پیش بینی یک روز پس از جنگ احتمالی ایران و آمریکا

انتخاب: د. احمد القطامین در رای الیوم نوشت:اساسا احتمال آغاز جنگ کم است، اما در صورت وقوع، اعراب و ایرانی ها سوخت اصلی آن هستند.
 
در ادامه این مطلب آمده است: رئیس جمهور آمریکا تاجری است که در تمام تصمیماتش دو گرایش وجود دارد؛ گرایش اول: محاسبه سود و هزینه( یعنی کسب بیشترین سود با پایین ترین هزینه). اما گرایش دوم، مربوط به بقاست. بنابراین، ترامپ اقدام به کاری نمی کند که از قطعیت نتیجه آن و هزینه اندکش، اطمینان ندارد.همزمان، می داند که شانس های بقای او در قدرت، با تصمیم وی برای جنگ، بیشتر نخواهد شد.
 
در صورت وقوع جنگ بین ایران و آمریکا، خسارتهای سختی به دو طرف وارد می شود، ایران بخشی از زیرساختهای اقتصادی، نظامی و انسانی خود را از دست می دهد، در حالی که آمریکا نیز با ارزش ترین منافع خود در خاورمیانه، یعنی نفت و اسرائیل را از دست می دهد.
 
در هر گونه جنگ پیش رو، جغرافیا به نفع ایران عمل می کند؛ و این همان عنصر استراتژیک مهم است. منابع نفت در منطقه خلیج در تیر رس قرار دارد و امکان از بین بردن انها با موشکهای کوتاه برد، تنها در چند دقیقه فراهم است.
 
اسرائیل، یکی از مهمترین دغدغه های امریکا در منطقه محسوب می شود. هدف گرفتن این رژیم برای ایران از مساله هدف گرفتن منابع نفتی اسانتر است، چرا که تهران از موشکهای دور برد و دقیقی برخوردار است که در کنار موشکهای حزب الله در جنوب لبنان، آماده شلیک به پایگاههای استراتژیک اسرائیل است و این موشکها می توانند باعث از بین رفتن کامل زیربناهای نظامی و جبهه داخلی در اسرائیل شوند؛ که این مساله به دو نتیجه مهم ختم می شود:
 
اول، مهاجرت وسیع از فلسطین اشغالی، به دولتهای اروپا، آمریکا و روسیه. و دوم اینکه نابودی زیربناهای استراتژیک دولت اسرائیل،  باعث بازگشت این رژیم به 50 سال پیش می شود، اگر نگوییم به کلی به موجودیت آن پایان می دهد.
 
در مورد آینده ترامپ، در صورتی که حمله نظامی وی به ایران شکست بخورد، اینده سیاسی وی نیز به شکست می انجامد و مجبور است بهای حماقت خود در مورد وارد کردن آمریکا به یک جنگ گسترده و بازگرداندن جنازه سربازان آمریکایی از منطقه، به شهرهای ایالات متحده را بپردازد. در این شرایط، انتخاب او در دوره بعدی ریاست جمهوری، غیر ممکن می شود.
 
با توجه به انچه گذشت، این اعتقاد وجود دارد که چنین جنگی در منطقه بوقوع نخواهد پیوست.
+38
رأی دهید
-137

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  ظاهرا نویسنده این مقاله کاملا مثلا بی طرف به اندازه کافی از بروبچ سپاه جیره مواجب نگرفته و کلمه فارس رو جا انداخته: "منابع نفت در منطقه خلیج در تیر رس قرار دارد و امکان از بین بردن انها با موشکهای کوتاه برد، تنها در چند دقیقه فراهم است.". این مقالات بی محتوا و مزورانه خریداری نداره البته اکثریت مردم ایران دوست دارن فکر کنن 1 روز از خواب بیدار میشن اونجا بدون هزینه بهشت میشه اما واقعیت اینو نمیگه. تا مردم ایران هزینه ندن چیزی عوض نمیشه. قبلشم بگم این برا خودشونه وگرنه بنده قصد مدیریت و یا رهبری در اینده ایرانو ندارم.
  27
  166
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۷
  ۳۰
  منم هستم - استکهلم، سوئد

