گاردین: ایرانی ها باهوش هستند و دست ترامپ را خوانده‌اند

انتخاب: جولیان بورگر در گاردین نوشت: آمریکا اعلام کرد که معافیت خرید نفت از ایران را تمدید نخواهد کرد. پومپیو وزیر امورخارجه آمریکا گفت دیگر معافیتی برای خرید ایران به کشورها نمی‌دهیم. ما می‌خواهیم فروش نفت ایران را به صفر برسانیم. ما به تداوم تحریم‌ها و نظارت بر پیروی از آنها ادامه خواهیم داد. هر کشور یا نهادی که با ایران معامله می‌کند باید احتیاط کند چراکه روی لبه تیغ قدم برخواهد داشت. مخاطرات این کار ارزش منفعتش را نخواهد داشت.
 
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: پومپیو و مقامات از اظهارنظر درباره اینکه در صورت تداوم خرید نفت از ایران، این تحریم‌ها از سوم می، اجرایی خواهند شد یا نه خودداری کردند. دونالد ترامپ در می ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و تهدید کرد که هرکسی که با ایران تجارت کند را تحت تحریم قرار خواهد داد.
 
مقامات دولت ترامپ اعلام کردند معافیت هایی که به هشت کشور برای خرید نفت ایران اعطا شده با انگیزه ممانعت از جهش بهای نفت در بازار اتخاذ شده بودند و اکنون با افزایش عرضه، دیگر نیازی به تمدید آنها نیست. اما پس از اعلام این خبر قیمت نفت به بالاترین سطح در شش ماه گذشته رسید.
 
سوزان دیمجیو، از اعضای ارشد بنیاد کارنگی می‌گوید ترامپ با خروج از برجام، آمریکا را وارد دوره‌ای از انزوای بین‌المللی کرد و اکنون با گذشت یک سال با وجود عدم نتیجه‌گیری بر شدت اقدامات خود افزوده است.
 
پومپئو گفت که هدف از تحریم‌ها متقاعد کردن ایران به رفتار مانند یک کشور عادی بود. سال گذشته او ۱۲ شرط را برای لغو تحریم‌های ایران مقرر کرد که شامل پایان دادن به غنی‌سازی اورانیوم، قطع حمایت از حزب‌الله و حماس، جهاد اسلامی و حوثی ها در یمن و عقب‌نشینی از سوریه بود.
 
منتقدان می‌گویند تحریم‌ها با هدف ترغیب ایران به خروج از برجام و پایان دادن به انزوای آمریکا در این موضوع برقرار شدند. توافقی که در ازای محدودیت‌هایی برای برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را لغو کرد. اما اتحادیه اروپا و اغلب متحدان آمریکا همچنان به حمایت از برجام ادامه می‌دهند.
 
دیمجیو می‌گوید آشکار است که هدف دولت ترامپ همین است اما ایرانی‌ها به اندازه کافی باهوش هستند که این را بدانند و در این مرحله از انجام اقداماتی که به ضرر خودشان تمام خواهد شد، خودداری خواهند کرد.
 
هنوز معلوم نیست که آمریکا قادر باشد مشتریان نفت ایران را به قطع خرید از ایران راضی کند. کارشناسان معتقدند که هند پس از برگزاری انتخابات به طور کامل از تحریم‌ها پیروی خواهد کرد. ترکیه و چین اعلام کرده‌اند که از دیکته شدن اینکه از چه کشوری باید نفت بخرند، راضی نیستند. هر دو کشور درگیر اختلافات پیچیده‌ای با آمریکا هستند که نفت ایران می‌تواند در آنها به عنوان یک اهرم امتیازگیری مورد استفاده قرار بگیرد.
 
