۲۰ تپه و چند محوطه آثار باستانی لرستان بر اثر رانش زمین و سیل زیر آب رفت

در پی وقوع سیل و بارندگی شدید، ۲۰ تپه و چند محوطه و آثار تاریخی باستانی بر اثر رانش زمین در کوهدشت لرستان به زیر آب رفت.
 
به گزارش ایلنا، محمدرضا محمدیان، مسئول باستان‌شناسی استان لرستان، با اشاره به آن‌که بیشترین آسیب به محوطه‌های باستانی استان در حاشیه رودخانه سیمره وارد شده‌است، گفت: «به دلیل بالا آمدن ارتفاع آب در سد سیمره، بیست محوطه تاریخی در سیمره زیر آب رفته‌است.»
 
این کارشناس باستان‌شناسی افزود: «از میان محوطه‌ها و آثاری که در نزدیکی سیمره زیر آب رفته‌اند ۱۷ محوطه و اثر به ثبت ملی رسیده‌اند.»
 
بارندگی‌های اخیر و وقوع سیل در استان‌های مختلف علاوه برآن‌که سبب تخریب برخی از بناهای تاریخی و آسیب میراث فرهنگی شده، رانش زمین و به تبع آن رانش تپه‌های باستانی را نیز در پی داشته‌است که در نتیجه بسیاری از محوطه‌های باستانی زیر آب رفتند و لایه‌های باستان‌شناسی توسط آب شسته و از بین رفتند.
 
تپه‌های باستانی این مناطق به‌ویژه آثار زیادی از دوران ایلامی‌ها را در خود جای داده است.
+4
رأی دهید
-3
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
نظر شما چیست؟