آیا ترامپ به پای خودش شلیک کرد؟

فرارو: تحلیلگران نفتی آمریکایی با در نظر گرفتن این شرایط، به ترامپ درباره لغو معافیت‌ها هشدار دادند. پاتریک دیهان، رئیس بخش تحلیل نفتی در شرکت سوختی «گس‌بادی»، به سی‌ان‌بی‌سی گفته است که اگر اوپک نتواند نفت ایران را جبران کند، افزایش قیمت‌های نفت ادامه خواهد داشت و این امر میلیادر‌ها دلار به آمریکایی‌ها ضرر خواهد زد.
 
دولت دونالد ترامپ، در اقدامی بی‌سابقه، برای صفر کردن صادرات نفت ایران تلاش می‌کند. آمریکایی‌ها در همین راستا، روز دوشنبه معافیت‌های موقت فروش نفت ایران به هشت کشور را تمدید نکردند. ناظران معتقدند که این اقدام کاخ سفید، با افزایش قیمت‌های سوخت در آمریکا، نهایتا به ضرر دونالد ترامپ تمام خواهد شد.
 
به گزارش فرارو، پس از ماه‌ها بحث و جدل، کاخ سفید سرانجام پایان معافیت‌های فروش نفت ایران را اعلام کرد. به محض اعلام این خبر، قیمت‌های نفت خام در جهان، به شکل قابل توجهی، بالا رفت. تحلیلگران حوزه نفت و انرژی معتقدند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، با لغو معافیت‌های فروش نفت ایران، موجبات افزایش قیمت نفت را فراهم کرد. چرا که آمریکا به طور همزمان، صنایع نفت ایران و ونزوئلا، دو تولیدکننده اصلی نفت، را تحریم کرده است.
 
قیمت سوخت در آمریکا، مستقیما از قیمت‌های جهانی نفت تاثیر می‌پذیرد. به همین دلیل، ترامپ در ماه‌های گذشته، چندین بار صریحا از سازمان کشور‌های صادرکننده نفت (اوپک) درخواست کرده است که با افزایش تولید، به کاهش قیمت‌های نفت کمک کند. قیمت‌های نفت، پس از صدور معافیت‌های ایران در نوامبر ۲۰۱۸، به شدت پایین آمد. اما اکنون، با لغو این معافیت‌ها، بار دیگر قیمت‌ها به سطح شش ماه پیش رسیده است.
 
این در حالی است که طبق برخی آمارها، قیمت بنزین در آمریکا در سال جاری به دلیل نوسانات نفتی، ۲۵ درصد افزایش یافته که این سریعترین نرخ افزایش قیمت در سه سال گذشته است. تحریم‌های نفتی ایران به نوعی در این افزایش دخیل بوده و تشدید اخیر تحریم‌های نفتی ایران هم قیمت‌ها را بالاتر خواهد برد.
 
یک روز پس از لغو معافیت‌های نفتی ایران، قیمت‌های نفت خام به بالاترین سطح خود در شش ماه گذشته رسید. از این رو، برخی تحلیلگران بر این باور هستند که قیمت سوخت در آمریکا، برای اولین بار از سال ۲۰۱۴، به سه دلار برای هر گالن خواهد رسید. در حال حاضر، هر گالن حدود ۲.۸۵ دلار به فروش می‌رسد.
 
در تابستان معمولا مصرف بنزین در آمریکا بیشتر می‌شود. تحلیلگران می‌گویند افزایش قیمت‌های سوخت، همزمان با افزایش مصرف آن در تابستان، مالکان وسایل نقیله را خشمگین خواهد کرد. به همین دلیل ناظران، «تابستان بی‌رحمانه‌ای» برای ترامپ پیش‌بینی می‌کنند.
 
هلیما کرافت، رئیس بخش استراتژی کالای جهانی در شرکت «آربی‌سی»، با اشاره به لغو معافیت‌های فروش نفت ایران، به شبکه سی‌ان‌بی‌سی گفت: «این برای رئیس‌جمهور ترامپ، یک اقدام حساس است.»
 
به گفته کرافت، ترامپ برای راضی نگه داشتن مصرف‌کنندگان آمریکایی، می‌خواهد قیمت‌های نفت را مهارشده نگه دارد و در عین حال، به دنبال تنبیه ایران و ونزوئلا است. این امر، رابطه آمریکا را با دیگر تولیدکنندگان عمده نفتی، حساس می‌کند. لغو معافیت‌ها، فشار زیادی به روابط عربستان و آمریکا وارد می‌کند. سیاست ترامپ، مبنی بر صفر کردن صادرات نفت ایران، به این مسئله بستگی دارد که آیا ترامپ می‌تواند سعودی‌ها را به باز کردن دوباره شیر‌های نفت متقاعد کند یا خیر. سعودی‌ها، حدود یک میلیون بشکه ظرفیت دخیره دارند و احتمالا از این ظرفیت برای جبران نفت ایران استفاده خواهند کرد. مقامات عربستان رسما از اقدام ترامپ علیه نفت ایران حمایت کرده اند. اما این بدین معنا نیست که سعودی‌ها فورا بازار نفت را اشباع خواهند کرد. قیمت مطلوب نفت برای عربستان، بین ۶۰ تا ۸۰ دلار است. البته به عقیده کرافت، این قیمت به ۸۰ دلار نزدیکتر است. قیمت فعلی نفت حدود ۷۴ دلار است. بنابراین، عربستان ممکن است صبر کند قیمت به ۸۰ دلار برسد و سپس تولیدش را افزایش دهد.
 