ژارت بلانک، هماهنگ کننده سابق وزارت امورخارجه آمریکا برای اجرام برجام می‌گوید چین قدرت این را دارد که در صورت تمایل از پایبندی به تحریم‌ها خودداری کند. اگر آنها بخواهند به خرید نفت از ایران ادامه بدهند می‌توانند مسیرهایی برای آن تأسیس کنند که تحریم‌های آمریکا تاثیری بر آنها نداشته باشد.
+46
رأی دهید
-103

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  گاردین فهمیده که ترامپ قمار باز هست‌و بلوف می زند، هم وطنان اهریمن پرست نفهمیدند!
  169
  93
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۵
  ۴۴
  محسن ۵۵ - گنت، بلژیک

  ترامپ باعث تداوم این حکومت خونخوار خواهد شد،شکی نیست که بازنده بزرگ این بازی سبکسرانه دولت آمریکا مردم بیچاره و ایران هستند. مردمی که امیدشان به بی شعورترین سیاستمدارتاریخ آمریکااست ناامید خواهند شد .
  84
  110
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۲
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. آنوقت خامنه ای و سپاه که ۴۰ ساله خون مردم را توی شیشه کرده اند از نظر شما اهریمن نیستند ؟۴۰ ساله که دارند دزدی و غارت و اختلاس میکنند و زندانها پر است از مخالفان حکومت .نظرت در باره قتل های زنجیره ای که توسط این رژیم انجام گرفته چیست نظرت در باره کشتار ها و اعدام های دسته جمعی چیست یا در باره تهمتها و زندانی کردن و کشتن فعالان محیط زیست چیست
  53
  98
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸
  ۳۶
  javadrezazadeh - ارومیه، ایران

