دادگاهی در کانادا حکم به ضبط دارایی‌های جمهوری اسلامی داد

عصر ایران: دادگاهی در استان آلبرتا در کانادا حکمی صادر کرده که بر اساس آن خانواده‌های قربانیان یازده سپتامبر می‌توانند برای ضبط دارایی‌های ایران در این ایالت اقدام حقوقی انجام دهند.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، به واسطه رأیی چندین میلیارد دلاری که دادگاهی در ایالت «آلبرتا»ی کانادا به ثبت رسانده، خانواده‌های قربانیان حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ می‌توانند درخواست توقیف دارایی‌های دولت ایران را مطرح کنند.
 
بنا بر گزارش نشریه «ادمونتون»، طبق اسناد دادگاهی، یک دادگاه در آلبرتا در تاریخ ۱۳ مارس، یک رأی 7.01 میلیارد دلاری علیه ایران و سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی این کشور به ثبت رسانده است.
 
«داگ لنوکس» وکیل حقوقی دادخواست‌های آمریکا گفته است: «ثبت این رأی در آلبرتا به این معنی است که اگر دارایی‌های ایران در آلبرتا وجود داشته باشد و شما بتوانید این دارایی‌ها را پیدا کنید، می‌توانید این دارایی‌ها را ضبط کرده و از آنها به عنوان غرامت برای قربانیان تروریسم استفاده کنید».
 
وی در توجیه این اقدام دادگاه آلبرتا مدعی شد: «کشورهایی که از تروریسم حمایت می‌کنند، حق ندارد با دموکراسی‌ها وارد فعالیت‌های اقتصادی شوند و انتظار این نوع واکنش‌ها را نیز نداشته باشند».
 
این وکیل حقوقی در کانادا در ادامه گفت که ایران اصلا نماینده‌ای برای دفاع از خود به دادگاه آلبرتا اعزام نکرده بود.
 
لنوکس گفته است که قانون اجرای عدالت برای قربانیان تروریسم به عنوان نوعی تحریم تجاری عمل می‌کند و «اگر ایران بخواهد با شرکت‌های کانادایی تجارت کند - اگر بخواهد تعاملاتی تجاری در آلبرتا در رابطه با کسب دانش و تخصص در حوزه‌های صنعت نفت و دیگر حوزه‌ها داشته باشد...باید مدارک و شواهدی ارائه شود که این ادعاها را رد کند».
 
بر اساس این گزارش، دادخواست اولیه ماه جولای گذشته مطرح شده بود که ضمن آن از دولت ایران و یک سری نهادهای دولتی از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، شرکت ملی نفت ایران، هواپیمایی ایران و بانک مرکزی این کشور به عنوان خوانده یاد شده بود.
 
در 10 سال گذشته که فرایند حقوقی دادخواست گرفتن غرامت برای خانواده‌های قربانیان یازده سپتامبر به ادعای بی‌پایه و اساس نقش ایران در این حملات، آغاز شده، رأیی که دادگاه بخش جنوبی نیویورک در ماه اکتبر 2012 میلادی علیه ایران صادر کرد، نقطه عطف این دادخواهی به شمار می‌رفت.
 
بعدا گروهی از خانواده‌های قربانیان یازده سپتامبر با استناد به مصوبه «اجرای عدالت برای قربانیان تروریسم» دادخواستی را در دیوان عالی بریتیش کلمبیا در کانادا مطرح کردند.
 
قانون اجرای عدالت برای قربانیان تروریسم که در سال 2012 میلادی به تصویب رسیده بود به قربانیان خارجی تروریسم اجازه می‌دهد تا در دادگاه‌های کانادا اقامه دعوی کنند و بر همین اساس، دادگاه‌های کانادا نیز اجازه دارند تا احکام خارجی صادر شده علیه سازمان‌های تروریستی و اسپانسرهای دولتی آنها را به رسمیت شناخته و حکمی مبنی بر اجرای این آراء قضایی صادر کنند.
 
