گوسفندهای وارداتی چرا دم‌ دارند؟

تسنیم نوشت: تا کنون ۹۲هزار راس دام طی سه مرحله با کشتی از رومانی به بنادر ایران وارد و پس از معاینه در کشتارگاه‌هایی تحت نظارت سازمان دامپزشکی ذبح شده‌اند. این واردات به کاهش قیمت گوشت منجر شده و با وارد کردن سری جدیدی از گوسفندهای رومانیایی ادامه خواهد داشت.
 
چند روزی است تصاویری از گوسفندهای وارداتی دم‌دار به تصاویری از بازی سگ و گوسفند ضمیمه شده و با این توضیح که گوسفندهای وارداتی، حاصل آمیزش گوسفند و سگ هستند در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود.
 
علیرضا رفیعی‌پور، رئیس سازمان دامپزشکی کشور می‌گوید: آمیزش دو گونه متفاوت و ایجاد حیوانات خاص، مستلزم کار ژنتیکی و فاقد توجیه اقتصادی است؛ آن هم در این تعداد انبوه. با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت مشخص می‌شود که در نتیجه اصلاح نژادهای صورت‌گرفته، نه تنها در سطح جهان بلکه در کشورمان، نژادهای متعددی از گوسفند با اشکال، رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف وجود دارند؛ برخی از نژادهای گوسفند دارای دم هستند، برخی دارای دنبه و برخی دارای هردو.
 
وی ادامه می‌دهد: متاسفانه سال گذشته افزایش قیمت ارز از یک سو و قاچاق دام به خارج از کشور سبب افزایش قیمت گوشت شد. در نتیجه سازمان دامپزشکی با ابلاغ دستورالعملی به منظور ضابطه‌مند کردن انتقال گوشت مقدمات مبارزه با قاچاق گوشت را فراهم آورد و از سوی دیگر به منظور تنظیم شرایط بازار، برای واردات گوسفند از رومانی برنامه‌ریزی کرد.
 
رفیعی‌پور با اشاره به اینکه رومانی، دومین کشور صادرکننده گوشت در جهان است یادآور می‌شود: گوسفند رومانیایی، نژادی گوشتی و حاصل کار ژنتیکی است که طی شش ماه چهل کیلو گوشت تولید می‌کند. در واقع اصلاح نژاد در این گوسفند به گونه‌ای صورت گرفته که غذا به جای تبدیل شدن به چربی و دنبه فقط به گوشت تبدیل شود.
 
وی اضافه می‌کند: گوسفند رومانیایی همچنین عاری از بسیاری از بیماری‌هایی است که متاسفانه هنوز در کشورمان ریشه‌کن نشده است. به عنوان مثال تب برفکی و یا بیماری‌های مشترک با انسان مانند تب مالت سی سال است که در رومانی ریشه‌کن شده. به علاوه خوراک سالم و مناسب این دام، گوشت حیوان را از کیفیتی بالا برخوردار کرده است.
 
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با تاکید بر اینکه روند واردات، ذبح و عرضه گوسفندهای رومانیایی با نظارت کامل این سازمان صورت می‌گیرد می‌گوید: پیشتر سابقه واردات دام از کشورهایی چون افغانستان را داشته‌ایم؛ به عنوان مثال، سال گذشته ۱۷هزار راس دام از طریق مرزهای افغانستان به کشور وارد و ذبح شدند اما این نخستین بار است که از کشوری اروپایی، با کشتی دام به کشور وارد می‌شود.
 
رفیعی‌پور در پایان می‌گوید: تا کنون ۹۲هزار راس دام طی سه مرحله با کشتی از رومانی به بنادر ایران وارد و پس از معاینه در کشتارگاه‌هایی تحت نظارت سازمان دامپزشکی ذبح شده‌اند. این واردات به کاهش قیمت گوشت منجر شده و با وارد کردن سری جدیدی از گوسفندهای رومانیایی ادامه خواهد داشت.
+53
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  amirpalang - لندن، انگلستان
  مگه گوسفندهای وطنی دم ندارند؟
  13
  20
  ‌پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۲
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  امکان اینکه آخوند و گوسفند باهم درآمیز شده باشند هم هست عمامه سفید عمامه سیاه یا سنی واری، خب در زمان پیامبر به شترها رحم نمی کردند
  9
  80
  ‌پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۶
  ۳۶
  Revolver_Ocelot - رشت، ایران

