پیش بینی قیمت دلار برای آینده نزدیک

انصاف نیوز: پویا ناظران، دکترای اقتصاد از دانشگاه ایالتی اوهایو و متخصص ارزیابی ریسک اعتباری در یادداشتی تلگرامی پرداخته است به پیش بینی قیمت دلار در آینده.
 
به گزارش انصاف نیوز، او با توجه به فاکتورهای موثر بر بازار؛ ترامپ را بی تاثیر خوانده، آزاد شدن قیمت حامل‌های انرژی و فروش دلار به قیمت آزاد را باعث ثبات قیمت در وضعیت فعلی می‌داند.
 
متن کامل یادداشت دکتر ناظران را در زیر می‌خوانید:
 
بازار ارز بعد از افزایش نرخ در اوایل اسفند، نسبتا با ثبات بود تا هفته پیش. این هفته، ارز مجددا کاهشی شد. بعد از این چی می‌شه؟ وقت خوبیه که گذشته، حال، و آینده بازار ارز رو تحلیل کنیم.
بازار ارز در سه ماه گذشته:
دی ماه، دلار در کانال ۱۰ هزار تومن شروع کرد، اما تا اواخر دی ماه به کانال ۱۱ هزار تومن وارد شد. بعد از اون بازار ارز دوره با ثباتی رو طی کرد. پنجشنبه ۲۵ بهمن، دلار هنوز در کانال ۱۱ هزار تومن بود که این پست رو زدم تا نگرانیم در مورد تبعات سررسید شدن گواهی‌های ۲۰ درصدی رو توضیح بدم.
 
روز بعد (جمعه) رییس کل بانک مرکزی پستی زدند و به کسانی که در مورد حرکت افزایشی در بازار ارز تحلیل می‌کنند هشدار دادند مبادا که «عدم تحقق [تحلیل] آنها، اعتبار تحلیلگر را زیر سوال ببرد»
 
از یکشنبه این گواهی‌ها سررسید شدند و علیرغم وعده رییس‌ کل در مورد افزایش عرضه ارز در اسفند ماه، دلار با سرعت از کانال ۱۲ هزار تومن رد شد و تا ۵ اسفند به کانال ۱۳ هزار تومن رسید.
 
دلار در کانال ۱۳ هزار تومن موند تا شنبه ۱۱ اسفند که رییس کل به تلویزیون اومدند. مجری گفت: «دلار رو کنترل کرده بودید در کانال ۱۱ هزار، ولی رفته در کانال ۱۳ هزار و جا خوش کرده»، و رییس کل فرمودند «نه بر می‌گرده»
 
از صبح یکشنبه بانک مرکزی عرضه سنگین ارز رو شروع کرد و دلار سریع به زیر ۱۳ هزار تومن رسید، و تا سه‌شنبه هم زیر ۱۳ هزار تومن موند، منتها چهارشنبه مجددا وارد کانال ۱۳ هزار تومن شد. هفته بعد هم تلاش دیگری برای «برگردوندن» دلار شد، اما دلار در کانال ۱۳ هزارتومن موند تا همین هفته گذشته.
 
سررسید شدن گواهی‌های ۲۰ درصدی، ترکیب نقدینگی کشور رو عوض کرد. مشخصا نسبت پول موجود در حساب‌های جاری به پول موجود در حساب‌های مدت‌دار رو تغییر داد. این یک تغییر بنیادین است که در قالب افزایش نرخ ارز بروز می‌کنه. لذا پیش بینی افزایش نرخ ارز اسفند دشوار نبود.
 
چند روز افزایش عرضه ارز از سوی بانک مرکزی، ترکیب نقدینگی رو به شکل قبلی‌ش بر نمی‌گردونه، لذا به کاهش پایدار قیمت دلار منجر نمی‌شه. اما وقتی رییس کل تو اینستا هشدار می‌دهند، و در تلویزیون می‌گن «برمی‌گرده»، ولی بازار برنمی‌گرده، از اعتبار گفته ایشون کم می‌شه، که بالتبع توان اثرگذاری بانک مرکزی رو کم می‌کنه. رییس کل باید در گزینش کلمات و جمله‌بندی سیگنالی که به بازار می‌دهند، دقت بسیار بیشتری بکار ببندند، چرا که اونچه مهمه اعتبار بانک مرکزیه؛ «اعتبار تحلیلگر» فدای سر پول ملی.
 