دادخواستی که در دادگاه آلبرتا طرح شده بود به دنبال اجرای حکم دادگاه بریتیش کلمبیا در این ایالت بود. شاکیان در این پرونده با استناد به رأی قاضی نیویورکی مدعی شده بودند که شواهد کافی مبنی بر «حمایت جمهوری اسلامی ایران از القاعده برای انجام اقدامات تروریستی در تاریخ یازده سپتامبر از طراحی عملیات، تأمین مالی و تسهیل انتقال هواپیماربایان و آموزش آنها» وجود دارد.
 
این در شرایطی است که گزارش کمیسیون تحقیقات در خصوص حوادث تروریستی یازده سپتامبر در آمریکا تأکید داشته که «هیچ شواهدی مبنی بر آگاهی ایران یا حزب‌الله از توطئه برای آنچه که بعدا به حملات یازده سپتامبر تبدیل شد، وجود ندارد».
 
وکیل حقوقی دادخواست‌های آمریکا همچنین گفته که نمی‌تواند درباره اینکه اصلا دولت ایران در آلبرتا دارایی دارد یا خیر، اظهار نظر کند. اما نهاد امنیت عمومی کانادا فهرستی از اموال شناخته شده دولت ایران در کانادا را در وبسایت خود قرار داده بود که البته این فهرست نیز روز گذشته از دسترس خارج شده است.
+104
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  کوفتشان شود! ولی بهتر از آنست که این پول مردم ایران در شکمهای خرس الله شود و به امید روزی که ایران سربلند با وسیله وکیل های زبده و ماهر پول را با سود بانکی که به ناحق از ما دزدیدند ، به ایران بازگرداند!
  13
  55
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  پول انهای را مصادره کنن که به نام اختلاس گرا به کانادا مهاجرت کردن چون انطور که پیداست این افر اد از طرف خود رژیم با نام اختلاس گر به کانادا اعزام شده اند تا بتوانن در کانادا تجارات کنن و کار و کسب خوبی به نفع رژیم اخوندی ایران دایر کنن . ر ژیم اخوندی بخاطر اینکه این افراد بتوانن در کانادا بمانند انها را خیلی زیرکانه با نام اختلاس گر به کانادا فرستادن.
  5
  43
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۹
  ۳۲
  ایکیوسان - زوریخ، سوییس

  [::scandal - برلین، آلمان::]. حتما این این پولها مال مردم ایران است بعد از نابودی اخوند و سپاه تروریست باید این ثروت سر سفرهای مردم ایران باشد. مرگ بر اصل ولایت فقیه و سپاه تروریست و جنایت پیشه
  3
  39
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان

  داراییهای دولت ایران متعلق به مردم ایران هست نه یک مشت بیگانه مفت خور که به ملوم نمایی و ماهیگیری از آب گل آلود بخواهند تصاحبش کنن چون دولت ایران عرضه و قدرت دفاع از این اموال رو ند اره هر بوزینه ای با طرح اتهامهای واهی داره اموال ایرانیها رو چپاول میکنه اونهم با اتهام هایی که اصلا ثابت شده نیست.خاک بر سر کم هوشهایی که از تصاحب اموال کشورش توسط اجنبی حمایت میکنن.
  9
  36
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۶
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  جدا تهوع آوره که عده ای نادان و کم هوش فقط بخاطر مخالفت با حکومت ایران از چپاول اموال ملی کشورشون توسط اجنبی مفت خور و حق به جانب حمایت میکنن..اگر واقعا عدالتی وجود داشت باید تمام اموال عربستان مصادره میکردن چون تمامی افراد تروریست ۱۱ سپتامبر شهروند عربستان بودن و ایران کوچترین نقشی در این ماجرا نداشت.شرم بر شما.این اموال مال دولت ایران نیست خنگول ها،اموال ایران و مردم ایرانه.
  16
  29
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
  ۴۰
  mahdi moud - تهران، ایران