  " حاصل آمیزش گوسفند و سگ هستند در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود. " میشه مگه همچین چیزی ؟؟؟ سگ و گوسفند !!!! آخوند و سگ ، خوک و بسیجی ، شغال و نماینده مجلس ، سپاه و مگس ، نیرو انتظامی و هویج ، حاصل آمیزششون در ایران هست ولی گوسفند و سگ نشنیده بودم !! ههه
  5
  67
  ‌پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۷
  ۴۹
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  حتما از نسل آخوند هستند.
  2
  56
  ‌پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۱
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  من این را قبول ندارم. زمانی‌ که در آلمان گوسوند دم دار دیدم. تعجب کردم . ولی‌ پی بودم. یک نمونه دیگر است.در حقیقت یک دلیل دیگر برای تکامل داروین. که مجودات بستگی به محیطی‌ که دارد .خود را وفق می‌‌دهند. تکامل داروین برای همه مجودات وجود دارد. بجز آخوند.آخوند نتیجه خرس و گراز است. خرس آدم خور عربی‌. فقط توی ایران هم است. دو نمونه هم داریم . یکی‌ مثل خرس پاندا سیاه سفید. یک چیز سیاه بر سر. یک نمونه فقط سفید . خرس کله سیاه .خرس کله سفید را قبول ندارد. می‌‌گویند. این‌ها خرس نیستند .تقلبی هستند. ما کله سیا‌ها فقط خرس هستیم. نمی‌‌دانم . یک کتاب هم دارند . به نام .تاریخ خرسی . در این کتاب ثابت می‌‌کنند.که خرس کله سیا از نسل خرس بزرگی‌ هستند. که ۱۵۰۰ سال پیش وجود داشت. اون دیگه خیلی‌ خطرناک بود. همه چیز می‌‌خورد. زن. مرد. یهودی. ایرانی‌. از هیچ مادام خرسی هم گذشت نمی‌‌کرد. همه مال خودش بودند. مادام خرس ۸ ساله. مادام خرس کنیز. مادام خرس یهودی. نه اینکه خرس گنده بود. همه مال خودش بودند
  11
  25
  ‌پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۲
  ۷۳
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  اخوند ح.. نسل گوسفند ایران را هم ازبین برد این گوسفندها از نسل دیپلماتهای ج..ا. و گوسفند و سگ میباشد نوش جان اسلامیون
  2
  36
  ‌پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اخوندهای ایرانی بیماری‌هایی واگیر داری دارند که متاسفانه هنوز اکثر این بیماریها در کشورمان ریشه‌کن نشده اند بخصوص ویروس بیماری روانی تبدیل شدن انسان به گوسفند . با واکسن کردن و پاک کردن ایران از اخوند جماعت کشور ایران هم عاری از هربیماری واگیر داری خواهد شد.
  3
  28
  ‌پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۰
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  گوسفندهای اروپایی چون در جاهای سرد زندگی میکنند به طور طبیعی چربی در بدنشون پخش میشه و لا بلای گوشت و زیر پوست اینها چربی ذخیره میشه بر عکس گوسفندهای ایران که گرمسیری هستند این چربی در دنبه ذخیره میشه به همین دلیل گوشت گوسفند اروپایی بو میده و مثل گوسفند ایرانی ترد نیست و طعم خوبی هم نداره حتی جگرش هم خوشمزه نیست.
  0
  20
  ‌پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  چقدر باید بیسواد و بی اطلاع باشن کسایی که حتی به قضیه آمیزش سگ و گوسفند فکر کنند. آخه بی مغزها،یک گونه جانوری متفاوت غیر ممکنه بشه با گونه متفاوت دیگه لقاح موفق داشته باشه. و لاید این قشر کله خراب کودن،نگران حلال یا حروم بودن گوشت این گوسفند دم دار بخاطر تصور دورگه بودنش با سگ بودن 😂 همون گشنگی و بدبختی حق اینجور کساییه.
  0
  12
  ‌پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  و لابد گوشتش میرسه به آقازاده ها و دمش میمونه برای ملت. عوضش راحت و بدون بُرِش به سیخ میکشیم برای کباب!
  2
  12
  ‌پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
  ۵۰
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  بعضی از نژادهای گوسفند دم های بلندی دارن و این به دلیل آلوده بودن و یا ناخالث بودن گوسفند نیست و از لحاظ ژنتیکی هم غیر ممکنه سگ و گوسفند با هم رابطه داشته باشن و غیر ممکنه - بعضی از نژادهای گوسفند که دم بلندی دارن:....
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۱
  ۵۰
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  از سگ و گوسفند بچه مشترک ساخته نمیشه. دم بلند خم طبیعی هست . بعضی از نژادهای گوسفند که دم بلندی دارن: .....
  1
  7
  ‌پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲
  ۵۰
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  [::amirpalang - لندن، انگلستان::]. اگه کنایه هس کاری ندارم اگه جدا سوال داری- گوسفند های اولیه دم داشتن و به مرور زمان نزادهای دم گوتاه پدید امدن اما گوسفند با دم بزرگ طبیعی هست برخی دم با موی بلند دارن برخی دم با موی کوتاه.
  1
  7
  ‌پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
  ۵۰
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  بعضی از نژادهای گوسفند دم های بلندی دارن و این به دلیل آلوده بودن و یا ناخالث بودن گوسفند نیست و از لحاظ ژنتیکی هم غیر ممکنه سگ و گوسفند با هم رابطه داشته باشن و غیر ممکنه - بعضی از نژادهای گوسفند که دم بلندی دارن:.....
  2
  6
  ‌پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  پس گرگ در لباس میش میگن اینارو میگن خخخ. فقط میدونم گوشت و میوه و برنج و سبزیجات ایران از بقیه دنیا خوشمزه تره. و الان شده خوراک عراقیهای وحشی غربتی.
  3
  15
  ‌پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این ها به مذاق این ها نمیسازد باید مارمولک های عربستانی را وارد و به اسم اسلامی به عقب افتاده های ذهنی بخورانند. خلایق هر چه لایق. این هم از سر این ها زیادی هست
  0
  9
  جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۰
  نظر شما چیست؟