محاکمه رئیس تسلا به اتهام «بچه باز » خواندن غواص بریتانیایی

ایلان ماسک (راست) ورن آنورث (چپ) را "بچه‌باز" خوانده بودبی بی سی :ایلان ماسک، رئیس شرکت خودروسازی تسلا باید برای دفاع از خود در برابر انتشار یک توییت توهین‌آمیز به دادگاه برود. آقای ماسک در توییتر ورن آنورث، غواص بریتانیایی که در جریان عملیات نجات نوجوانان فوتبالیست تایلندی از یک غار کمک کرده بود را "بچه‌باز" خوانده بود و حتی با وجود عذرخواهی و حذف آن توییت باید اکنون در دادگاهی در کالیفرنیا از خود دفاع کند.
 
بنابر تاریخی که دادگاه فدرال در شهر لس‌آنجلس تعیین کرده آقای ماسک باید روز ۲۲ اکتبر آینده در برابر قاضی حاضر و از خود دفاع کند.
 
ورن آنورث، غواص بریتانیایی در جریان عملیات نجات ۱۲ عضو جوان یک تیم فوتبال از غار تم‌لانگ تایلند نقش داشت و به غواصان غارنورد در طراحی نقشه عملیات کمک کرد.
 
نزاع مجازی میان این دو زمانی شروع شد که آقای آنورث اعزام یک تیم مهندسان و زیردریایی که ایلان ماسک به تایلند فرستاده بود را "ترفند تبلیغاتی" خواند.
 
آقای ماسک هم در پاسخ به این اتهام آقای آنورث را "بچه‌باز" خواند و مدعی شد که آقای آنورث خودش در عملیات نجات غواصی نکرده است.
 
این در حالی است که ورن آنورث در فراخواندن غواصان غارنورد بریتانیایی که در جریان عملیات فوتبالیست های نوجوان نقش مهمی داشتند، کمک کرده بود.
 
این عملیات در ماه ژوئیه سال گذشته روی دارد و سرنوشت این نوجوانان که به علت بارندگی و بالا آمدن آب در حجره یک غار گرفتار شده بودند را در صدر اخبار جهان قرار داد.
 
در جریان همان روزهای پرالتهاب بود که ایلان ماسک یک دستگاه زیردریایی کوچک و چند مهندس را از سوی شرکت تسلا برای کمک به تایلند اعزام کرد. هر چند از این زیردریایی هیچ‌گاه استفاده‌ نشد.
 
در پی آن ورن آنورث در گفتگو با شبکه سی‌ان‌ان آمریکا تلاش‌های ایلان ماسک را "یک ترفند تبلیغاتی" و در خدمت "کارزار روابط عمومی" خواند.
 
در پاسخ به این مصاحبه آقای آنورث، ایلان ماسک هم در یک رشته توییت سعی کرد توضیح دهد که زیردریایی اعزامی چه گونه ممکن بود مفید واقع شود و آقای آنورث را هم "اون بچه‌بازه" خواند.
 
مدیرعامل تسلا خیلی زود ضمن عذرخواهی توییت خود را حذف کرد و نوشت که این الفاظ را در هنگام خشم در توییت خود گنجانده است. اما این سرآغاز کشیده شدن جنجال به راهروهای دادگاه بود.
 
ورن آنورث در شکواییه خود درخواست ۷۵ هزار دلار غرامت کرده و همچنین خواسته که ایلان ماسک متعهد شود دیگر چنین الفاظ توهین‌آمیزی بر زبان نراند.
ورن آنورث (راست) در فراخواندن غواصان غارنوردی چون راب هارپر (چپ) نقش مهمی داشت آقای آنورث مدعی است که رئیس تسلا او را با استفاده از الفاظ "جعلی، غیرقانونی و مشمئزکننده" بدنام کرده است.
 
در برابر، وکلای آقای ماسک از قاضی خواسته‌اند که شکایت را با توجه به "صوری‌بودن" و "زیاده‌روی" در جریان یک لحظه هیجانی و با توجه به متمم اول قانون اساسی آمریکا که از آزادی بیان دفاع می‌کند، وارد نداند.
 
اما قاضی دادگاه فدرال لس‌آنجلس با رد درخواست وکلا گفته آقای ماسک در جریان "یک بگومگوی پرحرارت" سخن نمی‌گفته (او در جریان یک رشته توییت این الفاظ را به کار برده) و بنابراین نمی‌شود چنین ملاحظات قانونی را برایش در نظر گرفت.
اما ایلان ماسک کیست؟
آقای ماسک در ۱۹۷۱ در آفریقای جنوبی به دنیا آمد از مادری کانادایی و پدری اهل آفریقای جنوبی. او از کودکی شیفته مطالعه بود. در ۹ سالگی وقتی کتا برای خواندن کم می آورد از دائره‌المعارف بریتانیا استفاده می‌کرد شروع به خواندن آن می کرد. از آنجایی که کودکی غیرمعمول و درون‌گرا بود، مورد اذیت و آزار قرار گرفت و یک بار به همین دلیل یک هفته در بیمارستان بستری شد.
 
در ۱۰ سالگی خودش برنامه‌نویسی کامپیوتری یاد گرفت. در ۱۲ سالگی یک بازی کامپیوتری ساخت و به مبلغ ۵۰۰ دلار به یک مجله فروخت.
 
تلاشهای آقای ماسک در زمینه تکنولوژی و درآمدزایی از آن متوقف نشد به‌طوریکه در اوج جوانی از طریق شرکت "پی‌پل" (انتقال مالی از طریق شبکه‌های اینترنتی) ثروتش به ۲۷ میلیون دلار رسید.
 
از آن پس در شرکت‌ موشک‌های فضایی "اسپیس ایکس" (شرکتی که مسافرت‌های فضایی در برنامه خود دارد) و شرکت تسلا مشغول شد.
 
بنا به گزارش "فوربس" او بیست و پنجمین ثروتمند جهان است که ارزش دارایی‌های او ۱۹.۷ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.
+8
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  ادم های عوضی و حسود همه جا هستن تا با بد نام کردن و اتیکیت چسبوندن به دیگران عقده ها و کمبودهاشون رو خالی کنن
  1
  2
  دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۶
  نظر شما چیست؟