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. همه مردم داخل کشورم فهمیدن که سران این حکومت همگی کلاش و فاسد و حرام.. هستن تو نفهمیدی.
  51
  106
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. ساندیس خور نظام قمار باز سگش شرف داره به بچه باز حقه باز و کلا اخوند جماعت
  45
  77
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  مشکل اصلی ایران نه آخوند و نه ترامپ هست و تا وقتی دنبال اسلام و امام زمان و سیدالشهدا و شعارهای حزب توده میدوند همین اش و همین کاسه هست. ما همانند قرائت های مختلف اسلامی قرائت های مختلف چپولی هم داریم. می بینید که چپول های چین و ویتنام با امریکا پالوده می خورند و منافع مشترک هر دو را کامیاب کرده است. قرائت چپولی در ایران قرائت نوع اروپائی هست. چپول اروپائی شبیه دیگر ادمیان اهل اروپا هست که بیش از 300 سال با استعمار خون دنیا را مکیده اند. چپول اروپائی به فکر منافع خودش که ادامه ی همان استعمار نوع اروپائی می باشد هست و در این میان ملت غیر استعمارگر امریکا مانع مفتخوری چپولی ان ها و یا قسمتی را باطل کرده و البته چپول اروپائی شعار مرگ بر امریکا میدهد و دشمن اصلی خودش را امریکا می بیند. چپول اروپائی فقط به فکر جیب خودش هست و بقیه فقط شعار هست و آزاده خواهی ملت امریکا مانع بزرگ بر سر منافع چپول های روس و انگلستان و فرانسه هست
  39
  53
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::. آغا هذیان هم حدی داره .. این همه چرت چرا مینویسید؟چپول رو از کدوم سوراخی در اووردین؟ . آمریکا فرشته نجات تو یکی حتمأ هست.. کوکاکولا خور
  40
  43
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. [::javadrezazadeh - ارومیه، ایران::].[::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::. دوستاتون پوست پوست نشده تا حالا؟.
  20
  36
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۲
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. اهریمن تویی و دینت و ملاها و عرب پرستها
  47
  42
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۵
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. نوبت پوست پوست شدن ملاها و ولایتمدارهای چاپلوس و خائن به مردم و وطن هم میرسه.
  43
  39
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::محسن ۵۵ - گنت، بلژیک::]. حرف مفت نزنی نمیگن لالی.
  58
  12
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  من از سایت خواهش میکنم 1روز رو فری کامنت اعلام کنه. و سانسور نکنه. من با طرفداران این حکومت که تو این سایت وول میخورن یه کار شخصی دارم. از طرفی میخوام یه آموزش 1روزه فحش بچه جنوب شهری هم برای عموم بزارم. چون 8سالم بود در محله فلاح تهران با فحش شعر میساختم و آدما رو با فحش طوری میکوبیدم که جاش هیچوقت خوب نمیشد. حیفه اینهمه هنر بی استفاده بمونه.
  61
  24
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. دانشمند گرامی. برای گفتگوهای عمومی اصلا لازم نیست توهین های شخصی بفرمائید بلکه باب گفتگو برای اینست که از همدیگر یاد بگیریم. 1)اندیشه ی مسلمان اندونزی و بنگلادشی و تونسی و اهل تشیع و اهل تسنن کاملا متفاوت هست و حتما اندیشه ی چپول چینی با ویتنامی با اکوادوری با انگلیسی فرق دارد و اهداف ان ها هم متفاوت هست. حزب کارگر انگلستان و یا چپول های فرانسه به همان اندازه استعمارگرند که دیگر اقشار ان ها و وقتی احزاب چپ روی کار می ایند دنائت ان ها مثلا مثل همکاری با اخوند تشدید میشود بنابراین یک نفر کمونیست سوئدی با کمونیست انگلیسی و چپول فرانسوی و چینی زمین تا اسمان یعنی باندازه ی یک وهابی با یک قمی فرق دارد. 2)عزیز جان مدینه ی فاضله وجود ندارد اما تاکنون تمام کشورهای اروپائی اعم از چپ و راست استعمارگر بوده و امریکا و کانادا و تا حدی چین سابقه ی استعماری نداشته و کشوری را در اشغال نگه نداشته اند
  19
  23
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۵
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  ۴۰ سال مملکر تا به ۴۰۰۰ سال عقب بردند به این میگن هوش و زکاوت ایرانی.ایرانیها باهوشند اما در ویران کردند.
  22
  20
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۷
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. [::آزاذه - تهران، ایران::]. رفیق حرف این قوزعلی کلبعلی که اسم خودوش اینجا میلاد گذاشته زیاد جدی نگیر.
