آلمان، کشوری ایده‌آل برای مصرف دخانیات و الکل

دویچه وله :یک تحقیق تازه نشان می‌دهد که در آلمان در مقایسه با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمترین محدودیت برای مصرف الکل، نیکوتین و شکر وجود دارد. آیا دخالت‌های دولتی در وضع مقررات و محدودیت‌ها چاره‌ساز است؟
 
یک تحقیق تازه نشان می‌دهد که در آلمان در مقایسه با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمترین محدودیت برای مصرف الکل، نیکوتین و شکر وجود دارد. آیا دخالت‌های دولتی در وضع مقررات و محدودیت‌ها چاره‌ساز است؟
 
آلمان تنها کشور اتحادیه اروپاست که در آن پلاکاردهای تبلیغ دخانیات هنوز مجازند و در کوچه‌ها و خیابان‌ها به چشم می‌خورند. در این کشور مالیات بر الکل در مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی بسیار پایین است. برای نمونه مالیاتی که مصرف‌کننده برای مشروبات با درصد بسیار بالای الکل در آلمان می‌پردازد نصف مالیاتی است که یک شهروند بریتانیایی باید هزینه کند. 
 
اینکه سیگار کشیدن و مصرف الکل برای سلامتی مضر است را همه می‌دانند، همین‌طور مصرف بی‌رویه شیرینی و چربی. اما پرسشی که در این میان مطرح می‌شود این است که آیا این مسئله یعنی کنترل میزان مصرف، مسئله‌ای است خصوصی یا نیازمند قوانین و مقررات دولتی؟
 
یک موسسه‌ی بریتانیایی به نام Institute of Economic Affairs  تحقیقاتی در زمینه مقایسه کشورهای گوناگون اروپایی با یکدیگر در این حوزه داشته است. نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد که هیچ کشور دیگری در مقایسه با آلمان در اتحادیه اروپا وجود ندارد که از طریق اخذ مالیات و سیاست‌‌های بازدارنده، چنین تأثیر اندکی بر مصرف الکل، نیکوتین، شکر وچربی داشته باشد.
 
در فهرست رتبه‌بندی IEA آلمان در رده ۲۸ام قرار گرفته است. بریتانیا در این رده‌بندی در جایگاه چهارم و فرانسه در رده‌ دهم قرار گرفته است؛ بنابراین بریتانیا و فرانسه مقررات سخت‌گیرانه‌تری در این حوزه اعمال می‌کنند.
 
گردآورندگان این تحقیق معتقدند که این "نوع حمایت از مصرف‌کننده" یعنی به شیوه امر و نهی، "نگران‌کننده" است و نتیجه‌ای معکوس دارد.
 
در این گزارش آمده است که از نظر آماری مدارکی که اثبات کنند، "مقررات قیم‌مآبانه" واقعا به سود سلامتی شهروندان است، وجود ندارد. گردآورندگان این تحقیق از آلمان به عنوان بهترین کشور در اتحادیه اروپا برای خوردن و نوشیدن و استفاده از دخانیات یاد کرده‌اند.
 
نتایج این تحقیق با انتقادهای زیادی روبرو شده است. لوییس مولینگ از سازمان فودواچ در گفت‌وگو با روزنامه "فرانکفورترآلگمینه" معتقد است که این رتبه‌بندی "نامعقول" است و این‌طور وانمود شده که «هر گونه اقدامی در عرصه سیاست‌گذاری حوزه سلامت به معنای ایجاد محدودیت و تعرض در آزادی‌های فردی شهروندان است.»
 
کارشناسان حوزه سلامت هم این مسئله را که قوانین دولتی قادر به ارتقا سلامت شهروندان هستند، مسئله‌ای غیرقابل انکار می‌دانند. یکی از کارشناسان بیمه سلامت در مصاحبه با روزنامه فرانکفورترآلگماینه با اشاره به این موضوع همزمان انتقاداتی را متوجه آلمان می‌داند از جمله اینکه این کشور تلاش کافی در راه کاهش میزان قند موجود در مواد خوراکی نمی‌کند یا ممنوعیت گسترده برای تبلیغات دخانیات وجود ندارد.
 
نقطه‌ی مقابل آلمان در این بررسی و تحقیق فنلاند است که بیشترین دخالت دولتی را از طریق در نظرگرفتن مالیات و ممنوعیت‌ مصرف برای الکل و دخانیات وضع کرده است.
+9
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