پشت پرده سفر غیرمنتظره ظریف به آمریکا

فرارو: محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، در سفری به آمریکا، این کشور را به مذاکره بر سر زندانیان و تبادل آنان دعوت کرده است. او برای انجام این کار، تاکتیک حساسی را در پیش گرفته است که ریسک‌های قابل‌توجهی دارد.
 
به گزارش فرارو، چهارشنبه گذشته، ظریف طی سخنرانی در انجمن آسیایی در نیویورک، به طور علنی پیشنهاد تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا را مطرح کرد و خطاب به دولت آمریکا گفت: «بیایید تبادل کنیم. من آماده این کار هستم.»
 
ظریف گفته است که او از دو زندانی ایرانی در خارج از کشور - یکی در آلمان و دیگری در استرالیا - اطلاع دارد که به جرم دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران زندانی شده‌اند و منتظر استرداد به آمریکا هستند. وزیر خارجه ایران با اشاره به این زندانیان، افزود: «همه این افرادی که در زندان هستند، آمریکا درخواست استرداد آن‌ها را داده است. من این پیشنهاد را الان روی میز می‌گذارم: آن‌ها را تبادل کنید.»
 
تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا، امر بی‌سابقه‌ای نیست. در سال ۲۰۱۶، پس از امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، ایران و آمریکا تعدادی از زندانیان یکدیگر را آزاد کردند. پیشنهاد ظریف برای تبادل زندانیان و نیز رفتار او در سفر فعلی به آمریکا، توجه ناظران را به طور ویژه جلب کرد. برخی تحلیلگران معتقدند سفر فعلی ظریف به آمریکا با سفر‌های قبلی او به این کشور تفاوت معناداری دارد. ظریف در دوره حضورش در نیویورک سیگنال‌های آشکاری برای مذاکره با آمریکا ارسال کرده و مکررا از «میز مذاکره» و «داشتن اختیار» صحبت کرده است.
 
به گفته ظریف، ایران از شش ماه پیش پیشنهاد تبادل زندانیان را مطرح کرده، اما پاسخی نگرفته است. البته، به گفته وبگاه المانیتور، ظریف در این خصوص نامه‌ای از رابرت اُبراین، نماینده ویژه آمریکا در امور گروگان‌ها، دریافت کرده است. ظریف با بیان اینکه نامه ابراین یک‌طرفه است، تصریح کرد واشنگتن انتظار دارد که ایران اقداماتی یک‌جانبه انجام دهد.
 
واضح است که ظریف در سفر به آمریکا به دنبال گشودن باب مذاکرات با این کشور است. اما شرایط فعلی در واشنگتن به گونه‌ای است که زمینه‌سازی برای مذاکرات، حتی از خود مذاکرات هم دشوارتر است. به موازات تشدید تحریم‌های نفتی، تقریبا هر روز، مقامات بلندپایه دولت دونالد ترامپ، خصوصا در وزارت خارجه و شورای امنیت ملی آمریکا، اظهارات تندی علیه نظام ایران بیان می‌کنند. از سوی دیگر، به نظر می‌رسد که تصمیم‌گیران جمهوری اسلامی ایران به این جمع‌بندی رسیده‌اند که این مقامات - مشخصا جان بولتون و مایک پومپئو - را دور بزنند و مستقیما باب گفتگو با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، را بگشایند.
 
اندکی پیش از سفر به آمریکا، ظریف توئیت معناداری منتشر کرد. او ویدئوی کوتاهی از اظهارات مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در دانشگاه «ای اند ام» منتشر کرد. پومپئو در این ویدئو می‌گوید «من رئیس سیا بودم؛ ما دروغ گفتیم، فریب دادیم و سرقت کردیم. ما دوره‌های آموزشی کاملی داشتیم.»
 
ظریف در توئیت خود نوشت: «مایک پومپئو، تو هنوز هم همین کار را در وزارت خارجه انجام می‌دهی. دونالد ترامپ، مراقب باش. تو علیه مداخلات احمقانه پرهزینه تبلیغ کرده‌ای. باند تبهکار جنگ‌طلب و قصاب‌ها، تیم بدنام "ب" برای چیزی بسیار فراتر از آنچه تو برای آن چانه می‌زنی، نقشه می‌کشند.»
 