مرور تجربه اسفند ماه خیلی آموزنده‌ست، چرا که یکبار دیگه به ما نشون می‌ده که: اولا بازار تابع مولفه‌های بنیادین اقتصادی‌ست و به وعده‌ها و تهدیدها اعتنا نمی‌کنه؛ ثانیا جهش‌ ارزی یک پدیده پولی‌ست، نه روانی یا امنیتی؛ ثالثا منطق عرضه و تقاضای علم اقتصاد، بدون نقص و خطا در بازار ایران حکم فرماست.
وضعیت حال بازار ارز:
در حال حاضر:
 
- دلار ۱۳۵۵۰ تومنه.
 
- یک اونس طلای ۹۹/۹٪، در بازار جهانی ۱۲۷۵ دلاره.
 
- یک گرم طلای ۱۸ عیار ۴۲۰ هزار تومنی متناسب با دلار ۱۴ هزار تومنیه.
 
- یک سکه بهار آزادی ۴/۷۵ میلیون تومنی، متناسب با دلار ۱۵۳۰۰ تومنیه.
 
هفته پیش دلار از کانال ۱۳ هزار تومن خارج شد. چرا؟
 
جمعه ۱۶ فروردین، گاردین خبر داد که قراره آمریکا سپاه رو تروریستی اعلام کنه. دوشنبه، ۱۹ فروردین آمریکا این کار رو عملی کرد، و نرخ دلار سریعا از کانال ۱۳ هزار تومن خارج شد. منتها حضور دلار در کانال ۱۴ هزار تومن دوامی نداشت، و از شنبه محکم در کانال ۱۳ هزار تومن قرار گرفت.
 
تروریست دونستن سپاه هیچ واقعیت بنیادین اقتصادی رو تغییر نداد، لذا تعجبی نداره که موجب افزایش پایدار نرخ ارز نشد.
آینده بازار ارز به چه صورت خواهد بود؟
- آیا در ماه‌های آینده، آمریکا التهاب رو به بازار ارز بر می‌گردونه؟
 
- آیا گرونی سکه حکایت از افزایش نرخ دلار داره؟
 
- گرون شدن بنزین، چه اثری بر دلار داره؟
 
از فروردین ۹۲ تا حالا، نقدینگی با ۳۱۳٪ رشد، از ۴۶۰ ه.م.ت به ۱۹۰۰ ه.م.ت رسیده (ه.م.ت = هزار میلیارد تومن). در همین دوره، نقدینگی دلار ۳۷٪ رشد کرده.
 
از سوی دیگه، رشد واقعی اقتصاد آمریکا ۱۵٪ بوده.
 
 *یعنی نقدینگی دلار ۱۹٪ بیشتر از رشد واقعی اقتصاد آمریکا بوده.
 
مدتی‌ست که آمار رشد اقتصادی ایران منتشر نشده، ولی با توجه به رکود سالهای ۹۲ و ۹۳، و شرایط سال ۹۷، صفر درصد تخمین بدی برای رشد واقعی اقتصاد در این دوره ۶ ساله نیست.
 
* یعنی نقدینگی ریال ۳۱۳٪ بیشتر از رشد واقعی اقتصاد ایران بوده.
 
پس اگه شرایط سیاسی-اقتصادی الان مثل فروردین ۹۲ بود، دلار باید ۲۵۰٪ رشد می‌کرد. فروردین ۹۲ دلار حدود ۳۵۰۰ تومن بود، پس امروز باید حدود ۱۲ هزار تومن می‌بود.
 
این تخمین ساده، ما رو به رقمی نزدیک به نرخ کنونی (۱۳۵۰۰ تومن) رسوند. چرا قیمت کنونی دلار ۱۵۰۰ تومن بیشتر از تخمین ماست؟ چون اقتصاد با ریسک‌های بیشتری مواجهه. سه تا ریسک عمده: ترامپ، یارانه انرژی، و کسری بودجه هستند.
 
این روزها سکه و دلار حکم بیمه در برابر ریسک‌های پیش رو دارند. سکه بهار متناسب با دلار ۱۵۳۰۰ تومنی قیمت می‌خوره، چون قشری که بازار ارز دسترسی نداره و در سکه سرمایه‌گذاری می‌کنه، ریسک‌پذیری کمتری داره، لذا پول بیشتری بابت بیمه می‌ده.
به سه ریسک اصلی فکر کنیم:ترامپ:
در بعد تحریمی، آمریکا زور خودش رو زده. بعیده که در کوتاه‌مدت بتونه صادرات نفت ایران رو کمتر کنه. شاید به همین دلیل هم به تروریست شمردن سپاه رو آورد.
 