  این بابا که مقاله را نوشته یا چیزی از جنگ نمیداند یا اینکه حقوق بگیر نظام حاکم بر ایران است. اتفاقا ایران در صورت عدم جنگ با آمریکا یا هر کشور دیگری است که میتواند با اسرائیل بازی تام و جری را ادامه بدهد چون حداقلی از درآمد های نفتی را دارد که به مزدوران خودش در لبنان و فلسطین را بدهد اما در صورت وقوع جنگ و از دست دادن منابع مالی خودش عربهای مزدور فلسطینی و لبنانی بهتر از همه می دانند که بدون پول ارسالی از ایران دیگر نمیتوانند با اسرائیل بجنگند و موشک پراکنی بکنند و به سمت پولهای رسیده از ترکیه قطر و عربستان چرخش قهرمانانه می کنند و حتی ممکن است که به فکر صلح یا نرمش قهرمانانه با اسرائیل نیز بیافتند. در این میان در صورت جنگ احتمالی به نظر من بیشترین سود را روسیه پوتین می برد و بزرگترین ضرر را مردم ایران خواهند دید. هی ...
  12
  126
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  جنگ، آخرین حرکت سیاسی که دو طرف نتوانند با همدیگر کنار بیایند و در مورد این جنگ، با داستانسرایی زیاده گویی، در نگاه داشتن رژیم ایران میباشند، ولی خودشان خوب میدانند که با کوچکترین هزینه چه اقتصادی و چه انتظامی، این رژیم یک گربه ایی بیش نیست و نابود خواهد گشت!
  11
  73
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  امیدوارام ترامپ هرچه اخوند هست در ایران را زیر تانکهای امریکایی له کند!
  23
  100
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶
  ۴۱
  nikro5 - تورکو، فنلاند

  چرا اسم نویسنده مقاله و مینویسید؟ . چرا هرکی هرچی میخواد مینویسه و شما میزارید تو سایت؟
  11
  63
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹
  ۴۰
  Afshin51 - کلن، آلمان

  بوی مبلغی از پولهای غارت شده از ملت توسط اهل بیت رهبری بشدت از این مقاله بلند شده و حتی اگر با تلسکوپ خوانده شود باز هم مشام و عقل خواننده را می ازارد ! شرم بر رژیم و مزدوران بیشرمش !
  5
  62
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  {با توجه به انچه گذشت، این اعتقاد وجود دارد که چنین جنگی در منطقه بوقوع نخواهد پیوست.}به همین خیال باش . به وقتش شما نون خورا هم از صحنه ی روزگار محو خواهین شد
  7
  48
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷
  ۵۴
  هانی سیاه - استکهلم، سوئد

  سلام به هموطنان عزیز. عزیزان نویسنده این مقاله برو بچه موزدورانی هستند که میدانند تا چند ماهی دیگر چه . بسرشان می آید و برای اینکه چند ماهی بیشتر بمانند دست به هر کاری میزنند . آخه ابلح نادان آمریکا اگر بخواهد به ایران حمله کند تاریخ مشخص میکنه وقتی یک روزه تمام پایگاهارو زد بعد حکومت ورشکسته چه غلطی می‌تواند بکند بیچاری ملت ایران که هنوز خوابند.
  1
  49
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  اصولا مطالب سایت انتخاب حقیقی و علمی نبوده و سعی میکند که موش را خیلی بزرگ نشان دهد. هرگز ایران امروز از عراق صدام حسین قوی تر نیست که طومارش در کمتر از یک هفته توسط امریکا برچیده شد. در صورت جنگ احتمالی بعید می بینم که امریکا ایران را اشغال کند بلکه زیر ساخت های اقتصادی و نظامی ایران را چنان میزند که به نابودی شبیه هست. خسارت به اسرائیل هم قمپوز برای مصرف داخلی هست و اگر واقعا این قدرت را داشتید فقط جواب یکی از حملات اسرائیل را میدادید
  3
  39
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۶
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک

