علی واعظ: اگر تا یک سال آینده درگیر نظامی بین ایران و آمریکا رخ ندهد باید گفت معجزه شده

یورونیوز :علی واعظ می‌گوید اگر در یک سال آینده بین ایران و آمریکا درگیری نظامی رخ ندهد چیزی شبیه معجره خواهد بود.
 
آقای واعظ در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز فارسی با اشاره به اینکه اطرافیان دونالد ترامپ به دنبال مذاکره و توافق با ایران نیستند، افزود: «کسی مثل جان بولتون سالهاست که به دنبال تغییر رژیم یا جنگ با ایران است. بنابراین اگر اطرافیان ترامپ نتوانند به آنچه که از نگاهشان «مهار ایران» تعریف می‌شود دست یابند، ممکن است اوضاع از وضعیت کنونی هم تنش آمیز‌تر شود.»
 
رئیس بخش ایران گروه بین‌المللی بحران همچنین با اشاره به جدی بودن احتمال وقوع جنگ میان ایران و آمریکا افزود: «ما در خصوص یک بازه زمانی ۱ تا یک سال و نیم آینده تا پایان دولت ترامپ صحبت می‌کنیم. بنابراین اطرافیان آقای ترامپ نهایت تلاش خود را به کار می‌بندند تا فشارها به ایران را حداکثری کنند.در نتیجه بسیاری از تندروهای آمریکایی بر این باورند که باید درسی به ایران داده شود تا به بیان آنها «تهران را سر جایش بنشانیم». این در حالیست که ما پتانسیل اصطکاک‌های زیادی در منطقه داریم. چه در جولان بین ایران و اسرائیل، چه در عراق بین ایران و آمریکا و چه در یمن بین ایران و عربستان و یا در تنگه هرمز. پس یک اشتباه یا اقدام ناخواسته، می‌تواند زمینه درگیری نظامی را فراهم کند و من فکر می‌کنم اگر در یک سال آینده جنگ نشود معجزه رخ داده است.»
 
این تحلیلگر مسائل خاورمیانه همچنین به تلاش تندروهای آمریکایی برای تحریک ایران اشاره کرد و اظهار داشت: «هم آمریکا و هم متحدینش در منطقه در حال تحریک ایران هستند و تمام تلاش خود را می‌کنند تا خطایی از ایران سر بزند. به یاد داشته باشیم که در سپتامبر سال گذشته، وقتی گروهی از شیعیان مورد حمایت ایران به سمت سفارت آمریکا در بغداد و کنسولگری آمریکا در بصره راکت پراکنی کردند، آقای بولتون در تماس با وزارت دفاع آمریکا خواستار طرح یک اقدام نظامی شد که در تلافی این کار، خاک ایران مورد هدف قرار گیرد. آن زمان آقای جیمز متیس وزیر دفاع وقت مقابل این کار ایستاد و چنین اجازه‌ای نداد، اما امروز دیگر آقای متیس هم در وزارت دفاع نیست و دیگر کسی نمی‌تواند جلوی اقدامات گروه‌های تندرو را بگیرد.»
 
علی واعظ با اشاره به اینکه بهترین سیاست برای ایران ادامه راهبرد صبر استراتژیک است افزود: «تنها ریسک این سیاست این است که اگر صادرات نفت ایران به شدت کاهش یابد یا وضعیت اقتصادی در ایران شدیدا بد شود، شاید رهبران ایران به این نتیجه برسند که یک درگیری نظامی که بتواند اولویت‌ها را از بحران اقتصادی به موضوع امنیت ملی سوق دهد، مفید باشد. در این صورت احتمال وقوع یک درگیری نظامی بین ایران و اسرائیل در جولان یا بین ایران و عربستان در یمن را نمی‌توان از نظردور نگاه داشت.»
 
رئیس بخش ایران گروه بین‌المللی بحران با اشاره به احتمال روی کار آمدن یک رئیس جمهوری دموکرات به جای دونالد ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ گفت: «ایران نباید تمام سرمایه خود را روی احتمال پیروزی یک دموکرات به جای دموکرات بگذارد. چرا که برخی از اقداماتی که ترامپ علیه ایران انجام داده، حتی کار را برای رئیس جمهور بعدی هم دشوار خواهد کرد. در چنین شرایطی شاید محیط سیاسی واشنگتن به رئیس جمهوری بعدی دموکرات آمریکا هم اجازه ندهد که برجام بازگردد که حتی امتیازات واقعی تجاری را به ایران بدهد.»
 