سیاق ترامپ تحریک مخالفانشه، حتی دموکرات‌ها. در توییتر پیوسته در حالی تحریک بایدن، پلوسی، و دیگر دموکرات‌هاست. پیش از آغاز مذاکرات با کره شمالی هم، با «rocket man» خوندن او، سعی در تحریکش داشت.
 
ترامپ باور داره که فرد تحریک شده، یا می‌ترسه و از در مسالمت وارد می‌شه،‌ یا هول می‌شه و اشتباهی می‌کنه که اون رو در موضع ضعیف‌تری قرار می‌ده. ترامپ مثل کسیه که مشقی زیر پای دشمنانش می‌زنه. کسی که مشقی می‌زنه، بدنبال واکنش گرفتنه، چرا که واکنش نشونه ترسیدنه.
 
اما نه آمریکا در شرایطیه که بتونه جنگی رو آغاز کنه، و نه ترامپ در شرایطیه که بتونه جنگی رو فرماندهی کنه. اگه در دولت ترامپ، درگیری نظامی بین ایران و آمریکا رخ بده، حکما ایران آغاز کننده درگیری بوده.
 
دقیقا به همین دلیل، ترامپ مشقی می‌زنه تا ایران هول بشه و واکنشی نشون بده که بهونه به دست ترامپ بده. بالاخره آمریکایی‌ها هم مثل هر کشور دیگه‌ای، در مواجهه با تخاصم،‌ متحد می‌شن.
 
ایران ۲۵۰ ساله که آغازگر جنگ نبوده، و در دهه‌های اخیر هم نیروهای نظامی‌ش نشون دادن خویشتن‌دار و عاقل هستند. مادامی که ایران به مشقی‌های ترامپ بی‌اعتنایی کنه و خویشتن‌داری نشون بده، جنگ ایران و آمریکا عملا محاله.
حامل‌های انرژی:
هر ده میلیون لیتر کاهش مصرف بنزین، روزی ۵ میلیون دلار عواید داره. اصلاح قیمت در بازار بنزین و گازوئیل، با کاهش قاچاق و کاهش مصرف، منجر به افزایش ذخایر ارزی دولت می‌شه. این افزایش، توان بانک مرکزی در حفظ دلار در کانال ۱۳ هزار تومن رو افزایش می‌ده.
 
این روزها صحبت از دو نرخی شدن بنزین و افزایش قیمت بنزین آزاده. این اتفاق می‌تونه به ثبات بازار ارز در طول سال ۹۸ منجر بشه.
کسری بودجه:
بودجه روی ۱۴۰ ه.م.ت درآمد نفتی حساب می‌کنه. احتمالا امسال ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون بشکه نفت (و گاز معادل) صادر خواهد شد. با توجه به قیمت نفت، تخفیف تحریم، سهم شرکت ملی نفت، و سهم صندوق توسعه ملی، احتمالا سهم دولت ۱۴ میلیارد دلار خواهد بود.
 
۱۴ میلیارد دلار باید بشه ۱۴۰ ه.م.ت اگه نه مشکل کسری بودجه جدی می‌شه. پس دلار رو باید دست کم ۱۰ هزار تومن بفروشند.
 
اگه سازمان برنامه دست از سیاست دلار ۴۲۰۰ تومنی برداره، تا دلار نفتی رو به قیمت بازار بفروشند، از جانب کسری بودجه، ریسکی متوجه بازار ارز نخواهد بود. برعکس اگه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومنی ادامه پیدا کنه، در نیمه دوم سال دلار کم میاد و باید انتظار افزایش نرخ دلار رو داشته باشیم.
جمع بندی:
۱- خشاب ترامپ پر از مشقیه. اگه خویشتن داری کنیم، نمی‌تونه بیش از این صدمه‌ای بزنه. اگه هول بشیم، کار خراب می‌شه.
 
۲- هر چقدر یارانه انرژی کم بشه، مصرفش کم می‌شه، و ذخایر ارزی دولت بیشتر می‌شه، که ثبات بازار ارز رو افزایش می‌ده.
 