  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. مث اینکه از سوزش عملیات مرصاد هنوز از رو یخ بلند نشدی. خوب لهتون کردیم، .... چغندر.
  59
  2
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  به این مقاله میگن خودارضایی خفیف. اتفاقی که باید بیوفته خواهد افتاد. تفاسیر این اوشگول موشگولا هم اصلا در حدی نیست که خونده بشه. چون من تیترو دیدم نوشته رو نخوندم.
  2
  29
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  خیلی باحاله! نوشته ایران "بخشی از زیر ساختهای نظامی و اقتصادی" رو از دست میده ولی امریکا نفت و إسرائیل رو. اسپرم مغزی ناشی از خود ارضایی فکری روی این مقاله بیداد میکنه. یه سوال ساده، چرا تا الان با اینکه اینهمه از إسرائیل پس گردنی خوردن در حدی که بیضه فنگ شدن و نوچه ها رو اوردن تو خوزستان، و با اینکه حمایت مثلا روسیه رو داشتن، بیضه یه حمله درست و حسابی به إسرائیل رو نداشتن؟
  1
  31
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۶
  ۴۱
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان

  نویسنده این مقابله ترسی عجیبی از جنگ ایران و امریکا ندارد. ایران به جز چند تا موشگ که از روسیه و کره شمالی خریده چیزی برای گفتن ندارد. و ان موشگ ها در هوا منفجر خواهند شد و به هیج وجه به هدف اصابت نخواهد کرد. ایران دوستی در دنیا ندارد و اسراییل در ارزوی جنگ است که بتواند کار حزب الله را یکسره کند و در این کار عربها هم در کنارش خواهند بود. جنگ اغاز نابودی ایران و رژیم است که فکر نمی کنم ملاها به راحتی دست از جکومت و پول مفت نفت دست بکشنند. یک ایه از قران و حدیث از محمد نقل می ککنند که جنگ با امریکا حرام است و به سوار شدن ملت بی شعور و جاهل ادامه می دهند .
  2
  26
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۱
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  نویستده احتمالن کوره، میگه موشکهای آخوندا اله میکند و نمی گوید در مقابل این موشکها آمریکاییها فقط و فقط با دو جنگنده اف ۳۵ نژاد آخودا را نابود میکند و میگوید حزب الله با موشک ها زیر بنای اسراییل را نابود می کند ولی فکر نمی کند که اگر اسرائیل خودش را در خطر ببیند از نیروگاه دیمونا بمب اتمش را آکتیو میکنه فلسطین و ملسطین و آخوندها را بدرک واصل می کند من طرفدار جنگ نیستم ولی باید واقع بین باشیم نه مثل این روزنامه نگار گور که همش میگه میزنیم اگر بزن بودید که میزدید
  1
  18
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۸
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  خیلی رویایی بود. این نویسنده به نظر میرسه کاملا غیر وابسته بوده. یعنی بقیه می شینند و نگاه میکنند تا موشکهای سپاه هرکاری دلش میخواد بکنه؟ سیستم شبکه ای دفاع هوایی تاد آمریکا در جنوب ایران و گنبد آهنین و دو سه تا سیستم دفاعی اسرائیل نقش چی رو دارند و آیا نویسنده مثلا اسرائیل منتظر می مونه تا زیرساختهاش منهدم بشه؟ به نظر من کشیده شدن جنگ به یک جنگ اتمی کاملا محتمل هستش و به نظر من بیشتر از اینکه اسرائیل در خطر باشه امارات و بحرین و حتی عربستان در تیررس و امکان سقوطشون بیشتر هستش. در جنگ احتمالی آمریکا با ایران اسرائیل بی طرف خواهد بود و شاید با حزب الله و گروهای کوچک در لبنان و سوریه درگیر بشه ولی تا حد ممکن وارد جنگ با ایران نمیشه و اجازه میده آمریکا میداندار باشه و به نظر من ایران هم وقت خودش رو برای زدن اسرائیل نمیگیره چون خطر اصلی امارات و بحرین و عربستان هستند و ایران با حمایت از حوثی ها عربستان رو خواهد زد و اماراتی ها شک نکنید رویای حمله به جزایر ایرانی رو عملی میکنند که شاید نیروی دریایی آمریکا و امارات بتونند جزایر رو بگیرند ولی دبی و شارجه با خاک یکسان خواهد شد
  5
  3
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۰
