ایجاد فضای پلیسی در تهران به دلیل نگرانی حکومت از ایجاد شورش‌های مردمی

شبکه بیان: هم‌زمان با افزایش مشکلات اقتصادی در ایران، رئیس پلیس تهران از آغاز طرح «امنیت و انضباط اجتماعی» خبر داده است. گفته می‌شود هدف این طرح پلیسی «برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی» است.
 
به گزارش «شبکه بیان» نگرانی جمهوری اسلامی از ایجاد شورش‌های مردمی در پایتخت کشور افزایش یافته و پلیس تصمیم گرفته است بار دیگر فضای این کلان‌شهر را پلیسی کند. در همین حال، حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ با اشاره به آغاز طرح امنیت و انضباط اجتماعی و حضور پلیس در بیش از 2 هزار پارک و تفرجگاه، گفته است «با معتادان متجاهر و کسانی که به نوعی مزاحمت برای خانواده‌ها ایجاد کنند، برخورد جدی می‌شود.»
 
این مقام انتظامی درباره مصادیق «مزاحمت برای خانواده‌ها» توضیحی نداده است؛ اما تجربه نشان می‌دهد پلیس ایران برای توجیه حضور گسترده خود در سطح شهرها همواره از بهانه‌هایی چون برخورد با «معتادان متجاهر» و «مزاحمت نوامیس» استفاده می‌کند.
 
رحیمی تصریح کرده است که «حضور مأموران پلیس در تفرجگاه‌ها و بوستان‌ها 24 ساعته خواهد بود.» مشخص نیست جمع‌آوری معتادان چه نیازی به حضور 24 ساعته پلیس دارد.
 
طرح امنیت و انضباط اجتماعی از بعدازظهر دوشنبه دوم اردیبهشت آغاز شده و به گفته «علی‌آقا کارخانه»، سرکلانتر سوم پلیس پیشگیری تهران بزرگ «این طرح تا همیشه ادامه دارد و تا زمانی که پایتخت از هرگونه ناامنی پاک شود، ادامه پیدا می‌کند.»
 
خبرنگار خبرگزاری مهر روز دوشنبه به همراه تیمی از مأموران پلیس برای مراسم آغاز این طرح به بوستان‌های تهران رفته و گزارشی میدانی از برخوردهای این مأموران تهیه کرده است. این گزارش صراحتاً نشان می‌دهد پلیس به جای ایجاد احساس امنیت در بین مردم، تقریباً به هر شهروندی که در بوستان‌ها حضور داشته، گیر بی‌دلیل داده و آن‌ها را مورد عتاب و خطاب و تهدید قرار داده است. برخی شهروندان نیز در مصاحبه با این خبرنگار، از «برخوردهای نامناسب پلیس» انتقاد کرده‌اند.
 
ایجاد فضای پلیسی در تهران در حالی است که مردم تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی قرار دارند و به همین علت، نارضایتی‌های گسترده‌ای در کشور و به‌ خصوص در پایتخت ایجاد شده است.
 
حکومت ایران در حالی برای کنترل اوضاع جامعه به رعب و وحشت متوسل شده است که پیش‌ازاین، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران بارها از «امنیتی شدن فضای جامعه» انتقاد کرده بود. به نظر می‌رسد روحانی نیز به این نتیجه رسیده است که در این شرایط بحرانی برای کنترل جامعه باید به سمت امنیتی شدن فضا حرکت کرد.
 
شورش‌های اجتماعی همواره یکی از نگرانی‌های جمهوری اسلامی است که در اظهارات مقامات حکومتی هم دیده می‌شود؛ برای مثال، پیش‌بینی افزایش بحران‌های اقتصادی و عمیق‌تر شدن نارضایتی‌های اجتماعی، باعث شده حکومت پیشاپیش از «فتنه 98» صحبت به میان آورد تا این‌گونه قبل از ایجاد شورش‌های مردمی، آن را توطئه دشمن بخواند و هرگونه اعتراض به شرایط اسف‌بار کشور را نامشروع جلوه دهد.
 
