آیا حمله ملخ‌ها به ایران عمدی است؟

رئیس سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه فائو با اعزام نماینده خود به ایران احتمال عمدی بودن حمله ملخ‌ها به ایران را بررسی می‌کند گفت: کشورهای همسایه در سال‌های گذشته همکاری بیشتری برای مبارزه با ملخ‌های مهاجم داشته‌اند.
 
به گزارش تسنیم، محمدرضا درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات کشور امروز در نشست خبری ملخ‌های صحرایی آفت‌های خطرناکی و همه چیزخواری هستند و هر از نوع گیاهی که در مقابلشان باشد تغذیه می‌کنند.
 
وی افزود: این ملخ‌ها به طور معمول 59 کشور دنیا را مورد تهاجم قرار می‌دهند که کانون اصلی آنها شمال و شرق آفریقاست.
 
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: این ملخ‌ها 30 درصد اراضی دنیا را در اختیار دارند و تا زمانی که غذایشان کم شود به دیگر کشورها از جمله ایران حمله‌ور می‌شوند.
 
درگاهی تصریح کرد: ملخ‌هایی که به ایران حمله می‌کنند به طور معمول از شمال آفریقا به شبه‌جزیره عربستان رفته و از آنجا به ایران می‌آیند هر چند که ملخ‌هایی نیز به صورت دسته‌های پراکنده در خود عربستان حضور دارند.
 
سطح حمله ملخ‌ها به ایران در 40 سال گذشته بی‌سابقه بوده است
 
وی گفت: این ملخ‌ها طول پروازی زیادی دارند به طوریکه می‌توانند در روز 200 تا 400 کیلومتر پرواز کنند که این امر مشکلاتی را برای کانون کوبی (سم‌پاشی) آنها ایجاد می‌کند.
 
وی گفت: در گذشته ملخ‌های مهاجمی نیز از سمت پاکستان و هندوستان به ایران حمله‌ور شده بودند اما ملخ‌هایی که اکنون به ایران آمده‌اند از سمت شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان هستند.
 
رئیس سازمان حفظ نباتات تاکید کرد: این سطح از حمله ملخ‌ها به کشور در 40 سال گذشته بی‌سابقه بوده است و ما در سال‌های پیش تنها در سطحی بالغ بر 2 تا 3 هزار هکتار برخورد داشتیم که اکنون به 51 هزار هکتار رسیده که این رقم باید تا 200 هزار هکتار افزایش یابد.
 
ملخ‌های حمله‌کننده به ایران همه چیز خوار هستند
 
وی با بیان اینکه ملخ‌ها انواع مختلفی دارد گفت: همه ملخ‌ها قابلیت پرواز را ندارند و تنها جهنده هستند اما این دسته از ملخ‌ها خطرناک و همه چیز خوار هستند و همه گیاهان را می‌خورند و با توجه به آرواره‌های قوی که دارند می‌توانند پوست درختان را نیز بخورند.
 
درگاهی گفت: ملخ‌هایی که به ایران حمله کرده‌اند 50 میلیون قطعه هستند و فعالیت آنها ادامه دارد و ما طی روزهای آینده مبارزه خواهیم داشت.
 
وی گفت: این ملخ‌ها ابتدا تغذیه کوچکی می‌خورند و بعد اقدام به جفتگیری و تخم‌ریزی می‌کنند بنابراین لازم است که قبل از مرحله تخم‌ریزی با انها مبارزه صورت گیرد.
+46
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  یک سری آفت الله هم چهل سال پیش به ما حمله ور شدند و تا امروز شیره مملکت ما را میمکند.
  13
  139
  ‌سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن

  کلا مملکت طوریه که هرچی بشه هر اتفاقی بیوفته مقصر کشورای عربی هستن. قبلا تنها امریکا و اسرائیل کل بلا ها رو میفرستادن ایران الان کشورای عربی منطقه هم اضافه شدن. اشغال تو خلیج فارسه تقصیر کشورای عربیه . مردم فقیرن تقصیر امریکاست. مردم ساده باشن با همینا گول میخورن. دیگه لازم نیست کسی بیاد بگه بی لیاقتی و بی مسئولیتی خودمونه
  11
  81
  ‌سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲
  ۵۴
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا

  ملخها همیشه در گروهی بسیار بزرگ حمله کرده ا‌ند. برای همین است که به ملخها آفت گفته میشود. زیرا در فرصتِ بسیار کم هکتارها مزرعه را میخورند بزرگ‌ترین گروه ملخها که تاکنون ثبت شده، در سال ۱۸۷۵ در نبراسکا دیده شده، که در حدود بیش از ۱ هزارمیلیارد ملخ بالدار در کنار هم وجود داشته‌است. اینکه دیگه چیزی نیست.
  0
  31
  ‌سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  سیل امسال هم عمدی بوده
  9
  53
  ‌سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  زلزله، سیل ، یورش ملخ ها ، پدیده جدیدی نیست و علتش این رژیم نیست ، اما شدت و گسترش خسارت و عواقب این پدید ها رابطه تنگاتنگ با مدیریت و دانش کارشناسان دارد ، برای نمونه جامعه سوعد میداند که هر چند سال یکبار زمستان وحشتناک و بارش برف شدید تر از حد معمول جامعه را فلج می‌کند ، لذا با مدیریت کامل از فلج شدن جامعه جلوگیری می‌کنند ، برای نمونه با ماشین های پیشرفته و یا قرار داد با دهقانان که تراکتور دارند راه ها را باز می‌کنند ، مشکل جمهوری اسلامی اینه که مدیریت بلد نیستند ، آتش نشانی تهران بزرگ حتی از خاموش کردن آتش ساختمان پلاسکو عاجز بود و حالا تصور کنید زلزله بیاد ، ‌ یا ملخ ها ، را با دعا نمیشه از بین برد بلکه باید هواپیماهای سم پاش به تعداد کافی تهیه کرد ، اما جامعه ای که آمدن مهدی را انتظار می‌کشد ، از آمدن ملخ ها شگفت زده و فلج می‌شود
  2
  8
  ‌سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  ملخ خوبه . این {ملاٌخها} که تو ایران الان چهل ساله آفت هستن و دارن همه چی رو میخورن .پوست کله ی همه رو هم میخورن . کلاٌ از همه جای انسانها دارن میخورن .
  1
  15
  ‌سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰
  ۵۰
  motefaker - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  چهل سال آخوند خورد این ته و تو هم ملخ عربستانی
  1
  11
  ‌سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۱
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. سیل که کار گند کاری های سپاه بود
  3
  13
  ‌سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۱
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. گند کاری های عمدی.
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۴
  نظر شما چیست؟