آیا روزه‌‌های متداول برای بدن مفید هستند؟

دویچه وله :روش‌های فراوانی برای روزه‌داری یا پرهیز از خوردن و آشامیدن در طول روز وجود دارد که منجر به سم‌زدایی بدن می‌شود. در برخی از انواع روزه، روزه‌دار کلا از خوردن و آشامیدن چشم‌پوشی می‌کند. آیا این روزه برای بدن مفید است؟
"روزه برای سلامتی" چیست؟
در یک نوع روش روزه‌داری به نام "روزه برای سلامتی"، روزه‌دار از خوردن خوراکی‌های سخت به مدت ۳۰ روز خودداری می‌کند. اغلب چنین روزه‌هایی را برای مدت پنج تا ۱۰ روز می‌گیرند. اما هستند روزه‌دارانی که روزه برای سلامتی را به مدت ۳۰ روز برگزار می‌کنند و از خوردن هر چیز به غیر از آب خودداری می‌کنند. در انواع دیگر این روزه، آب‌ میوه‌ها و آب سبزیجات و چای گیاهی هم جزء نوشیدنی‌های "مجاز"
 
روش‌های گوناگون روزه‌داری
رژیم غذایی‌ای وجود دارد که افراد در آن ساعاتی از روز یا روزهایی از هفته را انتخاب می‌کنند که طی آن ساعت‌ها یا روزها بطور عادی می‌خورند و می‌نوشند. مدل‌های متفاوتی در این میان وجود دارد: برای نمونه مدل ۲:۵ که به معنای دو روز روزه (رژیم) و پنج روز خوردن و نوشیدن عادی است. یا رژیم غذایی ۸: ۱۶ که در آن فرد ۱۶ ساعت از خوردن چشم‌پوشی می‌کند. در این مدل زمان خواب هم به عنوان ساعات روزه‌داری شمرده می‌شود.
 
تأثیرات روزه‌داری
نتایج تحقیقات علمی بر روی روش‌های گوناگون روزه‌داری مرسوم در سراسر جهان نشان می‌دهند که روزه‌داری بر سلامتی فرد تأثیر می‌گذارد. چشم‌پوشی از خوردن به کاهش فشار خون و به درمان بیماری‌های مزمنی چون روماتیسم و التهاب مفاصل کمک می‌کند، روحیه روزه‌دار را بهبود می‌بخشد، بدن را جوان نگه‌ می‌دارد و از ابتلا به بیماری دمانس جلوگیری می‌کند. تحقیقات تازه نشان می‌دهند که روزه حتی علیه سرطان کارساز است.
 
فایده روزه برای بدن
پژوهش‌های تازه نشان می‌دهند کسانی که به طور منظم کم‌خوراک هستند، از نظر آماری، طول عمر بیشتری دارند. روزه‌داری اغلب منجر به بهبود ملموس وضعیت سلامتی فرد می‌شود. پس از ۱۴ ساعت پرهیز از خوراکی، بدن نوعی پالایش‌گر درونی را فعال می‌کند. نتایج روزه‌داری اغلب روی پوست هم قابل مشاهده است؛ پوست کشیده‌تر و شاداب‌تر می‌شود. تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش وزن از دیگر مزایای روزه‌داری هستند.
 
روزه و سود آن برای روان
کارشناسان می‌گویند که روزه بر سلامت روان هم تأثیر مثبت می‌گذارد. پس از یک دوره غلبه و گذار، روزه‌دار احساس تر و تازگی و آرامش بیشتری می‌کند. کاهش وزن، خون‌رسانی و وضعیت عمومی بهتر تأثیری آرامش‌بخش دارند. به این محاسن باید افزایش ترشح هرمون خوشبختی سروتونین را هم افزود.
 
چرا روزه‌ را سالم می‌دانند؟
در روش‌های گوناگون روزه‌داری یا از خوردن خوراکی‌ها چشم‌پوشی می‌کنند یا خوراک خود را کاهش می‌دهند. روزه‌دار میزان نوشیدنی خود را در روز افزایش می‌دهد و مواد مورد نیاز بدن را از طریق نوشیدنی تأمین می‌کند. نوشیدنی‌ها و سوپ‌ها به سم‌زدایی در بدن کمک و سوخت و ساز بدن را تنظیم می‌کنند.
 
روزه ماه رمضان، سودمند یا مضر برای بدن؟
در ماه رمضان، روزه‌دار از طلوع خورشید تا غروب آن از خوردن و آشامیدن می‌پرهیزد. نوشیدن کم باعث فشار بر کلیه‌ها می‌شود. خودداری از خوردن خوراکی‌ها (غیرنوشیدنی) برای زمان کوتاه به بدن ضرر نمی‌رساند. اما به گفته کارشناسان حوزه سلامت، صرف‌نظر کردن از نوشیدنی، حتی برای زمانی کوتاه، مضر است.
+9
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