فهرستی از خوانندگانی که در ایران از فعالیت آنها جلوگیری شد

بی بی سی ،
این روزها در شبکه‌های اجتماعی خبرهایی در مورد ممنوع شدن کار، تصویر و صدای بعضی از خوانندگان سرشناس ایرانی منتشر شده است. از جمله حامد همایون، مهدی یراحی، حمید عسگری، حمید حامی و رحیم شهریاری. ممنوعیت هایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسماً اعلام نکرده و در مواردی حتی خود خواننده هم از ممنوع شدن فعالیتش اطلاع ندارد.
 
حامد محمود‌زاده با نام هنری حامد همایون از خوانندگان مشهور پاپ در ایران است، مشهور به "حاکم احساس" در میان طرفدارانش که ترانه‌هایش از پنج سال پیش مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. صدا و سیمای ایران هم مشتری کارهایش است. زود مشهور و کنسرت‌هایش در داخل و خارج از ایران پرطرفدار شد.
 
اما چند روز پیش محسن رجب‌پور، مدیرعامل شرکت ترانه شرقی و مدیر برنامه‌های حامد همایون، با انتشار عکسی در شبکه‌های اجتماعی از ممنوع شدن صدا و تصویر این خواننده در صدا و سیما خبر دا؛ تصویری از اعلامیه دفتر پخش جام جم مبنی بر ممنوعیت صدا و تصویر آقای همایون. اما چرا؟
به گفته آقای رجب‌پور احتمالا به خاطر رفتن بر سر مزار هنرمندی که سی سال پیش فوت کرده و معرفی پر آب و تاب یک هنرپیشه باسابقه و سرشناس در کنسرتی که چندی پیش در لس‌آنجلس آمریکا برگزار شد:
 
حامد همایون حدود بیست روز پیش در سالروز تولد هایده، خواننده نامدار ایرانی، بر سر مزارش در قبرستان وست‌وود کالیفرنیا برای ادای احترام حاضر شد.
 
چند روز قبل از آنهم حامد همایون در کنسرتش در لس‌آنجلس، بهروز وثوقی، ستاره سینمای قبل از انقلاب را که برای دیدن اجرای او رفته بود، روی صحنه معرفی و بعد هم با او روبوسی کرد.
 
این کارها احتمالا به مذاق مدیران رادیو و تلویزیون ایران خوش نیامده و تصمیم گرفته‌اند صدا و تصویر حامد همایون را ممنوع کنند.
حامد همایون با انتشار پستی "مخصوص" برای "تشکر ویژه" از صدا و سیما در شبکه اینستاگرام به این موضوع واکنش نشان داد.
 
او نوشت: "تا امروز بدون هیچ چشمداشتی هر آنچه از دستمون برمیومد انجام دادیم. از حذف عادل فردوسی پور و چهره‌های محبوب این مردم تا ممنوع شدن صدا و تصویر من. روز به روز در حال پیشرفت هستید. تبریک ویژه منو بپذیرید."
 
ممنوعیت صدا و تصویر حامد همایون صحبت ممنوعیت صدا و تصویر یا فعالیت خواننده‌های دیگر را که در ماه‌های اخیر اتفاق افتاده در شبکه‌های اجتماعی به پیش کشیده است.
 
از جمله حمید حامی که دو ماه پیش خبر ممنوعیت کارش منتشر شد. کلیپی از یکی از کنسرت‌های حمید حامی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که در آن در تصویر پشت آقای حامی هنگام اجرا برای ثانیه‌هایی تصویر بدن برهنه یک زن نمایش داده شد.
 
البته آقای حامی در مصاحبه‌ای در مورد این این ویدیو توضیح داد و ممنوع شدنش از کار را تکذیب کرد و گفت هنوز چیزی به طور رسمی به او ابلاغ نشده است.
 
آقای حامی معتقد است این ویدیو اصل نیست و دستکاری شده است. او گفت این تصاویر به طور هماهنگ از طریق سایت‌هایی مشخص منتشر شده و هنوز صحت وجود و نمایش چنین تصاویری در زمان کنسرت ثابت نشده است.
 
کمی قبل از حمید حامی، حمید عسکری حدود دو ماه و نیم پیش گفت که فعلا فعالیت‌هایش تعلیق شده؛ به خاطر کنسرتی در برج میلاد تهران که در آن همراه نگین پارسا نوازنده گیتار و خواننده اجرا کرده بود. جایی در نیمه اول کنسرت فقط صدای نگین پارسا شنیده می‌شود. تک‌خوانی زن از نظر حکومت ایران غیر قابل پذیرش است.
 
البته حمید عسکری بعدا در مصاحبه ای با سایت "موسیقی ما" از اینکه همخوان‌های دیگر با نگین پارسا همکاری کامل نکرده‌اند صحبت کرد. او گفت که از کار محروم نشده اما وزارت ارشاد به او گفته فعلا فعالیت‌هایش تعلیق شده است.
 
پیش از اینها مهدی یراحی خواننده اهل اهواز به خاطر ویدیو کلیپ "پاره سنگ" ممنوع الفعالیت شد. ویدیویی در اعتراض به جنگ که در آن از لباس ونمادهای جنگ‌های مختلف جهان در کنار هم استفاده کرده بود. عده‌ای آن را توهین به شهدای جنگ هشت ساله ایران با عراق تعبیر کردند.
 
مسئولان اما گفتند که این ویدیو خلاف چیزی بوده که تصویب شده است. مهدی یراحی بعدا در رادیو تهران توضیح داد و گفت شیطنت کرده و قسمتی از شعر را تغییر داده است. اما همچنان گفته که اشتباه نکرده و مسئولیت کارش را می‌پذیرد؛ چیزی که رسانه‌ها روز بعد با عنوان اعتراف به اشتباه و عذرخواهی از آن یاد کردند.
 
در این میان نام رحیم شهریاری هم دیده می‌شود. خواننده آذری اهل تبریز. آقای شهریاری هنوز این خبر را تکذیب یا تایید نکرده است. اما اگر خبر درست باشد شاید علتش حضور در کنسرتی باشد که شب چهارشنبه سوری پارسال در استکهلم سوئد برگزار شد. مراسمی پر زرق و برق با حضور خواننده‌های دیگر از جمله ستار که از شبکه تلویزیونی من و تو پخش شد.
 
مردم در داخل و خارج ایران به کنسرت این خوانندگان می‌روند و سعی می‌کنند اوقات خوشی داشته باشند، اما ممنوعیت تصویر، صدا یا فعالیت همچنان کابوس خوانندگان ایران است.
+1
رأی دهید
-10

نظر شما چیست؟