  23
  13
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۲
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. [::javadrezazadeh - ارومیه، ایران::]. [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. حالا چرا به خود گرفتید!؟ چون خودتان هم می دانید مخالفت با جمهوری اسلامی، دلیلی برای همبستگی با آمریگا یا اعزرائیل نیست،به خود بیاید و اگر نه تاریخ شما را اهریمن خواهد خواند
  15
  20
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۲
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. شما استعمار نوین را با استعمار کهن اشتباه میگیرید.... استعمار نوین کاری هست که الان آمریکا و جیره خواران خبیثش مثل عرعرستان. امارات نوک سوزن، ازرائیل بچه کش ، در حال حاضر انجام میدهند. فقط و فقط در راستای چپاول کشورهای غنی از معادن. هرکس کولی داد.. دوست و رفیق راه است و هرکس مقابلشون ایستاد تروریست حساب میشه.. جنایت‌هایی که آمریکا و شریکان ناخلفش انجام دادن در تاریخ بشریت سابقه نداشته.. جنایت بر سرخ پوستان، سیاه پوستان، بمب‌های اتمی بر روی ژاپن. جنایتهای ویتنام و کره و براندازی هایی در تمام کشورهای آسیایی، آفریقایی و و و ..استعمار مرز و زبان نمیشناسه، بیخود طرفداری کشور عزیزتان رو نکنید.. کوکاکولا خور هستید حتمأ.. شما هنوز در هوا هستید. با اشخاصی مثل شما نمیشه و نباید بحث کرد چون امثال شما تا ابد نخواهند فهمید. پس بیخود شعار ندید. و به نوشتن و فحاشی های تان در این سایت بی سرو ته ادامه بدهید. من هم اینجا میام که سوهان روح شما و امثال شما باشم...
  23
  22
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  یعنی کافیه آیت اله بی بی سی یا آیت اله سی ان ان یا آیت اله تایمز یا حجت الاسلام گاردین و حجت الاسلام منو تو یا هر کدوم از این پرچمداران اسلام ناب آخوندی یه زری بزنن تا طرفدار مخفیها یا غیر مخفیهای حکومت بارها ارضا بشن. آخه تخم کدوها خودتون متوجه نیستید چقدر نفرت انگیز هستید؟ خودتون متوجه نیستید از نظر ما ..... از شما بیشتر فایده و شعور داره؟ تا کی خود فروشی؟ به ولاه که .......به شما شرف داشتن.
  8
  7
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۰
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. حالا دیگه شاسگولی مثل تو هم برای ما مفسر شده. کاش محل کامنتهای سایت مثل جدا بودن حموم زنونه و مردونه طوری بود که طرفدارای حکومت در محیط دیگه ....میکردن. اینطوری حداقل گاهی گفتگو و ......دست جمعیشونو میدیدیم میخندیدیم و هم اینجا پیاماشون بدتر از اسپم تو مغزمون نویز نمینداخت.
  8
  10
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۹
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. جمهوری؟؟؟اسلامی؟؟؟؟ تو هر وقت اثری از انسانیت تو این رژیم دیدی به من خبر بده🤣
  7
  10
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۱
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. تو هر وقت پرسیدی و جواب گرفتی که چرا أسمت رو درست زمان انقلاب گذاشتن میلاد، اونوقت صحبت استعمار کهنه و نوین رو میکنیم
  5
  7
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۶
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. وقتی میگم پیروان این دین قاتل و جانی وخائن به مردم هستند کاملا از صحبتهایت پیداست. دیگر نیازی به اثباتش نیست.
  8
  9
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۹
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. احتمالا اسمش میلاد امام زمانه🤮
  8
  8
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۲
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. تو یک کم ملخ بخوری اینقدرشرو ورنمیپرونی.
  8
  9
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. خیر عزیزم کاملا با ابعاد استعمار آشنا و زشت ترین نوعش را در اروپا یعنی بین رفقای انگلیسی و فرانسوی و روسی و ایتالیائی پیدا میکنی که علاوه بر اهداف استعماری قدیمی آنرا با ترفندهای جدید هم در هم آمیخته اند. مثلا انگلستان با پرورش اخوند ایران و افغانستان و عراق و پاکستان را اداره میکند و کوچکترین فرقی هم بین چپول ها (حزب کارگر انگلیس) و راستگراها نیست وگر نه چپول ها در سیاست خارجی موی دماغ دولت خودشان میشدند. همین حالات را در فرانسه و ایتالیا می بینی. چپول های فرانسه که اغلب در راس قدرت بودند با آخوندهای کثیف بیشترین مراوده را داشتند. یک عمر قذافی را دوشیدند و بعد او را سرنگون و تمام ثروتش را بالا کشیدند. همانطوریکه اخلاقیات اسلامیون ما کاملا شبیه چپول های ماست در اروپا هم این اخلاقیات مشترک را می بینی. من کثیف تر از چپول های اروپائی در هیچ کجای دنیا ندیدم که فقط بدنبال مال مفت هستند. چپول شدن خیلی انفاق و ایثار و عروج میخواهد. هرکس گفت من مارکسیست هستم چنین نیست. اول باید از منافع خودت شروع کنی و ان را در راه خلق حبه کنی