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  چون نیروی دریایی ایران ضعیف هستش ولی جلوگیری از حملات موشکی ایران به امارات که تقریبا در 180 درجه جنوبی قابل انجام هستش بسیار سخت هستش و بماند که حملات دریایی به بنادر این کشور کوچک شاید دبی رو به 100 سال قبل برگردونه و البته شک نکنید سپاه فقط روی امارات زوم نخواهد کرد و گرفتن بحرین و شورش مردم بحرین و از طرفی وارد کردن حوثی ها به عربستان با حمایت موشکی سپاه میتونه عربستان رو درگیر جنگ در شرق و جنوب این کشور بکنه و سقوط بحرین به دست مردم و کمک موشکی و نظامی سپاه با توجه به اینکه آمریکا نیروی زمینی قابل اتکایی در منطقه نداره بسیار محتمل هستش. اسرائیل اگر وارد جنگ بشه در کنار اون احتمالا سوریه و نیروهای مسلح عراقی و افغان و پاکستانی وارد به کمک حزب الله وارد جنگ با اسرائیل میشوند بخصوص در شمال اسرائیل و حزب الله در جنوب لبنان و حماس در شرق این کشور دست به حملات خواهند زد که پراکندگی حملات دفاع و حمله رو بسیار سخت میکنه و توجه کنید که در آن واحد حملات موشکی ایران رو هم باید جواب بده پس به نظر من اسرائیل وارد جنگ نمیشه و با تهدید به حمله اتمی در صورت مورد حمله قرار گرفتن نیروهای حامی سپاه
  7
  1
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۷
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  و ایران رو از هرگونه حمله به اسرائیل می ترسونه ولی اگر اسرائیل دست به حمله مستقیم به ایران بزنه بدترین تصمیم تاریخ آنها خواهد بود چون تقریبا درگیر جنگهای چریکی و حملات کوچک و بزرگ و کوتاه برد و بلند برد میشه که مقابله با آنها سخت و طولانی خواهد بود. به نظر من اگر آمریکا تصمیم به جنگ با ایران بگیره فقط یک راه وجود داره یک حمله اتمی هشدار دهنده و شروع و تمام کننده جنگ برای تسلیم شدن حکومت ملاها. هرگونه جنگی شبیه جنگ عراق بدترین تصمیم قرن خواهد بود چون ایران عراق یا افغانستان نیست که تعداد مشخصی کارخانه یا فرودگاه و مراکز نظامی و بنادر رو برنند و زمین گیرش کنند. وسعت ایران زیاده و امکان پیش روی زمینی حتی از جنوب ایران هم وجود نداره و حملات هوایی هم بسیار پراکنده هستش و تاثیری در قدرت تهاجمی و موشکی ایران نداره در دریا هم خواه ناخواه تنگه هرمز بسته میشه و تصور اینکه حملات سپاه به امارات و بحرین و عربستان مثل حملات صدام هستش کاملا احمقانه هستش از طرفی اقتصاد ایران همین الانم از هم پاچیده ولی نابودی اقتصاد عربستان و امارات بسیار وحشتناک خواهد بود ولی برای ترامپ خیلی هم عالی میشه
  7
  2
  ‌چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۴
  ۵۲
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا
  احمق خودتونید،نه مردم و دارید نه توان مقا ومت درمقابل قدرت امریکا ،نابودی کفتاران نزدیکه.
  0
  15
  ‌پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۰
  ۵۲
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا
  حکومت کفتار و متعفن،لکه ننگ ایران و ایرانی،هنر شما ها دزدی،چپاول و نابودیست.ننگ بر جهل دینی و کسانیکه از این حرامیان حمایت می کنند، حکومت دین و جهل تا هست وضعیت از هم بد تر میشه.ادیان دست ساز بشر و برای چپاول مردم ساده اندیشه،به امید ریشکن کردن حکومت دینی،اعتقادات تنها کاربرد شخصی داره.درود بر کسا نیکه بر علیه فاشیست دینی مبارزه می کنند.
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۵
  ۵۲
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا
  ح. ها،همه چیز و از این مردم عزیزو ساده دل گرفتید.ننگ بر دین و بنیا نگزارانش،اگه مردم ما غرق خرفات و جفنگیات دینی نبودن الان ایران مثل کانادا میشد یک کشور رویای،ننگ بر جهل مذ هبی،ما در دوران گذر از جهل دینی هستیم.
  0
  4
  جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۲
  نظر شما چیست؟