فارین پالیسی: اهداف پشت پرده دولت ترامپ در مسئله ایران چیست؟

انتخاب: استفان والت نظریه پرداز مشهور روابط بین الملل در فارین پالیسی نوشت: هدف دولت ترامپ در مسئله ایران چیست؟  ماه هاست که تلاش های دولت ترامپ را داریم می بینیم، از جمله بیانیه جان بولتون مشاور امنیت ملی که از اعزام یک ناو هواپیمابر به خاورمیانه در واکنش به تهران خبر داده بود. من همچنان نمی توانم بفهمم که اینها دنبال چه هستند. این تا حدی بدین خاطر است که دونالد ترامپ از اینکه غیرقابل پیش بینی است، لذت می برد و اینکه دولت در هرج و مرج او، یا ناتوان است یا حاضر نیست که توجیه روشنی برای بسیاری از تصمیم گیری هایش ارائه کند. اگر هیچوقت به کسی نگویید که دقیقا می خواهید چه بکنید، برای سایرین دشوارتر است که در آینده شما را مقصر بدانند.
 
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: بنابراین ما مجبور هستیم که اهداف دولت را خودمان حدس بزنیم. در ادامه بهترین حدس هایی که می توانم بزنم را اشاره کرده ام:
 
گزینه اول؛ نمایش موزیکال: این احتمال وجود دارد که اصل ماجرا در مورد ایران این باشد که این ها همگی سیاستی است در جهت راضی نگه داشتن سعودی ها، اسرائیلی ها، کشورهای حاشیه خلیج فارس و حامیان مالی جمهوریخواه از جمله شلدون ادلسون باشد. شاید ترامپ، پومپئو و بولتون در اعماق وجودشان می دانند که حکومت ایران سقوط نمی کند و همچنین حاضر به مذاکره مجدد نیست.  اما با انتقاد از رویه اوباما در ماجرای ایران و بر اثر فشار متحدان و لابی های داخلی مشابه، آنها به ناچار به مسیر فشار روی آورده اند، آن هم باوجود اینکه این رویکرد هرگز در گذشته جواب نداده است.
 
صادقانه بگویم، فکر نمی کنم انچه در حال وقوع است، برمبنای این گزینه باشد. اگر این سیاست برای فریب بود،  هیچ دلیلی برای تشدید وخامت روابط با متحدان قدیمی امریکا و تهدید انها به تنبیه در صورت تداوم خرید نفت ایران نبود.  فقط وقتی احساس کنید برداشتن این گام، حتما ارزشی بیشتر از هزینه های دیپلماتیک دارد، اقدام به چنین کاری می کنید. به همین دلیل، فکر نمی کنم گزینه اول، دلیل ماجرا باشد.
 
گزینه 2؛ فشار به ایران برای امضای توافقی جدید: براساس این دیدگاه، هدف فشار حداکثری، اجبار تهران به بازگشت به میز مذاکره و متقاعد ساختن ایران به پذیرش 12 خواسته ی پومپئو است که یک سال پیش طرح کرد. در این سناریو، ایران دست از حمایت خود از حزب الله، بشار اسد و حوثی ها خواهد کشید و همچنین از تاثیرگذاری بر عرصه سیاسی در عراق دست کشیده و محدودیت های جدید بر توانایی هسته ای خود را می پذیرد. 
 
این بسیار عالی است، مگر نه؟ خب، بله رویاپردازی است و تا وقتی پای رویاپردازی وسط است، من هم دوست دارم یک هواپیمای شخصی با انباشتی از پول داشته باشیم.
 
مشکل این بینش دوست داشتنی این است که جواب نمی دهد. تحریم های شدیدتر علیه ایران بعید است که انها را مجاب به پذیرش خواسته های آمریکا کند، بویژه اینکه امریکا دیگر از پشتیبانی چندجانبه در زمان مذاکره برجام برخوردار نیست. حتی کشورهای ضعیف نیز حاضر نیستند که تن به باج خواهی بدهند، چراکه تن دادن به آن باعث بیشتر شدن خواسته ها می شود. تحریم های خارجی دردناک است اما این تحریم ها که بیش از یک دهه ادامه داشت، تهران را وادار به تسلیم توانایی هسته ای نکرد و در آینده نیز نخواهد نکرد.
 