واعظ در ادامه با اشاره به اینکه برجام باید برای ایران یک درس باشد افزود: «رهبران ایران باید از تجربه برجام این نکته را دریابند که برای حل کردن واقعی مشکل، باید به توافقی گسترده‌تر در همه زمینه‌ها دست یافت، چرا که یک توافق محدود، نمی‌تواند برای هر دو طرف سودمند باشد و در نهایت نتیجه‌ای مشابه آنچه در برجام حاصل کرد به دست خواهد آورد.»
 
این پژوهشگر بین‌المللی در پاسخ به این سوال که در چنین شرایطی اساسا چرا ایران باید در برجام باقی بماند، گفت: «برای اینکه خروج از برجام دقیقا همان برنامه‌ای است که تندروهای آمریکایی برای ایران طراحی کرده‌اند. به نظر من ایران نباید در زمین رادیکال‌ها بازی کند. به یاد داشته باشیم که ما در مورد یک بازه زمانی طولانی مدت صحبت نمی‌کنیم و تنها یک سال و نیم از دولت ترامپ باقی مانده و بهتر است در این مدت همچنان به سیاست صبر استراتژیک ادامه داد.»
 
آقای واعظ در پاسخ به این سوال که اگر بار دیگر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شد، اوضاع چگونه خواهد شد، گفت: «اگر ترامپ باز هم رئیس جمهور شود رهبران ایران در می‌یابند که دیگر چاره‌ای جز مذاکره نیست. چرا که شاید ادامه این وضعیت برای کوتاه مدت پاسخگو باشد اما در میان و بلند مدت می‌تواند برای ثبات و امنیت جمهوری اسلامی خطرناک باشد. اما از سوی دیگر بعد خطرناک ماجرا این است که تجربه تاریخی به ما نشان داده رهبران ایران در شرایطی وارد دور تازه مذاکرات می‌شوند که دستشان پر باشد و برای این امر شاید بخواهند برنامه هسته‌ای خود را احیا کنند تا کارت‌های بازی بیشتری پشت میز مذاکره در اختیار داشته باشند. حال اگر در دور دوم هم همچنان شخصیت‌های تندو در کابینه احتمالی ترامپ سر کار باشند، ما باید انتظار داشته باشیم که باید از یک درگیری نظامی عبور کنیم تا به فاز مذاکره برسیم.»
 
واعظ در پاسخ به این سوال که اگر ترامپ باز هم رای بیاورد چرا باید به مذاکره با ایران احتیاج داشته باشد، توضیح داد: «برای اینکه دست ایران آنطور هم خالی نیست. ایران در منطقه کارت‌های بازی زیادی دارد. ضمن اینکه ترامپ هم از صبر طولانی برخوردار نیست. در مورد کره شمالی شاهد بویم که فشار حداکثری ترامپ چندان طولانی نبود و در مورد ایران هم شاید اگر به نتیجه دلخواهش نرسد موضع خود را تعییر دهد. باید به یاد داشته باشیم که ما در فضایی هستیم که منطقه خاورمیانه عمیقا بحرانی است و در نتیجه احتمال اینکه یک اشتباه ناخواسته دو طرف را وارد یک درگیری نظامی کند بسیار زیاد و خطرناک است.
 
