هجوم میلیونی ملخ‌ها از صحرای عربستان به جنوب ایران

یورونیوز : ۶ استان جنوبی ایران در معرض خطر حمله میلیونی ملخ‌ها قرار دارند.
 
وزارت کشاورزی ایران می‌گویند ملخ‌ها از عربستان سعودی وارد کشور شده‌اند و ۶ استان جنوبی را به خطر انداخته‌اند.
 
خوزستان، فارس، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان استان‌هایی هستند که مورد هجوم این ملخ‌های صحرایی قرار گرفته‌اند.
 
سازمان حفظ نباتات ایران هشدار داده است که در اردیبهشت ماه موج جدیدی از ملخ‌ها وارد ایران خواهند شد و حجمشان ۵ تا ۶ برابر بیشتر از تعداد فعلی خواهد بود.
 
این ملخ‌ها که تعدادشان ضد ونقیض گزارش شده، باعث شده‌اند تا ستاد مبارزه با ملخ در سازمان حفظ نباتات وهمچنین استان‌های در معرض خطر تشکیل شود.
 
سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد، فائو نیز اعلام کرده است که وضعیت ایران به حالت نارنجی تغییر کرده و این به این معناست که حملات ملخ‌ها می‌تواند آسیب‌های اساسی برای مزارع کشاورزی و باغ‌ها در ایران به همراه داشته باشد.
 
با این وجود مقامات مسئول در ایران می‌گویند برای مبارزه با این ملخ‌ها آمده هستند و تا کنون هم خسارت چندانی به مزارع و باغات وارد نکرده‌اند.
 
حجم و گستردگی این ملخ‌ها که بعد باران‌ها و سیل‌های اخیر با توجه به هوای مناسب و بادهای مرطوب وارد ایران شده‌اند در پنجاه سال اخیر بی سابقه هستند. این ملخ‌ها از صحرای عربستان سفر خود را آغاز کرده و وارد ایران می‌شوند. معاون سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفته است که ۱۰ هزار هکتار از راضی این استان برای مبارزه با این ملخ‌ها سمپاشی می‌شوند. این ملخ‌های پرنده صحرایی بر سر راهشان هر گیاهی را می‌خورند و به راه خود ادامه می‌دهند.
 
حمید دولتی، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان گفته است این ملخ‌ها با توجه به قدرت پروازی بالا روزانه فاصله‌ای بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلومتر طی می‌کنند که در صورت وزش باد موافق، این مسافت به ۵۰۰ تا هزار کیلومتر در روز می‌رسد. همچنین قدرت بالای تخم ریزی این ملخ‌ها اتفاق خطرناک دیگری است چرا که هر ملخ توانایی تخم ریزی روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ عدد دارد و این می‌تواند تعداد ملخ‌ها را به طرز نجومی افزایش دهد.
 
محمدرضا درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات ایران می‌گوید: «عملیات مبارزه با ملخ صحرایی در ۳۸ هزار هکتار از اراضی ۶ استان جنوبی کشور اجرایی شده است.» آقای درگاهی همچنین با اشاره به اینکه وظیفه مبارزه با این ملخ‌ها بر عهده دولت است گفت: «اعتبار لازم برای شدت بخشیدن به این مبارزه که بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان است هنوز تامین نشده است اما باید هرچه سریعتر صورت گیرد چرا که ۱۲۵ هزار میلیارد تومان ارزش ریالی محصولاتی است که در خطر هجوم این ملخ‌ها قرار دارند.»
 
سعید معین، مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات ایران با تکذیب خبر حرکت ۵۰ میلیون ملخ به سمت جنوب ایران می‌گوید دسته‌های چند ده هزار تایی ملخ‌ها به سمت ایران می‌آیند. آقای معین همچنین می‌افزاید که تا کنون بیش از یک میلیون ملخ در عملیات مبارزه با این ملخ‌های صحرایی معدوم شده‌اند.
 
از سوی دیگر مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان می‌گوید: «دسته‌های ملخی که به ایران می‌آیند هر کدام ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون جمعیت دارند و در دو ماه و نیم گذشته با ۴۰ تا ۵۰ دسته ملخ در ایران مبارزه شده است.»
 
در بهمن ماه سال گذشته سازمان فائو هشدار داده بود با توجه به بارندگی‌های زیادی که پیش بینی شده است، ایران با هجوم ملخ‌ها مواجه خواهد شد.
+28
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  rood120 - منچستر، انگلستان

  کشتن این ملخها اشکال شرعی داره چون اینها از سرزمین اجدادی تفکر اسلامی عرب پرست آمده‌اند و تبرک شده هاهاها.
  8
  42
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۸
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  تا بلای هفتمین خیلی مانده بدید به حشر الشعبی بعنوان خوراک!
  7
  42
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۱
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  اینها همه نعمت است که از سرزمین اسلام به سمت ما سرازیر شده
  5
  44
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۰
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  [::آزاذه - تهران، ایران::]. گل گفتید، زیرا آخوند میتواند آنرا بخاطر نبود گوشت، حلال کرده و از آن بعنوان نعمت الهی نام برد!
  8
  29
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۸
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  هرچند کشور ایران بخاطر وجود نحس اخوند جماعت از طرف دولت امریکا مورد تحریم قرار گرفته از طرف خدا و طبیعت هم مورد غذب قرار گرفته است . اگر اخوند جماعت حکومت را رها کند هم مشکل امریکا و خدا و طبیعت هم با کشور ایران حل خواهد شد.
  2
  22
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::scandal - برلین، آلمان::]. شاید هم آزمایش الهی هست. باید ببینیم ملاهای ... به سر چی میگن.
  2
  14
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۶
  ۲۰
  باشه مهندس - مادرید، اسپانیا
  این خبرها یاد آور داستان فرعون میندازه بعد ملخ فکر کنم دریای خون و مریضی جزام و وبا بیاد در آخر نابودی آخوند مفلوک
  1
  7
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۳
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  آقای خامنه ای برای جلوگیری از سیل خاک کربلارو ریختی گرچه بند نیومد ولی میخوام بدونم برای جلوگیری از ملخ کدوم خاکو میخوای بریزی رو سر خودت و دار و دسته ت ؟
  1
  7
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۰
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  موضوع قابل تفکر اینه که چرا اینا به بحرین و قطر که سر راه ایناست نرفت و سر از ایران درآوردند؟ به نظرم اینا حملات بیولوژی هستش و متاسفانه سپاه که مسئول هستش باید جوابگو باشه.
  0
  3
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۱
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک
  این کار آمریکاست، تعرض بیولوژیکی. ولی کو گوش شنوا!
  5
  3
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۸
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::همایون شایان - اسلو، نروژ::]. نه دیگه قدرت جذب آنهمه آب را نداره فقط در حد نوار بهداشتی و پوشک بچه قدرت جذب دارد
  1
  3
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۳
  نظر شما چیست؟