  اول اینکه برای خودشون هم ثابت شده که به ایران ربطی نداره و همشون مربوط به عرعرستان بودن. دو اینکه اون اتفاق تو امریکا بوده و به یه قاضی توی کانادا مربوط نیست. اون اموالی که صحبت میشه مربوط به قبل جمهوری اسلامی و شاه برای مردم ایران خریداری کرده و هیچکسی حق دست درازی به اموال مردم ایران رو نداره . بهتره این کشورها فکر آینده خودشون هم باشن جمهوری الامی تا ابد باقی نمیمونه
  4
  27
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::scandal - برلین، آلمان::]. این برای این است که مردم ایران بفهمند اینقدر از سر نفهمی مرگ بر این و آن تو دنیا جار نکشن. چقدر دنیا باید بی شعوری مردم ما را تحمل کنند؟ یک کم هم عادلانه قضاوت کنیم. از ماست که بر ماست.
  16
  27
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  کاش برن اموال خاوری را ضبط کنن بفهمه مزه خیانتش به مردمش چقدر تلخه.
  8
  23
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::mahdi moud - تهران، ایران::]. تمام این اموال مربوط به دزدی و غارت آقا زاده ها و آخوندها میباشد و ربطی به زمان شاه ندارد .از زمان رژیم خونخوار اسلامی کم اختلاس و دزدی نبوده و آخرینش همین مرجان خانم
  13
  16
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  باور کردنش سخته چووون تا دیروز پنهگاه دزد و خلافکارها بود و حالا میخواد این کارو بکنه. کم پولی هم نیست که میکشند بالا
  2
  27
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
  ۳۰
  پارس 1404 - ایران، ایران
  بدون شک از آخوند های شکم پرست و تفاله بدتر همین دولتمردان کانادا هستند که نشون دادند موجودات پست و حقیری هستند.
  5
  9
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۰
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  چند وقت دیگر که گند آتش سوزی نتردام هم آمد بیرون بازم باید خسارت بدیم بعدا متوجه حرف من میشید
  1
  14
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۳
  ۳۶
  amirpalang - لندن، انگلستان
  از یک طرف به دزدهای نظام پناهندگی درجه یک میدهند و از طرف دیگه هم کشور مارو که هیچ ارتباطی با 11سپتامبر نداشته تلکه میکنند. این قربانیان 11 سپتامبر هم به هردادگاهی که میروند از ما ارث پدرشان را طلب میکنند. مگر اساساو از نظر حقوقی یک فرد خسارت دیده چند بار میتواند ادعای خسارت کند؟
  1
  14
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۷
  ۵۸
  شاه و شیخ - قم، ایران
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::] . با نظر شما کاملا موافقم و من دیگر تکرار نمیکنم. ضمن اینکه اگر از نظر دستگاه قضایی کانادا حملات 11 سپتامبر با حمایت حکومت تروریستی ایران بوده چرا بلافاضله بعد از 11 سپتامبر با این حکومت تروریستی قطع رابطه نکرد و حکمی هم صادر نکرد؟!! چرا کذاشت بعد از قتل زهرا کاظمی با این حکومت و این دولت قطع رابطه سیاسی کرد؟ چرا مدیرانی که سالها در خدمت این حکومت تروریستی بودند را با آغوش باز می پذیرد؟؟
  0
  5
  شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۲
  ۴۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  همه فهمیدن ایران رو فقط بچاپ بچاپه! بی صاحبه و اخوندارو فقط جدی اذیت نکنن خود ایرانیا خوششون میاد خشکه خشکه ...!. بگو یا حسین حتی شاهزاده رضا میفته سینه زنی چه برسه به کفتار پیر بنی صدر یا مریم مجاهد صیغه وزیر عربستان!. دیگه حتی به بهرام مشیری هم شک دارم..شیعه زاده اس
  0
  1
  یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۱
  نظر شما چیست؟