ایران : پیشنهاد تبادل زندانیان جدی است , نازنین زاغری در برابر نگار قدس کنی

رادیو فردا :عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز پنج‌شنبه، پنجم اردیبهشت، ضمن تکرار پیشنهاد مبادله زندانی با آمریکا، این اقدام را «جدی و مسبوق به سابقه» خواند و آمریکا را به «عدم درک درست از مذاکره» متهم کرد.
 
یک روز پیشتر، وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات محمدجواد ظریف درباره آمادگی ایران برای مبادله زندانی گفته بود تهران جدی بودن خود را با آزادی زندانیان آمریکایی نشان دهد.
 
در واکنش به این سخنان، عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز پنج‌شنبه گفت «واکنش شتابزده» آمریکایی‌ها و «درخواست آزادی یک‌طرفه زندانیان آمریکایی» نشانگر «عدم درک درست آنان از مذاکره و توافق است».
 
عباس موسوی همچنین گفت: «اگر اراده‌ای در رژیم آمریکا وجود داشته باشد، پیشنهاد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران واضح است.»
 
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه در یک سخنرانی در نیویورک گفته بود ایران شش ماه پیش آمادگی خود را برای مبادله زندانیان به آمریکا اعلام کرد اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است.
 
وزیر خارجه جمهوری اسلامی با تأکید بر این که «اختیار انجام این کار را دارم» گفته بود: «بیایید هیچ بحثی در این باره نداشته باشیم و به تبادل زندانیان اقدام کنیم... شش ماه پیش به دولت آمریکا گفتیم آمادگی داریم و هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم.»
 
سخنان جدید محمدجواد ظریف با اظهارات قبلی‌اش متفاوت بود که در چنین همایش‌هایی همواره بر «استقلال قوه قضائیه» تأکید کرده و این گونه تصمیمات را خارج از حوزه کاری خود توصیف می‌کرد.
 
ساعاتی پس از انتشار سخنان ظریف، یک مقام وزارت خارجه آمریکا در پاسخی مکتوب به رسانه‌های این کشور گفت: از سخنان وزیر خارجه جمهوری اسلامی درباره «آمریکایی‌ها که به خطا در ایران زندانی شده‌اند» مطلع شده است.
 
این مقام آمریکایی با اشاره به این که ایالات متحده «راه‌ حل بشردوستانه آزادی آمریکایی‌های زندانی در ایران» را بارها تکرار کرده است گفت: جمهوری اسلامی می‌تواند جدی بودن خود در مسائل کنسولی را ابتدا «با آزادی فوری زندانیان بی‌گناه آمریکایی» نشان دهد.
 
در پاسخ مکتوب این مقام وزارت خارجه آمریکا به نام ژیو وانگ، رابرت لوینسون، سیامک نمازی و نزار زکا اشاره شده است.
 
دولت دونالد ترامپ بارها با تأکید بر این که «به دنبال تغییر رژیم ایران نیست» گفته است جمهوری اسلامی برای تبدیل شدن به «کشوری نرمال که بتوان با آن همکاری کرد» باید ۱۲ شرط را برآورده کند.
 
در روزهای اخیر مایک پومپئو، وزیر خارجه، و همچنین دستیار او در امور ایران، برایان هوک، گفته بودند اگر ایران می‌خواهد پای میز مذاکره بیاید باید دنبال برآورده کردن این ۱۲ شرط باشد.
 
با این حال حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران، در واکنش به این اظهارات گفت: «ما با فرد چاقوکش مذاکره نمی‌کنیم.»
 
حسن روحانی همچنین تأکید کرده بود که مذاکره هنگامی ممکن می‌شود که «همه فشارها برداشته شود، از اقدامات غیرقانونی خود عذرخواهی کنند و احترام متقابل وجود داشته باشد».
زاغری در مقابل قدس کنی
محمدجواد ظریف در سخنرانی اخیرش در نیویورک همچنین پیشنهاد کرده که نازنین زاغری، شهروند ایرانی‌بریتانیایی که در ایران زندانی ست، با نگار قدس کنی مبادله شود.
 
نگار قدس کنی، شهروند ایرانی مقیم استرالیا، از سال ۹۶ به اتهام نقض تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی زندانی است و آمریکا خواستار استرداد او شده است.
 
نهادهای مدافع حقوق بشر بارها گفته‌اند جمهوری اسلامی شهروندان غربی را «به عنوان گروگان سیاسی» زندانی می‌کند.
 
هادی قائمی، مدیر کمپین حقوق بشر در ایران، اظهارات اخیر محمدجواد ظریف را «نشانه آشکار این حقیقت» خواند و گفت: اگر تاکنون شکی هم وجود داشت، اظهارات آقای ظریف تصریح می‌کند که جمهوری اسلامی «از دوتابعیتی‌های زندانی در ایران به عنوان مهره‌ سیاسی استفاده می‌کند و چنین افرادی را به گروگان گرفته است».
+10
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  عجب معامله کثیف و نا انسانی انجام میدهد این حکومت سرتاپا جنایت اخوندی ! ایرانی بی گناه مقیم خارج را با هزار و یک اتهام واهی زندان کرده در داخل ایران تا بتواند ایرانی دیگری که متهم شده در خارج از کشور بخاطر جاسوسی یا همکاری کردن با تروریستها رژیم اخوندی را ازاد کند.
  5
  68
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  جمهوری اسلامی مدتی بیگناهان را با اتهامات واهی میگرفت تا در تبادل ان ها را با تروریست و مجرمین و افراد شرور خودش تعویض کند و حالا چون چنین معامله ای صورت نگرفته به التماس افتاده است
  2
  49
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  دین مبین ....از تجاوز و دزدی و قتل و کشتار و دروغ بوجود آمده است
  1
  37
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  [::mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان::]. مسلک سقتپرستی اخوندها اشغالگر ایران بر پایه دزد و تقیه یعنی دروغ کلاشی بایهکذاری شده من به هیچ سراطی مستقیم نیستم ولی به باورهای دیگران حتی سگ پرستان سیک توهین نمیکنم ،چون مسلک سقط پرستی را اخوند درست کرده و اخوند در لغتنامه انسانیت یعنی یک نادار انگل و موزی توهین به مسلک انها را درست میدونم
  0
  23
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  انگلیس تحت هیچ شرایطی نباید به این خواسته رژیم گروگانگیر تن بدهد. واقعا مایه تنفر و بدبختی هستش که رژیم فاسد ایران یک ایرانی رو میخواد با یک ایرانی تبادل کنه و تازه اسمش رو گذاشته کار بشردوستانه! این دقیقا عین ظلم هستش که یکنفر که اصلا جاسوسی هم نکرده رو گرفته فقط بخاطر اینکه در مرکز خاصی کار میکرده و بعد حالا طی این سالها با شگردهای مختلف و خبرسازی ها و استفاده از عواملش در بی بی سی و سایر رسانه ها دولت انگلیس رو به باج دادن در مقابل آزادی یک ایرانی تحت فشار بگذاره. نود درصد اخبار مربوط به فشار روحی و روانی و حتی تشویق شوهر این خانوم به مجلس عوام رفتن و مصاحبه کردن همه اینها تحت هدایت سپاه و اطلاعات صورت میگیره و هدف گرفتن پول و تبادل زندانی هستش و هیچ جرم جاسوسی وجود نداره.
  1
  19
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۴
  نظر شما چیست؟