رئیس بخش ایران گروه بین‌المللی بحران در پایان با اشاره به اینکه پوتین، چین و حتی خود آمریکا برنده‌های شرایط فعلی هستند افزود: «در شرایط کنونی این روسیه است که جای ایران در صادرات گاز را می‌گیرد. این چین است که خرید نفت ایران را با تخفیف‌های بسیار انجام می‌دهد. این عربستان و امارات هستند که از این شرایط سود می‌برند و بازنده واقعی مردم ایران هستند. من فکر می‌کنم انتظار اینکه دولت آمریکا سر عقل بیاید و بخواهد به برجام برگردد کم نیست. اما باید به این موضوع فکر کرد که از درس‌های برجام باید آموخته باشیم که تنها یک توافق جامع‌تر است که می‌تواند با ثبات باشد، چرا که حصول به توافقی موردی که به اصل ریشه دشمنی ایران و آمریکا نپردازد نمی‌تواند ماندگار باشد.
+37
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  بی بی و ترامپ پهلوان، باید این ماجراجویی را که شروع کردند، باید به آن ادامه داده، حتی اگر با کمک روشهای جنگی قدیمی چون false flag، وگرنه یک شکست سیاسی بزرگ برای ترامپ، زیرا از سر نعمت بزرگمنشی ترامپ پهلوان در حق بی بی چون نامیدن و کشاندن پایتخت به اورشلیم و بخشیدن خاک جولان یا غولان و یا هر چه اسم دارد، باعث پیروزی بی بی شد و الان نوبت بی بی زردگوش است که با نقشه ماهرانه باعث پیروزی ترامپ در دوره بعدی شود!
  31
  15
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  بیش از 40 سال هست که توهم حمله ی امریکا را دارید در صورتیکه نه حالا و نه طول مدت 40 سال امریکا هرگز تصمیم جدی برای حمله به ایران نگرفته و همه توهم هست و ادرس غلط دادن به مردم
  11
  25
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰
  ۳۳
  loder - شیراز، ایران
  [::scandal - برلین، آلمان::]. امثال تو .... ارزوی اینکه ایران مثل افغانستان بشه رو به گور خواهید برد تو به جای دنبال کردن اخبار ایران برو ببین طالبان با غنی کارشون به کید ایا باید غنی هم مثل شما دربه در بشه یا با طالبان کنار بیاد افغانستان میدونی چرا اباد نمیشه چون اونجا رو هم امثال تو وطن فروش احاطه کردن و نمیزارن جون بگیره پس کلام اخر جای ....تو سایت ایرانیا برو بگرد ببین سایت افغانی کجاست نظرات .... اونجا بازگو کن
  17
  16
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲
  ۴۰
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. دقیقا . متاسفانه سال هاست از این ترساندن از جنگ سود ها می برند برخی
  2
  18
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  [::loder - شیراز، ایران::]. من از سر نعمت فرهنگ آلمانی شدم که آنرا با جان و دل پذیرا شدم و اگر در افغانستان، آمریکا و کره ماه زندگی میکردم، چنین نظری هم در مورد این فرهنگها می داشتم! جان کله ات اینکه، آلمانی ها و مسیحی ها ضرب مثل خوبی دارند و آن اینکه: از عیسی پرسیدند، چه کسی ترا لو داد؟! گفت: کسیکه اول از همه مرا میبوسد و از من خداحافظی میکند! حالا شده، کار تو، که گلو پاره میکنی و و و! بهر حال، هر چه عشقته، میتونی بمن حواله کنی! به درود گرامی!
  7
  3
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  @ راستی، کاربران اهل دل و ادب، آیا ما در فرهنگ ضرب المثل چنین ضرب المثلی داریم!؟ که حتمآ هم داریم، آن چگونه بیان میشود؟! با سپاس
  5
  0
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۹
  ۳۵
  ایتالیا ایتالیا - میلان، ایتالیا
  آمریکا سالهاست که از این بازی الان جنگ می‌شه با ایران داره سلاح و وسایل جنگی رو به کشورای اطراف ایران مخصوصا عربستان میفروشه . اینبار هم برای روسیه هم بد نمی‌شه چون اون هم به ایران میفروشه . از طرفی‌ هم خریدن وسایلی‌ که هرگز استفاده نمی‌شه تا اینکه از رده خارج بشن یک ضرر دیگه به اقتصاد ایران و یک سود برای آمریکا . برای جنگی که هرگز پیش نمیاد . آمریکا هربار میبینه سیستم نظامی جدیدتری داره تولید می‌کنه سیستمهای قدیمیرو به این بهانه به کشورای جهان سومی‌ قالب می‌کنه . عربستان حتی وسایلی‌ رو میخره که طرز استفادشو هم نمیدونه ...
  1
  7
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱
  ۵۳
  Hatef - پاریس، فرانسه
  آنکه ایران را افغانستان و یا سوریه میکند، نه امریکاست و نه کشور دیگرى، بلکه اشرار و آفات عظام حاکم بر ایرانند. و اگر مردم خود تصمیم نگیرند حاکم بر سرنوشت خویش باشند، متاسفانه باید منتظر آینده اى هراسناک براى کشور بود. براى دور کردن هرگونه خطر از کیان و میهن، آزادیخواهان ایران متحد شوید!
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۴
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  [::Hatef - پاریس، فرانسه::]. هر چه که شود، بهتر از مرگ تدریجی توسط ضحاک اسلامی!
  0
  2
  جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۷
  نظر شما چیست؟