مشکل دیگری که با این سناریوی امیدوارانه وجود دارد، این است که چرا ایران باید توافق با همان رئیس جمهوری که برجام را پاره کرد، بپذیرد؟ همان فردی که مکررا وعده هایش به شرکای تجاریش اش را زیرپا گذاشته و نسبت به دروغگویی ها به متحدان نزدیک امریکا، پُز می دهد. اگر گزینه دو، همان هدفی است که دولت سعی در دستیابی به آن است،  به احتمالا زیاد ناامید خواهند شد.
 
گزینه سوم؛ تغییر حکومت: به جای یک توافق جدید و بهتر، ترامپ، پوپمئو و بولتون ممکن است واقعا علاقمند به براندازی حکومت ایران باشند. بولتون و پومپئو  در مناسبت های مختلف از این موضوع گفته اند، و روابط نزدیک و پرمنافع بولتون با گروه های اپوزیسیون با آن هدف سازگار است. 
 
تاریخ می گوید شانسی در این رابطه وجود ندارد. آمریکا چندین دهه کوبا را تحریم کرد، با این حال حکومت فیدل کاسترو همچنان سر جای خود است. برخی از ایرانی ها ممکن است منتقد دولت باشند، اما عمده ی جمعیت ایران به شدت وطن پرست است و احتمالا تنفر بیشتری نسبت به ابرقدرتی که در تلاش برای فلج کردن اقتصادشان است، شود.  
 
گزینه چهارم؛ ایجاد بهانه ای برای جنگ پیشگیرانه: احتمال دیگر این است که دولت امریکا سعی دارد که از فشار حداکثری استفاده کند تا ایران را تحریک به اغاز مجدد برنامه هسته ای خود کند. به محض اینکه چنین اتفاقی بیافتد، سعی می کنند استدلال کنند تا اروپا، روسیه و چین از یک حمله نظامی به زیرساخت هسته ای ایران حمایت کنند. منطق پشت این موضوع مشخص است: نابودی برجام، میانه روهای ایران را تضعیف می کند.  به محض اینکه ایران برنامه خود را مجدد اغاز کند و از پیمان ان پی تی خارج شود،  به زعم آنها مسیر برای جنگی پیشگیرانه که بولتون و افرادی چون او از آن دفاع می کرده اند، باز می شود.
 
اشتباه نکنید: اگر ترامپ یا زیردستانش به دنبال چنین سیاستی هستند، این می تواند قمار بزرگ دیگری باشد که امریکا دائم در حال بازی کردن و متعاقبا باخت در آن است. بمباران زیرساخت هسته ای ایران،  دانش آن را از بین نمی برد. از طرفی دیگر درسی هدفمند به ایران در مورد مضرات قدرت غیرهسته ای بودن، می دهد. 
 
و فراموش نکنید؛ اگر ایران واقعا شبکه ای قدرتمند و وسیع از گروه های نیابتی را در اطراف منطقه در اختیار دارد، چرا باید تصور کنیم که انها بیکار می نشینند و در مقابل حمله «عمو سام» به تهران کاری نمی کنند؟ 
 
گزینه پنجم؛ مهار: حدس آخر من، فکر میکنم محتمل ترین گزینه است. کمپین فشار حداکثری از جمله تهدید اعمال تحریم ثانویه علیه متحدان امریکا و شرکایش، به دنبال تضعیف ایران و کاهش نفوذش در منطقه است. در این سناریو، همه ی سخنان در مورد تغییر حکومت و جمله ی «همه گزینه ها روی میز است» فقط پر حرفی است. می توان اذعان کرد که فشار باعث نخواهد شد ایران دست از سیاست های کلانش بکشد یا باعث تغییر حکومت یا توافق جدیدی نخواهد شد و حتی موجب خروج تهران از پیمان ان پی تی و باز شدن در برای جنگ پیشگیرانه شود.  همه ی آنچه این سناریو ممکن است موجب شود، این است که ایران را وادار به کاهش حمایت از متحدان خود و محدودسازی نفوذ منطقه ای تهران کند.
 
