هوشنگ امیراحمدی :از این به بعد پاسداران با دهان باز ولی دست‌های بسته در حرکت خواهند بود

یورونیوز :هوشنگ امیراحمدی، تحلیلگر مسائل سیاسی و کارشناس روابط ایران و آمریکا، معتقد است تغییر فرمانده سپاه پاسداران موجب‌ افزایش عیار ایدئولوژیک و کاهش عیار سیاسی این نهاد نظامی میشود و این وضع نهایتاً به تضعیف سپاه پاسداران منجر خواهد شد.
 
آیتالله خامنه‌ای، رهبر ایران، در اولین روز اردیبهشت ماه با صدور حکمی، سرتیپ حسین سلامی را با ارتقای درجه به سمت فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب کرد. حسین سلامی از سال ۱۳۸۸ جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران بود. رهبر ایران همچنین مسئولیت قرارگاه فرهنگی و اجتماعی بقیة الله را به سردار عزیز جعفری واگذار کرد. این تغییر کمتر از دو هفته پس از آن صورت گرفت که دولت آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروههای تروریستی قرار داد.
رهبری در پی حرف‌درمانی رادیکال است
هوشنگ امیراحمدی درباره پیام اصلی تغییر فرمانده سپاه در شرایط کنونی به یورونیوز گفت: «مخاطبین این تغییر، آمریکا و دولتهای منطقه و خود سپاه هستند. آقای خامنه‌ای به "حرف‌درمانی" اعتقاد راسخ دارد. سردار حسین سلامی آدمی پرحرف و آتشین‌گفتار است و مثل سپاهیان انقلابی ۲۰ سال پیش با هیجان انقلابی حرف میزند. آقای خامنه‌ای امیدوار است که سردار سلامی بتواند با سخنان تند دشمنان خارجی را قانع کند که پا از گلیم خود درازتر نکنند. در همین حال هم آقای خامنه‌ای میخواهد شور و حال ایدئولوژیک جدیدی در جان سپاه بدمد ولی در همین حال آن را از سیاست دور نگه دارد. سردارعزیز جعفری سیاسی‌تر ولی کم‌حرف‌تر بود. حسین سلامی برعکس عزیز جعفری است.»
تضعیف سپاهیان به سود روحانیان
آقای امیراحمدی با اشاره به تقابل روحانیان و نظامیان در ساختار کنونی قدرت در ایران، تغییر فرمانده سپاه را به سود روحانیان و نوعی زمینه‌سازی احتمالی برای ادغام سپاه و ارتش می‌داند و می‌گوید: «از این به بعد سپاهیان با دهان باز ولی دست‌های بسته در حرکت خواهند بود. روحانیون حاکم و اصلاح‌طلبان حکومتی حتما بیشترین استفاده را از این وضعیت برای تضعیف هر چه بیشتر سپاه خواهند برد. برادر حسین سلامی از امرای ارتش است و آقای خامنه‌ای شاید بتواند این دو نفر را برای ادغام سپاه در ارتش به کار گیرد.» سرتیپ مصطفی سلامی، برادر حسین سلامی فرمانده جدید سپاه پاسداران، از امرای ارتش ایران و جانشین معاونت اطلاعات-عملیات ستاد کل نیروهای مسلح است.
آمریکا براندازی را از طریق جنگ دنبال نمی‌کند
هوشنگ امیراحمدی در پاسخ به این سوال که آیا انتصاب فردی تندروتر از عزیز جعفری به فرماندهی کل سپاه، نشانه آمادگی نظام برای خوشامد گفتن به درگیری نظامی احتمالی با آمریکاست یا نشانه تمایل نظام به پرهیز از این درگیری از طریق تشدید ادبیات ستیزه جویانه، گفت: «من به این دومی معتقدم. این همان گزینه "حرف‌درمانی" است. آقای خامنه‌ای به هیچ وجه آمادگی برای جنگ با آمریکا، حتی جنگ با عربستان را ندارد و می‌داند که در هر جنگی نظام ایشان بسرعت نابود خواهد شد. امیدواری آقای خامنه‌ای این است که طرف را با ایجاد هیجان در درون و اطراف سپاه (در خارج و داخل) بترساند. اما خطر این فکر در این است که آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن نخواهند ترسید و ممکن است تحریکات نظام را بهانه‌ای برای حمله سریع دریایی و هوایی به ایران قرار دهند. آنچه آقای خامنه‌ای را متقاعد به اتخاذ این استراتژی کرده، یکی این فرض است که نقشه‌ای برای جنگ از سوی آمریکا روی میز نیست و دیگر اینکه یک جنگ تمام‌عیار چندین تریلیون دلار برای آمریکا هزینه خواهد داشت. واقعیت هم همین است که آمریکا برنامه‌ای برای جنگ با جمهوری اسلامی ندارد چون نیازی به آن برای درهم شکستن رژیم اسلامی ندارد. تحریمها هم اکنون کشور را کلا ذلیل کرده‌اند و وضع هر روز هم بدتر خواهد شد. آمریکا امیدوار است که شورش‌های مردمی کار رژیم را تمام کنند.»
سه چالش اساسی سپاه
آقای امیراحمدی درباره چالش‌های پیش روی سپاه پاسداران پس از تحولات دو هفته اخیر گفت: «سپاه در مقابل خود سه چالش دارد. اول آمریکا و عنوان "تروریست." این چالش تا وقتی جمهوری اسلامی رابطه‌اش را با آمریکا عادی نکند باقی خواهد ماند. فقط یک گزینه دیگر جلوی روی سپاه برای رها شدن از این عنوان موجود است و آن هم ورود آشکار سپاه به دولت و ایجاد یک دولت نیمه‌نظامی است. در چنین صورتی، آمریکا نمیتواند به سیاست ضد سپاه خود برای مدتی طولانی ادامه دهد. چالش دوم روحانیون و اصلاح‌طلبان ضد سپاه در داخل هستند. این چالش هم تنها با ورود مستقیم سپاه به درون دولت قابل حل است؛ چه در غیر این صورت، سپاه به آرامی نابود می‌شود (یعنی درون ارتش ذوب میشود). چالش سوم هم نافرمانی در حال گسترش درون سپاه است که ریشه در نارضایتی رده‌های میانی از انقلاب و وضعیت کشور و همچنین کم‌تحرکی سیاسی سپاه دارد. سردار جعفری سپاه را سیاسی میخواست ولی عمل سیاسی ملموسی برای رده‌های میانی انجام نمی‌داد. به نظرم سردار سلامی این وضعیت را حتی وخیم‌تر میکند چون ایشان سپاه را انقلابی‌تر و ایدئولوژیک‌تر خواهد کرد و از بار کنشگری سیاسی این نهاد خواهد کاست.»
سپاه را از چشم مردم انداخته‌اند
 
