اولین نمایشگاه شاهدانه در شهر دورتموند آلمان / هر آنچه که از شاهدانه تولید می شود

تا روز یکشنبه (۱۵ اردیبهشت) ۵ ماه مه اولین نمایشگاه شاهدانه در شهر دورتموند آلمان برگزار می‌شود. بازدیدگنندگان می‌توانند در ۱۱۰ غرقه این نمایشگاه از هرآنچه که از شاهدانه تولید می‌شود دیدن کنند. 

نمایشگاهی برای نشان دادن کاربردهای شاهدانه
 از روز جمعه سیزدهم تا روز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت (۳ تا ۵ مه) اولین نمایشگاه شاهدانه در شهر دورتموند آلمان برگزار می‌شود. شاهدانه گیاهی یک ساله با برگ‌های قطره‌ای است که در بیشتر نقاط جهان با مواد روانگردانی چون حشیش و ماری‌جوانا شناخته می‌شود. در ۱۱۰ غرفه نمایشگاه دورتموند برای اولین بار در آلمان کاربرد‌های دیگر این گیاه به علاقه‌مندان معرفی می‌شود.
 
نوشیدنی و کاربرد غذایی
 اسید آمینه و اسید چرب موجود در دانه‌های شاهدانه باعث تقویت رگ‌ها، پوست و مو‌های بدن انسان می‌شوند. پروتئین‌های شاهدانه تاثیر بسزایی در ساخت ماهیچه دارند. در نمایشگاه دورتموند مواد غذایی، نوشیدنی‌ها و روغنی که از شاهدانه تولید شده و خواص آن معرفی می‌شوند.
 
الیاف شاهدانه
 از ساقه‌های گیاه نر شاهدانه می‌توان الیافی به دست آورد که در صنایع نساجی به کار می‌رود. تحقیقات دانشمندان سوئدی نشان داده که کشت شاهدانه به نسبت پنبه به آب، کود و سم کمتری نیاز دارد و کیفیت الیاف آن نیز مشابه پنبه است. افزون بر این پارچه بدست آمده از شاهدانه قابلیت جذب ۹۵ درصد پرتو فرابنفش را دارد.
 
کاربردهای پزشکی
 تحقیقات پزشکی نشان داده‌اند که کانابیس تاثیرات مثبتی در بسیاری از بیماری‌ها مثل سرطان، صرع و اختلال خلقی دارد. کانابیس همچنین در مقابله با درد کاربرد خوبی دارد. از ماده کانابیدیول که تاثیر روانگردانی ندارد برای مقابله با عفونت و به عنوان آرام‌بخش استفاده می‌شود.
 
کاربردهای آرایشی و بهداشتی
 تحقیقات اخیر بر روی شاهدانه نشان می‌دهد که ماده کانابینوئید تاثیرات مثبتی بر روی پوست دارند. در سال‌های اخیر کرم، پماد و شوینده‌های پوست و مو که از این ماده در آن استفاده شده وارد بازار شده‌اند. روغن شاهدانه روند پیری پوست را نیز کاهش می‌دهد. 
 
در صنایع ساختمان سازی
 گیاه شاهدانه می‌تواند در صنایع ساختمان‌سازی انقلابی ایجاد کند. این گیاه می‌تواند در آجر، بتون و گچ و همچنین عایق‌سازی به کار رود. از روغن آن می‌توان در تولید رنگ استفاده کرد. از ترکیب گیاه شاهدانه و مواد دیگر می‌توان حتی لوله آب و فاضلاب تولید کرد. و بالاخره مهم این‌که آزمایش‌ها نشان داده‌اند کاربرد گیاه شاهدانه در مصالح ساختمانی به راحتی آتش نمی‌گیرد.
 
کاربرد در صنایع
 ۸۵ درصد ساقه‌های گیاه شاهدانه از سلولز تشکیل شده که منبی ایده‌آل برای تولید مصنوجات است. این مبل در تصویر بطور کامل از سلولز گیاه شاهدانه تولید شده که قابل بازیافت است.
 
کاربرد در بخش انرژی
 یکی دیگر از کاربردهای مهم گیاه شاهدانه، تولید گازوئیل از این گیاه است. سوخت گازوئیل به دست آمده از شاهدانه، گازکربنیک و گوگرد تولید نمی‌کند و خطر آن برای محیط زیست بسیار کمتر از گازوئیلی است که از نفت خام تولید می‌شود. نقطه احتراق این گازوئیل ۱۷۰ درجه است که خطر انفجار و نهایتا هزینه حمل و نقل آن کاهش می‌یابد. 
 
کاربرد در صنایع کاغذ سازی
 گذر زمان تاثیرات منفی بر روی کاغذ برجای می‌گذارد. تحقیقات بر روی کاغذ‌های ساخته شده از الیاف گیاه شاهدانه نشان می‌دهد که این کاغذ عمر بیشتری از کاغذهای ساخته شده از چوب دارند. افزون بر این، کاغذ بدست آمده از گیاه شاهدانه را می‌توان به دفعات بیشتری نسبت به کاغذ حاصل از چوب بازیافت کرد.
+19
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  عجب نمایشگاهی حتما هم بنگی ها بازدید کنندش بودند خخخخخ
  2
  1
  یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۶
  نظر شما چیست؟