این بهترین توجیهی است که می توانم برای سیاست دولت ترامپ پیدا کنم. و بعید است که چنین چیزی در واقع در ذهنشان باشد. این گزینه دو مشکل دارد:  ریسک جنگ را به اوج می رساند،  و راه حلی بلند مدت برای رفع بی ثباتی منطقه ای پیش رو نمی گذارد. این گزینه بر اساس این فرضیه است که ایران و امریکا دشمنانی غیرقابل تبدیل به دوست با هیچگونه منافع مشترکند. این سناریو تضمین میکند که امریکا با کشور پرجمعیت و تحصیل کرده ایران همچنان در اختلاف باقی می ماند، کشوری که بازیگری محوری در خاورمیانه است. همچنین باعث می شود که تهران به چین و روسیه نزدیک تر شود. وقتی از نگاه ژئپولتیک به این مسئله نگاه می کنیم، این حرکت، احمقانه است.
 
من می فهمم که چرا سعودی ها، اسرائیلی ها و چند دولت دیگر نسبت به ایران نگرانند. البته معتقدم نگرانی ها آن ها اغراق شده است. اما اصلا مشخص نیست که چرا پیشروی در مقابله با این مشکل، در منافع امریکا تعریف می شود. برخی استدلال می کنند؛ اگر امریکا نقشی پیشرو در مبارزه با ایران نداشته باشد، برخی قدرت های منطقه ای مجبور به اقدام علیه تهران خواهند شد و سپس خاورمیانه غرق در رقابت، هرج و مرج و خشونت می شود. شاید اینطور باشد، اما اگر صلح در منطقه، هدف واقعی امریکا باشد، باید سعی می کرد که از موفقیت برجام استفاده کند و خود را به عنوان میانجی گری صادق در منطقه جا بزند.
+40
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  ترامپ چه بخواد یا نخواد ملت میخواهند که رژیم اخوندی برود دنیا در قرن ۲۱ است هیچ کس در دنیا نمیتواند مانند ۱۴۰۰ سال پیش زندگی کند اخوند ح.. میخواهد بدین وسیله به اهداف خود برسد
  4
  67
  ‌سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۱
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  استفان هم‌فهمید ولی این قمپوزیسیون نفهمید😂😂😂
  46
  14
  ‌سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹
  ۳۹
  stockholm - استکهلم، سوئد
  استفان والت یکی از نظریه پردازن مشهور روابط بین الملل است و تحلیل بسیار درستی از اوضاع ارائه داد . البته با توجه به اینکه درصد بالائی از ایرانیان از ج ا منزجر بوده و خواست قلبیشان نابودی این رژیم فاسد هست زیاد به مذاقشان این نوع تجزیه و تحلیل ها خوش نخواهد امد ولی متاسفانه حقیقت با واقعیت فاصله زیادی دارد
  4
  20
  ‌سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  هر چند به صحت اخبار انتخاب نمیتوان تکیه کرد و این نویسندگان هم در کسادی بازار مطبوعات قابل خرید و فروش و اکثرا چپول هستند اما ترامپ شخص بسیار زرنگ و موفقی هست که هرگز دست خودش را رو نمی کند و این پیچیدگی باعث موفقیت او میشود. به قول مانوک خدابخشیان که چون مسلمان نیست ایران را بیشتر از مسلمان های ایرانی دوست و اخوندزده و اسلام زده نیست، ترامپ همیشه بجای دو طاس، سه طاس در استین دارد
  9
  14
  ‌سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان::]. رفیق اگر واقعا این نظر و باور شما باشد باید خدمتتان عرض کنم اسلامی است،چرکه به شدت در اشتباهید،نه تنها ترامپ بلکه ناتانیاهو هم به شدت مخالف سقوط حکومت سقط پرستان حاکم بر ایان هستند،اینها اگر میخواستند این حکومت در دست مشتی سقت پرست نباشد ان را سال ۵۷ بر سر ایران اوار نمیکردند،چرا که سقط پرستان اشغالگر ایران در اولین روز به دست گرفتن قدرت تا به حال تمام حرکاتشون در جهت حفظ منافع اسراییل و امریکا بوده وی خواهد بود، فراموش نکنید که جنگ ۸ ساله ایران فرصتی به اسراییل داد تا اولا نیرومنترین ارتش عربی یعنی عراق را را در ۸ سال جنگ به شدت فرسوده کند،اولین و مهمترین هدف اسراییل جلوگیری از دستیابی عراق به بمب اتنم بود که دقیقا ۷ بعد از شروع جنگ ایران و عراق به انها حمله کرد چون اطمینان داشت که عراق سر چنین شرایطی قادر به پاسخ نیست،و بعد حمله به لبنان بود که کشورهای عربی چنان معطوف جگ ایران عراق بودند و چنان درگیر جلوگیری از صدور مسلک سقط پرستی و خشونت در منطقه که فرصتی یا قدرتی برای مقابله با اسراییل جلوگیری از حمله به لبنان نداشتند،...
