هیچگاه گوشت مرغ خام را قبل از پختن شستشو ندهید

العربیه :بسیاری از آشپزها بدون آگاهی از عوارض و خطرات جدی شستشوی مرغ خام قبل از پخت، گوشت مرغ را می‌شویند این درحالی است که کارشناسان مواد غذایی و بهزیستی به شدت هشدار می دهند که نباید گوشت مرغ را قبل از پخت شستشو داد.
 
شستشو مرغ قبل از پخت و پز یک روش سنتی و معمول است که آشپزها برای از بین بردن آلودگی ها و باکتری‌های مرغ انجام می دهیم اما اخیرا متخصصان غذا و ایمنی نسبت به انجام این کار هشدار داده‌اند.
 
طبق توصیه تویتتری که از صفحه رسمی مرکز آمریکایی «کنترل بیماری‌ها» (cdc) منتشر شد، شستن مرغ خام قبل از پخت باعث انتشار برخی میکروب‌های به جاهای مختلف آشپزخانه یا به دیگر ظروف پخت و پز آشپزخانه می‌شود.
 
آب شستشو مرغ می تواند باکتری ها را روی دست‌ها، سطوح کار، لباس و تجهیزات آشپزی پخش کند. همچنین قطرات آب می‌توانند بیش از 50 سانتیمتر در هر جهت بپاشد. تنها چند سلول کمپیلوباکتر برای ایجاد مسمومیت غذایی لازم است. کمپیلوباکتر شایع ترین علت مسمومیت غذایی در خیلى از کشورها است.
 
این مرکز همچنین نوشت گوشت خام مرغ می تواند عامل بیماری و مسمومیت باشد. طبق این منبع مرغ خام دارای باکتری‌های بسیار خطرناکی مانند «کمپیلوباکتر و سالمونلا» است که می تواند باعث معده درد، اسهال و مسمومیت شدید مواد غذایی شود. و یکی از شایع ترین علل مسمومیت غذایی است.
 
انتشار این توئیت بحث‌های داغی را در سایت‌های شبکه‌های اجتماعی، براه انداخت برخی‌ها پیشنهاد دادند که به جای آب گوشت مرغ را با سرکه و لیمو تمیز کنند.
 
اما مرکز آمریکایی مبارزه با بیمارهای غذایی در پاسخ به این پیشنهاد در صفحه توییتر نوشت: «بهتر است که باکتری‌ها و میکروب‌ها را با پخت دقیق و کامل از بین برد نه با شستشوی مرغ قبل از پخت».
 
شستشوی مرغ قبل از طبخ آن خطرناک است، بر اساس تحقیقات جدید کارشناسان سلامت شستن مرغ قبل از پخت باعث پخش شدن باکتری خطرناکی می شود که ایجاد بیماری و مسمومیت می‌کند.
+24
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۲
  millionaire - منچستر، انگلستان
  نویسنده این مقاله یه تختش کمه ، بجاى اینکه بگه شستن گوشت مرغ دقت زیاد میخوا د ، و مراقب آب باکترى دار و کثیف بعد از شستشو باشید ، گفته اصلن نشورید ؟ !! مرغ مثل گوشت نیست ، بو میده اگه نشورى ، بوش هم از باکتریها ى خطرناکشه ، فقط باید یواش و تر و تمیز کار کرد
  1
  7
  ‌سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۴
  ۲۹
  salomeh_f - ساکرامنتو، ایالات متحده امریکا
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. دقیقا!
  0
  4
  ‌سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۰
  نظر شما چیست؟