ظریف سپس به ترامپ توصیه کرد فیلم «وایس» را تماشا کند. این فیلم درباره دیک چنی، معاون جورج بوش پسر، است که میزان تاثیر چنی بر تصمیمات بوش را نشان می‌دهد. در این فیلم، چنی به نوعی مقصر جنگ عراق شناخته شده است. بنابراین، ظریف به طرز واضحی بولتون و همفکران او را به اعمال نفوذ مخرب در تصمیمات ترامپ علیه ایران متهم می‌کند. پس ظریف چگونه و از چه راهی می‌خواهد با ترامپ مذاکره کند؟
 
شاید بتوان پاسخ این پرسش را از دیپلماسی عمومی ظریف در آمریکا استنباط کرد. ظریف، در اقدامی نادر، به محافل رسانه‌ای محبوب ترامپ نزدیک شده است. او با برنامه «فاکس نیوز ساندی» کریس والاس، مجری برجسته شبکه فاکس نیوز، گفتگو کرده و گفته است که جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، اسرائیل، عربستان و امارات می‌خواهند آمریکا را به جنگ با ایران بکشانند. ولی ترامپ دنبال جنگ نیست. به گفته ظریف، این طرف‌ها حداقل به دنبال «تغییر رژیم» در ایران هستند.
 
علاوه بر این، ظریف با جرالدو ریورا، روزنامه‌نگار آمریکایی طرفدار ترامپ، هم دیدار و گفتگو کرده است. ریورا عکسی از این دیدار را در توئیتر خود منتشر کرد.
 
احتمالا ظریف می‌خواهد به ترامپ سیگنال بدهد. ترامپ شبکه فاکس نیوز را مشاهده می‌کند و مکررا اخبار آن را توئیت می‌کند. اما معلوم نیست که ظریف چگونه می‌خواهد بولتون و پومپئو را دور بزند. حتی اگر ظریف موفق شود با ترامپ دیدار کند، این دیدار به معنی مذاکره نخواهد بود، بلکه مذاکرات واقعی برعهده پومپئو و بولتون خواهد بود. یعنی همان افرادی که ظریف آن‌ها را به جنگ‌افروزی متهم می‌کند. شاید ظریف به دنبال این است که به ترامپ پیام بدهد که در صورت برکناری بولتون و پومپئو در دوره دوم ریاست‌جمهوری خود، ایران آماده است که با ترامپ کنار بیاید. اگر این گمانه‌زنی درست باشد، دو نکته قابل طرح است: اولا هیچ تضمینی وجود ندارد که ترامپ، بولتون و پومپئو را هر دو برکنار کند. ثانیا، معلوم نیست به جای این دو، افراد میانه‌رو سرکار بیایند. هیچ بعید نیست روزی فردی مثل سناتور تام کاتن یا تد کروز جای بولتون و پومپئو را بگیرد. گذشته از این، در حال حاضر، میان محافل جمهوریخواه آمریکا، هیچ شخصیت برجسته‌ای وجود ندارد که خواهان تنش‌زدایی با ایران باشد. به هر حال، ظریف رویکرد بسیار حساسی را در پیش گرفته است که ممکن است نتایج مخاطره‌آمیزی به بار بیاورد. واقعیت این است که بولتون و پومپئو، مقامات رسمی آمریکا هستند و در هرگونه مذاکره با ایران، نقش کلیدی خواهند داشت. مگر اینکه ظریف موفق شود ترامپ را نسبت به این دو بدبین کند و موجبات برکناری آن‌ها توسط ترامپ را فراهم کند. مطمئنا روز‌های حساسی در پیش است و باید منتظر ماند و دید که آیا جدیدترین ابتکار عمل ظریف موفق خواهد شد یا خیر.
+23
رأی دهید
-120

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  تبادل زندانی ها بهانه است و تیتر گزارش! موضوع فقط در اینجاست: ما گ. خوردیم، بیا با ما معادله های سیاسی را حل کنیم! بمن که نباید کلک رشتی بزنی که، گیج!
  8
  146
  یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۴
  ۷۳
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  کفتارهای پست کثیف ح....
  4
  147
  یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۷
  ۴۰
  majiddk - کپنهاک، دانمارک