گزینه دوم ترامپ برای پایین آوردن قیمت نفت، استفاده از دخایر استراتژیک نفت آمریکا است. استفاده از این ذخایر می‌تواند قیمت‌ها را پایین بیاورد، اما نشان خواهد داد که بازار نفت حساس شده است.
 
با توجه به همین شرایط حساس، لیبی بار دیگر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است. در حال حاضر، ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر، که مورد حمایت عربستان و آمریکاست، طرابلس پاستخت لیبی را محاصره کرده است. اخیرا ترامپ با حفتر تلفنی گفتگو کرده و از تلاش‌های او برای «مبارزه با تروریسم» حمایت کرد. آمریکا نگران است که تولید نفت لیبی آسیب ببیند.
 
افزایش قیمت‌های نفت تا به حال به اندازه کافی قیمت سوخت در آمریکا را بالا برده است. در فوریه گذشته، پر کردن باک ۲۵.۵ گالنی یک خودروی شاسی بلند با بنرین معمولی در آمریکا، حدودا ۵۷ دلار بود. اما طبق آمار‌های دولتی، اکنون به ۷۳ دلار رسیده است. کارمندی که در هفته ۳۵ ساعت کار می‌کند و در ازای هر ساعت کار ۱۵ دلار به دست می‌آورد، اگر بخواهد هفته‌ای یک بار باک خودروی خود را پر کند، باید ۱۴ درصد کل درآمدش را هزینه کند. این در حالی است که همین ۱۰ هفته پیش، اختصاص دادن ۱۱ درصد کل درآمد چنین کارمندی، برای پر کردن باک خودرو کافی بود.
 
بریتانی تروتر، راننده پاره وقت شرکت «لیفت» در واشنگتن، به خبرگزاری رویترز گفت: «من از قیمت‌گذاری بنزین آگاه هستم.» تروتر می‌گوید افزایش قیمت سوخت، سود او را کمتر کرده و وضعیت مالی‌اش را تحت فشار قرار داده است.
 
حتی پیش از لغو معافیت‌های ایران، مالکان خودرو در آمریکا پیش‌بینی می‌کردند که افزایش قیمت سوخت، درآمد آن‌ها را کمتر کند. به گفته بانک فدرال رزرو نیویورک، یک پژوهش در مارس گذشته نشان داد که مصرف‌کنندگان پیش‌بینی می‌کنند که قیمت سوخت در سال آینده به مقدار ۴.۷ درصد افزایش یابد. این در حالی است که مصرف‌کنندگان پیش‌بینی کردند که حقوق‌شان در این سال، ۲.۶ افزایش خواهد یافت.
 
تحلیلگران نفتی آمریکایی با در نظر گرفتن این شرایط، به ترامپ درباره لغو معافیت‌ها هشدار دادند. پاتریک دیهان، رئیس بخش تحلیل نفتی در شرکت سوختی «گس‌بادی»، به سی‌ان‌بی‌سی گفته است که اگر اوپک نتواند نفت ایران را جبران کند، افزایش قیمت‌های نفت ادامه خواهد داشت و این امر میلیادر‌ها دلار به آمریکایی‌ها ضرر خواهد زد.
+30
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این تحلیل ها کاملا غلط هست چون امکان بالاتر (و پائین تر رفتن) قیمت نفت همیشه وجود داشته و لطمه ی بسیار اندکی به اقتصاد امریکا میزند مخصوصا حالا که امریکا یک صادر کننده ی بزرگ نفت هست و تولیدات عظیم نفت شِیل دارد
  27
  45
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۴
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک
  تا بحال نمیدونستم که *گس‌بادی* شرکت سوختی هم هست!
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۹
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. در عین حال امریکا خودش بعد چین بزرگترین مصرف کننده نفته. شرکتهای نفتی تگزاس نفتشونو مجانی به مردم امریکا نمیدن. به همون قیمتی به هموطناشون میدن که تو بازار جهانیه. مگه مغز خر خوردن نفتی که تو بازار جهانی ۸۰ دلار هست رو ۵۰ دلار به مردم امریکا بدن؟. یه حرفایی میزنین کل اقتصاد میره زیر سوال
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  نفت لیبی رو وارد مدار کنین حل میشه . سرمایه گذاری ها رو تو نیجریه و کامرون بالا ببرین جبران میشه. دقت کردین بوکوحرام دقیقا تو نجیره و مناطق نفت خیز نیجریه فعاله؟ به نظرتون کدوم کشور از این فعالیت این گروه تروریستی سود میبره؟ . جوابش سادس. ایران. متوجه شدین چرا تو کنیا ماه پیش تروریستای ایرانی رو دستگیر کردن؟ اینقدر تروریست صادر کردیم تو هر کشوری ریخته.
  1
  0
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
  نظر شما چیست؟