کاوشگر ناسا اولین «مریخ لرزه» را به ثبت رساند

 عکس ناسا از گنبد پوششی کاوشگر اینسایت بر روی مریخ رادیو فردا :گزارش‌ها حاکی است کاوشگر رباتیک ناسا به نام «اینسایت (InSight)» لرزش‌هایی را در سیاره مریخ (بهرام) شناسایی و ثبت کرده که به گفته دانشمندان اولین «زمین‌لرزه‌های» ثبت‌شده بیرون از کره زمین به‌ شمار می‌آیند.
 
این کاوشگر حدود پنج ماه پیش بر سطح سیاره سرخ فرود آمد تا در مناطق مرکزی آن به تحقیقات لرزه‌شناسی بپردازد و این نخستین بار است که موفق به ثبت یک «مریخ‌لرزه» شده است.
 
مدیران تیم اینسایت می‌گویند با این کشف، اکنون یک رشته جدید علمی نیز به نام «لرزه‌شناسی مریخ» (بهرام‌لرزه‌شناسی) ایجاد شده است.
 
به گزارش رویترز، دانشمندان هنوز سرگرم بررسی داده‌ها برای مشخص کردن علت اصلی این لرزه‌ها هستند اما می‌گویند که منشأ این لرزش‌ها در سطح مریخ نیست بلکه از اعماق این سیاره نشأت گرفته است.
 
برخلاف زمین، مریخ و ماه صفحه‌های تکتونیکی ندارند و سطح آنها بسیار آرام و معمولاً‌ بی‌لرزه و بی‌صدا است.
 
شنیدن صدای مریخ‌لرزه ثبت‌شده:
+8
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  !برخلاف زمین، مریخ و ماه صفحه‌های تکتونیکی ندارند و سطح آنها بسیار آرام و معمولاً‌ بی‌لرزه و بی‌صدا است! این نظریه کاملا دروغ است، زیرا بعنوان مثال در دهه ۶۰ میلادی پژوهشگران روسی، زلزله ایی در کره ماه ثبت کردند که مدت اِکو این صدا بیش از علم فیزیک و زلزله بود که آن دالی بر "تهی" بودن کره ماه میدانند که این خود باز دلیلی بر اینست که ماه یک سفینه مصنوعی مافوق بشر میباشد و از طرفی مواد موجود در سطح کره ماه برعکس علم زمین شناسی، مواد بسیار سنگین بر روی سطح آن واقع شده و ماده های (فلزات) سبکتر در زیر مواد سنگین تر و چه بسا وجود این مواد پیدا شده در سطح ماه، دالی بر "ضد " این نظریه است که "هیچگاه" ماه و کره زمین با هم تصادف کهکشانی نداشتند، زیرا هیچ اثری از فلزات کره ماه در کره زمین پیدا نمیشود!
  3
  2
  جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۱
  ۳۴
  ارژن پارت - شیراز، ایران
  عجب !!! پس ثابت شد که در مریخ هم بی حجاب وجود داره !!!
  0
  4
  جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  [::ارژن پارت - شیراز، ایران::]. و چون مردم کره بهرام فاقد مو هستند، به همه ادیان دستور دادند که باید مویتان پوشیده شود! حسود، هرگز نیاسود!
  0
  1
  جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۸
  نظر شما چیست؟