ترامپ چه در سر دارد؟

انتخاب: العربی الجدید نوشت: رئیس جمهور آمریکا در روز چهارشنبه تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران اعلام کرد و در ادامه، این موضوع باعث افزایش قیمت‌های نفت تا سقف ۷۰ دلار برای هر بشکه شد. این در حالی است که ترامپ از امیدواری خود برای دیدار با مسئولان ایران و گفتگو با آن‌ها صحبت می‌کند.
 
در سایه تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، تحلیلگران می‌گویند بازار‌های جهانی نفت همچنان از کمبود نفت رنج می‌برند. در این میان، دولت ترامپ امیدوار است که تحریم‌ها به تدریج باعث وارد شدن فشار معیشتی سختی به مردم ایران شود، که در نهایت منجر به اعتراض‌های گسترده ای، با هدف براندازی نظام فعلی در این کشور شود.
 
واشنگتن با ارسال ناو خود به خاورمیانه پیام واضحی را به تهران رساند. در ادامه، وزارت خارجه ایران به سفرای دولت‌های اروپایی حاضر در توافق هسته‌ای اعلام کرد که تهران برخی تعهدات خود در برجام را به حالت تعلیق در می‌آورد.
 
این تحولات باعث نگرانی زیادی در مجامع تجارت نفت و شرکت‌های بزرگی شده است که به تجارت نفت مشغولند. اما واشنگتن مدعی است توسعه صادرات نفت صخره‌ای می‌تواند به این مشکل خاتمه دهد. به گزارش تحلیلگران بین المللی، واشنگتن تسهیلاتی را ارائه داده است تا امکان ادامه فعالیت شرکت‌های نفت صخره‌ای که به دنبال بازار‌هایی برای خود در اسیا هستند، فراهم شود.
 
به این ترتیب، ترامپ قصد دارد بخشی از بازار صادرات نفت ایران در آسیا را به شرکت‌های نفت صخره‌ای آمریکا اختصاص دهد. در واقع واشنگتن به دنبال آن است تا علاوه بر محروم کردن ایران از درآمد‌های نفتی، مانع سرمایه گذاری ان در دو بخش گاز و نفت، تولید و سپس صادرات آن به اروپا شود. همانطور که رقابت با گاز روسیه می‌تواند نفوذ روس‌ها در اروپا را کاهش دهد و این هدفی است که بار‌ها در مناسبت‌های مختلف از سوی وزیر خارجه آمریکا مطرح شده است.
 
به نظر می‌رسد که ترامپ تصور می کند با بازگشت جنگ تجاری منجر به رشد اقتصاد جهانی شده و در ادامه، تقاضای جهانی نفت را کمتر می‌کند.
 
با تشدید تحریم‌های نفتی ایران، ترامپ با یک تیر دو نشان می‌زند: اجرای استراتژی سیطره بر انرژی جهانی و قدرت بخشیدن به آمریکا و حمایت از حاکمیت آن بر ذخایر جهانی نفت، قیمت و راه‌های حمل و نقل آن.
 
در صورتی که این هدف محقق شود، می‌تواند در مذاکرات تجاری با چین نیز به ایالات متحده کمک کند؛ به این دلیل که چین نیاز شدیدی به وارد کردن نفت از ایران و دولت‌های خلیج فارس دارد. همچنین بر هم پیمانان ان نظیر ژاپن، کره جنوبی و تایوان نیز فشار وارد می‌کند. با این فشار‌ها به ایران و پایبندی دولت‌ها به تحریم‌های جدید علیه تهران، دونالد ترامپ می‌تواند از یک برگ برنده مهم در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ برای خود استفاده کند.
+45
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  هر چه که ترامپ در سر دارد، باعث درد سر این رژیم خواهد شد! راستی، ترامپ پهلوان در سر هم یک کلاه گیس هم دارد و آن بهترتر از عمامه در سر داشتن است که باعث درد سر مردم دل شکسته و رنجیده سر زمین مان گشته است! عجب داستان سر درازی دارد سیاست!
  37
  25
  شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۸
  ۵۲
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا

  حکومت دین و جهل تا هست وضعیت از هم بد تر میشه.ادیان دست ساز بشر و برای چپاول مردم ساده اندیشه،به امید ریشکن کردن حکومت دینی،اعتقادات تنها کاربرد شخصی داره.درود بر کسا نیکه بر علیه فاشیست دینی مبارزه می کنند.
  8
  42
  شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  دنیا به هر طرفی برود دیگر به این سمت نمیرود که عده ای عقب افتاده ایدئولوژی مسخره امام زمان در ته چاه را به دنیا "صادرات انقلاب" کنند. مردم دنیا اینقدر ابله نشده اند تا مثل ایرانیان به امید ظهور یک طفل 1400 ساله چشم به در یک چاه بدوزند و به کمک علم و دانش امروز و بدون خرافات و امیدهای واهی رو به جلو حرکت میکنند
  4
  28
  شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴
  ۱۰۰
  صمد آقا با لیلا - تهران، ایران
  جلوگیری از برملا شدن ورشکستگی مالی خود و خانواده و اینکه تمام عمر مثل پدرش یک شیاد شارلاتان بوده. فراموش نکنید که وزیر خارجه قبلی (تیلرسون) و وزیر سابق دفاع (ماتیس) بوضوح و بارها گفتند که ترامپ یک کلاهبردار احمق با اخلاق بچه گانه است. تعریفی که آنها از ترامپ به انگلیسی دادند این جمله بود. A stupid conman with childish brain and behavhour.
  2
  4
  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴
  نظر شما چیست؟