  این روباه مکار (یا در واقع مترجم زبان انگلیسی رهبر)دوباره دنبال خرید زمان هست و فکر میکنه میتونه ترامپ رو هم مثل اوباما سیاه کنه.
  6
  152
  یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۹
  ۵۰
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  بخاطر اینکه ظریف یک احمقه و ترامپ را نمیشناسه. ترامپ با ظریف شاید دست بده اما میگه برو با همونها که گفتم صحبت کن جایگاه تو با من یکی نیست.
  3
  100
  یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۴
  ۵۰
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  نه جونم شما برایه دلجوی از رئیس ترامپ رفتی که شاد براتون فرجی شود, دُرسته ملت ایران ساده لو هستند که گیرشماها افتادن , ولی دیگه آنقدر احمق نیستن که ببینن مشکل مملکت فقط زندانیان شده که تو چاپلوس برای اونا رفته باشی,
  1
  79
  یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک::]. اوایل سران اروپا برای ترامپ ، گنده.... کردن. فیلمهاشم هست. اما ترامپ کاری کرد همشون تحت تاثیر و تسلیمش بشن. بارها دیدیدم نخست وزیر جوون کانادا رو چطوری ضایع کرد و دست آخر اون شد مرید ترامپ. ترامپ آدم کلفتیه. به نظر من ضریب خوش هیجانیش عالیه. و کاملا انسان باشرافتیه. یعنی در تصمیمهاش کاملا انسانیت رو دخیل میکنه. این مرد رو خدا رسوند. چون دنیا داشت به سمت برده داری پیش میرفت. به نظر من مردم آمریکا باید حزب دموکرات رو منحل کنن و یه حزب رقیب متعهد به امریکا و بشریت به وجود بیاد. دموکراتها عده ای دزد و مفتخور شیطان و نسخه آمریکایی جمهوری اسلامی هستن.
  5
  59
  یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  باز ملیجک را خامنه ای برای مذاکرات پنهان فرستاده است ولی اینبار مجبورند که با ورق رو بازی کنند و نمیتوانند فرصت بخرند و همچنان عقاید منحوس قرون وسطائی خودشان یعنی خزعبلات و مزخرفات مذهب تشیع را صادر کنند. باید جل و پلاس خودشان را از همه جای دنیا جمع کنند و خودشان بروند سر چاه جمکران و برای بلاهت های خودشان سر قبر یک طفل 1400 ساله گریه کنند. ای ابلهان اگر ته چاه کسیست پس چرا با طناب و نردبان و غواص او را بیرون نمی کشید!!!؟ تمام وجود شما آلوده به کذب و دروغ و خرافات هست و بعلت بنیادگرائی مطلق قابل اصلاح نیستید چون کامپیوتر مغز شما بهیچ صورت قابلیت به روز شدن ندارد و باید همچنان دور فسیل های مذهبی بگردید تا رساله صد من یک غاز برایتان بنویسند و ابلهانه منتظر 72 حوری برای جسد متعفن خودتان باشید. بجای 72 حوری منتظر 720000 کرم باشید که از پائین شما تو رفته و از گوش شما بیرون خواهد زد
  3
  55
  یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
  ۳۶
  Revolver_Ocelot - رشت، ایران

  دوست دارم تمام فحش های عالم رو نصیب این پست فطرت ها کنم . برای بیشتر دوام آوردن خودشون زناشون ، دختراشونم میفرشن ، اینا مادر به خطا هایی هستن که دومی ندارن
  2
  75
  یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۹
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  برو گم شو با اون قرارداد امضا کردن گند زدی به زندگی مردم. از اول این انغلاب کثیف گروگانگیر بودید تا حالا. مردم بیگناه را میگیرید زندان میکنید برا روزی که گیر میفتید تا بتونید با ازادی جاسوسهاتون معامله کنید
  1
  48
  یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۷
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  اینا که هی بلند میشن میرن آمریکا سخنرانی می کنن بر علیه آمریکا و اروپا،آیا خود آخوندا هم اجازه میدن وزیر امور خارجه آمریکا هم بیاد در دانشگاه تهران سخنرانی کند؟ سوال دیگه
  1
  47
  یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۶
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  بکبار شد این خامنه ای ....چخی نره پشت کسی قایم نشه؟؟ واقعا ترسو است.
  0
  23
  دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۵:۲۶
  نظر شما چیست؟