هوشنگ امیراحمدی نهایتاً درباره نگاه مردم ایران به سپاه پاسداران در شرایط فعلی و آتی گفت: «متأسفانه به دلیل سیاست‌های غلط و گاه مغرضانه روحانیون حاکم، سپاه در بین بخشی از مردم ایران چندان محبوب نیست. این جمعیت که بعضا از ایادی روحانیون هم هستند سپاه را متهم میکنند که اقتصاد را نابود کرده، پروژه‌ها را بد اجرا کرده، انحصار درست کرده، پول کشور را در خارج حیف و میل کرده و غیره. همین بحث هم بالاخره آمریکا را قانع کرد که تروریست خواندن سپاه این مردم را خوشحال و طرفدار آمریکا می‌کند. بنابراین سپاه، سوای چالشی که با روحانیون دارد و در بالا به آن اشاره کردم، چالشی هم با مردم دارد. آقای سلامی ممکن است از دو مسیر این چالش را خنثی کند. اول شفاف‌سازی عملکرد سپاه، دوم کار زیاد و روشنگری روابط عمومی سپاه. هدف این اقدامات احتمالاً آشتی با مردم خواهد بود. اما اگر سردار سلامی در این ماموریت شکست بخورد آن وقت روحانیون و ایادی آنها سپاه را با کمک آمریکا به سرعت نابود می‌کنند و اساس قدرت خود را به ارتش منتقل می‌نمایند. این امر در حکم "برجام دوم" و در جهت خلع سلاح ایران خواهد بود. متعاقبا "برجام موشکی" هم محقق خواهد شد. اما در این روند، رژیم اسلامی هم از طریق یک انقلاب مردمی نابود می‌شود.»
+33
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  این حرف در صورتی درسته که بگیم سپاه یه گروه مستقل از حکومت و شورشی هستش. اما سپاه اقتصاد ایرانو تو دستش داره. به راحتی میتونه جبران کنه. مردم بی بخارم موافق این تروریستا هستن که اجازه میدن.
  11
  22
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶
  نظر شما چیست؟