پیش‌ازاین، طرح‌های پلیسی دیگری مانند طرح «ارتقای امنیت اجتماعی» در سطح کشور اجرا شده بود که اعتراض‌های گسترده مردم را در پی داشت. پژوهشگران اجتماعی می‌گویند با اجرای طرح‌های پلیسی اگرچه در کوتاه‌مدت می‌توان اوضاع نامساعد جامعه را کنترل کرد ولی در بلندمدت موجب عمیق‌تر شدن نارضایتی‌های اجتماعی می‌شود.
+10
رأی دهید
-77

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  هر روز یه شبکه درست می کنند! ایران اینترنشنال، کلمه، بیان، بی بی سی، صدای آمریگا، صدای اعزرائیل! خوب اگه زورشون به حمله نظامی می رسید که اینقدر خرج این شبکه ها نمی کردند! البته راهی هم به جای نمی برند، چون نیروهای مسلح ایران با درایت نقشه های شوم شما برای ملت ایران را نقش بر آب می کنند، درود بر نیروهای مسلح
  85
  8
  ‌سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۴
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  این ها در عکس بالا اگر مزدور و وارداتی از کشور های دیگر نبودند، چرا صورت خود را میپوشاندند؟
  7
  81
  ‌سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  در عکس فوق، آشنایان به صف: باور عمیق، جناب دربان، مسافران، لشگر شکست خورده ورماخت، برادر فاطمه زهرا! بزرگمهر، شاه وشیخ ووو.....
  5
  30
  ‌سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۳
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. أصغر اقا!! نیروی مسلحی که سمت لوله تفنگش به سمت داخل مملکت باشه، دو زار نمیارزه
  5
  40
  ‌سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۴
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. درود بر تو که فرزند راستین اجنبی هستی. برای تو و سایر جانبازان بحق نظام آرزوی رحل اقامت افکندن در عمیق ترین نقطه دوزخ را داریم.
  5
  31
  ‌سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۴
  ۴۷
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. اون اوایل فقط ان ای تی وی ضیا کچله بود چنون اولش دور گرفت که شاخزاده ترمزش رو کشید وقتی به برنامه ش رفته بود چون ضیا خیلی جلو رفته بود زن ضیا از خاندان اتابای بود که بخاطر شاخزاده از شوهرکچلش طلاق هم گرفت کلا نابودش کردن چون نباید از شاخزاده محبوبتر میشد
  32
  3
  ‌سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۷
  ۴۷
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  بعد یه شبکه نیمروز فریدون تنکابنی اومدکه از لندن پخش می شد رو ماهواره سیریوس 5 که سریع جمعش کردن بعد کانال یک حمیدهمایون اومد که تا الان به شغل شریف $@%# مشغوله بعدهم بقیه یکی یکی اومدن اینا همه شون روهم رفته و روهم نرفته یه بابای ظاهری دارن اونم بنیامین شش ساله از تل اویوه هاهاها یه بابای واقعی که اسمش عموسامه از امریکا هاهاها
  35
  2
  ‌سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۹
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. دقیقا . بد جور ترسیدند و برا حفظ میز ریاست به عرب آویزون شدند
  2
  12
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۱:۵۶
  ۷۰
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  چون پرده بر افتد نه تو مانی و نه من!
  2
  15
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۶
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. پروردگار ایران را از شر اهریمنان به دور دارد
  20
  4
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. اهریمنان و جیره خوران آخوند که یکیش هم شما باشی.
  3
  19
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰
  ۵۲
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا
  افسوس و صد افسوس بابت جهل مذهبی چه بهای دادیم،نابودی فرهنگ،نابودی اقتصاد.به امید ریشکن کردن حکومت دینی و جهل،دین امری شخصی وبس.
  1
  8
  ‌پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۳
  نظر شما چیست؟