۳- اگه دلارهای نفتی رو ۴۲۰۰ تومن بفروشند، دلار کم میاد و بازار ارز بهم می‌خوره، اما اگه به قیمت بازار بفروشند، دلار حالا حالاها در کانال ۱۳ هزار تومن می‌مونه.
+8
رأی دهید
-52

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  من نمیدونم این اقایون کی ممیخوان دست از این کلیشه های جواد ظریف دست بکشن! میفرمایند :(ایران ۲۵۰ ساله که آغازگر جنگ نبوده،) ببخشید یمن و سوریه و حتا کردستان ایران رو چشاتون نمیبینه !؟
  7
  35
  شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۷
  ۶۱
  samak - پاریس، فرانسه
  تحلیل بسیار خوبی بود، اگرچه بعضی جاها محاسبات، سر دستی انجام شده بود. اما خطوط عمومی تحول پولی خوب ارزیابی شده
  23
  7
  شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۲
  ۴۰
  smart292 - ونکوور، کانادا
  . ۱- با احترام به مقاله بالا، ولی این نظریه با واقعیت ایران ،زمین تا آسمان فرق می‌کند ، در ضمن در محاسبه هم اشتباه کرده است، اولاً ، اقتصاد امریکا رشد آن ۳ درصد در سال ۲۰۱۸ بوده است ، در ضمن در ۳ ماهه اول ۲۰۱۹ هم بالای ۲ درصد بوده است،و تورم در امریکا نزدیک ۲ درصد بوده است. ولی در ایران تورم بالای ۱۵۰۰ درصد است.و بازار ارز آزاد که همان بورس طلا و دلار میباشد در ایران وجود ندارد بدلیل پولشویی،، ۲-استبداد اخوندی با پولشویی در دنیا موافق هست برای اینکه همشون دزد هستند ۳-بورس دلار و طلا نداریم برای اینکه دزدی نمیشود کرد. ۴-اقتصاد در دست سپاه هست که آنهم تحریم شده است و شرکت‌های وابسته به آن هم که در لبنان و سوریه مشغول کار هستند هم تحریم شده ا‌ند ۵-وقتی درامد ارضی نباشد یعنی فلاکت و گرسنگی ،و قیمت دلار برای اینکه کنترل شده است . کمبود آن دلار را به بالای صدها هزار تومان خواهد رساند .
  2
  6
  یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۶
  ۴۰
  smart292 - ونکوور، کانادا
  ادامه- سوال مهم این است که آیا اگر هم ایران نفت به دنیا آزدانه میفروخت،تاثیری در اقتصاد ایران نداشت ، یعنی بعد از فروش به حساب رهبری و ۳ نفر دیگر در ایران ریخته میشود و بعد از مخارج لبنان و سوریه و یمن اگر پولی مانده بود به حساب شرکت نفت و دولت واریز میشود ، پس دلار و اقتصاد ایران هنوز در حال سقوط آزاد با سرعت فراوان میباشد که تورم را به ۱۰ هزار برابر میرساند ،مرگ بر خامنه‌ای دزد
  1
  6
  یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  اولا این دلار نیست که بالا و پائین میرود چون دلار همان دلار است و این پول ایران هست که تاکنون صدها بار بی ارزش شده و بعد هم میشود. دوما ارزش برابری دلار بیشتر از تحریم، بعلت اقتصاد تقریبا تماما دولتی و مفتخوری و دزدی و چپاول و اقتصاد رانتی وابسته به پول نفت بالاتر میرود و تمام کوشش دولت هم برای حفظ تاکنون غیر ممکن بوده و بعد از این هم غیر ممکن هست. جهش ها معمولا در اواخر ماه اسفند که دولت باید حقوق ها را بالا ببرد اتفاق می افتد و چون پول ندارد با شامورتی بازی قیمت دلار را بالا میکشد.
  1
  8
  یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۴:۵۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  یک جوری هم حرف میزنند مثل اینکه برابری یک دلار در مقابل 13000 تومان نوبر هست! خود این قیمت صد درجه از فاجعه فراتر رفته و ارزش تومان به پهن نزدیک میشود. چون من فکر نمیکنم با 13000 تومان بتوان یک کیلو پهن خرید
  1
  10
  یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۴:۵۹
  نظر شما چیست؟