادامه کار شرکت‌های غربی در ایران خاتمه می‌دهیم؟! یادتان هست که در ملاقاتی به اظهارات وندی شرمن اشاره کردم که گفته بود فریبکاری در ذات و در دی. ان.‌ای (DNA) ایرانیان است و پرسیده بودم چرا خواستار حذف او از میز مذاکرات با آمریکا نمی‌شوید؟ و جنابعالی گفته بودید، من تیتر یک آن روز کیهان را به وندی‌شرمن نشان دادم و... بعد چی؟! به حضور وی در مذاکرات علی‌رغم آن جسارت بی‌شرمانه رضایت دادید! چرا در آن ماجرای خفن رگ غیرتتان نجنبید؟! چون آمریکایی بودند؟!
 
در گزارش امروز کیهان به موضوع مورد بحث پرداخته‌ایم و در این وجیزه فقط به بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با خانواده شهدای فاطمیون بسنده می‌کنیم. آنجا که می‌فرمایند؛ «بنده از قدیم به برادران هزاره افغانستان نگاه ستایش‌گرانه‌ای داشتم چرا که از نزدیک دیده بودم طلبه‌های‌شان با ما مأنوس بوده و از قدیم با آن‌ها آشنا بودم. جمعیت زیادی از خانواده‌های افغانستانی به ایران آمدند و در انقلاب و دفاع مقدس با ما همراهی کردند... در قضایای سوریه، دفاع از حرم حضرت زینب (س) و حرم‌های مطهر در عراق و مسئله داعش، برادران افغانستانی و هزاره از مجموعه‌های پیشقدم در این قضایا بودند که هم خوب شرکت کردند و هم خوب جنگیدند. ما برای شهدای شما [فاطمیون]ارزش قائل هستیم و این قضایا از جمله حوادثی است که در طول تاریخ اسلام نظیر آن را کم داشتیم... بعضی از خانواده‌ها دو شهید دادند و این به‌خاطر احساس دِینی است که دارند. پاره جگر آن‌ها به میدان خطری برود که سرنوشتش معلوم نیست. خانواده‌ها قدر این زحمت‌ها را بدانند که پیش خدا عزیز هستند. شهیدی با چهار فرزند به‌شهادت رسیده است، این‌ها خیلی با ارزش است. خداوند به شما صبر و اجر بدهد و در دنیا و آخرت عزیز هستید. ان‌شاءالله ما هم به‌برکت شهدای شما عاقبت‌به‌خیر باشیم و در قیامت با شما محشور شویم».
 
جناب عراقچی لطفا به خدمات و فداکاری‌ها و ایثار برادران افغانی در ایران اسلامی نیم نگاهی بیندازید. اکنون به عملکرد خودتان و وزارتخانه متبوعتان نگاه کنید. چه می‌بینید؟ حضور برادران و خواهران افغانی در ایران اسلامی سرشار از ایثار و جانبازی و فداکاری است و... حضرتعالی و وزارتخانه متبوعتان غیر از تحمیل سند ذلت‌بار برجام و برباد دادن امکانات و ظرفیت‌های کشور چه دستاوردی داشته‌اید؟! حالا خودتان کلاهتان را قاضی کنید و بفرمایید اگر قرار به رفتن باشد، آیا عقل و عدل و انصاف و منافع ملی حکم نمی‌کند که شما باید بروید؟!
 
و بالاخره چه جانسوز است این چند بیت از قصیده بلند برادر عزیزمان، محمدکاظم کاظمی شاعر افغانستانی خطاب به قدر‌ناشناسانی نظیر شما که.
 
تمام آنچه ندارم، نهاده خواهم رفت
پیاده آمده بودم، پیاده خواهم رفت
به این امام قسم، چیز دیگری نبرم
به جز غبار حرم، چیز دیگری نبرم
خدا زیاد کند اجر دین و دنیاتان
و مستجاب شود باقی دعاهاتان
همیشه قلک فرزندهایتان پر باد
و نان دشمنتان- هرکه هست- آجر باد
+21
رأی دهید
-69

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  وای به روزی که بگندد نمک! حتی این یابو هم دیوانه شده از این تفکر و مدیریت اسلامی!
  6
  93
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۹
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  من شخصا بر مبنای منافع ملی مخالف جنگ هستم ، اما اگر شوربختانه جنگی شد و خلا قدرت به وجود بیاید ، از یک لحاظ به فال نیک می‌گیرم و آنهم اعدام و مجازات امثال این بازجوی سابق اوین است ،
  4
  76
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۲
  ۴۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  لعنت به سیاست مخصوصا از این نوع شیعه دغلکار اخوندی ایرانی!. اون یکی میاد میگه زورمون به قدرت امریکا نمیرسه چند صد هزار فراری از جهنم خرمذهبی طالبان رو اواره تر میکنیم!. این یکی میاد اون گندو بشوره!. یکی از یکی بدتر تو این کشورها! چه دینیه این؟
  5
  57
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۹
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  چرندیاتش بوا عجیب ترجیح بند تنبان بندی بود...خامنه ای از مانوس بودن برادرانب سقت پرست هزاره در حوزه باس خودش گفته بود،قبل از این چرند لکطفا بپرسید مانوس بودن با. در بین افغانیها خصوصا سقت پرستاسن هزاره یعنی چه؟.این یکی از اسناد همجنس باز بودن این مردک داعشعلی است
  6
  24
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
  ۳۲
  Benzi - لیدز، انگلستان

  چرا به جای افغان ها عراقی ها رو اخراج نمی کنید؟ مثلا خود عراقچی، برادران لاریجانی و اینهمه آخوند مفت خور. نه همزبان های افغانی که همه مشاغل سخت این کشور رو دارن.
  3
  61
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  به نظر من هیچ کس مثل این شریعتمداری خدمت به اسلام نکرد.هر موقع که اصلاح طالبان و دوستداران خارجی‌ آنها.مثل بی‌ بی‌ سی‌. می‌‌آیاند و می‌‌گویند. عن را می‌‌شود با آب شست .تمیز می‌‌شود. این به صحنه مبارزه می‌‌آید. و می‌‌گوید. خیر عن .عن باقی‌ می‌‌ماند. با هیچ چیزی پاک نمی‌‌شود.
  3
  27
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۸
  ۵۰
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  این بی شرف شیره ایی با این دروغها داره فیلم بازی میکنه . وگر نه بعنوان یک مدیر روزنامه تو اینهمه سال که افغان ها و حتی بچه هاشون که مثل من وشما متولد این اب و خاک هستند حتی از کمترین حقوق اجتمایی محروم بودند چرا یه نکردی یه چند جمله انتقاد بنویسی . دروغگویه پست.
  2
  43
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این بابا عصاره ی عفونت هست. هر زمان دهان باز کند یک لشکر مگس بیرون میریزد
  1
  29
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۶
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  قیافش انگار گرز خشخاش است مردک متوهم!،اخه چرا به این بافور کریم شیره ای نمیگن به چه حسابی امریکا یا کشور دیگری را تهدید میکنی، نیروهای نظامی قوی،اقتصاد قوی،بنیه دفاعی قوی. هنوز هیچی نشده پایز با دلار در جنگ تن به تن است و ملت سیبزمینی را باید با خاک بخرند.
  1
  17
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۲
  ۴۷
  hovakhshatare - تهران، ایران
  منفورتر از این قازقلنگ خودشه. هیچیش شبیه آدمیزاد نیست.
  0
  17
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  اضافه کنم:.. عصاره ی عفونت و نکبت و عقب افتادگی ذهنی
  0
  17
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۵
  نظر شما چیست؟