  2
  6
  ‌سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۹
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  ...و دیدم که چه به سر لبنان و سازمان ازادی بخش فلستین قویترین نیروی ضد اسراییل منطقه امد.امریکا هم به اسم حفظ منافع خود و دفاع از متحدانش در خلیج فارس ۵ ناو هواپیمابر از ۱۱ ناو خود را در خلیج فارس مستقر کردد یا بهتر باید گفت بدون شلیک یک گلوله تمام ممالک عربی را اشغال کرد و حتی هزینه این اشغال را هم کشورهای عربی دادند و بعد از حکومت سقط پرستان اشغالگر ایران شد لولوی سرخرمن برای باجگیری از اعراب و فروش سلاح به انها،شما میدانید که عربستان ۶ برابر تعداد خلبانهای خودش فقط هواپیمای جنگی داشت که با قرارداد ۵۰۰ میلیاردی جدید به ۸ برابر رسید؟حالا امریکا یا اسراییل باید معز خر خورده باشند که در فکر نابودی این رژیم باشند.شما نباید گول شعارهای رژیم و مرگ بر اسراییل گفتنهای سقط پرستهای اشغالگر ایران را بخورید، اگر شما به یاد بیاورید اگر کمک اسراییل و انتقال موشکهای هاک و ضد تانک تاو از اسراییل به ایران نبود اخوندها از سال ۸۴ نابود شده بودند.در ضمن بر طبق مسلک سقط پرستی دروغ و ریا یکی از مهمترین و اصلیترین پایه های این مسلک سرار دروغ و تناقض است و همین دروغ تناقض انها را ۴۰ سال سر پا نگه داشته!
  1
  5
  ‌سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۳
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  ترامپ داره بیزینس میکنه و ما میدونیم آمریکا بدون یک دشمن فرضی مشکل اساسی داره. آمریکا نمیتونه زیاد با چین و روسیه درگیر بشه و جنگ سرد با چین که امکان پذیر نیست چون اقتصادهاشون بهم تنیده با روسیه هم توجیه خاصی نداره و دیگه مثل قبل نمیشه کشورهای اروپای غربی و حتی شرقی رو همراه خودشون کنند که اهداف و مراکز نظامی و برنامه های نظامی و تسلیحاتی رو بودجه ریزی کنند از طرفی کره شمالی خطرناک شده و بمب اتمی داره پس اونجا هم زیاد نمیشه گردوخاک کرد و اگر بخوان ادوات نظامی به کره جنوبی و ژاپن و غیره بفروشند تنها چیزی که اونا میخوان بمب اتمی هستش وگرنه بقیه ادوات کارایی در مقابل کره شمالی نداره و آمریکا هم نمیخواد بمب اتمی به آنها بده و دردسر رو بیشتر بکنه. الان ایران بسیار گزینه خوبی هستش که عمده مشکلات رو خود حکومت فاسد ولایت فقیه دست آنها داده.مردم خاورمیانه آمریکا رو دوست ندارند ولی بخاطر عملکرد بد سپاه عربها و اسرائیلی تهدید مشترک پیدا کردند.تهدید و حمایت از این دو گروه که یکی پول فراوان داره و دیگری نقش اساسی در انتخابات آمریکا بسیار جذاب هستش و بیزینس اسلحه میتونه عالی باشه
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۲
  ۵۲
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا
  به امید ریشکن کردن حکومت دینی،اعتقادات تنها کاربرد شخصی داره.درود بر کسا نیکه بر علیه فاشیست دینی مبارزه می کنند.
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۴:۵۰
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  ترامپ و دخترش کاملا یهودی دوست هستندو اثری از این ملاها بر روی زمین باقی نمیگذارند
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
  نظر شما چیست؟