  6
  17
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. و لی این ها از چپول بودن این را یاد گرفته اند که تنبل هستند و برای کار کمتر توقع پول بیشتر دارند و اصلا هم برایشان مهم نیست که چه کسانی را به چه وسیله بچاپند و به این ها بدهند تا عطش تنبلی خودشان را پر کنند. حداقل بعلت وفور نعمت امریکائیان تا این حد دریوزه نشده و شمشیر را هم از رو می بندد و چپول اروپائی فقط شعار میدهد. هر جا از اخوند گرفته تا مفتی ها عراق با آن ها با دروغ و شعار کنار می ایند. چرا من با چپول چینی و ویتنامی بد نیستم. ان ها این سیستم را،چه درست یا غلطف برای منافع تمام مردم خودشان میخواهند و مثل چپول های اروپا استعمارگر و مزور و دروغگو نیستند. هر وقت کسی دهش را از خودش شروع کرد. دو برابر کار کرد با این هدف که سودش به خلق میرسد انوقت ان فرد در شعارهایش راستین هست و گر نه هر کس شعار داد از دیگری بگیرید و به من بدهید فقط برای منافع خودش در جهت تنبلی کار کرده و فقط منتش را سر دیگران میگذارد.
  5
  14
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۹
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. میشه لب تر کنی بگی موبایلت و کامپیوترت و ماشینت ساخت کجاست دااش. نکنه ملاها خلاق و مبتکر بودند ما خبر نداشتیم😆😁
  7
  8
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. نمیشود که مردم ایران مسلمان تر از محمد باشند. به همین نسبت البته اروپائیان که مارکزیسم را ساختند بهتر از شما ابعادش را بلدند. اروپائیان در بیش از 20 کشور ابعاد مختلف کمونیسم و مارکزیسم را امتحان کردند و چون در عمل (نه تئوری و روی کاغذ) آنرا غیر مفید برای زندگی بهتر یافتند در تمام نقاط اروپا انرا دور ریختند و دیگر بجسدش هم نگاه نمی کنند. اما چپول ما مثل مسلمان ما هست. هر دو لجوج و غیر قابل انعطاف و یکدنده و حاضر نیستند با زمان پیش رفته و مقتضیات اقتصادهای نوین را بپذیرند و در حالیکه محافل روشنفکری اروپا کمونیزم را تف کرده اند، یک عده لجوج و تنبل کامپیوترشان به روز نشده و همچنان آب در هاون میکوبند. بلای امروز را شما به سر ملت ایران در اورده اید. یکبار سر مردم ایران کلاه رفت ولی مثل تمام اروپا بزودی فاتحه چه گوارا بازی را خواهند خواند و وقتی مرد مثل اروپا برای همیشه خواهد مرد.
  3
  16
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  اینام هندونه زیر بغلمون میزاره. از باهوشیمونه به این وضع دچار شدیم و یه عده مون دنبال یه ادم ته چاهیم تا ظهور کنه و خوشبختمون کنه. یع عده مون دنبال یه سری شاهزاده اییم تا بیاد و خوشبختمون کنه و یه عده مونم دنبال امریکاییم حمله کنه و خوشبختمون کنه. و از باهوشیمونه این سه گروه باهم میجنگن تا بهمدیگه ثابت کنن خودشون درست میگن. کشور مذهبی داریم اما امارات و عربستان نشدیم. کشور پادشاهی داشتیم اما بریتانیا و دانمارک و سوئد نشدیم و نخواهیم شد. امریکا هم حمله کنه نه عراق میشیم نه افغانستان نه گرجستان. نهایتا یه سومالی سودان چیزی میشیم نه بیشتر. راه حل اینه افکارمون بلند مدت باشه. رفتارمون بلند مدت باشه. گرچه بعید میدونم ماهایی که به مفت خوری و راه های یک شبه و دوشبه عادت کردیم بتونیم افکار بلند مدت رو هظم کنیم چه برسه به عملش. از باهوشیمونه که حکومت طالبان تو افغانستان ساقط شد و حکومتای اسلامی تو تاجیکستان ساقط شدن و تو عراق دموکراسی دارن و تو ترکیه برا دموکراسی میجنگن و تو گرجستان فساد و دیکتاتوری رو ساقط کردن و تو اذربایجان دارن غرق رفاه میشن ولی ما وضعمون اینه.
  1
  5
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اگر میخوای إیرانی جماعت یه کاری رو خراب کنه، هندونه بذار زیر بغلش. بقدری زود اسیر خود بزرگ بینی مزمن میشه که گند میزنه به همه چیز. خوب حالا بریم باز تیتر و متن رو بخونیم.
  0
  1
  جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۷
  نظر شما چیست؟